SHEWS- 11 TOO» BE CEB W ffl 1IÏI IBMIlMllfflT SBH, p^l w Ifp I No. 87. VEER 1883. z a t r: r n a g K KALVERMARKT 31 O CT OBE II. Io. o. d e van Doze COUKANI verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.—francc per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redaetie betreffende, franco in te zenden. I. >0 a 3e '0, er !o. K) 1: )- a Uit zeer vertrouwbare bron verneemt de Haarl. Ct,, dat niet alleen mevr. Bulkley, De Amsteidamsche rechtbank veroordeelde den socialist Belderok tot 3 maanden celstraf, ouder aanneming dat zijn verzet tegen de poli tie niet in vereeniging met anderen is gepleegd. Volgens het Vad. is Van Rijsselberghe, die onlangs uit de gevangenis te Den Haag wist te ontkomen, te Londen gepakt. Zijn uitlevering wordt aangevraagd. De Engelsche politie is blijkbaar handiger dan de Haagsche. Volgens mr. Ph. A. Haas is het onjuist dat Jeanne Lorette gratie gevraagd heeft. Zij heeft alleen verzocht dat de gewone correctioneele gevangenisstraf, waartoe zg is veroordeeld, in een evenredige cellulaire zou worden veranderd. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de tweede A't jaar invalt op Maandag den 2den November -e. k. Snoek, den 27 October 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCH1JFSMA, L. B. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. van bedeelden, onvermogenden en minvermo genden worden geheel of gedeeltelijk door de openbare kassen aan elke door deze kinderen bezochte school vergoed. de brandweer, dadelijk gewaarschuwd dat de brand hevig was, na weinige minuten met veel materieel en personeel verscheen, stond zij voor een vuurzee. De heer des huizes was bij het uitbreken van den brand niet in de woning. Op een kamer achter het vertrek waar men ’t eerst de vlammen zag, sliepen de vrouw met drie kinderen. Niemand had ze zien vluchten. Nog tijdens het woeden der vlammen werd gepoogd in het huis binnen te dringen. Moe dige brandwachts zochten overal waar ze konden komen, toen ’t bovenhuis nog brandde en dikke rook de vertrekken vulde. Niets werd gevonden. Toen het vuur door stoom- en handspuiten was gebluscht en de ’brand tot het nagenoeg uitgebrande huis was beperkt, kon men een onderzoek instellen. Op een voorkamer vond men het onherken bare lijk van den man, die zelfopofferend zijn leven had gewaagd. Op de trap naar den zolder vond men de verkoolde lijken van de vrouw en twee kinderen, die in hun poging om naar boven te vluchten een verschrikke lijk611 dood vonden. Het kleinste kind, een zuigeling, is ongetwijfeld mede omgekomen. Allen die in het huis waren, &p het cogeiblik dat de brand ontstond, behalve de dienstbode, zijn bij de ramp omgekomen. Bovenstaande is hoofdzakelijk aan het Hand. ontleend, Aan de Zivol. Ct. wordt echter uit Amsterdam gemeld, dat het verhaal van den red der min juist moet heeten. Niemand is er in geslaagd het brandende huis binnen te dringen. Alleen dé lijken zijn gevonden van de vrouw en echtgenoote van 11. van Breemen, en hare drie jongens éen van 11, óen van 8 en óen van een half jaar. De dienstmaagd geraakte buiten kennis en is vermoedelijk ergens in huis gebracht. Op ’t oogenblik Wordt zij nog gezocht. De man en vader, Van Breemen, vertoefde in de herberg en vernam het onheil eerst toen zijn huis in de asch lag. Het Hand, kan meêdeelen, dat als de heeren De Bruyn niet voldoen aan de aanzegging van B. en W. van Amsterdam, om op 1 November e. kvóór zonsondergang, wegens het eindigen hunner concessie, een deel hunner pijpleiding uit den grond weg te ruimen, van wege de ge meente daartoe nog in den avond van 1 Nov. zal worden overgegaan. Het afsnijden der buizen is, zoo ’t noodig blijkt te zijn, door B. en W. opgedragen aan de firma John Aird and Sons. Zondag a. s. te 3 uur des namiddags, zal het terrein om de fabriek heen worden afgezet, ter voorkoming van ongelukken en ter bevordering van geregeld verkeer. opcenten op de rijks inkomstenbelasting. De R. K. kerk van den II. Jacobus in do Parkstraat te Den Haag is Woensdag ochtend aan een groot gevaar ontkomen. Bij het korte on weder, dat omstreeks 8 uren met een zware hagelbui boven de stad woedde, sloeg de blik sem in den toren en langs een electrischen draad, die de torenklok met een uurwerk, in de sacristie aanwezig, verbindt. Den draad volgende, die langs de bovengewelven