veertigste j 1.1 iill VII ffl III I' I RUM BfSSf'III f SIBL LI I III ns BI IIHI RlfUll III. II) M BE n g. No. 28. 1885. I de I ste’ 1 W O K N S D A. <Gr S Al’ HI I, ,20 zes nationaal belang; J. W. BENNEWITZ. Heden Woensdag 8 dezer heeft te Den Haag de verkiezing plaats voor de vacature ontstaan door ’t ontslag van den heer Wintgens als lid der Tweede Kamer. Van liberale zijde is de can- didatuur gesteld van den heer R. A. W. Sluiter, oud-kolonel der artillerie en lid van den gemeen teraad te Den Haag. De R. Kath. en de anti-revolutionaire kies- vereenigingen hebben den heer baron Schim- melpenninck van der Oye gestéld, terwijl de conservatieve kiesvereeniging geen eigen candi- daat heeft gekozen, maar den man heeft geno men door de beide genoemde kiesvereenigingen gewenscht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. Er is volgens de Standaard slechts één mid del om de grondwetsherziening nog (te redden. Dit middel bestaat hieriny dat de anti-liberalen tijdig een voorstel over art. 194 in gereedheid 1 en in de section gebracht te hebben, de prioriteit van behande ling voor dit nieuwe voorstel vragen. Blijkt dan dat er voor wijziging van art. 194 een meerderheid te vinden is, dan gaat men door en neemt, hier en daar gewijzigd, ook de overige voorstellen der regeering aan. Wordt daarentegen de wijziging van art. 194 verworpen, dan stemt men om die afdoende reden voorts alle verdere ontwerpen af. De N. R. Ct. is niet ingenomen met het nieuwe financieele plan der Regeering, hierop neerkomende, dat aan de gemeenten zeker be drag wordt ontnomen, dat zij tot heden uit de opbrengst der personeele belasting genoten, ter wijl zij slechts voor een gedeelte van dat be drag uit het middel der grondbelasting worden schadeloos gesteld. Eene flinke regeling van rijks- en gemeente-fmancien is voor de ingeze tenen wel wat waard, en zonder opoffering is zij niet te verkrijgen. Doch het Regeerings- voorstel brengt de zaak niet verder. Het is een plannetje, een inval, zooals men er meer zou kunnen bedenken, het een niet beter dan het andere. Het geeft nieuwe complicatie, door de uitkeering van opcenten op de grondbelasting. Het dwingt de meeste gemeenten opnieuw maat regelen te nemen, ter voorziening in hare be hoeften, en dat alles enkel, om het rijk een voordeel te geven van slechts één millioen,een bedrag, waarmede het tekort op verre na niet kan worden gedekt. De regeering heeft de zwakheid van haar voorstel klaarblijkelijk zelve gevoeld, en haar uiterst sober antwoord op het breedsprakig ver slag is bijzonder arm in denkbeelden. Het is alsof men bij het schrijven reeds aan eene re traite heeft gedacht. De regeering zal steeds bereid zijn, nieuwe voorstellen in te dienen, maar waartoe mag men vragen. Is het om eindelijk tens tot het gemeen overleg te gera ken Of' is het eenvoudig om te kunnen zeg gen, dat haar geen grief mag worden gemaakt van de Steeds klimmende tekorten Zeker, de afkeuring der voorstellen ontslaat de regeering niet van haren plicht om het tekort langs an deren weg te dekken. Maar indien het haar niet gegeven is, de begrooting door besparing sluitend te maken, indien hare voorstellen tot verhooging van lasten geen bijval vinden, dan is het haar plicht, het bestuur aan anderen over te laten. Doet zj dit niet, dan komt de volle verantwoordelijkheid van den treurigen toestand van ’s lauds financiën op hare rekening. De Middelb. Ct. schrijft „Aan protesten tegen de nieuwe regeling van den Zondagsdienst der posterijen wordt door den Minister van Waterstaat weinig of geene aan dacht geschonken. Alleen wordt gelet op de belangen der ambtenaren, en bij de posterijen schijnt nog geen ingang te kunnen vinden de overtuiging, dat, zooals wij meermalen schreven, iemand, die zich het monopolie heeft toegeëigend, ook tegenover het gansche publiek verplichtin gen heeft, en de belangen daarvan niet mag opofferen aan die van zijne ondergeschikten. Wil men in hun belang wat doen, en ook dat is men verplicht, laat men dan meer geld uit geven of maatregelen nemen, die anderen niet belemmeren.” Een aardige uitstalling op een vredefeest In het panorama-gebouw in de