fflIÏS- H1D1WWIHUDIW DI (MBIMlffl IMMWSSMfflTSBL I, n No. 95. 1885. a. V E E R T I G S T B: J ZATERDAG 2S A O V E M B E JE£a U I T DE PER 3. en i nood r Alle brieven in te zenden. ve is k> Deze COURANI verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco uw correspondent, mag het verwondering wek ken dat de politie eindelijk ergernis en aanstoot gevonden heeft in de verregaande brutale en beleedigende redevoeringen, die daar gewoonlijk tegen de gestelde machten worden gehouden, lieden avond namelijk heeft de commissaris van politie der tweede sectie, de heer Stork, zijn veto over de beleedigende taal tegen de regee- ritig uitgesproken en een bijeenkomst van on tevredenen door een honderdtal politie-agenten uiteen doen jagen. Een tumult zoo groot als heden avond plaats had in het oude café Zincken aan den Wester- doksdijk ist „niemals dagewesen.” liet was bekend dat hier nog een lokaal ver krijgbaar was, maar te half acht nog in goeden staat, mocht het te half negen uur niet meer op den naam van respectabele zaal aanspraak maken. Stoelen, tafels, kachels en al wat tot een café en wachtkamer van stoombooten be hoort, waren ’t onderst boven gekeerd, het ge leek een chaos van verwarring, geen ding stond meer overeind of op zijn plaats. Fortuijn, de groote Fortujjn, zou vertellen aan wie het hoo- ren wilde, wie de moordenaars waren der sociaal-democraten neen niet alleen van hen maar van geheel den staat. Het zou een ver volg zijn op de speech van Domela Nieuwenhuis over „de dieven”. De vergadering, tegen 8 uur belegd, was om streeks half acht al door 300 belangstellenden en nieuwsgierigen bezocht, en op het uur van samenkomst kwam Penning, de kastelein uit de Gouden Leeuw aan het Waterlooplein, me- dedeelen, dat het houden van bedeloptochten niet in den smaak vielen van de stedelijke auto riteiten. Toch moesten die doorgaanwant stelen mochten de werkeloozen niet en toch hun nood was zoo hoog gestegen, dat het tijd werd dat de burgerij dit eens openlijk en duidelijk door een optocht zag. Hoe die te organiseeren Hoe de werkeloosheid tegen te gaan Daarop zou lortuijn antwoorden, en daarom gaf hij dezen het woord. hortuijn begon met te constateeren dat het voor hem en zijn partij tegenwoordig zeer moei lijk viel een vergaderlokaal te vinden want dat zij overal bot vingen met de verzekering, dat de poiitie pressie uitoefende op de bezitters dier lokalen door te dreigen met opheffing der vergunning enz. Hierop volgde nader een betoog van hetgeen de socialisten niet, en van hetgeen zij wei wil den, waarna dan werd verzekerd dat het loopen naar en het petitioneeren bij den burgemeester niemendal gaf. Z.Ed.achtb. zendt hen, die over de arbeiders en hun nood kwamen klagen óf met een kluitje in ’t riet weg öf men werd niet toegelaten, en geschiedde zulks, dan kon men van dat onderhoud een relaas in de dagbladen lezen dat kant noch wal raakte. De socialisten werden uitgemaakt voor dieven en al wat leelijk was, maar de dieven waren de regeering en de regeerende klasse De spreker werd hier in de rede gevallen door den commissaris Stork, ongeveer met deze woorden „Ik verzoek den spreker zich te onthouden van beleedigende uitdrukkingen tegen de re geering en zich kalm te houden,” doch ook de woorden van den heer Stork werden overstemd door een oorverdoovend alarm, veroorzaakt door gefluit, gesis, gebrom en geschreeuwgooi hem er uit, enz. De heer Stork bleef echter kalm en bedaard, en met groote moeite en inspanning gelukte het aan Penning om de onstuimige gemoederen iet wat tot bedaren te brengen. Edoch, die kalmte was slechts van korten Bij dit nummer behoort een Bijblad. Qe