a SMS- ffl WIEKTE™ IfLID IWR BE fflHffl ffl HET IMOISSIIfflT SIKH I No. 1. E E N-E N-V E E R T I G S T E 1886. R G B E R I C II T. J V R IJ D A (r 1 weer Met dat levenslied, met het ten, oefent menschelijk hart. dat ons aan Deze COURANI verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. -"-z overbevolking, en spoedige onderne- van verschillende' A D VER 'IEN11ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 ,fa Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. i waarmee „Excelsior de lippen, kunnen wij moedig de toekomst 1 gemoet treden. aan de zegepraal van van den vooruitgang, aan de toenemende ontwikkeling van wustzijn, dat de menschheid naar hoogei doet op hier te lande niet geproduceerd worden; hatelijk karakter, nl. dat zij artikelen van eerste Weer staan wij aan den vooravond van een nieuwen jaarkring. Nog slechts enkele uren en het jaar 1885 behoort tot het verleden. On- I willekeurig slaan wij nog eens den blik terug daar’t geen richter ons ligt en fluisterend trilt de j 03 vraag op veler lippen: wat is het wegster-J vend jaar voor ons geweest? Was het voor vrij belangrijke bescherming wordt verleend. Aan een invoerrecht op petroleum en thee kan uit den aard der zaak geen protectionistisch karakter toegekend worden, omdat die producten maar aan die belasting kleeft een ander, niet minder En wat zal het nieuwe jaar ons geven, thans nog als een gesluierde sphinx voor ligt? liet antwoord daarop moeten wij de toekomst overlaten. Wel weten wij dat het een nieuw worstel perk des levens voor ons zal openen. Daar zal op nieuw strijd zijn op moreel en intellec tueel, op maatschappelijk en politiek gebied strijd in kerk en staat strijd ook vooral om het bestaan De duisternis zal worstelen tegen het licht, de reactie tegen don vooruitgang, de dwang tegen de vrijheid, en in die worste ling zullen op nieuw wonden worden geslagen, waarvan ook het jaar 1886 misschien bloedige sporen zal achterlaten. Wat de toekomst echter ook in haar donkeren schoot moge verborgen houden, wij gelooven het goede, aan de inacht meer en meer het zedelijk be- JLiij <le jaarwisseling. Dezer dagen sprak de heer A A Beekman van Zutfen in het natuurkundig genootschap Wessel Knoops” te Arnhem over de droogma- king der Zuiderzee. Hij verdeelde zijn voordracht in: 1°. iets om trent de geschiedenis, het ontstaan, enz en deu tegen woordigen physischen toestand der Zui derzee 2°. de verschillende voornaamste denk beelden en ontwerpen, van 1349 tot heden, in zake de afsluiting en droogmaking publiek ge maakt 3°. de tegenwoordige stand der quaestie, de hoofddenkbeelden ontwikkeld in de circulaire Van Diggelen-Buma, en hoe naar sprekers mea ning de quaestie het best ware op te lossen. Omtrent dit laatste punt wordt door de Arnh. Ct. het volgende gemeld De heer Beekman meende dat de hh. Buma en van Diggelen wel vasthielden aan een zeer lofwaardig hoofddenkbeeid, nl. de uitschuring der zeegaten en het afaemen der eilanden, vooral aan de binnenzijde, bedreigt de noordelijke slechts door dijken bescüermde kusten met steeds toenemende gevareneenmaal, als de eilanden verdwijnen, zullen Friesland enz. waar schijnlijk niet meer te behouden zijn daarom willen zij afsluiting van da Zuiderzee van de Noordzee in de eerste plaats daarbinnen kon dan partieel worden drooggemaakt. Aangenomen echter dat eene afsluiting tusschon en onmiddellijk achter de eilanden technisch uitvoerbaar is (hoewel er 2 zeer diepe gaten bij zijn), zoo betwijfelde de hoer B. echter zeer de mogelijkheid er van, met het oog op de nood zakelijkheid van den afgesloten plas op peil te moeten houden wil men de afwatering van aangrenzende landen niet beletten. In tijden van hoog water zullen IJssel, enz. zeker een 3U00 M3 per seconde aan voerenhoeveel sluizen zijn er noodig om dit water per seconde weer te loozen Uit een finantieel oogpunt is hieraan niet te denken. Wellicht is de beste oplossing deze Terugkeer tot het denkbeelddroogmaking van het zuidelijk deel, want daar liggen 150,000 hectaren van hooge waarde, en daarna of ge deeltelijk reeds tegelijk afsluiting van enkele zeegaten, in verband met een van regeeringswege aangevat werk tot aanslibbing der Wadden ten zuiden van Ameland en daarna dichting van het Amelandsche Gat, enz. In elk geval óen open verbinding tusscheu Zuiderzee en Noordzee, waardoor veel minder water dan nu binnenkomt, maar