BMWS- II MH) IWR Ell IB II II IB MOOI WIT SUH. I No. 27. 1885. N- VEERTIGSTE Z AT K R D A G 4 jk. 1? 14 I er U I T IS 1 ft xN K ft L, A ft een vrouw en vier Een vijfde zou wor- le ver- ver- 2e )0 ier iet ze en. re- er, jon jan jeft a 6 3e te erd ;en en. net illi- es >0 a 0. 2e 0. 1: li en Omtrent den moord bij Wapeningen zijn, naar aan het Hand, wordt bericht, de laatste dagen nog verschillende bezwarende getuigenis sen ingebracht tegen den verdachten W. Rege- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post J.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Voor de vacante betrekking van directeur der stadsreiniging te Amsterdam hobben zich reeds een oOOtal sollicitanten aangebodenwaarbij een groot aantal militairen (1ste luitenants en kapiteins). Onder dat groote aantal moeten, slechts enkele vakmannen zijn. De maatschappij „Het zeebad Scheveningen” heeft voor de verpachting van het badhuis res taurant, logies, entréeheffing enz. in ’t a. s. seizoen een pachtsom van ruim f 80,000 van de aanstaande ondernemers bedongen. Te Sliedreeht heeft een meisje van een jaar een knikker ingeslikt, tengevolge waarvan het na eenige oogenblikken van hevige benauwdheid is gestikt. Op 30 Mei a. s. zal te Amsterdam de jaar- lijksche algemeene vergadering van de Ned. Pensioenvereeniging voor werklieden worden kennisgeving. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der fëemeente Sneeky voldoende aan art. 87 der wet fop de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat de tweede zitting pan den Militieraad voor deze gemeente zal l^orden gehouden in het gemeentehuis van ISehoterland, te Heerenveen, op Woensdag den lure 1885, des voormiddags ten 9 */a Dat al zoo- voor dien raad moeten verschijnen: 1 hij» wiens-zaak ia de eerste zitting niet is afgedaan 2°. hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op [te treden. Sneek den 20 Maart 1885. burgemeester en Wethouders voornoemd. J. van DRIESSEN. L De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. worden de voorstellen van commissarissen van het werkliedenfonds tot wijziging van het regle ment van dat fonds. Gelijk men zich zal herinneren, werd verleden jaar by de vaststelling van dat. reglement tegen den zin van het voorloopig hoofdbestuur aan genomen, dat de verzekerden en niet de deel nemers een recht op uitkeering verkrijgen. Het doel van die bepaling is om te waken dat geen machtsmisbruik van den deelnemer (in de mee ste gevallen zal dit de werkgever zijn) tegen over den verzekerde (werkman) plaats hebbe in een veréeniging, die uitsluitend voor den werkman bestond, wilde men voorkomen, dat zijn pensioenuitkeering aan het veto van den werkgever zou blootstaan. Het argument van het hoofdbestuur, dat de werkgever, wanneer de uitkeering van den verzekerde gewaarborgd is, van deelneming voor zijn personeel zal wor den afgeschrikt, daar de verzekerde werkman in dezen geheel onafhankelijk van hem wordt, acht men niet overwegend. De voorstellers willen thans een vergelijk tus- scheu beide pai tijen treffen, door den deelnemer de bevoegdheid te geven gedurende de eerste twee jaren, nadat hij voor de eerste maal ten behoevevan eenige verzekerden heeft gestort, de verzekering om redenen ter beoordeeling van commissarissen op te heffen, voor zoover ten minste het recht op uitkeering dooi’ zijn stor tingen is verkregen. Verder wil men het re glement in dien zin veranderen, dat de verze kerden volgens ieder tarief zooveel mogelijk zelf de vruchten plukken van de voordeelige saldo’s die door eigen inleg zijn verkregen. Er wordt daarom voorgesteld om het daarop be trekking hebbende artikel, dat thans aldus luidt: „Het surplus boven het bedrag dat benoodigd is tot waarborg der aangegane verbintenissen wordt aan het waarborgfonds uitgekeerd’’, aldus te veranderen, dat dit surplus zal worden ge bruikt tot verhooging der uitkeering aan de verzekerden volgens de tarieven die tot het voordeelig saldo hebben bijgedragen. Ook zal alsdan plaats hebben de verkiezing van een lid voor de commissie van het Werk liedenfonds in plaats van prof. mr. B. H Gra ven, die dit jaar aftreedt. Het Hof te Amsterdam veroordeelde Dinsdag jl. John Nooter, oud 17 jaren, wegens moedwilligen doodslag van Jan Adolf Engel, die met beklaagdes moeder in onecht leefde, onder verzachtende om standigheden van drift en jeugd, overeenkom stig den eisch van het