COMMISSARIS van POLITIE te Sneek U bericht, dat om Vleesch of Wild gekiend mag worden en de herbergen open gehouden Zaterdag 5 December tot 1 uur ’s nachts. Zondag 6 en Maandag 7 December 1S85 tot 12 uur ’s nachts. Alle herbergiers, die laten kienen, moeten evenwel vooruit kennis geven aan het Politie bureau. De Stand, richt tot de leden der rechterzijde een woord ter aansporing om bij do behandeling der kiestabel, die thans in de Kamer aan de orde is, niet weg te blijven. Wij althans, zegt het blad, zouden den moed missen om ooit weer iemand als candidaat aan te bevelen, die bij zulk een allesbeslissende stemming wegbleefj tenzij volstrekte onmacht door bepaalde ziekte hiertoe noodzaakte. Het blad roemt vervolgens de amendementen die van de rechterzijde zijn ingediend en voegt er bij dat de Amst. een grove fout begaat, dat ze deze met de amendementen van de hh. Van Kerkwijk c. s. op één lijn stelt. „Als ik een weegschaal heb, zoo vervolgt de Stand., waarvan de balans scheef hangt en die weegschaal moet gerepareerd, dan is het na tuurlijk schande en nogmaals schande, als ik den instrumentmaker last geef, den kant, die toch reeds overhangt, nog wat meer te laten overhangen. „Een winkelier, die dit deed, zou met de justitie kennis maken. „En toch, daartoe strekt het voorstel-Van Kerkwijk. Plicht daarentegen is het, om den instrument maker alsdan te gelasten, den te langen arm van de balans zóó in te korten, dat de evenaar weer zuiver werke. Ten slotte krijgen de heeren Godin de Beau fort en Huber een pluimpje, omdat ze zich zoo uitnemend van dien plicht hebben gekweten. Bij het afdeelingsonderzoek van het regee- ringsvoorstel tot wijziging van art. 194 der Grondwet werd, naar de Tijd mededeelt, zoowel van katholieke als van anti-revolutionaire zijde het regeeringsvoorstel voor niet-bevredigend ver klaard. De beide genoemde fractien der rech terzijde zouden zich voorts in hoofdzaak een stemmig hebben betoond in het stellen van eenige eischen als aanvulling op het voorstel der regeering, volgens welke een eventueel nieuw grondwetsartikel over het onderwijs volgender- wijze zou luiden Over de verkiezing van den heer Heldt tot lid der Tweede Kamer levert de „Haagsche Kroniek” van de N. Gr. Ct. het volgende: De verkiezing te Sneek is zeker een evene ment, dat ook in eene „Haagsche Kroniek” wel met een enkel woord mag worden besproken, omdat het eene gebeurtenis geldt, die ons ge- beele volk belang inboezemt. De belangstelling in den uitslag der verkiezing was Wo ensdag zeer groot. In de Kamer ontving de heer Wijbenga van uur tot uur bericht om trent den stand der stemopneming. Een nauw lettend toeschouwer kon vanade publieke tribune aan de phyeionomie der rechterzijde zien hoe die stand was. - Te 11 scheen men veel moed te hebben te 12 uur scheen de hoop nog niet sterk verflauwdte 1 uur, toen de resultaten bekend werden van de eerste 1500 geopende bil jetten, begonnen de gezichten wat to verbleeken. Ie half drie stonden de heeren van de rechter zij in overmoedig hoongelach verslagen bijeen. Aan de linkerzijde der kamer is de uitslag met algemeen genoegen vernomen. Heldt ik mag I het jonge kamerlid toch zeker nog wel zoo noemen, zonder titulatuur, bij den eervollen veelzeggenden korten naam, waarmee hij steeds werd aangeduid, Heldt zal in de Tweede Kamer zeker hartelijk door de liberalen ont vangen worden en indien hij, gelijk ik van hem verwacht, zichzelf blijft en niet onder den be dwelmenden invloed van de Haagsche deftigheid een standpunt tracht in te nemen, dat hem verwijdert van hen wier vertegenwoordiger hij behoort te zijn, dan zal hij zeker een man vau