DMBmmtTfflDmiSSBWSIB. No. 82 1885. VEERTIGSTE J A A R G A N KALVERMARKT 14 O CD T O 13 ID 13. 20 de financieele ge- t. )0. U I T DE P E R 8. vol- '1 Wat is toch, vraagt de N. B. Ct., een ft I co in 53 cur on van het Vrijdag 30 October. a.s. zal aan het departe ment van waterstaat worden aanbesteed de le vering van laken voor de uniformkleeding der telegrambestellers. Men kan daaruit opmaken dat de bestellers eindelijk in een uniform zullen worden gestoken. seft jen sef. te- ,’aa dat net an- md rek ebe tf. Deze COUBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.francc per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 6 Ie, la te o? e- n- m ï)k ot- e- «- ADVEBTENIIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Van het verhaal dat een huisbediende van Graaf Bentinck vrijgesteld is van de gewone Bij kon. besluit is, op verzoek, eervol ont slag verleend bij de d.d. schutterij te Sneek, aan S, Gorter, als kapt.-kommandant, en be noemd tot kapt.-komm. J. Jaarsma, thans le luit. tot le luit. A. T. Pijttersen, thans 2e luit.tot 2e luit. B. ter Haar, thans 2e luit, a la suite. Door den minister van financiën zijn de ont vangers der registratie aangeschreven, om nauw lettend toe te zien, dat bij wissels en quitan- tiën, van plakzegel voorzien, de dag, de maand en het jaar worden gesteld niet over het plak- zcgel heen, maar geheel en al op het plakze gel. Bij niet nauwkeurige naleving wordt het stuk beschouwd als ongezegeld en wordt eene boete van f25 verbeurd. „in stand in iedere gemeente medebrengt. Maar het bestuur is van oordeel dat het beter is, èn als band voor den wetgever, én voor een juiste beoordeeling van het voorgedragen stelsel, dat het maximum in de Grondwet niet booger dan b. v. op f150 worde gesteld. Zoodanig cijfer acht het bestuur met den feitelijken toestand meer in overeenstemming. Den gewonen wetgever zij overgelaten na onderzoek de vraag te beantwoorden, of hij het fixura ook in die steden, waar de woningen het duurst zijn, dadelijk lager wil stellen, b. v. op f 100, dan wel of hij slechts langzamerhand lager wil dalen. Ook in het comité werd de keuze van f150 voorgestaan. Het bestuur ver- eenigt zich met die keuze. Uit de Grondwet moet, naar de meening van het bestuur, duidelijk blijken, dat de hoogste staatswet opneming van den gezeten werkmans stand onder de kiezers verlangt, en dat zij, ook door een breede opvatting van het capaciteiten stelsel, de ruimste uitbreiding der kiesbevoegd heid, geleidelijk en op goeden grondslag, wil mogelijk maken.” Daar alle afwijzing van grens ontbreekt, terwijl de sympathie-betuiging èn van Van Houten die kiesrecht wil geven aan elk die in zijn eigen onderhoud en dat der zijnen voorziet - èn van Heemskerk die wil dat de kiezer in de lasten bijdrage doet bespeuren dat men het ook moeilijk in beginsel eens kan zijn, meent de N. B. Ct. dat men te vroeg gejubeld heeft, als men meent dat de tooverspreuk is gevonden, die het verdeelde tot één brengt. Alvorens zich op dezen grondslag te vereenigen, zal het in elk geval wenschelijk zijn zich over de be- teekenis der woorden te verstaan. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken aan de ingezetenen be kend, dat het door hen vastgesteld Suppletoir- Kohier van Belasting op de binnen deze ge meente gehouden wordende Honden, voor het jaar 1885, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ingezonden en alzoo een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Sneek, 13 October 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SC111JFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op Maandag den 19den October 1885. Sneek den 6 October 1885, Burgemeester en Wethouders voornoemd JOHs. SCIIIJFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Liberale Unie ontvangen. Be vorige week werd het prae advies ver zonden, uitgebracht over de kiesbevoegdheid. Het comité, ’t welk over deze quaestie advies diende, bestond uit vier leden van bestuur en vier leden buiten het bestuur. Het advies, waartoe het comité kwam, was ’t gende Uit de missive, thans door het bestuur der Liberale Unie verzonden, blijkt, dat het zich in hoofdzaak met dat advies vereenigt in noefdzaak, maar toch met een zeer belangrijke afwijking in vooruitstrevende richting. Het wenscht vooreerst het maximum lager te stellen ®n tevens wil het den maatstaf der capaciteiten (dit woord in ruimen zin opgevat) doen gelden, baarbij geeft het ten slotte te kennen, dat het evenals de heer Gleichman in de