Openbaar Ministerie, tot 18 maanden cel. De heer Sluiter te ’s Hage heeft de hem aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aanvaard. Waar de liberale kiesvereeniging op zoo welsprekende wijze haar instemming betuigd heeft, meende de heer Slui- I ter niet langer weerstand te mogen bieden, maar heeft hij zich beschikbaar gesteld. Met dezen candidaat kunnen wij strijden met goede hoop op de overwinning, zegt het Vad. Dat de li berale kiezers nu aan ’t werk gaan. namen en dit van het begin af hebben doen uitkomen en dat het amendement om drie hoo- gere burgerscholen op te heffen geen principi eel punt gold. De wijziging in het amendement gebracht, naar aanleiding van de opmerking des ministers, geschiedde niet uit vrees voor de be dreigingen van den heer Heemskerk, die wijziging gold alleen de vorm, niet de zaak; 4°. dat de „schik”, welke de minister Heemskerk van heel dit debat had, enkel in de verbeelding van de Stand, bestaat; 5°. dat enkele der amen dementen met behulp van de drie groepen der rechterzijde zijn aangenomen 6°. dat het voeren van een principiëel debat door een partij, die niet zelve regeeren wil en toch schijnbaar de krachtigste is, een politieke fout zou geweest zijn, vooral wanneer te voorzien is, dat eerst daags een veel betere gelegenheid tot het voeren van zoodanig debat zich zal voordoen. De Standaard gevoelt zich gedrongen, dank te betuigen voor de beleefde repliek. Zij wijst er echter op, dat het woord „terechtwijzing” te kras is voor hetgeen zij zeide. Veel van ’t geen mr. Lohman schrijft laat de Stand, rusten, maar zij blijft tegenover hem van meening dat de oppositie een échec heeft ge leden. Dat was de indruk bij schier alle pers organen en tegenover zulk een uitspraak baat het beste betoog niet. Slechts op twee punten wil het blad een opmerking voegen bij ’t geen de heer L. zeide en dat geschiedt op de vol gende wijze „1°. Critiek over de toepassing der begin selen, zoo zegt hij, uitnemend, maar nooit kri tiek over de leiding „Hierin nu kunnen we ons tot ons leedwezen niet voegen. „Critiek gaat en moet gaan over al wat de kracht van onze partij verhoogen of verlagen kan, en daarvoor juist hangt zoo ongelooflijk veel af van het politiek beleid. „Straks bij de stembus zullen wij weer de belangen van onze partij te verdedigen hebben, en dan mag er geen koord om onze vleugelen zitten, dat ons de vrije vlucht belet. „En 2°. dat het amendement peen amendement der rechterzijde was, gaat niet op. „Als de rechterzijde bestaat uit 45 leden, en er wordt door zes leden, die te zamen 42 van deze 45 leden vertegenwoordigen, gemeenschap pelijk gehandeld, dan kan noch mag dit anders beschouwd, dan als een uiting van de rechterzijde. „Zoover we de stem van het publiek vernamen heeft dan ook niemand hei anders opgevat. „En dat nu de drie conservatieven niet geraad pleegd waren, beweeiden we ook niet, maar constateerden veeleer, dat het verzuimen van deze raadpleging, bij het eenmaal optreden na mens de 42, een min gelukkige zet op het po litieke schaakbord was.” De bewoner van het winkelhuis in de Tweed. Wittenburgerdwarsstraat, waar de Dinsdag melde brand te Amsterdam ontstond, is in zekerde bewaring genomen. Zooals gemeld is, verloren een kinderen bij den brand het leven. kind is, juist teen het door de buren den gered, op de binnenplaats naar beneden gevallen en later dood opgenomen. Een meisje en een vrouw zijn met hevige brandwonden naar het gasthuis vervoerd, waar ook de vader van de vier verbrande kinderen, tengevolge van den schrik, bedenkelijk ziek ligt. ADIER'IEEIILN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents> voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. DE PERS I De terechtwijzing welke de Stand, den anti- Kamerleden heeft toegediend en al hetgeen hierover is voorgevallen, heeft den I (eer mr A. F. de Savornin Lohman, lid der IKainer en woordvoerder der groep bij de amen inenten in zake het onderwijs, genoopt een schrijven aan het blad te richten. «Hoezeer ik instem met uwe meening, dat de Peis ook tegenover haar eigen vrienden de be ginselen harer partij te handhaven heeft, schrijft Jl)» waag ik’t het nut te betwijfelen van een cntiek, die uitsluitend op de politieke leiding «er zaken betrekking heeft. Nu intusschen zulk een critiek door u wèl noodig geacht wordt, 'ei meet ik mij, ter aanvulling uwer beschou wingen, een