rm SB'S- H 1DIWÏJÏIHUD WHS DI «EJtEEXTE H B imWISSEW SJtt i No. 4. E E N-E N-V E E R T I G S T E J 1886, Y n W O KAS D A. 13 J A L’ A K I. U I T DE PER 3. k t 1 belangrijk minder is dan de raming. Het per soneel vooral heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De suikeraccijns daarentegen heeft de raming bijna bereikt. Verschillende andere accijnsen en het registratierecht zijn verder schuld aan het tekort. b n is p et m le ft ,d n ?- ir ADVERIENIIÊN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be« lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. -maar Vrijdag zijn herhaaldelijk pogingen gedaan om BEKENDMAKING, het Vad. thans met de mededeeling dat de BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de be langhebbenden, dat door den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is bepaald 1°. dat het goedkeuringsmerk hij den ijk en herijk der maten en gewichten, gedurende het jaar 1886 zal zijn de letter K in den gewonen drukvorm schuin gesteld bij den ijk van gasmeters de Koninklijke Kroon 2°. dat het merk waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, voor het kantoor Leeuwar den bestaat uit het cijfer 15. Sneek den 12 Januari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Deze C0URAN1 verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.francc per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. Terwijl de opbrengst van ’s rijks middelen ‘n de laatste maanden vrij gunstig was, en men ■eeds hoopte de raming te zullen halen, komt Naar het Vaderland meldt, is door het De partement van Financiën een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen een herziening van de bepalingen betreffende de heffing der invoer- i rechten voor te bereiden, Thans, naar genoemd blad nader verneemt, heeft die voorgenomen i herziening ten doel, tot een meer gelijkmatige i heffing ad valorem, te geraken. Als regel kan men gerust aannemen, dat er in plaats van 5 pCt niet meer dan 3 pCt. van de werkelijke waarde geheven wordt. Er zijn er, die hun waren voor de volle waarde aangeven en dus ook het volle recht betalen, maar deze worden daardoor juist van ongunstige conditie, tegenover de vele an deren, die er allerlei middeltjes op weten om met een zeer laag recht vrij te komen. In de Tweede Kamer werd er onlangs nog op gewe zen tot welke kunstmiddelen de handel al niet zijn toevlucht neemt om het recht te ontduiken. Wel zijn de ambtenaren gerechtigd om goede ren, die beneden de waarde zijn aangegeven, tegen den aangegeven prijs tot zich te nemen en voor eigen rekening te gelde te maken, maar niet alleen durven zij bij invoer van zeer kost bare of moeilijk verhandelbare waren, daartoe niet schielijk overgaan, maar bovendien ver staan vele importeurs uitstekend de kunst om de in te voeren artikels vooraf zóó te bewerken, dat voor een speciaal doel of voor een bepaalde firma de waarde veel grooter is geworden, maar de algemeene handelswaarde zeer is verminderd. Het is dus noodig in de bepalingen op dit punt wijziging te brengen. De heffing naar de waarde geheel door een ander stelselheffing naar het gewicht, te veranderen, zou ook weer groote bezwaren na zich slepen, en daarom ligt het in de bedoeling van de verschillende artikels die ingevoerd wor den, offieieele prijscouranten te vervaardigen en de heffing te doen geschieden naar den daarop voorkomenden prijs. In andere landen, en ook in onze koloniën, heeft men tot het middel der officiëele prijscouranten reeds sints lang zijn toe vlucht genomen. De rechtbank te Haarlem heeft J. A. For- tuyn, K. A. Bos en R. Lobbés veroordeeld ieder tot een boete van tien gulden subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, wegens het op den 6den Dec. 11. dragen van een verborgen vuurwapen op den openbaren weg te IJmuiden. Een belangrijke diefstal is ten kantore van den ontvanger van ’s rijks directe belastingen in Den Haag, den heer Raab van Canstein, ont dekt. Door vervalschingen in de boeken, bij de optelling van betaalde posten gepleegd, is gedurende een tijdsverloop van tien jaren, on der den vorigen en tegen woordigen ontvanger, een som, aanvankelijk op f9000 begroot, maar die wellicht bij nader onderzoek nog aanzienlij- ker zal blijken te zjn, aan de bestemming ont trokken. De controleur der belastingen, de heer Uyt- tenhooveu, die Vrijdag het kantoor bezocht en de administratie naging, ontdekte terstond eeni ge onnauwkeurigheden en een nader onderzoek leidde tot de ontdekking van tal