Tweede Kamer verklaarde den gezeten werkmans stand onder de kiezers wil opnemen. Wij laten hier een deel van het gewichtige schrijven volgen. „Gaarne verklaart het bestuur, dat het zich toet de houfdbeginselen en hoofdgedachten, in bet advies nedergelegd, vereenigten dat ten aanzien van de vraag of naast den maatstaf der huurwaarde nog de capaciteitenmaatstaf (dit woord in ruimen zin opgevat) gelden moet, de meerderheid van het bestuur zich aansluit bij die helft van het comité, welke zoodanigen tweeden maatstaf heeft gewenscht. Het bestuur kan zich echter niet vereenigen toet de aanneming van het cijfer van f 200 als grondwettig maximum. Het erkent volkomen, dat, volgens het advies dat cijfer den gewonen wetgever slechts zal tonden als een algemeen maximum, zonder in eenig opzicht te kort te doen aan zijn vrijheid, °to daar beneden voor iedere gemeente het Peil der huurwaarde, waaraan kiesrecht verbon den is, zelfstandig vast te stellen, naar de toe- heffingen die de voortbrenging, handel en nijver heid te zeer belemmeren. Ieder betale naar zijn draagkracht, d, is, naar mate van zijn inkomsten uit arbeid en kapitaal. Bovenal mogen de inkomsten uit roerende goe deren niet langer onbelast blijven; het kapitaal in portefeuille moet de staatslasten helpen dra gen. Aan dezen eisch der rechtvaardigheid is niet voldaan. Toch is de gegrondheid van den be doelden eisch door de meerderheid der liberale partij steeds erkend en mag de aangewezen richting ongetwijfeld de historische richting van het liberalisme in zake belasting-herziening Gleichman acht zij ondenkbaar, worden genoemd. Dit leert de geschiedenis der T” pogingen tot belasting herziening hier te lande sinds 1848. Een zakelijk overzicht van de financieele ge schiedenis sedert 1848 wordt daarop in herin nering gebracht, een overzicht hetwelk ontmoe digend mag heeten in zoover het toont, dat aan de liberale partij in haar geheel, hoewel zij meerderheid was, de zedelijke kracht heeft ont broken om de financieele lasten rechtvaardiger te verdoelen, naar de draagkracht der belasting schuldigen. Bemoedigend is het echter tegelijk, want het bewijst de veerkracht van het liberaal beginsel, dat hoe dikwerf ook verstooten, telkens terug keurt, het beginsel van belasting naar het ver mogen als de beste maatstaf der draagkracht. Dit beginsel kan op verschillende wijze wor den uitgewerkt, hetzij door éene belasting op alle inkomsten, zoowel uit kapitaal als uit ar beid, hetzij door afzonderlijke heffingen op in komsten uit roerende goederen, uit onroerende goederen, uit handel en nijverheid, uit beroepen en ambachtenvoorts door bij een algemeene inkomsten-belasting de verschillende soorten van inkomsten te belasten naar denzelfden of naar vezschillende maatstafbovendien door, wat de belasting der inkomsten uit roerend vermo gen betreft, de heffing te berekenen naar het kapitaal of naar de renten. Doch, hoe ook de uitwerking van het beginsel moge zijn, daar mede zal ongetwijfeld moeten samengaan zoo veel mogelijk afschaffing van de nog bestaande accijnzen op levensbehoeften en van eenige heffingen waardoor handel en nijverheid te zeer worden belemmerd. In ieder geval moet worden doorgetrokken de historische lijn, die de libe rale partij sedert 1848 gevolgd heeft en die voor haar de aangewezen lijn blijftontlasting der minder gegoeden, die nu, in verhouding tot hun draagkracht, onevenredig veel betalen zwaarder belasting van hun die meer kunnen dragen. En daarom ook de inkomstenbelasting in dien zin, dat de grootero inkomsten betrek kelijk zwaarder worden belast dan de kleinere Het bestuur wenscht daarom dat de ernstige en eenstemmige leuze der Liberale Unie zij hervorming van het samenstel onzer belastingen onverwijld door belasting naar de inkomsten en wel met progressieve percentagegeen verhoo- ging van belastingen zonder die hervorming; veriaooging alleen dan, maar dan ook aanstonds, wanneer zij onvermijdelijk is. De N. R. Ct. is niet bijzonder ingenomen met een regeling van het kiesrecht overeenstem mende met de denkbeelden daarover dezer da gen in de Tweede Kamer door den heer Gleichman geuit. De toen geuitte wensch luidde „aan den in zijn stand gezeten werkman moet het kiesrecht niet langer onthouden wordon.” Het liberale blad acht het zeker, dat de heer Gleichman niet uit naam van de partij of van zijn politieke vrienden gesproken heeft, en dat er geen enkele aanwijzing is, dat of hij zelf, of anderen aan zijn woorden een andere betee- kenis