paar opmerkingen.” Bn daarop wijst de heer Lohman er op dat de rechterzijde niet als zoodanig is opgetreden, leen de anti-revolutionai:en hebben zich met e Koomschen verstaan, de conservatieven bleven uiten; 2°. dat hoewel de geheele rechterzijde P dit oogenblik nog niet georganiseerd is, er geen enkele reden was om thans af te wijken mi (ie gedragslijn, reeds sinds jaren gezamen- N, °°r r°omschen en anti-revolutionairen ge- LA®' nl. OU1 ook op het onderwijs te bezuinigen; samengaan integendeel wenschelijk is, bo einc*e te leiden tot nader aaneensluiting tenk f de anti'revolutionairen en roomschen geen el amendement hebben voorgesteld, waardoor p eemge politieke verantwoordelijkheid op zich VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 4 April 1885,’s namiddags 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. i. 3. Behandeling van een adres inzake de al- .gemeene Politieverordening. 4. Behandeling van een adres der Schip- persvereeniging „Schuttevaer.” 5. Vaststelling eener verordening op het .draaien der ijzeren brug over de Stadsgracht, [noordzijde. L.A Behandeling eener reclame inzake de Kiezerslijsten voor 1885. 7. Behandeling van de rekening der brand weer, over 1884. -^Hvoren eener af- en overschrijving op de begrooting der algemeene Arm voogdij, dienst 1884. De raming bij de indiening der staatsbegroo- ting voor 1885, bedroeg f 136,172,740.37 Na de schriftelijke en mondelinge gedachtenwis- I seling is de begrooting thans vastgesteld op f 135,220,555,87 72, zoodat het totaal verminderd gehouden. Ónder 'meer Vullen dan^behandeld is met f952,184,49 */2. De raming der middelen voor ’t dienstjaar 1885 bedroeg f 120,764,176.— zoodat het tekort f 14,456,379 78 bedraagt. Thans is in druk rondgedeeld het wetsont werp tot aanvulling der middelen voor 1885. Het strekt om tijdelijk 10 buitengewone opcenten te heffen op de personeele belasting, geraamd op f921,600, en machtiging te geven tot uit gifte of beleening van bewijzen van vlottende schuld tot een bedrag van f 14,400,000. Te ’s Gravenzande zijn de pogingen der soci aaldemocraten om proselieten te maken mislukt. Na de lezing daar door den heer Domela Nieu wenhuis gehouden, volgde gelach en rumoer. De zaal werd allengs ontruimd, maar het volk bleef buiten staan, schreeuwende en dreigende. Toen het tijd werd om met de tram naar Den Haag terug te keeren, verlieten de socialisten aaneengesloten, vergezeld door de politie, die met rijkspolitie van elders was versterkt, het lokaal. Met versnelden pas gingen zij naar de halt der stoomtram en daar deze nog niet aan gekomen was, werd het raadzaam geacht door te loopen, achtervolgd door een groote menigte. Zoo ging het tot een goed eind door het dorp Monster heen. De politie moest allo krachten inspannen om hen voor groote mishandeling te beschermen. E n hunner echter, die achterge- raakt was, werd, zoodra hij opgenerkt werd, deerlijk mishandeld en zelfs in het water ge drongen. Eindelijk werd hij door eenigen voor verdere mishandeling gevrijwaard. „Een stichtelijk verhaal! voegt het Vad. hier aan toe. Het heet dat de socialisten oproerlin gen zijn, die door geweld alles ’t onderst boven keeren, maar ’t heeft er op die manier meer van of hun tegenstanders hun het voorbeeld willen geven, drachten zij tot nog toe door woorden geschrift propaganda to maken, hun tegenstan ders antwoorden met de vuist. Laf en dom.” Alweder heeft eene raadsvergadering te Waal wijk, waarbij alle leden tegenwoordig waren, tot geen resultaat geleid. Nadut zoo wordt aan de N. II. Ct. geschreven de lezing der no tulen tet vele aanmerkingen aanleiding had ge geven en enkele leden verklaard hadden dat de notulen het gesprokene ia de vorige vergadering niet nauwkeurig terugga- en, ontstond er tusschen den Voorzitter en een paar leden een woorden wisseling en wierpen zij elkander het woord „impertinent” naar het hoofd, omdat de Voor zitter, evenals in de vorige vergadering, weigerde het eerst het voorstel van den heer van der Heijden, betreffende het gevraagde ontslag van de officieren der dd. schutterij, in stemming te brengen. Ten slotte verlieten 7 leden de ver gadering, en was dus deze weder feitelijk opge- heven. V '•WEEK lCOURANT Offl I. i 2 I I B 1 M. [rt. 7.8 1 I 1 8 m- 3|j- zv. .ii- irt, en in- ja rt’ 311 7.15 1,2» 7,4K 1,K 8.30 8.4» 9,5 9.15

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1