■8- ffl 111 HWIHLH ÏOOR N f 1885. VEERTIGSTE No. 84. N Ï>1 O <D T O 13 E R. ,20 UIT DE PERS. •o Zaterdag avond is nabij Amsterdam door een f KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van De surnumerair bij het postkantoor te Helder H. R. is wegens strafbare handelingen gevan kelijk naar Alkmaar overgebracht. behoorende, onmiddellijk ur en ko- in 153 rst he tal ds ot ze S. (D, rei- t 1 tte Met ingang van 1 Nov. is benoemd tot di recteur van het vereenigd post- en telegraaf kantoor te Rijsen B. de Stoppelaar Blijdestein, directeur van het alsdan met het postkantoor te vereenigen rijkstelegraaf kantoor te Driebergen. 'ing loetl 'ga- hij ne-1 ndol een] lijk rat-1 we-1 ay, jou ;alf en L pijn l'te gemeente Sneek gelet op de resolutie van au, Iden 14den September 1833 no. 173.9551, ma- er- |ken door deze aan de belanghebbenden bekend, .re ien trein, van Zaandam komende, een werkman, niet tot het spoorwegpersoneel overreden. De ongelukkige was een lijk. De gasquaestie te Amsterdam Idea 14den September 1833 no. 1739551, ken door deze aan dat, ingevolge artikel 27 der wet op het Per soneel, van den 29sten Maart 1833 {Staatsblad no 4), een ieder gehouden is aangifte te doen van de perceelen, die op den 15den Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huis bewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop van het dienstjaar in gebruik genomen of van mobilair voorzien werden van het aanschaffen van meerdere dienst- en werkboden of paarden dan op den 15 Mei worden gehouden; en ein delijk van het aanwenden tot belastbaar gebruik van zulke voorwerpen van de 5de en 6de grond slagen, als aanvankelijk tof onbelastbare einden [aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paar den die in den loop van het jaar het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten kantore van den Ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, dat tenge volge de wet van 20 Juli 1884 {Staatsblad no. 149) zijn vervallen de bepalingen omtrent tijde lijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouw de eigendommen, met uitzondering van de ge- I bouwen bedoeld bij de artt. 26 en 27 der wet van 26 Mei 1870 {Staatsblad no. 82). Sneek, den 20 October 1885. i Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCHIJFSMA, L. B. De Secretaris, 3. W. BENNEWITZ. De opening van de lijn StavorenSneek is thans door den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid bepaald op 1 November a. s. De minister van binnenlandsche zaken heeft, volgens de Asser Ct., bezwaar gemaakt, om de verordening van den raad der gemeente Meppel, waarbij het bij zich hebben van catapulten is verboden, ter vernietiging aan Z. M. den Koning voor te dragen, zooals Ged. Staten van Drenthe hadden voorgesteld. <*s veel, wat van goeden wil om de Zondag is te Hilversum in den ouderdom van 48 jareu overleden de heer G. L. Funke, di- recteur-uitgever van het Nieuws van den Dag. De overledene, die in vroegere jaren door zijn vele belangrijke uitgaven, inzonderheid van de werken van Multatuli en Busken Huet, gunstig bekend stond, heeft zich vooral door de uitgave van het Nieuws, dat hij omstreeks vijftien jaren geleden met wijlen zijn vriend Van Santen heeft opgericht, onderscheiden. Zijn dood zal door allen, die tot hem in betrekking stonden, betreurd worden en is een verlies voor den geheelen Nederlandschen boekhandel, waarvan hij een sieraad was. In de tooneelwereld zijn eerlang een tweetal jubilés te wachten. De heer D. Haspels zal weldra 25 jaren aan het tooneol verbonden zijn. De herdenking van dit jubilé zal door een bui tengewone voorstelling gevierd worden in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, in den loop der maand Januari a.s, In de volgende maand hoopt ook mevr. Sophie de Vries den dag te herdenken, waarop zij 25 jaren aan ons nationaal tooneel verbonden is. Amsterdam, heeft afgezien met dr. Kuyper. EL herinneren zal, den strijd over pelijk karakter van het onderwijs in de natuur wetenschappen aan de Vrije Universiteit. „Er zijn soorten van macht, schrijft hij o. a. in het W. Weekbl., tegen welke de strijd niet kan worden volgehouden dan met schade voor het christelijk karakter. Dan is wijken plicht. Doch de zaak zelve laat ik niet los, zij is mij heilig, omdat zij van overwegend belang is voor de christelijke vorming der jeugd. Dr. Kuyper zelf zal eens daarvan overtuigd worden nh genoodzaakt zijn om in ernstige overweging le nemen wat hij tot dusver zijner aandacht zelfs niet waardig keurde. En ten slotte zegt de hoogleeraar: „In 