rgi f.i:ni:i:\Ti. ni m i iiimww sjm. I. L No. 89. VEERT I G S T E JAARGANG. 1885. N I ZATERDAG 7 IX O VE 3113 IS JR. at- I Io. op 0. 0, Alle brieven in te zenden. le et )e dt id A, 3e 10, ier ar A m 0 A Io. X) et n ADVER1EN11ÊN voor eiken regel meer 7‘ langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te Uitgever. N. Aan een nauwgezette beschouwing waagt het blad zich heden nog niet. Het bepaalt zich met aan te stippen welke voordeelen en welke nadeelen uit de nieuwe lezing schijnen voort te spruiten 1. liet bijzonder onderwijs wordt niet langer, gelijk in het tegenwoordige artikel, als niet be staande aangemerkt. Openbaar onderwijs zal gegeven worden „voor zooveel op andere wijze niet in de behoefte wordt voorzien.” 2. Niet langer derhalve zal elke gemeente een openbare school te onderhouden hebben. 3. de aard en omvang van het onderwijs zullen zich richten naar „de behoefte der be volking.” 4. De openbare scholen zullen toegankelijk zijn voor leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. Volstrekte neutraliteit is echter niet voorgeschreven. Ook zal de on derwijzer alleen rekening hebben te houden met de godsdienstige belijdenis der schoolgaande kinderen. 5. Uit het voorschrift, dat het openbaar on derwijs voor onvermogenden kosteloos zal zijn, mag afgeleid worden, dat het heffen van school geld voor bemiddelden in de bedoeling ligt van den wetgever. Het wordt echter niet uitdruk kelijk gezegd. Bestaan blijft echterde bevoorrechting van het openbaar en niet-confessioueel onderlicht op financieel gebied; demogelijkheid van regeerings-. toezicht dat feitelijk beheer moet heeten, terwijl ook de opmerkingen over het hooger onderwijs niet vrij van bedenkingen zijn. Maar hoe dit zij, in ieder geval is de indie ning van een regeeringsvoorstel tot herziening van het bevochten schoolwetartikel voor de Tijd een bewijs, dat de schoolstrijd tot dusver niet vergeefs is gestredeneen feit, dat tot moed en vertrouwen stemt voor de toekomst. Het Hand, zegt dat de voorgestelde lezing van de 2e alinea, zooals de regeering die thans aangeboden heeft, verre te verkiezen is boven de tegenwoordige zinsnede. Zij stelt boven twijfel, dat er geene openbare gezindheidsscho- len zullen bestaan en dat het onderwijs aan de openbaie scholen zoodanig moet worden gegeven dat de school voor belijders van eiken godsdienst toegankelijk is. Over hetgeen de regeering omtrent de derde alinea voorstelt, zal het blad in een volgend artikel spreken. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents 7’/ï Cents. Bij abonnement is de prijs be- - vernemen bij den Volgens het Handelsblad weigert de zoon van een der voornaamste professoren der Vrije Uni- versiteit aan die universiteit te studeeren, en is hij student geworden aan de gemeentelijke hoo- geschool te Amsterdam. Uit deze mededeeling blijkt niet of het de jedoeling is den zoon lof te brengen voor dat aesluit of wel den vader voor zijne vrijzinnige opvatting in deze. zwaren. Ook het gewicht der gedrukte stukken wordt zorgvuldig gecontroleerd. Waar dit niet volkomen beantwoordt aan de daarop vastge hechte postzegels, wordt driemaal het ontbre kende port aan den geadresseerde in rekening gebracht. Op zichzelf is hiertegen niets in te brengen, mahr als de voorschriften zoo ver gaan als de heer Tjeenk Willink in een circulaire me dedeelt, is het middel erger dan de kwaal. Volgens een door hem ontvangen missive van den hoofddirecteur der posterijen zijn de amb tenaren onder meer, geroepen te beoordeelen 1°. of b. v. een of andere vraag van den druk ker of wel van den corrector afkomstig is; 2°. of het gevraagde betrekking heeft op de proef of op de. kopij3°. of de bij de proef verzon den kopij ook op een vorig of volgend ge deelte van het werk betrekking heetó post-ambtenaren de drukproeven op zóódanige wijze moeten onderzoeken, dan zal daarmede veel tijd verloren gaan en de ver zending der stukken zal er zeer door lijden, gezwegen nog van den tijd dien de ambtenaar zoek brengt met het nasuuffelen der drukproeven. Of zouden er speciale ambtenaren, bekend met het corrigeeren van drukproeven, met de taal, enz. voor aangesteld worden De Liberale Unie zit niet stil. Zondag heeft het bestuur een samenkomst gehouden met de heeren B. H. Heldt, J. C. van Marken, dr. J. Th. Mouton, O. Rommerts, Th. de Rot en D. W. Stork. Voornemens om onderwerpen van