rm GBlffllïl MfIMDISSfflffl'T SHffi. No. 72. L' 1885. V EE R T 1 G S T R Paardenmarkt te Sneek Mremming - Scheepvaart- W O JE AS r> A. Q- wil doen vervallen. Die kan, naar’t blad meent, 4 liegen van ouderwijs, van de bewaarschool tot UIT DE PERS. goed. grondwetgever behoort te worden uitgemaakt. des namiddags te drie ure. ADVERT ENT lEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7!/i Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaaiden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. waren dezer In het bosch De Minister van Binnenl. Zaken wordt ge machtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de ver- gadering in ’s Konings naam te sluiten. Z. M. heeft jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, lid van de Eerste Kamer, benoemd tot voorzit ter dier Kamer, gedurende de vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1885. Woensdag morgen werd te Den Haag da Visschersdijk in rep en roer gebracht door een man, die zijn vrouw wilde verwurgen. De vrouw vluchtte met haar kind bij hare moeder, waarna zij vandaar wegging. Haar lijk is Donderdag morgen uit den vijver in het Bosch opgehaald. De ongelukkige had eenige zware steenen aan haar lichaam bevestigd om onder water te blij ven. Op het lijk der vrouw vond men eenige regelen schrift. Het werd per brancard naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. De burgemeester van Amsterdam heeft aan het personeel der politie zijn dank betuigd voor de krachtige, doch tevens kalme wijze waarop zij, bij het jongste opstootje, is opgetreden. Men zal zich herin ueren dat het oordeel van het publiek en de pers in deze eenigszins an ders luidt. Het verwondert dan ook zeker nie mand dat tegelijk met deze tevredenheidsbetui- ging het bericht tot ons komt dat er een ver gadering is belegd om juist over ditzelfde optre den te klagen. Te Wageningen is gearresteerd zekere 8. R., bode tusacüen Wageningeu en Üpheusden. Vol gens aangifte van verschillende personen, hoeft hg zich schuldig gemaakt aan opliehterg door Eenige heereu van Nijmegen dagen ter drijfjacht nabij Reuver, hoorde een der jagers eenig geritsel en in den waan verkeerende. dat een reebok zich in het kreupelhout bevond, schoot hij doch raakte een jongeling, die het slachtoffer van het moordend lood werd. De dader heeft zichzelf bij de au toriteiten aangemeld. Naar men verzekert had hg eerst nog getioten, maar toen hierop niet ge antwoord werd, knalde het schot. Volgens het Vaderland zal tegelijk met de Indische begroeting een wet tot verhooging van invoerrechten op verschillende artikelen en een wet tot verlaging of afschaffing van verschillende uitvoerrechten worden ingediend. In de verschillende plattelandsgemeenten van Zuid-Beveland is het voorschrift der gemeente wet, om op den eersten Dinsdag van September raadszitting te houden, overtroden, daar de hee- ren raadsleden te Goes kermis moesten gaan houden. De eerste Dinsdag in September is de groote dag der Goessche kermis. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegenwoor dige vergadering van de Staten-Generaal zal zal uitmaken, maar die niet voor haar door den worden gesloten Zaterdag 19 September 1885, De schietoefeningen met zwaar geschut, wel ke in de vorige week op het fort „de Harssens" te Helder zijn aangevangen, brengen, vooral in de naaste omgeving, eene vreeselijke verwoesting te weeg. Donderde glas- en spiegelruiten zjju nu reeds door de hevige schokken verbrijzeld, een aantal huizen werd gedeeltelijk van hunne dakpannen beroofd, terwijl men hoofdzakelijk in winkelneringen groote senade leed door het val len van met dranken, spiritualiën enz. gevulde fiesschen. Van de schade wordt door het rijk niets ver- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Staten-Generaal geven.' emeeute Sneèk maken bekend, dat de ftajaars-Paardenniarkt 'it jaar zal worden gehóuden op Woensdag den Ui September e. k Sneek, 28 Augustus 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. J. W. BENNEWITZ, Secr. |l)e BURGEMEESTER der gemeente Sneek, hakt bekend dat de Scheepvaart van uit het Booj/eud naar het Grootzand aldaar, tot nadere pkondiging is gesslo Sneek 5 September 1885. De Burgemeester voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. bekendmaking. [BURGEMEESTERen WETHOUDERS der pieente Sneek, maken den ingezetenen be- W, dat tot Voorzitters en leden der volgende yodscommissiën zijn benoemd Commissie van beheer der Stadsreiniging Voorzitter, de Wethouder Johs. Schijfsma I Ledende heereu J. Gorter, D. Gorter en J. p Beekhuis h Commissie voor Straten en Wallen Voorzitter, de Wethouder Johs. Schijfsma, I Ledende heeren J. Gorter, H. S. de Vries F Th. Oamphuis c> Commissie voor Gemeente-eigendommen Voorzitter, do Wethouder H. Jz. Kingma, I Ledende heeren D. Gorter, P. Fennema en P- J. J. Visser Commissie voor Openbare Werken Voorzitter, de heer 11. F. Pijttersen, I Ledende heeren J. J. Beekhuis en D. Gor- er; Itot leden der Commissie voor Strafveror- rw»’«i/en, waarvan de Burgemeester Voorzitter *(srt. 166 der gemeentewet), de heeren J. “otter, T. S. Feenstra en B. Haga. Sneek, den 5 September 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. u afwachting van de wijziging, die de re- ^ring zaj voorstaan ten opzichte van art. 194 Grondwet, blijven de bladen van verschil de richtingen over de schoolwet spreken. Is bijna ondoeulijk al de beschouwingen en J8prekingen weer te geven. Van de liberale hebben thans het Handbl. en het Vad. ca zeer gtejjjg verklaard voor het schrappen het 3e lid van art 194. Laatstgenoemd w wenscht het bekende artikel aldus te lezen: Ca on(^erwÜ8 *3 een voorwerp van de aan- ^aende zorg der regeering. Voor zoover noo- wordt het onderwijs van overheidswege ge- '®n- De inrichting van dit onderwijs wordt bij de wet. Jlet geven van onderwijs is vrij, behoudens ,9 erzoek naar de bekwaamheid der onderwij- i‘8> voor zooveel het lager- en middelbaar on- ‘“«as betreft behoudens het toezicht der i erheid, een en ander te regelen bij de wet. ei'Jayerm°getiden worden in staat gesteld kos- 03 'ager onderwijs te genieten. Ontwikkelen zich in het leven der Nederlandsche maatschappij de verschillende stroomingen van het godsdienstig geloof in een mate, die de -maatschappelijke afscheiding zoo volkomen maakt, dat elke godsdienstige partij hare eigen instel de universiteit, komt eischen, zooals thans reeds van calvinistische zijde wordt verlangd, dan zal het lager, hooger en middelbaar onderwijs, zoo als wij dat thans bezitten, van zelf moeten ver vallen. Voor een dergelijke omkeering die ik intusschen volstrekt niet aanstaande acht geeft de bestaande grondwet aan het hooger en middelbaar onderwijs volledige ruimtevoor het lager belemmert zij die eenigszins door de ver plichting van staatsonderwijs. „Volkomen ruimte mag zij voor het lager onderwijs, naar mijn meening, niet geven,. Zij moet blijven waarborgen, dat er overal gelegen heid besta tot het verkrijgen der voor elk mensch onontbeerlijke kennis. Er behoeft niet overal een openbare school te zijn, maar er moet overal lager onderwijs worden gegeven en nergens mag zich het geval voordoen, dat iemand wegens zijn godsdienstige meeningen verhinderd wordt, zedelijk of feitelijk, zijn kinderen van dat on derwijs te doen genieten. Vindt hij geen school waar zijn geloof wordt geleerd, dan moet hij een school binnen zijn bereik hebben, waar niet het geloof van andersdenkenden geleerd wordt. Z tl de grondwet iets omtrent het onderwijs be palen, dan zal zij naast regeling door de wet en vrijheid van onderwijs, behoudens toezicht en eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, noodzakelijk dit beginsel moeten vaststellen.” Het heeft in den laatsten tijd sterk de aan dacht getrokken, dat bij de verkiezingen in friesland de candidaten der anti revolutionairen sterk in stemmenaantal achteruit gingen. Het Wag Weekbl. meent, dat een der oorzaken wellicht deze is, dat de anti revolutionaire kies vereenigiug steeds met candidaten optreedt, van wie de leiders verzekerd zijn, dat zij in zake art. 168 der grondwet de meest radicale ge voelens zijn toegedaan. Haat tegen de Her vormde kerk speelt een groote rol. Maar daïi zouden zij, die dien weg niet op willen, immers dwaas handelen, indien ze zulk een toeleg in de hand werkten? „Wij voor ons, zegt het blad, willen het wel weten, dat we de niet-verkiezing van den heer