1884 beloofde ik reeds een breedere uiteenzetting in een brochure Doch het bleek daarvoor nog de tijd niet te zijn. Wat de V. U. eigenlijk dacht aangaande de natuurwetenschap en haar positie m de encyclopaedic was nog volstrekt niet duidelijk. Wel had zij verklaard, dat haar statu ten met volkomen kennis der methodologische Qüaestie waren opengesteld, maar de wijze waar op dr. K. in het begin van 1883 de Lukas- diehting aanviel en mij, als adviseerend lid Van het bestuur, noodzaakte in het krijt te treden deed dairomtrent rechtmatigen twijfel ont- 8taan. Sedert is er veel, ook in private cor respondentie en met onderscheiden personen, over gediscussieerd, waarbij het er mij steeds °m te doen was nu in deze, dan in gene rich ting te weten te komen wat de V. U. wil. Door de laatste uitingen van dr. Kuyper en het stilzwijgen dat zijn medestanders daarbij bewaren, heb ik thans de zekerheid, dat de jVereeniging voor H. O. op gereformeerden giondslag” kort en goed niet weet wat natuur- ADVERT.ENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. zaak tot een bevredigende oplossing te brengen getuigt, aan den anderen kant moet de schrijver toegeven, dat het thans ingediende ontwerp zich tot scherpe critiek bijzonder goed leent en dat de tegenstanders van een regeling in het algemeen tegenover deze voordracht gemakkelijk spel hebben, omdat zelfs de warmste voorstan ders met de details van het onderwerp niet ingenómen kunnen zijn. De voorgestelde be palingen dragen bijna alle het bewijs dat ze een product van de studeerkamer zijn in dien zin, dat niet genoeg is rekening gehouden met de eischen van de practijk, dat de regeling zich niet voldoende aansluit aan den bestaanden toestand, en dat men vooral, waar het verbods bepalingen voor kinderen boven 12 jaar betreft, te veel heeft willen generaliseeren. Zóo zullen er b. v. al zeer weinigen zijn, die het met den minister eens zijn, dat uitgenomen de veldarbeid elke andere arbeid aan kinderen van 12 tot 14 jaar moet worden verboden, zoodat b. v. een jongen van 13 jaar zelfs niet na schooltijd in een timmermanswinkel zou mogen werken. Door dergelijke eischen te stellen, doet de minister met de beste bedoeling aan de zaak, die hij wil bevorderen, veel kwaad. Het aantal leegloopen- de, allerlei kwaadieerende straatjongens behoeft werkelijk niet kunstmatig vermeerderd te worden. Het ontwerp zal dus werkelijk om aannemelijk te zijn, vrij wat moeten worden gewijzigd maar in het verslag doet men het voorkomen, alsof het onmogelijk zou zijn het ontwerp door amen dementen te verbeteren. Dat nu heeft, naar de schrijver ten slotte doet uitkomen, veel van een af brekende kritiek, die niet het minst bij een dergelijk onderwerp zeer te betreuren is. De gasquaestie te Amsterdam is uit. De directie der Hollandsche gasfabriek heeft met vette letters in de dagbladen een advertentie geplaatst, waarin o. a. wordt gezegd „Met sterken aandrang wordt, sinds het adres van gasverbruikers door den gemeenteraad is afgewezen, tot onze directie het verzoek gericht, om toe te staan hun gasleiding aan de meters van de „Imperial Continental Gas-Association” te verbinden, ten einde niet van licht te zijn verstoken, in dien de Hollandsche gasfabriek soms in de onmogelijkheid mocht worden gebracht met primo November gas te leveren. „Na rijp beraad heeft de directie besloten haar gasverbruikers in de door hen bedoelden zin te gerieven, en daarom hen vrij te laten die maatregelen te nemen, welke hun het gebruik van gas na primo November waarborgen, voor zoover de Hollandsche gasfabriek, in weerwil van haar verzet, krachtens tegen haar gepleegd geweld, gedwongen zou zijn de gasleverantie te staken, zoodat verbinding aan den meter van de „Imperial Gas-Association” tot dat doel geen rechtsvordering van de Hollandsche gasfabriek zal uitlokken. „De vrijheid die zij verleent is alzoo voor waardelijk. „Wordt dus den gas verbruikers gelegenheid gegeven zich voor schade en moeilijkheden te vrijwaren, voor het oveiige laat de directie geen harer rechten los. „Haar recht van voortbestaan toch zal zij tegenover het gemeentebestuur doen gelden met alle haar ten dienste staande middelen, in weerwil van de ongemotiveerde verzekering, dat bij toepassing van art 180 der gemeentewet geen gerechtelijke tusschenkomst wordt geduld.” Ieder gasverbruiker is dus in de gelegenheid zijn leiding aan te sluiten en juist dit werd hem betwist en vormde de moeilijkheid voor de ver bruikers. De loop van een eventueel proces tusschen gemeente en fabriek zal hen wel