MEUIÏS- RIDKK WIHLI» Illi DE (EilIÏÏÏTE EV HET ABRöïDISSmtT SHEER. I I I I i 1 i 1 No. 9. E E N-E N-V EERTIGSTE J 1886. N ii Oproeping onder de Wapenen. f ■■EH ZAT I LK I A (1 30 J .V 5N u Al, It I. )0 0 a mo- van ontwerpers werden geschorst. De wereld werd sr n n 2 ijk O te id. 15 iv, 3t- U- 3r- rn. tje ite a t, ;e a. e u ’t welk veroorlooft om, behalve de voorstellen, die op de agenda staan, ook onderwerpen ter een 3, O, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.francc per post f 1.25. Alle brieven en stokken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. mogelijk een modus vivendi te vinden. Toen dit onmogelijk bleek, kwam ten laatste het voorstel aan de orde om dan te scheiden met proportioneele verdeeling der goederen. Het viel schrijver dezes gemakkelijk aan te toonen, dat dit ondoenlijk was. En de heele vergade- ring bleek het met hem eens te zijn. „We zullen thans die bezwaren niet opnoe men ieder die er maar een oogenblik over na denkt, ziet ze bij tientallen voor zijn geest op rijzen. Het balletje wordt alleen opgeworpen, om als lokaas te dienen voor de modernen. Dat zij er thans naar happen zullen, gelooven we niet. Bovendien zullen de synode en de leden der Prov. Kerkbesturen wel zoo wijs zijn, om schier zonder discussie zoo’n voorstel ter zijde te leggen en er hun tijd niet mee te verbeu zelen. „Of meent soms de Stand. dat alleen Am sterdam die verdeeling moest toepassen, en de drie partijen zouden er maar drie zijn Naar aanleiding van eene aanschrijving van het Departement van Oorlog van den 21 Ja nuari 1886, 7e Afdeeling, n°. 54, en een missi ve van den heer Commissaris des Konings dezer Provincie, van den 28 Januari 1886 le Afdee ling M,S n°. 121, wordt de Milicien-Verlofgan- ger EELKE de GROOT, uit de gemeente Sneek, lichting 1883, behoorende tot het le Regiment Infanterie, 2e Bataljon, 2e Compag nie, opgeroepen zich dadelijk te vervoegen ter Secretarie van de gemeente Sneek, zijne tegenwoordige woonplaats, om krachtens artikel 137 der wet op de Nationale Militie, voor den tijd van drie maanden, onder de wapenen te komen, wegens overtreding van art. 134 dier wet. Genoemde verlofganger zal op Leeuwarden worden gedirigeerd, waar hij op den 22 Febr u- ari e. k. aanwezig moet zijn. Sneek, 29 Januari 1886. De Burgemeester van Sneek, ALMA. KENNISGEVING. Gelet op de mededeeling van den Landmeter I tafel te brengen en af te doen, die door voor den Velddienst te Sneek, gedaan bij zijne bepaald aantal leden worden voorgesteld, missive van 26 Januari 1886, no. 414; j „Wat was nu in een geheime vergadering Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de gewone kadastrale op- en uitmetingen voor den dienst 1887 in deze gemeente zullen worden aangevangen op Woensdag den 3 Februari e.k. Sneek, 27 Januari 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. 3e )0, >er V ir 10, ADVERT ENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7,/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be* lang rijk lager. Yoorwaarden daaromtrent te vernemen bij deQ Uitgever. het saam onder elkander buiten de Synode om moeten vinden Het ligt wel op haar weg. En indien al de modernen, zouden dan ook de irenischen daaraan willen medewerken „Maar laat ons er van afstappen’t is al te dwaas.” In ’t Dagblad doet de oud-minister Van der Heim zijn stem hooren naar aanleiding der plan nen tot verhooging der invoerrechten, tot het heffen van een statistiek recht enz. De schrij ver, oud-minister