invloed worden. Daarvoor is echter nog iets noodig en tegen over den eenveudigen, flinken werkman durf ik dit rondweg uiten. Daartoe is ’t ook noodig, at hij zich niet in alle discussiën menge, niet i'achte bij en over alles een oordeel te vellen, teet toegeve aan de ijdelheid van zoo menig Dng kamerlid om zichzelf te hooren en gedrukt p zien in de handelingen. W ijlen Heemskerk z> sprak nooit in de openbare zitting en was oen der invloedrijkste leden. Dat het niet aan woordspelingen op den „held van den dag” heeft ontbroken, behoef ik u wel teet te zeggen. i ,viud deC zekere hoogte zeer gelukkig, at hij niet reeds aan het sectie-onderzoek over Prt. 194 en over het kiesrecht heeft kunnen “eunemen. Hij had dan terstond in den strijd ’boeten komen en voor hem is het veel wen selijker, dat hij zijn kruit niet verschiete voor 6 grondwetsherziening. Ik zou het zelfs ern- Ptig betreuren, als hij zich in de aanstaande be- Srootings-discussiën mengde. Naarmate hij zich voorloopig bescheidener op den achtergrond houdt, Zal zijn invloed later grooter zijn. Als een vervolg op 'het artikel de Schaar, Ljaann de Amst. eenige liberale leden van de pweede Kamer hekelde over de door hen voor- «estelde amendementen op de kiestabel, maakt i blad de volgende opmerkingen naar aanlei. De Haagsche correspondent van de Zutf. Ctt. zegt, naar aanleiding van de belangrijke werkzaamheden die do regeering voorbereidt o.a. het volgende „Het valt niet to ontkennen, dat zich zware onweerswolken boven het ministerie opstapelen en dat er veel talent engeluk noodig zullen zijn, om, ondanks dat alles, nog tusschen bcylla en Charibdis door te zeilen. Met de grondwetsherziening wil het nog niet vlotten. Het ontwerp tot wijziging van art 194 is in de afdeelmgen, vooral door de rechterzijde, zóo ongunstig ontvangen, dat de kans, om de par tijen op dit punt tot toenadering te brengen al zeer gering is. De Stand, heeft, zooals men weet, van den beginne af gezegd, dat het be staande artikel oneindig beter was dan het regeeringsvoorstel. De Tijd daarentegen was eerst met de nieuwe redactie nog al ingenomen maar heel lang duurde het niet. Bij de mannen,’ in de katholieke partij den grootsten invloed hebben, schijnt die verzoenende houding al heel weinig instemming gevonden te hebben en de Tijd heeft dau ook haar „draai” reeds genomen. Uit haar eerste artikel moet men volstrekt niet opmaken, dat zj met het voor- gestelde tevreden was; het was wei een heel kleine stap in de goede richting, maar die con- cessies gaven natuurlijk niets, zoolang men niet bereid wastevens geld aan de confessio- neele scholen te gevenAllengs schijnen nu alle eischen van de clericalen zoowel van de antirevolutionairen als van de ultramonta- nen zich hierin op te lossen, dat de staatskas in ruime mate voor hen geopend moet worden. Daarvan nu wil ook de minister Heemskerk niets weten en daarom is het uitzicht op over eenstemming al zeer gering, „Ook met hare regeling van het kiesrecht is de regeering voorloopig niet gelukkig. Naast de huurwaardekiezers heeft zij nu nog een nieuwe soort kiezers er tusschengeschoven, waarom niemand gevraagd had, en het gevolg is geweest, dat het ontwerp weer naar de af- deelingen is teruggezonden, wat allicht vertra ging te weeg kan brengen. „Ondertusschen blijft men het in politieke klingen .mogelijk achten, dat de grondwetsher ziening in I< ebruari nog in openbare discussie komt, maar in elk geval zullen de kiestabel en het census-ontwerp-Lohman vóórgaan en ook de behandeling van die ontwerpen is voor het ministerie niet zonder gevaar.” De heer Oldenhuis Gratama woonde Woens dag de zitting der Tweede