(IMS- HIBIWfflMI) ÏM DI No. 97. VEERTIGSTE J R G A N G. 1885. N ZATERDAG 5 DECEMBER. 1 BEKEND MAKING. 0 on A 1 n a kt fr it- A :e 0, Het gerechtshof te ’s Gravenhage heeft het vonnis der Haagscho rechtbank, waarbij de keukenmeid C. M. veroordeeld werd tot 1 maand celstraf ter zake van diefstal van gebraden vleesch en een weinigje thee tijdens zij dienstbaar was by jhr. mr. de S. L., wat de straf betreft ver nietigd, terwijl de bekl. thans verwezen werd tot 14 dagen celstraf. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Gerrit Oosterhuis, oud 22 jaar, boerenknecht, geboren te Ambt Hardenberg, wonende te Veenhuizen, gem. Zuidwolde, ten crimineele verwezen we gens den moord gepleegd op den veldwachter ï)e Weerd. Hij heeft, gelijk de beschuldiging luidt, Zondag Het bestuur der vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel heeft een beroep gedaan op allen, die haar pogingen wil len steunen. Zij wenscht a. het onderzoek van boter ge makkelijk te maken en te streven naar het ver krijgen van doelmatige en eenvoudige hulpmid delen om boter te onderzoeken b. het publiek in te lichten omtrent de vervaardiging, samen stelling en werkelijke waarde van natuurboter en kunstboterc. de eerlijke handelaars te steu nen d. bedrog en knoeierij op te sporen en te bestrijden e te streven naar het verkrijgen van doelmatige wetten en reglementenf. te bevorderen nadere aaneensluiting tusschen de eerlijke handelaars onderling, om daardoor den goeden naam van dat product te bevestigen g. te streven naar het verzamelen van vertrouw bare gegevens voor het te zamen stellen eener statistiek van de productie van en den handel in natuurboter. De contributie der gewone leden bedraagt minstens f 0.50 per jaar, die der begunstigers minstens f2.50. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Zijp Kz. te Abbekerk, voorzitter, J. M. de Kuijser te Delft, B. Wijsman Hz. te Amsterdam, H. H. Lugard te Deventer, H. Reuyl te Kampen, H. D. J. Hasselman te Zooien, P. Buis Jr. te Schagen, Hylke Halbertsma te Sneek, en J. Rinkes Borger te Leiden, secretaris. Bij den brand die jl. Maandag in een perceel der Zanddwarsstraat te Amsterdam woedde, is een persoon verbrand. Door de politie is een streng onderzoek ingesteld, naar aanleiding van het feit, dat het lijk met zware brandwonden op het niet door het vuur aangetaste bed is ge vonden. De kamerdeur vond men, naar de Amst. meldt, gesloten, terwijl onder het ledikant de vloer brandde, waardoor dan ook de bewoners van het voorhuis tot de ontdekking van den brand kwamen. De bewoner, een handelsreizi- ger, bewoonde alleen zijn kamer. In de nabij heid van het bed moet een dameshandschoen zijn gevonden. deze inrichtingen moeten voorzien worden, wan neer dit door de minister van waterstaat, handel en nij verheid wordt voorgeschreven. Reizigers, die buiten het geval van gegrond vermoeden van gevaar, van bedoelde toestellen gebruik maken, zullen uit den trein worden verwijderd, onverminderd de straf op de over treding gesteld. De ISjarige dochter van den Kastelein uit „De Keizerskroon” te Oud-Beierland, die gelijk werd gemeld den 10 November jl. geschaakt is door iemand, die in genoemd logement zijn in trek had genomen, is in gezelschap van dien persoon te Groede in Zeeland aangehouden en onder politietoezicht naar de ouderlijke woning teruggebracht. Maandag namiddag is op de Waal bij Nijmegen door de stoomboot „Industrie”, varende tusschen Keulen en Londen, aangevaren het aakschip „Augustine”, geladen met 50 last gerst, gevoerd door schipper J. J. Robbers van Doornenburg onder Bemmel, tengevolge waarvan dit aakschip spoedig ie gezonken, terwijl de geheele lading met den inventaris, benevens eene som van on geveer f600 aan bankpapier en eenig goudgeld daarbij verloren gingen, De opvarenden werden intijds gered. Uit Schiedam meldt men, dat de aanvaring, die voor de haven aldaar op de Maas plaats had, ernstiger gevolgen heeft gehad, dan uit een eerste bericht gebleken is. Vier man na melijk van de stoomboot „Salland,” waaronder de kapitein, sloegen over boord en verdronken. Aan het hoofd te Schiedam werd eenige scha de aangericht. De Engelsche boot vervolgde hare reis. Van andere zijde verneemt men nog het vol gende omtrent de wijze, waarop het ongeluk zich heelt toegedragen De groote Gooie-boot en de Deventer goede- Deze COUBANl verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.francc per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. te Kohieren der Personeelo Belasting No 4 en 5 iver den dienst van 1885/86, van de gemeente 'ueek aan den Heer Ontvanger der Directe Be- astingen ter invordering zijn overhandigd, en lat de reclames, welke er uithoofde van ver teerde of te hooge aanslagen in gemelde Kohie- mochten ontstaan, in behoorlijken vorm in- iericht en met de vereischte bijlagen voorzien, tinnen drie maanden na heden, aan Heeren Ge- lepüteerde Staten dezer Provincie, des verkie zende door tusschonkomst van den Heer Con- roleur dier Belastingen in de Divisie van de Lontróle Sneek moeten worden ingediend. Aldus afgekondigd te Sneek den 2 Dec. 1885. De Burgemeester voornoemd. ALMA. De rechtbank te Den Haag deed Maandag jl. uitspraak omtrent het aan mr. R. M. L., hoofd redacteur van ’t Vad., ten laste gelegde verzuim van tijdige aangifte der geboorte van een kind. De heer M. L. heeft zichzelf verdedigd en er o. a. op gewezen, dat hij, daar het kind Donder dag geboren en er Zondag geen beambte op het stadhuis was, niet in verzuim was. De rechtbank overwoog echter, dat art. 29 van het B. W. voorschrijft een aangifte binnen 2 dagen en dat de zon- en feestdagen voor de berekening van den termijn zijn uitgezonderd dat niet gebleken is de nalatigheid van den ambtenaar van den burgerlijken stand, trouwens gedaagde zelf geen poging heeft gedaan om die te constateeren. Verder besliste de rechtbank, dat de tijdige aangifte is voorgeschreven, zonder onderscheid te maken of de aangifte verzuimd is om den staat van het kind te verduisteren. Gedaagde werd mitsdien een boete van f 3 opgelegd. BEKENDMAKING. liberale meerderheid, tot regeeren genoodzaakt, De BURGEMEESTER der gemeente Sneek heeft doen zien wat zij als regeeringsmeerder- naakt bij deze aan de ingezetenen bekend, dat heid durft, wat zij kan, wat zij is. bemerkt had, draaide schuins bij, om de haven De Arnh. Ct. doet het volgende middel aan - de handAlle voorstellen tot herziening der j grondwet behooren te blijven rusten. Aan de Staten-Generaal moet alleen worden aangeboden, hetzij door dit ministerie, hetzij door een ander, een voordracht tot herziening van art. 76, hou dende nieuwe grondslagen van kiesbevoegdheid. Ziedaar het eenige onderwerp, nu de herziening van art. 194 vanzelf is geëcarteerd, van genoeg zaam gewicht en actueel belang om een uitspraak der kiezers weder uit te lokken. Nemen de Staten-Generaal het wetsontwerp aan, dan volgt de ontbinding volgens het grondwettig voorschrift vanzelf. Verwerpen zij het, dan zal de natie uitspraak moeten doen en een Kamer afvaar digen zóo samengesteld, dat ze bekwaam, gezind en bevoegd is tot den omvattenden wetgevende arbeid, welke thans ongedaan moet blijven. Lohman nopens de kieswet gevallen, geeft aan de Stand, de zekerheid dat de grondwetsher ziening nu stellig verschoven is, en op dit oogen- blik niet kan slagen. Er is nu, meent het blad, alleszins oorzaak, om niet langer de fout te be gaan, die feitelijk begaan is, t w. dat men te veel zwakke steeën zonder voorziening liet. Het blad bedoelt de regeling van de rechten van den arbeid. Deze moet onder handen ge nomen worden. In art. 146 staat„Er is een algemeen wetboek van burgerlijk recht, van koophandel, van strafrecht, van burgerlijke rechten en straf vordering en van do samenstelling der rechter lijke macht”. Dit nu mag zoo niet blijven. Naast het burgerlijk wetboek en dat van den handel, moet eerlang ook een wetboek van den arbeid komen te staan, en althans op het pro gram voor toekomstige grondwetsherziening moet van anti-revolutionairo zijde voor goed ook de eisch een plaats vinden, dat art. 145 voortaan in dezer voege wierd gelezen „Er is een algemeen wetboek van borgerlijk recht, van koophandel en van arbeiden even- zoo van strafrecht, van rechts- en strafvordering en van de samenstelling der rechterlijke macht.” UIT DE PERS. De Standaard is, na de lijnen te hebben laiigegeven, waarbinnen de formuleering van het ueuwe art. 194 zich moest bewegen, al spoedig idiomen tot de formuleering zelve. Zij doet Jen voorslag, om het nieuwe artikel aldus te teen luiden „Het geven van onderwijs is vrij, en behoort teehts, voor zooverre er niet op andere wijze lü voorzien wordt, tot de taak der overheid. „De wet regelt de inrichting van het onder ijs, dat van overheidswege