van financiën onder het vorige ministerie-Heemskerk, altijd freetrader, verklaart dat hij door de economische geschiedenis der laatste jaren bevestigd is in zijn overtuiging, dat voor Nederland het beginsel van vrijen handel moet worden gehandhaafd en zoo mogelijk nog ruimer moet worden toegepast. Ons land toch mist, naar hij doet opmerken, de grondstoffen die elders een uitgebreide nati onale industrie mogelijk kan maken, een feit, dat op zichzelf geen reden tot treuren geeft. De toestand toch eener industrie, die grooten- deels voor het buitenland arbeidt en dit kan in een klein land niet anders zijn is altijd hoogst précair, afhankelijk als zij is van duizend omstandigheden, die over de gansche wereld, dan eens hier, dan daar, welvaart of tegenspoed brengen, van plotseling opkomende mededinging, van afsluiting van rijke débouchés door wetge ving of’ oorlog, enz. De kracht van Nederland, zijn beteekenis als handelsstaat ligt in zijn internationalen handel, in zijn scheepvaart, in zijn plaats als handels markt. Zoo was het vóór eeuwen en hoezeer ook de omstandigheden zich wijzigden, hoeveel van het vroegere monopolie, dat de oude repu bliek op dit gebied bezat, verdwenen is, het karakter van onzen handel, de richting onzer kooplieden, de aanleg van onze natie, kan men zeggen, zijn in den grond dezelfde gebleven. ij moeten bovenal trachten, dat ons land blij ve en zelfs meer en meer worde, de stapel plaats, de markt, de natuurlijke haven voor allerlei handelswaren, hetzij wij die zelf van elders vervoeren, hetzij vreemden die hier bren gen, opdat ze van hier over de wereld verspreid worden. En het beste, het eenige kunstmiddel om dien toestand te handhaven en te verbeteren, is volkomen vrijheid van beweginggeen in voer-, noch doorvoer-, noch uit voerbelasting. De cijfers, door den heer Van der Heim mee gedeeld, toonen met juistheid aan van hoeveel invloed de afschaffing van sommige rechten is UIT DE PER 8. daardoor, helaas, beroofd van het treffend schouw spel.om te zien: „één kudde (vangereformeerde dominés) en één herder (vader Kuyper) grazende in de vette weiden der kerkelijke goederen van Amsterdam.” De Standaard spreekt thans echter boven staande pertinent tegen en noemt het van het begin tot het einde verzonnen, om met te zeg gen gelogen. „Noch zulk een couvert, zegt het blad, noch zulk een plan, noch zulk een afspraak, noch zulk een entente-cordiale met buitengemeenten, noch iets van dit alles heeft ooit anders bestaan, dan in de verbijsterde voorstelling van een of ander beangstigd synodaal. „Gelukkig, voegt het blad er bij, dat de stipt gehouden notulen van den Broederkring de leu* gen bewijzen kunnen. Die notulen liggen des- vereischt, indien zich een waarheidslievend man aanmeldt, ter inzage.” Gelijke mededeeling wordt door dr. Kuyper persoonlijk aan het D. gedaan. Het bestaan van den Broederkring wordt evenwel gelijk uit bovenstaande blijkt erkend. Het Wageningsch Weekblad is vrij gerust en meent dat het met de kerkelijke standjes zoo’n vaart niet loopen zal. Betrekkelijk klein toch zijn de bewijzen van adhesie aan' de oppositie geschonken. Natuurlijk dat waar gevochten wordt, dooden vallen. Vooral te Amsterdam zal, als de revo lutie partij het onderspit delft, de toestand in den eersten tijd alles behalve rooskleurig zijn, en behoort een tweede editie der afscheiding daar alleszins tot de mogelijkheden. Maar bui ten Amsterdam zal de staat van zaken vrijwel dezelfde blijven. De