Lohman volstrekt niet betreuren. De Kamer zou in tegenover gesteld geval een, zijn we wel ingelicht, vol bloed Kuyperiaan meer geteld hebben. En dat zouden we, thans vooral, een ramp achten. „Wie ons dit kwalijk wil nemen, doe het; wij laten deswege geen dieven op ons hart smoren. Een Christen-Staatsman ia de Kamer te helpen brengen, achten wy eea duren plicht; maar het bevorderen van partijbedoelingen ligt niet op onzen weg. Het hoogste moet het hoogste blijven.” In de „kroniek” van dr. Bronsveld wordt mede op den uitslag van deze verkiezing ge wezen en de verwachting uitgesproken, dat de toon der organen als het Noorden volbloed Kuyperiaaea er wel wat door zal bedaren. Dr. Bronsveld noemt deze verkiezing een ver pletterende nederlaag voor de gecombineerde i (ultramontaausch-gereformeerde) aati-revolutio- naire partij. „De Koning doet van den staat van het on- dorwijs jaarlijks een uitvoerig verslag aan de IJ Hieruit blijkt dat het Vad. ook de zinsnede over de eerbiediging van godsdienstige begrippen gerust aan den gewonen wetgever worden over gelaten. Do Arnh Ct. heeft zich tegen deze conces- 1 sien van de zijde der liberalen verklaard en wenscht in de grondwet het beginsel te hand haven, in art. 194 neergelegd. In ’t jongste Gw/s-nmnmer bespreekt mr. De Beaufort onder den titel „Vredesvoorslagen” de verschillende plannen in de schoolquaestie ge opperd. Hij heeft voornamelijk het oog op de brochure van prof. v. d. Wijck te Groningen, van den predikant Tinholt te Koudum, de een liberaal, de ander confessioneel, alsmede op het geen dr. Betz over de vraag schreef. De heeren v. d. Wijck en Tinholt willen de onderwijzers doen benoemen door de oudersder schoolgaande kinderen. Het onderwijs toch is zaak der onderwijzers. De heer De Beaufort spreekt dat natuurlijk niet tegen. In Nederland mag ieder ouderpaar zijn kind op voeden gelijk het zulks verkiest, maar in het kunnen zit de quaestie. Wat toch zal de uitkomst zijn van een be noeming der onderwijzers door de ouders? Niet dat ieder vader voor zijn kind, maar dat de meerderheid van een zeker aantal te zamen wonende ouders, voor de kinderen van al die ouders de richting van het onderwijs zal vast stellen. Die meerderheid zal dus in de plaats van den staat gaan schoolmeesteren, maar niet, als de staat gebonden zgn uau het voorschrift der eerbiediging van godsdienstige overtuigingen. Zij zal de macht hebben om het onderwjjs dienst baar te maken aan de verspreiding van de ker kelyke en godsdienstige leerstellingen, die zij aankleeftzij zal het ook ongetwijfel doen, want juist om het te kunnen doen, wordt de macht haar gegeven. De minderheden zullen zich dus overal moeten onderwerpen aan de richting die de meerdeiheid der ouders aau het onderwijs wil geven. „Maar, zegt de heer Van der Wgck q. a. men zou dan daarvoor het voorrecht verwerven, dat althans de onderwijzer vrij is in de school en hij zou zich meer aan karaktervorming kun nen wijden.” Ook het nut daarvan geeft de heer De Beaufort niet toe. Hy ziet niet in dat men de kinderen op schoei moet gaan bezig houden met kerkelijke of wijsgeerige leerstelsels. De school moet strekken tot het aanleeren van nuttige en gepaste kundigheden en behoeft geen zendingspost te worden. Waar mr. De Beaufort den heer Tinholt, den heer Beta en dr. Kuyper verder beantwoordt en hun doel bestrijdt, moeten wg naar ’t artikel zelf verwijzen. Alleen weuscheu wij op het slot van het belangrijk stuk meer de aandacht te vestigen. Mr. De B. kan volstrekt niet toegeven, dat het openbaar onderwijs alleen tpr aanvulling mag dienen in dien zin, dat het dverai de min ste moet zijn en altyd lager moet staan dan het minste bijzonder ouderwijs. Van den staat geldt geen onderwijs of goed en voldoend onderwijs. Moet de staat alleen bij springen waar bijzondere krachten tekort schieten, dan doe hij het door subsidieering. ’t Artikel wordt aldus besloten „Of de gemengde dan wel de confessioneelè school in Nederland de overhand zal behouden, is trouwens eea vraag dio de maatschappij zelve SHEERER cruran inns- fa .wnwiMiD won de I i 11 1.5LA II. i I 15 II 9 5 !6 3 .9 0 9 11 14 ,2 ’.4 3 >5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1