vrij koud laten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Ook prof. J. W. Gunning, hoogleeraar te i van verderen strijd Het geldt, gelijk men zich het wetenschap- De rechtbank te Den Haag heeft in raad kamer den socialist Van Raay wegens beleedi- ging van een hoog regeerings-lichaam in gedrukt geschrift (het stemrechteed), verwezen naar de openbare terechtzitting. Half Nov. komt de zaak waarschijnlijk voor. De burgemeester van Amsterdam heeft vol gens de Amst. Ct., als hoofd der politie, een brief gericht aan den hoofdcommissaris van po litie, den heet Steenkamp, waarin is aangedron gen om met al de hem ten dienste staande mid delen, van welken aard ook, tot de ontdekking te komen van die personen, welke ambstberich- ten of politiegeheimen medededeelen aan de dagbladen. Door het maken van gefingeerde berichten^of quasi vertrouwelijke corresponden- tiën tusschen het bureau van politie en de commissariaten zou, naar men meentdie ontdekking bevorderd kunnen worden. wetenschap is, haar beteekenis voor den geeste lijken toestand dus niet kan nagaan, veel min der beoordeelen, en daarom haar zelve, haar beoefenaars en haar invloed eenvoudig negeert.” De Werkmansbode is bitter ontstemd door het verslag, 't welk de Tweede Kamer hoeft uitgebracht over het ontwerp nopens den kin derarbeid. „Laten we ons niet meer ergeren aan zoo veel onwil, aan zoo hardnekkig verzet, als waar aan onze Tweede Kamer vasthoudt, roept het blad uit. Er kan nu eenmaal uit Nazareth niets goeds komen De hoop, op de mogelijkheid daarop, is dezerzijds reeds lang opgegeven. De Kamer heeft haar afkomst weer niet verloochend en een bewijs te meer geleverd dat haar dageu geteld zijn. Het afdeelingsverslag, dat den mi nister alle reden geeft om zijn ontwerp weer in te trekken, is een argument meer voor de noodzakelijkheid van het algemeen stemrecht. Zonder dat geen verbetering al hetgeen nu nog beproefd wordt, is tijd en geld verspillen en den toestand van verwaarlooziug bestendigen.” Ook de Haagsche correspondent van de Zutf. Ct is teleurgesteld door het Kamerverslag. Na de ongunstige ontvangst herinnerd te heb ben die het wetsontwerp, indertijd door den minister Modderman ingediend, moest onder vinden welk ontwerp buiten behandeling bleef door het aftreden van het ministerie Van Lijnden vervolgt hij aldus „Niettegenstaande die ongunstige ontvangst waren er toch in de Tweede Kamer leden, die meenden dat het er zoo niet bij blijven kon, en er bij den minister Du Tour van Bollinchave ten sterkste op aandrongen, met een nieuw ont werp te komen. Deze wilde er eerst niets van weten, maar een paar maanden later bedacht hij zich en diende toch een nieuwe wet in, welke, wat de hoofdzaak betreft, met het con- cept-Modderman veel overeenkomst heeft, met dit groote verschil echter, dat de minister Du Tour geen fabrieksinspecteurs wil aanstellen, maar de uitvoering der wet aan het gewone politie personeel wil overlaten.” Niettegenstaande de min. hier dus de Tweede Kamer ter wille is geweest, is het voorloopig verslag nog ongunstiger dan het verslag, inder tijd over het ontwerp Modderman uitgebracht.. Zelfs begint het nieuwe verslag met de perti nente verzekering dat „vrij algemeen de indiening van deze wets voordracht op dit oogenblik niet gerechtvaardigd scheen.” Dat maakt dus den indruk, dat bijna de geheele Kamer onaange naam gestemd is, dat deze minister de vermetel heid heeft gehad, de zaak niet te laten rusten, maar nog eens te beproeven, of'met deze Kamer een stap in de goede richting mogelijk is. En zoo komen er in het verslag meer zinsneden voor, ten bewijze dat er in de Kamer velen zijn, die van de zaak in het geheel niet willen weten en naar excepties zoeken om opnieuw het onder werp van de dagorde af te brengen. Als b. v. gezegd wordt, dat de wet Van Houten „niet ongunstig werkt en bij voortduring gehandhaafd en toegepast wordt”, en dat nog onbewezen is de uitspraak, dat in het algemeen de buiten- landsche wetgevingen betreffende den kinder arbeid veel verder gaan in hun beperkende be palingen dan de wet van 1874, dan zijn die beweringen zoozeer in strijd met hetgeen bekend mag worden geacht bij allen, die ook maar eenigszins van de zaak studie hebben gemaakt, dat men bij die leden wel moet denken aan onwil om iets te doen. Maar al is er in het verslag veel zeer weinig waardeering en g ik. «nu i\iii:t imwrasïtt Pe- H 1 X E N E A N W. 0 0 BUI. LUS bcr. Ak- jnd. rou te do' aas, dv. Jan Itje, [en- ,nes SU- dv, liu- OEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1