groote menigte der reeht- zinnigen breekt niet gemakkelijk met de kerk de mensch is van nature conservatief. „Summa summarum,” aldus besluit het blad, wij zijn vol vertrouwen, dat deze storm betrek kelijk spoedig zal overgewaaid zijn. Nu de betrokken kerkelijke besturen hun plicht doen en de zaak zoo energiek aanpakken, zullen we eer aan ’t einde zijn dan velen verwachten. Wat zal het een rust geven Over het denkbeeld van de Stand., om de kerkelijke goederen te Amsterdam te verdeelen tusschen de gereformeerden, irenischen en dernen, laat het blad zich aldus uit: „Wij zouden niet gaarne zitting hebben in de commissie, met de verdeeling belast. Eer ,au ieüuwn 1B pompt ge de Zuiderzee leeg, dan dat ge ten geweest en hoe van enkele artikelen, die hier deze een eemgszins dragelijk voorstel aanbiedt, nauwelijks ingevoerd werden, sedert 1877, toen Eenige jaren geleden waren te Utrecht verte- daarop het invoerrecht werd afgeschaft, markten genwoordigers dezer drie partijen saam, om zoo zijn ontstaan. Maar waar hij vooral tegen waarschuwt, is het belasten van thans geheel vrije goederen. Is het artikel eenmaal belast, dan doet het er betrekkelijk weinig toe of de belasting enkele percenten wordt verhoogd, maar belasting van een artikel, ’t welk nu nog vrij is, moet ten strengste worden ontraden, ’t Zou nog beter zijn op alle bestaande rechten tijdelijk 10 op centen te heffen dan nieuwe te scheppen. Ons tarief van inkomende rechten heeft even wel nog te veel gebreken, om dergelijke ver hooging werkelijk aan te bevelen. Dwingt de nood en moeten enkele artikelen een booger recht dragen, dan wake men tegen schade voor handel en industrie. Wat de regeering nu voor stelt omtrent de zoogenaamde „zuidvruchten”, schijnt in dit opzicht niet verwerpelijk; maar de petroleum is veel te veel een internationaal handelsartikel om die hooger te gaan belasten. Het ware wenschelijk geweest, dat men in 1877 dit artikel geheel hadde vrijgesteld. Nu reeds Eenige nieuwe verrassende mededeelingen brengt het U. D. over het kerkelijk conflict te Amsterdam. Geheel het plan de campagne Van dr. Kuyper c. s. is aan een berichtgever van dat blad verraden en hij brengt het nu ter algemeene kennis. Of het juist is zal de toekomst moeten-leeren. „Er is te Amsterdam een vereeniging van kerkeraadsleden, schrijft hij, die geheel bestaat uit volgelingen van dr. Kuyper, en die steeds, zoo dikwijls dit noodig is, vóór de openbare kerkeraadsvergadering bijeenkomt en daar vaststelt, hoe men in den kerkeraad spreken en stemmen zal. Aangezien de leden dezer vereeniging over de meerderheid in den ker keraad beschikken, zijn de openbare vergade ringen slechts zittingen, waar de vonnissen wor den uitgesproken, die in de raadkamer ziin geveld. „Nu was in de maand December in een dezer geheime vergaderingen besloten aan de kerk voogden de vrije beschikking te geven over den dienst in de kerkgebouwen, zoodat zij van den predikstoel zouden kunnen weren ieder die hun goeddachtde opdracht was, daarop niemand anders toe te laten, dan zulke predikanten, die echt gereformeerd waren, volgens het gevoelen van dr. Kuyper. Aangezieu nu de heeren Kuy per c. s. zoowel in de kerkvoogdij, als in den kerkeraad de macht in handen hadden, wilde men eenvoudig de macht van het laatste lichaam overbrengen bij het eerste college, omdat de kerkvoogdij geen enkele autoriteit boven zich ft heeft, terwijl de kerkeraad altijd onder de Ohoogere besturen staat, en daardoor niet kon doen wat de meerderheid wel wilde. 