de afwatering tevens natuurlijk is. De heer B. eindigde met de sociale en eco nomische voordeelen van de grootsche onder neming in het licht te stellen, vooral in onzo tijden van arbeidsgebrek en verdedigde een krachtige en ming van het werk tegen zijden nu en dan geopperde bezwaren. Ook de Haagsche correspondent de Zutf. Ct, waarschuwt tegen het stelsel van bescherming, dat in de nieuwe ontwerpen van den minister van financiën om do deur komt kijken. Wel wordt er in de memorie met geen woord van gerept, maar te ontkennen is het toch niet, dat in een invoerrecht op gezaagd hout, dat twee ton inoet opbrengen, aan de houtzagerijen een schijnselen, die men niet kan negeeren, maar men wel degelijk rekening dient te houden, omdat zij getuigen van een toenemenden geest van ontevredenheid en wrevel bij een ze ker deel zij ’t dan ook nog slechts een klein doel r van ons volk, dat, door agitators opge zweept, naar niets meer of minder streeft dan eene totale omkeer der bestaande sociale toe standen. Dat daarin vele wonde plekken zijn, die dringend genezing behoeven, is zeker En al is het vaak moeilijk de maatschappelijke won den geheel te peilen en nog moeilijker deze te genezen hoogst onverstandig en zelfs gevaarlijk is het, ze met zeker medelijdend schouderophalen te negeeren. Men moet dan ook ziende blind willen zijn, om te willen ontkennen, dat onze sociale toestand in vele op zichten verre van gezond is. Ditzelfde geldt ook van den pblitieken toestand, waarvan het afgeloopen jaar de meest doorslaande bewijzen heeft gegeven. Onze politiek staat feitelijk op het doode punt. Wij hebben een volksvertegenwoordiging, die tot machteloosheid en onvruchtbaarheid gedoemd is, of zich-zelf daartoe doemt. Van doortastende hervormingen, waaraan reeds sedert jaren dringende behoefte bestaat, is geen sprake meer of aan de verwezen lijking daarvan valt althans niet te denken op wetgevend gebied komt weinig of niets tot stand; nieuwe en zwaardere lasten worden vóóral aan handel en nijverheid opgelegd, maar van eene zoo noodige herziening van ons vicieus belastingstelsel komt niets! Intusschen blijft de partij-strijd met verlammenden invloed voortwoeden ten koste van het algemeen belang. En treurig genoeg het einde daarvan is vooralsnog niet te voorzien. Neen, men behoeft waarlijk geen pessimist te zijn, om te erkennen dat het jaar 1885 op sociaal en politiek gebied geen voordeelige balans heeft aan te wijzen. En toch wanen wij, kinderen van uren, dag- vliegjes in de eeuwigheid, zekere grenzen te kunnen stellen aan dien onveranderlijken mo narch, voor wiens macht alle dynastiën moeten buigen en wiens vleugelslag de troonen als kaartenhuizen doet ineenstorten. Met aardsebe maat trachten wij het heelal te meten en in het aangezicht der eeuwigheid spreken wij van jaren! De machtige alleen heerscher moet wel medelijdend glimlachen over de korte spanne tijds, die er ligt tusschen den eersten en den laatsten ademtocht van den sterveling, welke in vergelijking met hem nog nietiger is dan een droppel water tegenover den oceaan. En toch schijnt de mensch den strijd met de eeu wigheid te willen wagen! Hij neemt stukken weg uit den oneindigen tijd, en noemt die eeu wen en jaren, om zijn denkenen werken in die enge grenzen saam te vatten. Die enge gren zen zijn zijn werk; hij rondt den tijd af der zonnebanen en een jaar mag niet langer of kor ter duren, als hij wil. En toch ziet hij het einde daarvan in eene bijzondere stemming te gemoet en wacht hij met zekere bange ver wachting naar het komendeHet laatste oogen- blik van ’t jaar, waarin het verleden en de toe komst elkaar als ’t ware de zegepalm betwis ten, oefent een machtigen invloed uit op hot van nanuei en nyverneiu viei toenemende ge- druktheid on achteruitgang op te merken de j algemeene welvaart was kwijnende en ter be- I strijding van het toenemend pauperisme moest i zelfs hier en daar op kunstmatige wijze in het gebrek aan werk worden voorzien. Heeft menige werkman daardoor den druk der tijden gevoeld streven. ook menig werkgever heeft zorgvolle dagen doorleefd en gaat die misschien nog tegemoet. Daarbij openbaarden zich op sociaal gebied ver- U I T DE PERS, I ons rijk aan zegen en voorspoed of bracht het I ons integendeel smart en tegenspoed Het antwoord op die vragen zal zeer ver schillend luiden. De terugblik in ’t verleden zal hiér het oog doen