Kamer weder bij. De burgemeester van Amsterdam is het re- questreeren der socialisten enz. van den laatsten tjd moede geworden. Jl. Maandag weder hadden de heeren J. A. Fortuyn, A. F. Koning en O. H. Frans zich als gecommiteerden van een onlangs gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van een twaalftal yakvereenigingen, bij den burgemeester ten stad- huize doen aandienen, ten einde een vastge steld adres te overhandigen. Toen de burgemeester op schrift kennis had gekregen van de bedoeling der afgevaardigden, liet hij hun antwoorden, dat hij een man als Fortuyn niet kon ontvangen, en de andere heeren evenmin, zoo zij zich ééns verklaarden met de argumenten in het adres vervat. Men schrijft uit Amsterdam dd. 25 Oct. aan de Zw. Crt. Voor hen die ex officio de vergaderingen der sociaal-democraten bij wonen, als daar zijn de I verslaggevers der Anisterdamsche couranten en ADVER1EN11ÊN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be. lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SMEk COURAN op I V- CH de Staten- I i 5 u L’ 1 L’ it- '™11 1 I HP LJJ ■iiimiLj-jiM „Had het een oogeublik den schijn alsof de libéralen beter dan de anti-revolutionairen begrepen het gewicht van het werk, dat hun bij de behandeling van het regeeringsontwerp tot wijziging der districtsindeeling wacht, die schijn is thans verdwenen. Ook ten opzichte van de indeelingsquaestié zal.de Kamer weldra het doode punt hebben bereikt. Tegenover de 6 libe ralen staan nu reeds 5 antidiberalende heeren. Schaepman Bahlman, Huber, Godin de Beaufort en Van Asch van Wijk. Zij*, zijn uit den hoek gekomen en hebben een even goede bedoe ling als bun liberale collega’sde heeren Viruly Verbrugge De Vos v. Stceuwijk, v, Kerkwijk, v.d. Sleyden, De Ruiter Zijl- ker en Goekoop. Het zal ieder weldenkende genoegen doen, dat de óene partij in Nederland niet bij de andere achterstaat in ij ver, nauwgezet heid en beginseltrouw, waar het geldt de behartiging van 's lands hoogste belangen. leder kent en doet hier zijn plicht. Wel hebben de liberalen de eer te zijn voorgegaan, maar het moet erkend worden, de anderen vólgen niet tragelijk. Er zit gang in hun streven, de hoofden zijn wakker en, men lette slechts op de snelle beweging der schaar, de handen zijn rap. Neen, waar op het Binnenhof het politieke leven zoo tintelt en bruist, spreke men niet langer van een nation éteinte. De Nederlandsche Maagd blikt met glinsterende oogen op den leeuw in haar tuintje en de natie bereide zich voor op het grootsch schouwspel, dat haar wacht, op dat eeuig plekje van Europa, waar de ooievaar niet ophoudt te klapperen. -i- t'fi iH.WE XI. iA is. 1. Het openbaar onderwijs is een voorwerp van aanhoudende zorg der regeering, 2. Het onderwijs is vrij. 3. Wat het lager onderwas betreft, worden het toezicht der regeenng en de eischen van bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers geregeld bij de wet. 4. In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wyze is voorzien, van overheids wege verstrekt in. openbare scholen. 5. De openbare scholen zyn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. 6. Op de openbare scholen wordt schoolgeld geheven, in evenredigheid tot de kosten van het onderwijs, 7. De kosten van het gewoon lager onderwijs aan kinderen j van bedeelden, onvermogenden en minvermogenden worden I van overheidswege vergoed, onverschillig of dit onderwijs op I openbare of bijzondere scholen genoten wordt. j 8. De kouiug doet van den staat der hooge, middelbare en vaa alle thans ingekomen amendementen Generaal geveuj te ve slag aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1