hebben toegekend dan van een persoonlijk gevoelen. "Wel erkent de N. B. Ct. dat sedert de oude census uit het gezicht verdween, het denkbeeld van ruime uitbreiding van kiesrecht veld ge wonnen heeft en de meer behoedzamen onder de liberalen minder schroomvallig zijn geworden in het trekken der grenzen van kiesbevoegd heid dan toen elke verlaging van census een onevenredigen aan voer van paten tkiezers be loofde, maar dat overeenstemming zal verkregen worden op den grondslag van de formule- zijnen stand gezeten werkman”? Do boeren arbeider, die met een dagloontje van twaalf stuivers in den winter, uit handen van de arm voogden blijft? De opperman van acht gulden ’s weeks De sjouwerman, die soms dagen ach tereen leegloopt De gezel, die altijd de zijnen heeft kunnen onderhouden, maar in tijden van slapte, als b.v. nu in het bouwvak, onderstand zij het ook niet van de armenkas, aannemen moet? Of behoorèn tot de in hunnen stand gezeten werklieden alleen de enkelen uit dien stand, die (in een groote stad) drie en vier gulden verwonen kunnen? Wordt de werkman bedoeld, die in eigen onderhoud voorziet, dus ook de boerenarbeider, de ambachtsgezel die op de vierde verdieping woont, het fabrieksvolk, de poldergast, dan is de formule slechts een andere naam voor het algemeen stemrecht. Zijn dat evenwel geen „gezeten werklieden”, wie zijn het dan Daar alle afwijzing De memorie in zake Belastinghervorming is opgemaakt door het bestuur. In dit stuk wordt zeer stellig partij gekozen en wordt duidelijk het streven der liberalen uiteengezet. Het begint met een schets van den finan- cieelen toestand. Deze is onhoudbaar. De laotste dienstjaren leverden voortdurend tekorten. Belangrijke stukken zijn van het bestuurder Leening op leening werd uitgeschreven in 1878 r’ 43 millioen, in 1883 60 mn. (waarvan een aan zienlijk deel voor uitgaven in Ned.-Indie), in 1884 nogmaals 60 mn. Op nieuw moeten vele millioenen worden gevonden vcor verschillende werken tot welker uitvoering reeds besloten is, en tot dekking van den achterstand der laatste jaren. De jaarlijksche uitgaven voor rente en aflossing zijn van 27.2 mn. in 1878, reeds ge stegen tot 34.6 mn. in 1885 en zullen nog be- langrijker hooger worden. Aan dezen vicieusen toestand moet onverwijld een einde worden ge maakt. Verhooging alleen van de bestaande belastin gen zou eohter meer nog dan thans reeds het geval is, gegronde reden geven tot beklag over het onbelast blijven van sommige voor belasting vatbare deelen van het nationaal inkomen. Niet alleen nieuwe middelen moeten worden gevon den, maar het samenstel onzer belastingen be hoort te worden herzien. Het werkt onbillijk en ongelijkmatig en daarom wordt herziening door den socialen toestand dringend gevorderd. De belastingdruk behoort in overeenstemming te worden gebracht met de betrekkelijke draag kracht der ingezetenen. Deze overweging wijst aan, in welke richting men zich te bewegen heeft, nl. invoering van eeu nieuwe directe rijksbelasting, waardoor het inkomen, speciaal dat uit nog onbelaste bronnen van inkomsten, wordt getroffen afschaffing van accijnzen op levensbehoeften en van zoodanige Met den trein van het Staatsspoor, die des namiddags uit Arnhem naar Geldermalsen ver trekt, had Donderdag, ter hoogte van het station Eist, bijna een ongeval plaats gehad. Een der conducteurs van den trein, die later bleek be schonken te zijn, opende het portier van een waggon, terwijl de trein reeds in beweging was. Een drietal personen, die er uitstapten, werden tegen den grond geslingerd, terwijl 2 portieren tegenover elkander opengelaten werden. Aan het station Valburg werd do beschonken con ducteur geschorst. ’t Is de N. B. Ct. die ’t bericht meedeelt. Erg duidelijk is het niet. sms- b iDiwmiMiiD took de inus B 1 A Si E A JL A N W. hi iifu* O.te een 8 Il 8 J 18 4 3 jt i i 16 615 6 56 718 86 loof 8 24 ioor 8 48 ioor 94 ioor 919 ioor 937 9 51 ioor i» 10*12 3 jn alt jn m, w- n- 845 859 910 9 25 10- isen, oud- OBEKER (OIRiV 1)© leden van de Tweede Kamer worden rechtstreeks geko men door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, Nederlan- Qei-s, die krachtens eenig hun toekomend (persoonlek of zake- H)k) recht eene woning of een gedeelte daarvan in gebruik Hebben, waarvan de jaarljjksche huurwaarde een voor elke gemeente vast te stellen minimum bereikt, dat nergens lager aan f50 of hooger dan f200 door de wet, Gedeputeerde Staten gehoord, wordt bepaald.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1