wetgeving, waarbij meer bijzonder de belangen der arbeidende klassen rechtstreeks betrokken zÜri, io behandeling te nemen en de openbare meaning in de liberale partij dienaangaande op te wekken en voor te lichten, wilde het bestuur met de genoemde mannen van ervaring de vraag behandelen, hoe men in dezen den meest practischen weg zou bewandelen, welke onder werpen het eerst aan de orde zouden moeten komen, en op welke wijze de behandeling daar van het best zoude worden voorbereid. Een gasverbruiker te Amsterdam, de heer L. A. Beausar, heeft thans de hh. De Bruijn gedagvaard wegens nalatigheid in het leveren van gas. De hh. De Bruijn hebben zich te genover hem verbonden om hem gedurende éen jaar ingaande op 28 April ’84, in het huis Hoogstraat no. 1 gas te leveren. Bij gebreke van opzegging is dit contract met een jaar verlengd en dus nog van kracht. Aangezien nu Zondag en Maandag door de hh. De Bruijn in genoemd huis geen gas is geleverd, eischt de heer Beausar ontbinding der overeenkomst op grond van wanpraestatie, ver goeding van kosten, schade en interessen en veroordeeling van den gedaagde in de kosten der procedure. (Zijn voorbeeld vindt reeds navolgers). Gelijk zich trouwens liet verwachten heeft de firma De Bruijn haar vasteswerklieden, circa 360 man, in dienst gehouden. Reeds in Juni was aan degenen, die zich over hun lot onge rust begonnen te maken, aangezegd dat zij niet bevreesd behoefden te zijn voor hun ontslag wanneer de fabriek het werk zou staken. Zij hebben op de fabriek gerekend en worden nu natuurlijk niet losgelaten, voor zij zich op vol doende wijze een nienwe betrekking hebben verschaft. Door de Gooische tram is in de Watergraafs meer nabij de Kruislaan een doove vrouw, die plotseling van een boerenerf kwam aanloopen, overreden. Zij bleef op de plaats dood. De stoomtram van Winschoten naur Finster- wold is Maandagmiddag nabij Beerta ontspoord. De locomotief kwam in de sloot terecht, ge volgd door den goederenwagen, die tot splin ters is geslagen. Van de drie personenwagens bekwam alleen de voorste aan een comparti ment le klasse aanmerkelijke schade, doch alle passagiers kwamen met den schrik en enkelen met eenige kneuzingen vrij. Veel erger liep het helaas af met den machinist on den stoker, de laatste een jongen van 13 a 14 jaren beiden bekwamen door het kokende water uit den stoomketel over hun geheele lichaam vree sdij ke brandwonden on werden niet dan met veel moeite uit de voor hen op do machine gereserveerde ruimte te voorschijn gebracht. Hun toestand doet het ergste vreezen. In een ammoniakfabriek te Amsterdam heeft een werkman, door het springen van een dis tilleerketel, zware brandwonden bekomen. De ongelukkige overleed den volgenden ochtend in het buitengasthuis. Bij do jongste herstemming in Frankrijk zag de rcpublikeinsche partij zich verplicht alle kandidaten, die bij de eerste stemming het meest in aanmerking waren gekomen, op de lijsten te erengen. Zoodoende waren gematigde repu- Wikeinsche organen verplicht een enkele com mune man aan te bevelen. lie Standaard trekt hier het gevolg uit, dat ook de liberalen ten onzent eindigen moeten met te kopen achter de zegekar der commune-mon- oen m do Lanter ne. „Zie roept het blad vlak aan de kar trekt Fortuyn, en achter rortuyn Domela Nieuwenhuis, en achter Nieu- Wenhuis Heidt, en achter Heldt Van Houten, en achter Van Houten Borgesius, en achter oorgesius Levy, en achter Levy Van der Loeft', en achter Van der Loeft Gleichman en achter vleieamau Mees, en achter Meer Beaufort, en achter Beaufort Roëll, en achter Roëll Bastert en ten slotte komt achter Bastert dan zuchtend ea kuchend de conservatieve Wintgens nog aan. »hn die achterste heeren loopen dan zoover v*n de zegekar af, dat ze er niets van zien. »Be voerman dekt altoos den achterman en ?e een schuilt achter den ander. Doch allen •jouden het onverbiddelijk koord van de logica <ier beginselen vast.” Het Hand, vraagt waarom of de Stand, de I) met Wintgens afbreekt en niet achter dezen kernen graaf Schiminelpenninck en achter “em Schimmelpennipck van der Oye, en dan ;I11 Wassenaer, en dan De Geer, en vervol Sens De Savornin Lohman, en daarop Fabius, o dan verder Keuchenius en eindelijk Kuyper. yp Kuyper volgt Fortuyn weder en de keten s netjes gesloten. d ket blad, de dwaasheid uitspreekt, 1 1’ortuyn en Wintgens op éen lijn staan, "le verzuime niet de