van verval schingen. Reeds dadelijk bleek, naar het Vad. meedeelt, dat de schuldige aan de valschheden en verduis teringen niemand anders kon zijn dan de ge- agreëerde klerk, boekhouder en kassier van den ontvanger, H. J. een jongmensch, die het on beperkte vertrouwen van zijn chef verworven en daardoor ook volmacht verkregen had om voor de afdoeningen op aanslagbiljetten te tee- kenen. Gedurende een vijftal jaren onder den vorigen ontvanger en tijdens een vijfjarig be heer van den tegen woordigen titularis, had hij steeds op dezelfde, vrij eenvoudige wijze de kas bestolen. Hij genoot een tractement van f 1020 per jaar. De man is in hechtenis genomen en heeft zijn schuld ten volle bekend. Zijn voorloopige inhechtenishouding is bevolen en hij is reeds naar het huis van arrest overgebracht. Een bediende van de Amsterdamsche Bank, die, om beursspeculatien te dekken, zich een som van ongeveer f 4000 aan coupons van de bank toeeigende, heeft Vrijdag, naar ’t Hand. meedeelt, getracht zich te Den Bosch van het leven te berooven. Dit voornemen mislukte, de man, reeds nagenoeg hersteld, zal na zijn ont slag uit het gasthuis te Den Bosch, aan de justi tie worden overgeleverd. De directie der bank werd door de politie te Den Bosch per telegraaf van het gebeurde onderricht. Men herinnert zich ongetwijfeld nog leven dig de moeilijke houding, waarin bij de beraad slaging over de staatsbegrooting voor 1885 de heer Wintgens verkeerde. Zijn stem besliste Ajpn de ingrijpende amendementen der rechterzijde werden verworpen. Hij nam daarop zijn ontslag. In een dezer dagen verschenen vlugschrift, ge titeld; Politieke nabetrachting 1848 1885, geeft de heer Wintgens een verklaring van zijn houding. Hij schrijft: „De voorbeeldelooze en naar mijn inzien vol komen bedorven politieke toestand bracht in den allerlaatsten tijd mede, dat van mijn stem ge heel geïsoleerd tegenover de beide uiterste rich tingen de gewichtigste belangen afhankelijk waren. Moge zulks al voor het oog van velen den uitwendigen schijn hebben opgeleverd van een eenig voorbeeld van machtsbetoon inder daad was het een toestand van onverdraaglijke machteloosheid om meer gematigde beginselen, die ik gedurende mijn gansche parlementaire loopbaan verdedigde en betrachtte, in toepassing te zien brengen. Ik verkoos daarom niet langer de verantwoordelijkheid te dragen van, mijns ondanks, tot toestanden en maatregelen te heb ben medegewerkt, waaruit ik maar al te zeer een groot en onherstelbaar nadeel voor de ver- standig-conservatieve beginselen tegemoet zag en bijgevolg, naar mijn vaste overtuiging, de meest sombere toekomst voor het vaderland was te verwachten. „Voor hem, die meent de ware nationale be langen te doorzien en die ze verlangt te behar tigen, is zoodanige stelling, tusschen twee stroo- mingen die men beide evenzeer afkeurt, ten eenenmale onhoudbaar en mag hem redelijker wijze door niemand worden euvel geduid wanneer eindelijk die last door hem wordt nedergelegd.” Het Haag. Dagb. waaraan bovenstaande is ontleend, maakt met de meeste ingenomenheid van het jongste geschrift van mr. Wintgens melding. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs” heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres omtrent de schoolquaestie. Het hoofdbestuur is niet tegen elke wijziging van art. 194, doch wenscht dat worde vastge houden aan deze hoofdbeginselen le. dat de Regeering heeft zorg te dragen voor het openbaar onderwijs, niet slechts ter noodzakelijke aanvulling vau hetgeen particulie re krachten ongedaan mochten laten, maar ter vervulling van een steeds en in de eerste plaats op den staat rustenden plicht 2e. dat deze verplichting niet minder omvat dan voldoend en, zonder onderscheid van gods dienstige belijdenis, voor algemeene behoeften ingerieht onderwijs verkrijgbaar te stellen voor allen, die dit begeeren 3e. dat dit onderwijs kosteloos verkrijgbaar moet zijn, niet alleen voor onvermogenden, maar ook voor minvermogenden, voor zoover dezen zich hiertoe aanmelden 4e. dat de vrijheid van 1 wijd behoort gewaarborgd te blijven, mits onder i onbekend. De strijd om de Nieuwe Kerk in de hoofd stad trekt zeer de aandacht. Wij laten hier de feiten volgen die zich in de vorige week op het tooneel van den krijg hebben voorgedaan, De kosterij de consistoriekamer der Nieuwe Kerk was nog steeds door de hh. Kuyper c.s. bezet. Zij hebben zich daar verschanst en laten niemand binnen. De bezetting werd niet met rust gelaten. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd steeds voortdurend gebeld door de politie. Zij wenschte den koster te spreken of den onderkoster, vroeg of er kerkeraad was, enz. op alle welke vragen het antwoord achterwege bleef. Wie de politie tot zulk een vei storing het bijzonder onder- der nachtelijke rust recht gaf, is de Standaard de' voorwaarden, thans in art. 194 der grondwet j Donderdag is het vrij kalm gebleven, vervat; terwijl tevens aan dit bijzonder onder- Vrijdag zijn herhaaldelijk pogingen geda wijs nimmer subsidie uit de staatskas mag wor den verleend, tenzij het zich voege naar den algemeenen regel, bij alle van staatswege te ge ven onderwijs in acht te nemen en onder no.2 door ons vermeld. Bij kon, besluit is bij de dienstdoende schut terij te Sneek benoemd tot 2n luit a la suite J. H. van Gorkum, thans korporaal. Tot voorzitter van het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen is gekozen kle heer ds. W. F. Loman. binnen het gebouw te komen. Twee keeren vervoegden zich de predikanten de niet- oproerigen gelijk zij worden genoemd en een aantal kerkeraadsleden voor de deur der con sistorie om een vergadering te houden, waartoe zij in dat lokaal waren opgeroepen, maar telkens werd hen door een kier van de deur toege roepen dat het lokaal niet beschikbaar was. De vergadering van den kerkeraad had daarop plaats in een der lokalen van de Oude Kerk. Ds. Westhofi, waarnemend voorzitter van den kerkeraad, vervoegde zich weder aan de deur, vergezeld van een deurwaarder. Laatstgenoemde werd binnen de deur gelaten, maar verder toe gang werd niet verleend. Door hem werd van dit feit procesverbaal opgemaakt. Het Hand, meldt van den toestand o. a. het volgende t Het gelukte ons, door tusschenkomst van een der bezetting, iets te vernemen van den toestand in de vesting. De Nieuwe Kerk is inderdaad afgesloten als een forteres in staat van beleg. Dat de deur der kosterij telkens slechts op een kier wordt geopend, zoodat zij die binnengaan dit slechts overdwars kunnen doen, mits niet te zwaarlijvig, vindt daarin zijn grond, dat achter de deur een zwaar houten staketsel is opgeslagen. Zij is dus letterlijk versterkt. De heeren Kuyper, de Savornin Lohman on Rutgers verlaten het gebouw niet in de af- afgeloopen nacht werd de consistoriekamer voort durend verlicht. Streng wordt opgelet, dat niets het gebouw verlaat, wel mag men er zaken inbrengen. Zoo werd er Donderdag een bed binnen ge bracht en nu en dan kwamen er manden met levensmiddelen binnen. Gisteren, Vrijdag, mid dag werden ook vele planken en zware balken in het huis gedragen, tot het verder barrica- deeren van alle toegangen. Zóó streng word echter de toegang niet be waakt. Althans iemand van de redactie van het N. v. d. D. kwam binnen en sprak dr. Kuyper. Uit het met hem gevoerde onderhoud maakt hij op, dat aan dr. K. het vinden van een modus vivendiniet onwaarschijnlijk voorkwam. In over eenstemming met dit laatste is de mededeeling in de Stand. dat mr. Heemskerk, advocaat van dr, Kuiper c. s., een onderhoud heeft ge had met mr. Moltzer, den raadsman van ds. Adriani, voorzitter van het klassicaal bestuur. Hetzelfde blad meldt dat de geschorste heeren op den 18 Januari zich onthouden zullen van alle ambtelijke handelingen. Inmiddels zal door velen hunner een gemotiveerd schrijven aan hot classicaal bestuur worden toegezoaden, terwijl, naar ’t blad nader verneemt, door eenige leden der gemeente een uitvoerig schrijven aan hot provinciaal kerkbestuur zal worden ingezonden, om het in kennis te stellen van allerlei verkeerd heden die voorgevallen zijn. Reeds worden enkele rectification gegeven, ’t Blijkt o. a. dat bij de bezetting der kerk mr. Heemskerk, de advocaat der hh. Kuyper c. s., niet tegenwoordig was, terwijl mede uit een mededeeling van de Stand, blijkt, dat de brand kast niet is opongestoken dan na goedkeuring van den diaken aan wien de sleutel was toe vertrouwd. Nieuwe feiten hebben zich sedert Zaterdag niet voorgedaan. Zondag hebben eenige der geschorste predikanten in particuliere lokalen gepreekt, terwijl dr. Kuyper zelf in Plancius optrad. Over den strijd zelf werd daar niet gesproken. ’t Meest trekt de aandacht de brief van den heer Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, in ’t Hand, voor komende. Hij schrijft OEEKER DRAW s. 6 B 1 Si Al K N L, A N I». n 2 6 B it. ir. ui e- ir il- d. ta na ra, je i- Fs- ia, U3 te :a. ja. te te te in !t- 10 It-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1