1 «Er is een bepaling in het reglement joon Amsterdamschen kerkeraad, een artikel, I „Wat was nu in een geheime vergadering der bovengenoemde kerkeraadsleden besloten „Op de kerkeraadsvergadering, te houden op den 21 December onder voorzitterschap van ds. Van der Horst, zou, staande die vergadering, aan den voorzitter een couveit worden over handigd, inhoudende het bovengenoemde voorstel, om alle macht over kerken en godsdienstoefe ningen in handen te stellen van kerkvoogden. Het aantal onderteekenaars was meer dan vol doende en de meerderheid zou gereed staan, om alle voorstellen, uit die enveloppe te voor schijn komende, dadelijk en bloc aan te nemen. „Alsvoren echter de leden dier geheime ver gadering de macht uit handen gaven, hadden de kerkvoogden, die ook leden dier vereeniging waren, hun plan de campagne aan hun tra wanten medegedeeld. „De revolutie zou onmiddellijk beginnen. Aan de drie moderne predikanten te Amsterdam, de heeren Laurillard, Ternooij Apel en Berlage, zou dadelijk het recht ontzegd worden, om als dienstdoende predikanten de kerkgebouwen binnen te treden. Zonder complimenten zouden ze buiten de deur gezet worden. „Iets beleefder zou men een 8tal andere heeren behandelen, die wel tot de orthodoxe partij, maar meer tot de irenische richting be lmoren, waaronder de predikanten De Graaf, Van Marken, Hoogerzeil, Ten Kate, Vos, Adri- ani, Posthumus Meijjes en Westhoff. „Men zou aan dezen kennis geven, dat men van hen liever niet meer gediend was en dat men hen daarom vriendelijk verzocht, zich voortaan te onthouden van het voorgaan by godsdienstoefeningen, daar men op andere en betere wijze in die behoefte zou voorzien. „Eindelijk zou aan eenige broeders, die wel gereformeerd zijn volgens het college van kerk voogden, maar toch niet als makke schapen den leidsman blindelings wilden volgen, worden medegedeeld, dat ze in de kooi mochten blijven, mits absolutie vragende voor hunne zonden en gehoorzaamheid belovende aan vader Abraham. Hiertoe behoorden ds Van der Horst en v. d. Dussen. „Voor deze predikanten zouden plaatsvervan gers aangeworven worden uit buitengemeenten. De lijst dier heeren bestaat reeds en wat meer is, zij hadden zich reeds bereid verklaard da delijk op te treden, wanneer alles in orde zou zijn. „Doch o, verdorvenheid van het menschdom! er was onder de schare, die in die geheime vergadering dif plan zoo kunstig had ontworpen, één Judas, die zijn broederen verried, „Het geheim kwam ter oore van het classi caal bestuur, vóór dat de kerkeraadsvergadering gehouden kon worden, en de voorzitter, ds. Van der Horst, was gewaarschuwd, welke dynamiet- bom voor hem zou worden neergelegd. Welke maatregelen genomen waren, om te waken, dat de inhoud van dat gewichtige paket, dat zulk een gevaarlijke brandstof inbield, schadeloos zou blijven, is een geheim van het classicaal be stuur, want ds. Van der Horst, de voorzitter, pareerde den slag, door, toen op den bepaalden tijd nog een enkel lid ontbrak aan het getal, vereischt om wettige besluiten te nemen, de vergadering onmiddellijk een week te verdagen. „In dien tijd nam het classicaal bestuur de noodige maatregelen, om den coup d’état te verijdelen en de aanslag mislukte. Het bewuste j besluit kon niet tot stand komen, en de heeren i SVEEkER COUROT i - - ER - - t De BURGEMEESTER van Sneek, 1,10 ul’ uv agvuua bhkui, uuis. uuuerwerpei -O-CA-3 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1