Plantage te Amsterdam is op dit oogenblik een zeldzame collectie schilderijen bijeen. Het zijn alle stuk ken van Israëls. Een aantal bezitters van schil derijen van den beroemden schilder, met den graaf en de gravin van Vlaanderen aan het hoofd, hebben medegewerkt om deze tentoon- stelling wel te doen slagen, en zij telt dan ook 69 schilderijen, waterverfteekeningen en schet sen. Naar het Vad. nader verneemt zullen van elk wapen een of meer manschappen waaraan eenige onderofficieren van het korps genietroe pen zullen worden toegevoegd dienst doen ter bewaking der Nederlandsehe afdeeling op de Antwerpsche tentoonstelling, zoodat alleNe- derlandsche uniformen aldaar zullen zijn verte genwoordigd. Victor Driessens, de ook ten onzent mef lof bekende acteur, is Woensdag avond in den Vlaamschen schouwburg te Antwerpen door een beroerte getroffen. „La cause Célèbre”, een uit het Fransch vertaald stuk, werd opgevoerd, en het derde bedrijf liep ten einde Victor Driessens was op het tooneel, en had juist een volzin uitgespro ken, die het publiek in vervoering had gebracht. Eensklaps bracht hij de hand aan het voor hoofd, wankelde, draaide in het rond en viel éen zijner collega’s, de heer Desonne, schoot toe en ving hem in de armen op. Driessens werd in een rijtuig naar huis ge bracht en twee geneesheeren, die in de schouw burgzaal aanwezig waren, wijdden hem hun zorgen zij constateerden dat hij een aanval van beroerte had gehad; gedurende den geheelen nacht boezemde de toestand van den patient groote bezorgdheid in. Den volgende morgen bevond hij zich iets beter, maar hij was aan de linkerzijde verlamd. Jl. Zaterdag echter is hij aan de gevolgen overleden. Driessens was 65 jaar oud. Bij A. W. Sijtlioff te Leiden is verschenen het Vrije Vertalingsrecht, verdedigd door J. D. Doorman. De schrijver komt tot de conclusie: dat het vertalings-monopolie niet overeenstemt men onzen volksgeest dat het indruischt tegen ons nationaal belang; dat het niet is aangenomen bij onze natio nale wetgevingen dat het niet door de eischen van het recht noch zelfs door die van billijkheid en rechtvaar digheid wordt gevorderd. den 19den Augus- ei kennis der ingezetenen, dat de tweede zitting brengen, en na het ingediend Visscher, de voormalige makelaar te Bevers- wijk, die op zoo arglistige wijze zijn bewakers in de gevangenis te Haarlem, waar hij we°ens frauduleus bankroet op de pistole zat, wist” te ontsnappen, heeft dezer dagen een brief geschre ven, waaraan het volgende is ontleend; UIT DE PERS. d- i ,g’ I ek I ie- io- I ;0- I ay J lol I da I m- I en aig I en. I Len 3 J. W. BENNEWITZ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat op heden 7 April zijn gesloten de herziene lijsten, aanwijzende de personen, die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van Ltden van de Iweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, en dat de bedoelde lijsten aangeplakt en van af den 8sten dezer maand ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Lu zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 7 April 1885. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 1£i4) den ingezetenen dat steeds aan degenen, welke zich daarvoor aantnelden ter Secretarie der gemeente, gele genheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en herenting. Sneek den 7 April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretat is, J. W. BENNEWITZ. kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken naar aanleiding der ''et vau den 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102) herziening \an de artikelen 264, 265 en 0 der wet van 29 Juni 1351 (Staatsblad no. ö5), bekend: dat het Primitief-Kohier van den Hoofdelijken ‘«slag, dienstjaar 1885, goedgekeurd door H.1I. 