gegeven wordt. „Bij het ouderwijs, van overheidswege op la- iwe en middelbare scholen en gymnasiön ge- teven, blijft al hetgeen rechtstreeks op den godsdienst betrekking heeft, buitengesloten. „De kosten van dit onderwijs worden uit de I schoolgelden bestreden. „Slechts bij niet genoegzaam vermogen van ouders of verzorgers der schoolgaande kinde- ■on, om het schoolgeld zelven te betalen, wordt ot gedeeltelijk gekweten uit de open- „Uit deze kwijting ontstaat een recht op even t’s0 uitkeering uit de openbare kas ten be- teeve van kinderen, die de vrije scholen be keken. „Het toezicht van de overheid over het vrije onderwijs mag zich niet verder uitstrekken, dan de bekwaamheid en de zedelijkheid van den “dierwijzer, en wordt geregeld door de wet. „De regelen, volgens welke uit de openbare as gelden ten behoeve van het onderwijs te 'crstrekken zijn, worden bij afzonderlijke wet '^gesteld. „De Koning doet jaarlijks een verslag van ea staat van alle in den lande aanwezige scho en aan de Staten-Generaal toekomen.” Of er van de hier gestelde eischen nog iets 'telen kan, zal de club hebben te beoordeelen. laar zien we wel, dan zal er weinig meer dan bagatel af te dingen zijn. Vyl ook maar enkele schalm van uw keten aan beide ■auten door, en heel de keten valt neder.” JVat nu vraagt de Amst., nu het voorstel uitbreiding der kiestabel is verworpen, ‘ond wetsherziening is de kortste weg om uit c ‘mpasse te geraken, maar de tolboomen zijn floten nu de liberalen weigeren tot wijziging 1411 art. 194 mede te werken. Het eenige wat R'erblijft is de censusverlaging. Op zichzelf is dit zeker een onbevredigend, Ten onaangenaam middel. Maar het is de eenige s|ltwc‘g en brengt ons wellicht op een nieuw ■Poor. Zoolang grondwetsherziening blijft af- Beneden kan men, naar ’t blad meent, niet in fl gezonden toestand komen vóór de anti- j De klachten van rooverijeu op de Noordzee blijven aanhouden. Ten.nadeele van den ree- der B. Pronk te Scheveningen zijn thans weder door een Belgische vischsmak moedwillig 25 haringnetten gekapt. Een andere smak, ins gelijks te Ostende thuis behoorende, heelt 35 haringnetten vernield, behoorende aan den ree- der Jacob Knoester. Van beide zaken is proces verbaal opgemaakt. Nu de geheele vloot is aangekomen, verneemt men van stuurlieden en visschers boven de reeds gemelde klachten nog vele andere, die alle ge tuigen van de plagerijen en geweldenarijen van de Belgische visschers. Waren de Schevening- sche visschers in staat met hun schepen de roovers te achterhalen de bomschuiten zijn echter slechte zeilers dan kon men er zeker van zijn dat op zee meermalen gevechten tus schen Nederlandsche en vreemde visschers zou den geleverd worden. De uitslag van den jongsten tocht der Sche- veningsche vloot ter haringvisscherij is niet voordeelig. Voor de meeste schuiten is de be somming beneden het middelmatige gebleven er zijn er zelfs vele, die het maar tot f3000 a f4000 brachten. Naar het U. D. meldt is het algemeen re glement voor den dienst op de spoorwegen aangevuld met de bepaling, dat sneltreinen rij dende met grootere snelheid dan die van 60 kilometer per uur of die zonder ophouden eeu afstand van meer dan 20 kilometers afleggen, moeten voorzien zijn van inrichtingen waardoor het mogelijk ia, gedurende den rit, uit iedere rijtuigafdeeling het sein tot stilhouden aan het trein- en locomotiefpersoneel kenbaar te maken. Treinen, die met geen grootere snelheid dan van 60 kilometer per uur rijden, zullen mede van 7 ADVER1ENHÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I renboot stoomden op korten afstand van elkaar naar Rotterdam. Het Deventerbootje, dat vóór was, en van de Goole-boot vermoedelijk niets ii binnen te komen. De Goole-boot, ingevolge de bepalingen ten Noorden aanhoudende en niet vermoedende dat de Deventerboot de haven wilde binnenloopen, liep daarop de laatste vóór in den kop, met zoodanig geweld, dat het voor - gedeelte van de „Salland” geheel werd verbrijzeld Volgens den berichtgever sloeg alleen de ka pitein door den hevigen schok overboord en werd de overige bemanning gered. SNEEKER COURANT i 1IIX N EM. A.'d h, 6 6 I .0 it is- in jr ir v. a- m en en en ke ke rd, de jr. J3 33 ja z. •r- d. lia ia n, ke id in es in ig it* te it. in 31 De beslissing over de kiestabel en ’t ontwerp e- ;a. v. tr- v»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1