van het gebouw loopt en dus de geheele kerk doorgaan de, kwam de bliksem ten laatste in de klok van de sacristie Een priester, die zich gereed maakte om de mis te gaan bedienen, was daar aanwezig en stond dicht bij de klok, waarop hij wilde zien, hoe laat ’t was, toen hij op de wijzerplaat plotseling een vuurgloed ontwaarde. Verschrikt doch gelukkig zonder ceaig letsel te hebben bekomen, verliet de geestelijke de sa cristie. Toen men daarop een onderzoek in stelde, bleek dat de porccleinen wijzerplaat aan scherven was geslagen, terwijl veel raderen van het uurwerk waren verwrongen en verschroeid. Noch het glas voor de wijzerplaat, noch de houten klokkenkast zijn beschadigd en ook het uurwerk van den toren heeft geen schade ge leden. H<je de bliksem een uitweg heeft ge vonden is tot nog toe onbekend gebleven. Het gebouw is van twee bliksemafleiders voorzien, die ook niet beschadigd zijn geworden. Dinsdag nacht is te Amsterdam een droevig I onheil geschied. In de Warmoesstraat, tegen over de Oudebrugsteeg, is in een manufactuur winkel een hevige brand ontstaan. De dienst bode bemerkte het en vloog in den eersten schrik in haar nachtgewaad op straat, waar zij luid gillend om hulp riep. Personen die het huis wilden binnensnellen om hulp te verleenen, werden door anderen, die hei hulpelooze daarvan inzagen, terugge houden toch drong een persoon door, maar nauw was hij in het huis verdwenen, of de winkel werd door de vlammen aangetast, de bovenvertrekken geraakten in brand, en toen ur '0, 4 ADVEK1EN11ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be< lang rijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UIT DE PERS. „Het daget in hot Oosten,” roept dr Sch. uit. Het is nu toch zoo ver gekomen in Nederland, dat men over een wijziging van art. 194 der Grondwet kan en mag spreken, zonder in gees telijken zin over de vaderlandsche grens te worden gezet. Men kan zelfs verder gaan en zeggen dat een wijziging van art 191 aan de orde is De seinvlag waait van het torentje; wat wil men meer? Er is beweging, en inderdaad beweging in de goede richting. Of de beweging krachtig genoeg zal blijken om niet alleen voort, maar altijd recht door te gaan en tot het doel te komen, is nog een andere vraag. Het feit evenwel mag worden geboekstaafd er is beweging. De heer Schaepman zet voorts uiteen dat er tusschen de regeling, welke hij indertijd aan de hand deed, en de nota der Roomsch-Katho- lieke Kamerleden, in het wezen der zaak geen verschil bestaat en schijnt dat zoogoed bewezen te hebben, dat de redactie van de Tijd meent te kunnen verzekeren wie ooit mocht gétwij- feld hebben of eenstemmigheid in het katholieke leger bij het stellen van eischen in de onderwijs- quaestie zal bewaard worden, zal zich door de brochure bijzonder gerustgesteld vinden. Veel nadruk schijnt dr. Schaepman te leggen op de in zijn oog te lage schoolgelden. Hij be toogt dan ook dat geen natie gehecht kan wezen aan een zaak voor welke zij niets geofferd heelt, terwijl hij tevens doet uitkomen, dat bij de be langrijke uitgaven, ten behoeve van de school door den staat gedaan, van vrijheid, van recht voor allen geen sprake kan zijn. „Hier is schrijft hij o. a. geen vrijheid mogelijk, omdat het gelijke recht ontbreekt. Er is geen onzinniger beschrijving mogelijk dan die in het derde artikel on«er schoolwet wordt ge vonden. „Lagere scholen, waarvan de kosten geheel of gedeeltelijk door de gemeente of het rijk worden gedragen, zijn openbare scholen.” Zij slaat onze grondwettige vrijheid in het aan gezicht. „Het heet dat de staatsschool aan den Neder- landschen staat echte, zelfstandige burgers moot schenken. Wat wordt er van de zelfstandig heid, wanneer de Nederl mdsche burger aller wat hij geleerd heeft op kosten van anderen leerde, wanneer de dienstbaarheid zoo zacht is en de vrijheid zoo duur „Om alles te zamen te vatten. Er is geen spraak van ware vrijheid; er is ook geen spraak van de ware verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, zoolang het bijzonder on- deiwijs, naar de woorden van een bekend staats stuk, is„of een weelde, die alleen do met goederen bedeelden zich voor hun kroost ver oorloven kunnen, ói een aalmoes, aan behoefti ge kinderen door anderer milddadigheid ver strekt.” „Aan deze wanverhouding kan alleen, maar dan ook zonder