stralen van dankbaarheid, om daèr door tranen van smart te worden verdon kerd bij de herinnering aan ’t geen wits en ’t geen is. Dat verleden toch zal spreken: van schoone zonnige dagen, waarin het volle rijke leven den gelukkigen sterveling van alle kanten toelachte, waarin het hart jubelde van geluk en de hoorn van overvloed zijn rijkste gaven en geurigste bloemen uitstrooide voor zijne voeten, maar het zal tevens herinneren aan dagen van strijd en smart, dagen waarin de snerpende sla gen van het lot de levenszon verdonkerden, de levenslust knakten on de scherpste doornen hun bloedende wonden in het hart achterlieten. Zoo zal dan ook déze oudejaars-avond weer bij velen spreken van vervulling en bevrediging van de zoetste wenschen en verwachtingen, maar ook van de vernietiging van de schoonste hoop, van de hoogste levens-idealen. Maar de strenge Sylvester zal ook tevens voor ons als mentor optreden. Met ernstigen blik houdt hij ons den spiegel van het verleden voor, ons wijzende op het arbeidsveld dat achter ons ligt, en in die vingerwijzing ligt de veelbetee- kenende vraag opgesloten hebt gij in het af geloopen jaar gewoekerd met de u geschonken talenten P Hebt gij voor u-zelf en de uwen, voor huisgezin en maatschappij vruchten vergaard op den akker des levens, vruchten voor hoofd en hart beide, gekweekt door eigen arbeid en inspanning in het zweet uw aanschijns Of hebt gij de u geschonken talenten in de aarde begraven Hebt gij den u ter bebouwing ge geven akker geheel of bijna geheel braak laten liggen en wijst het kale stoppelveld slechts op verbeuzelde en verloren uren en dagen, op ge schonden plichtsbetrachting, op zedelijken diefstal tegenover u-zelf, de uwen en de maatschappij gepleegd Ernstige vragen, die zeker tot ernstig zelf onderzoek aansporen. Met het oog op de sociale en politieke toestan den en gebeurtenissen kan het jaar 1885 zeker niet tot de meest gezegende en meest vrucht bare worden gerekend. Op sociaal en economisch gebied was de toekomst alles behalve rooskleurig en beleefden we zelfs min of meer donkere dagen. In den algemeenen toestand van malaise is geen verbe tering gekomen. Integendeelin vele takken van handel en nijverheid viel toenemende OEEKEft U R A V Ik Van eeuwigheid, om eeuwig voort te leven, Besta ik. G$j noemt mij grijs! Ontweken dan mijn krachten En is mijn arm ontspierd? Biikt de aarde rond, Gij vindt er 't graf van vroegere geslachten, Een handvol puin, waar eens hun zetel stond. Ik trof 't voorheen, en was beschut uw heden? f. At 1— Xt1 -I nzxAi- nr\r> nridnM n m t rt verzenden» gel’jktydig met dit nummer, aan onze ABON- NES een present-exemplaar ALMANAK 1886, met den volgen- l den inhoud Verjaardagen der leden van het Vorstelijk huis Zonnetafel I Jaartellingen. Tijdrekening. Verduisteringen. De vier 1 getijden des jaars. Quatertempers. Algemeene christelijke Feestdagen. R. K Feest- en Heilige dagen. Israëlitische feestdagen. kalender met Memorandum. Brievenpo ster» Rijkstelegraaf. Tarief van het zegel.Nederlandsche Maten, GeWichten en Munten. Waarde van Vreemde Muntspeciën in Nederlanu. Aanwijzing van den tijd in vewhillende plaatsen van Europa De Staten van Europa gerangschikt naar hunne grootte. De hoogste bergen van Europa, geogra fisch gerangschikt. Aanwijzing van den tijd der geboorte van Regeerende Vorsten van Europa. Het Koninklijk Huis der Nederlanden. Ridderorden. Kabinet des Konings. Ministeneele Departementen. Staten-Gèneraal (Eerste en Tweede Kamer). Raad van State.Algemeene Rekenkamer. Vertegenwoordigers van vreemde Mogendheden in Nederland.— Vertegenwoordigers van Nederland by vreemde Mogendheden - Bestuur der Provinciën. Rechtswezen Hoogeraad der Ne- doilanden. Gerechtshoven. Arrondissements-Rechtbanken. Kantongerechten Weekmarkten. Tarief voor reizigers op Spoorwegen in Nederland Staatsspoorwegen Holland- sche Spoorweg. Nederlandsche Rhynspoorweg. Centraal spoorweg Belgische Centraal Spoorweg Vlaamsehe Spoor- wegen Internationale Spoorweg Noord-Brabantsch Duit- .«ehe Spoorweg. Spoorwegstations en Halten met Telegraaf kantoren on RijkR-Telegraafkantoren. l eze ALMANAK is, zoolang de voorraad strekt, voor niet' ««abonneerden d 10 Cts. verkrijgbaar by DEN UITGEVER. Gy schetst mij oud! Waarom? bekrompen dwazen! Verraadt mijn vlucht dan een trager bloed? C. G. Withuijs. De Tijd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1