'deputeerde Staten van Friesland, bij besluit Vau den 26 Maart 1885 no. 31, aan den Ge- ’neente-Ontvanger ter invordeiing is ter hand en een *e<^er verPbcht is, zijn aanslag P den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een afschrift van dit Kohier van af den p April e. k., gedurende vijf maanden, ten '^dhuize dezer gemeente ter inzage is neder- felegd, aiie werkdagen van ’s morgens 9 tot s namiddags 1 uur. kneek, 7 April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, Naar aanleiding van den brand op Witten burg, waar op zoo droevige wijze, trots spoedige hulp, onderscheiden personen bezweken zijn vestigt de Stand, de aandacht op het toenemen der branden sedert de invoering der petroleum. Zou er geen oorzaak zijn - vraagt het blad om het gebruik van lampen te verbieden, die de bekende veiligheidsinrichting missen, waar door zij bij zwaaien of omkantelen uitgaan, eer de vlam de petrolem heeft bereikt? Er is inderdaad reden, om het door de Stand. aangeduide middel in ernstige overweging te nemen. In een dichtbevolkte stad hangt menig een af van de voorzichtigheid der medebewoners van hetzelfde pand, Het Nutsdepartement Amsterdam schonk bij t feest van zijn 100-jarig bestaan f 3000 voor de eventueel op te richten kweekschool voor be- waarschoolhouderessen en f 3000 inschrijvingen 3 /2 pCt. op het Grootboek voor het pensioen fonds voor werklieden. In ons vorig nommer was sprake van het schrijven van een correspondent „uit de Hof stad aan do &rnh. Ct. over de schromelijke geldverkwisting, die ten aanzien van het bureau der thans ontbonden hoofdcommissie voor de Antwerpsche tentoonstelling zou hebben plaats gehad. Omtrent die beweerde geldverkwisting wordt thans uit Den Haag gemeld Een bescheiden onderverdieping (suite van twee kamers) in de Willemstraat (zeker geen te weelderige stand) is voor matigen prijs ge huurd, en het onmisbare ameublement eveneens voor een zeer matige som een paar maanden gehuurd bij een stoffeerder. Daar ik meerma len in het lokaal aanwezig was, kan ik de verklaring afleggen, dat van „stijl”, waarvan de correspondent zoozeer afkeerig schijnt, in deze meubelen weinig spoor was te ontdekken, maar dat zich daarentegen zeer bruikbare schrijf tafels, kasten, enz. daaronder bevonden. De open haarden (geen insteek-) waren van een zeer gewoon model, de meubelgordijnen (gelijk ieder van de straat heeft kunnen zien) van de meest ordinaire jute. „Waar dit alles gebleken is, zal thans voor den scherpzinnigen lezer wel licht geen raadsel meer zijn het is door den verhuurder terug gehaald. De heer Jules van Hasselt te Kampen vestigt de bijzondere aandacht der lezers van het Han- delsblad op het ernstig verschijnsel, dat meer en meer onze natuurboter op de Londensche markt wordt gedrukt. Gelijk wij reeds hebben aangestipt heeft een groothandelaar, de heer Römler van Newcastle, in een openbare voordracht in het breede uit geweid over de knoeierij van den Nederland- schen boterhandel, die zich niet zou ontzien zelfs gebruik te maken van nagemaakte Deen- sche vaatjes om daarin kunstboter als room boter aan den man te brengen. De heer Van Hasselt wil, als zulke ergerlij ke bedriegerijen blijken waar te zijn, dat dan bij de Hooge Regeering worde aangedrongen op wetten en bepalingen, die paal en perk kun nen stellen aan zooveel kwade praktijken, die den geheelen Nederl. handel in natuurboter zouden kunnen doen verloopen. Een verdere minachting voor onze boter, die natuurlijk door de concurrenten uit den vreemde gaarne wordt geprikkeld, zou ^eu ware ramp voor ons land kunnen worden. ADVER1INI1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/s Cents. Bij abonnement is de prijs be- langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ,0° I .1 dat J to ,ua an. I ier I’ en- ng- KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze 'an den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het gemeentehuis van Schoterland, te Heerenveen, op Woensdag den IZsten April 1885, des voormiddags ten O'/j Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen: 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2°. hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt on te treden. Sneek den 20 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris, B1X 5 M .V I. A B. i. 4 16 •en: ries, Hu* i. 8 2jr. pril. 3 te te kes, nke« bOU' pkje rkjs eltjt lira. EU’ iw ntje da ring 715 7,29 7.4» 7,»0 8.S» 8.45 9.W M. iril. 8 'lis 1 I I 4 •w V -- lyu,ë VUU VWLOOQA W WA Ctl V. JL OEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1