schakels aan te vullen, '•int op die wijze wordt het duidelijk, dat wij 16 te doen hebben met een rechte lijn, maar “et een cirkel.” nieuwe grondwetsartikel, door den minister meinskerk voorgesteld, valt in den smaak van e® Lijd. «Eindelijk hebben wij in den strijd tegen het ‘echt der geprivilegiëerde staatsschool een Wtaat verkregen van belang, roept het blad De regeering, die nog vóór enkele maanden s cm aanleiding vond tot verandering van eenige /reeaenis in den tegen woordigen toestand, er- e°t thans dat een wijziging aangaande dit punt ue hoogste staatswet nuttig en noodzakelijk geworden. De nota’s der katholieke en anti- ’ölutionaire Kamerleden hebben tot dit ge- cutige feit den stoot gegeven. de huis aan de Koningskade, no. 9. Zij be gaven zich daarop, naar alle waarschijnlijkheid, naar de tweede verdieping van dat huis, waar men althans een venster geopend vond, hetwelk toegang verleende tot een plat, waaronder een balcon loopt. Dit balcon strekt zich langs meer dere. huizen uit en zoo kwamen de dieven de woning van mevr, de wed. R. binnen. Door het opengeschoven venster bereikten zij de slaap kamer dezer dame en vonden daar een belang rijke hoeveelheid gouden en andere voorwerpen van waarde, waarmee zij zich langs denzelfdèn weg uit de voeten maakten. Mevr. R., een alleen wonende dame, was te huis met haar gezelschapsjuffrouw en haar twee dienstboden, doch de dieven wisten hun misdaad zonder eenig gedruisch te volbrengen en eerst laat in den avond, toen de bewoonster zich ter ruste begaf, ontdekte men den diefstal en bij onderzoek der politie de brutale middelen, waar mee de daad werd volvoerd. Tot op dit ©ogenblik heeft men van de ont vreemde voorwerpen nog geen spoor ontdekt en evenmin van de daders. De politie zoekt. Op het verzoek van Jeanne Lorette, om haar straftijd in de gevangenis te Den Haag te mogen ondergaan, is thans afwijzend beschikt. Binnen enkele dagen zal zij nu naar de gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden, te ’s Hertogenbosch worden overgebracht. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz. van den 28en Juni 1881 (Staatsblad no. 97), zooals die is gewijzigd bij de wet van 16 April 1885 (Staats blad no. 78)v Brengen door deze ter kennis van de ingezete nen, dat door P. Woudhuizen te Leeuwarden, een verzoekschrift is ingediend voor het ver krijgen van vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel, Wijk 20, do. 104, gelegen buiten ’t Noord en vroeger bewoond door R. van der Baan. Sneek, 4 November 1885. Burgemeester en Wethouders voornóemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Weder is te Den Haag een belangrijke dief stal gepleegd en met groote brutaliteit uitge voerd. De daders wisten Dinsdag avond met een beitel de voordeur te openen van het onbewoon- Terwijl de Volendammers de wonderkuil niet meer mogen gebruiken, wordt - naar men aan de Amst. schrijft voor hunne havens door Zaansche visschers met dat tuig gevischt. Het toezicht schijnt dus nog wel wat te wenschen over te laten. SNEEK, 6 November. In de vergadering der afdeeling Sneek van „Volksonderwijs”, jl. Woensdag avond in de Op grond dat er in ’s lands kas somtijds een aantal millioenen ongebruikt en renteloos liggen, heeft de Minister van financiën aan de Tweede Kamer voorgesteld de sommen productief te maken, door het ter leen verstrekken van gel den, tegen zakelijke zekerheid, uitgezonderd koopmanswaren en roerende goederen, alsook verhandelbare fondsen. Tot 1 April 1889 ver wacht de regeering van dat middel eene ver sterking van inkomsten met enkele tonnen gouds. De hoofd-administratie der posterijen heeft in de laatste dagen meer bijzonder de aandacht van het personeel gevestigd op de hebbelijkheid van sommigen om bij het verzenden van proe ven particuliere mededeelingen tusschen het werk te plaatsen. Zij heeft zelfs gelast dat alle drukwerken zorgvuldig moeten worden onder zocht om na te gaan of wellicht de strooken van drukwerken op elkaar zijn vastgekleefd, aan de een of andere notitie het karakter van correspondentie kan worden toegekend enz. enz., ten einde zoodanige stukken met het port van ongefrankeorde gesloten brieven te kunnen be- iïraiafiiiijlipiSiiiuïuto)!® 0. ■8- 11 15 5 E.VLA X I». 6 a i. 8 OEEKKR conto Him- III WH WIHLill M DE 10, ti er et ilde Val, Vis te ilk- i de kke

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1