eenige schade voor het onder wijs, een einde gemaakt worden door een ivare schoolgeldheffing op de openbare school. Die van het oogenblik is schijn en logen.” Het grond wetartikel, waarbij de schoolquaes- tie wordt geregeld, wenscht dr. Schaepman tnans te lezen als volgt Het onderw.js is vrij. Het toezicht over het onderwijs en het on derzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers worden geregeld bg de wet. De gemengde school wordt van overheidswe ge ingericht met eerbiediging van do godsdien stige begrippen der schoolgaande kinderen. Ter dekking van de kosten der openbare school wordt van ieder daar schoolgaand kind een bijdrage geheven. De kosten van het onderwijs aan kinderen Als merkwaardig voorbeeld van begripsver warring nemen wij het volgende uit de Stand. over, die botweg bezoldiging met bedeeling ge lijkstelt. Zij schrijft het volgende „Althans de bedeelden wil ons vrijheidlievend liberalisme voorshands nog van de stembevoegd heid uitsluiten. Hier is iets voor te zeggen. 1 Mits, en hierop dient alweer alle nadruk gelegd, mits dan ook van de stembus geweerd worden 1°. Alle personen, die niet slechts een klei nen onderstand, maar heel hun tractement uit do kas der overheid ontvangen. Dus alle amb tenaren van Rijk en gemeente. En dat wel op dien grond, dat vrij tegenover de overheid nog meer is hij, die alleen maar vrij doktert, dan een mi n wiens gansche bestaan voor zich en '2ijn gezin geheel en uitsluitend aan de gunste 'en de overheid hangt. 2 Alle personen, die als directeuren of deelhebbers van machtige vereenigingen, genoot- Êchippen of maatschappijen, belangrijk financieel belang hebben bij zekere wetten of ministerieele regelingen. Het is toch de dwaasheid zelve, een armen stumper te weren, omdat hij eens een gratis breukband van zijn armbestuur kreeg, en kie zer te laten tien, twaalf machtige heeren, die door hun invloed een regeeringsbesluit weten u't te lokken, dat hun duizenden bij duizenden guldens in den zak brengt. En 3». aiie vaders of voogden, die voor hun 'inderen of pupillen aan een lagere, middelbare W hoogescbool minder betalen dan den kosten den prijs. Of is het niet ongerijmd, een kleinen man dom aan de stembus te maken, omdat hij des ''inters een derdehalf honderd zwavelachtige tui- 'eu krijgt, en aan de groote heeren het woord o gunnen, voor de opleiding van wier zonen aon de academie Islands kas een duizend gul “on ’s jaars bijpast. En daarom van tweeën een. Ui alle bedeelden vrij, oi alle bedeelden o® stembus geweerd. Maar in geen geval weer een doorlaten van groote heeren, en het hek dicht vcor den Eeinen man. Haartegen komen we in naam van gelijkheid oi vrijheid, ja, in den naam onzes Heeren Jezus P) die nooit wilde dat men de armen achter O stellen. Eerstdaags is een nieuwe brochure te wachten in dr. Schaepman over een mogelijke beslechting den schoolstrijd in verband met een her- Jo.Ung van art. 194 der Grondwet. De Tijd *i de gelegenheid eenige bladzijden uit deze -ocliure onder de oogen harer lezers te bren- ■w'i .®QEele opmerkingen uit het artikel laten J hier volgen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Van der Does de Willebois, is op zijn verzoek eer vol ontslagen en vervangen door jhr. van Kar- nebeek, oud-gezant. In het N. v. d. D. wordt door Dixi aange drongen op de invoering van eene zuivere in komstenbelasting, rustende op het beginsel, dat ieder ingezeten in verhouding van zijn inkomen of zijn vermogen moet dragen in de lasten van den staat, ter vervanging van alle andere be lastingen en accijnzen. Om eene dergelijke belastingheffing uitvoer baar te maken, zou Dixi van regeei’ingswege alle gemeentebesturen in ons land willen ge lasten, binnen twee jaren eene inkomstenbelas ting te heffen. Alle opgaven van het belast baar inkomen van die gemeenten worden bijeengevoegd, en de staat heeft het belastbaar inkomen van het geheele land, waarover naar behoefte de percenten worden geheven. Van goederen, behoorende aan eigenaars buitens lands wonende, zou die van de getaxeerde op brengst daarvan geheven worden. Provinciaal en gemeentebestuur zouden dan de hun benoo- digde gelden verkrijgen door het heffen van SOEK URO B 1Ai A, E M L A A I- 2 5 II .5 .6 8 r :4 ir 8 r r 9 r 7 1 r in 0 A i. i' a <r I- 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1