MI HVS (I MfflfflHU» TOOK Illi flfflffl 1.1 HET miiomssffljr SIH s No. 10. E E N-E N-V EER.TIG8TE 1886. N er a ur KIliSKECUT. land, gelet op het 2e lid van art. 73 der WO IE AS I) A. Cr 3 IT IE 13 It U yV It I. wet id Dagen Datums 19 >0 benden, dat de loting van de ingezetenen dezer zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Con s; te m. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 ADVER1EN11ÈN voor eiken regel langrijk lager. Uitgever. d- en n. er ne at m le- vit nt iet aÜ -k. m. n- te J- van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be" Voor waarden daaromtrent te vernemen bij dea 26 27 3 Maart 19 en 20 Donderdag 4 dat verkoopers van Reeds werd in ons vorig nommer gemeld, dat de vermoedelijke dader van den moord, op zekeren l’Amblé te Amsterdam gepleegd, gevat is. Men zal zich herinneren, dat in de laatste dagen van November brand ontstond in het huis op den hoek van den Kloveniersburgwal Eerstdaags is een nieuwe brochure over het kerkelijk conflict te Amsterdam te wachten. Bij deu uitgever A. W. Bruna is ter perse van de hand des heeren Westhoff „Achter de Schermen.” van Sneek noodigt, ter voldoening 4 Juli 1850 (Staatsblad dezer gemeente uit, om, Directe Belastingen zijn vóór den 15en Februari van de aanslagbiljetten, te doen blijken. De juffrouw van de christelijke bewaarschool te Zaandam, die de vorige week terecht stond wegens het niet voorhanden hebben van de noodige vaccine-briefjes voor haar zelf, haar helpsters en de kinderen, is bij vonnis van de rechtbank te Haarlem tot dezelfde straf ver oordeeld, welke de kantonrechter te Zaandam in eersten aanleg op haar toepaste, nl. f 10 boete of 1 dag gevangenisstraf. oppermachtig. „Hier is een edele daad te doen, onrecht te herstellen en leod te lenigen. Het doel aan te wijzen, maakt elke aansporing, dunkt ons, overbodig.” en een De Katholieke kiesvereeniging te Maastricht heeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature Straetmans) candidaat gesteld den heer C. Ruland, burgemeester van Vaals. Over dezen candidaat schrijft men aan de N. R. Ct.: „De heer Ruland was tot hiertoe een onbe kende grootheid. Onder de 60 leden in de kies- vergadering, waar hij door het bestuur werd voorgesteld, tegenwoordig, waren slechts weini gen, die zijn naam vroeger hadden hooren noemen. Van den heer Ruland is alleen bekend, dat hij, uit Duitschland gekomen, zich hier te lande heeft laten naturaliseeren en als burge meester van Vaals die gemeente goed bestuurt. Zijn herkomst uit den vreemde is oorzaak, dat de heer R. niet al tegoed met de Nederlandsche taal is vertrouwd. Dat hij ultramontaan en protectionist is, behoeft niet gezegd te worden. Hij wordt vooral wegens deze laatste hoedanig heid door de Kath. kiesvereeniging bij de kiezers aanbevolen.”. In de conferentie van vertegenwoordigers der Nederlandsche spoorwegmaatschappijen, op uitnoodiging van den raad van toezicht gehou den is besloten met den winter 1886/87 aan te vangen met verwarming van alle derde klasse rijtuigen. KENNISGEVING. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, in gevolge besluit van den Heer Commissaris des Koning dezer Provincie, dd. 30 Januari jl., 2o afdeeling W, no. 16, (Provinciaal blad no. 16) ter kennis van belanghebbenden, dat, behoudens de uitzonderingen in art. 11 van het Reglement, opgenomen in Provinciaal blad van Friesland, no. 107 van 1877 omschreven, wegens het in vallend dooiweder het vervoer op de daarbij be doelde kunstwegen in deze provincie van meer dan acht personen, buiten den voerman of con ducteur, zoomede van vrachten, zwaarder dan 500 kilogram, van af 30 Januari 1886 tot na dere kennisgeving is verboden met voertuigen, waarvan de wielbanden minder dan tien centi meter breed zijn. Sneek, 2 Februari 1886. Het Gemeentebestuur voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Volgens het Hand., is er ten aanzien der Soerabayasche Handelsbank, die met groote cre- dieten van Lens Bergsma werkte en daardoor in moeilijkheden was geraakt, een regeling ge troffen, door w’elke het voortbestaan dezer in stelling verzekerd is. 1 en 2 Donderdag 18 Februari 912 De hoofdcommissaris van politie te Amster dam protesteert tegen den aanval van het Week blad van het Recht op de houding der politie in de hoofdstad bij de voorgenomen ontvoering der kinderen van den heer Hoek. Hij doet uitkomen dat niet de politie maar de justitie de zaak leidde, terwijl de rechercheur, die door de Amsterdamsehe politie ter beschikking der rijks veld wacht werd gesteld, b uiten de gemeente ophield in dienst der Amsterdamsehe politie te zijn. 3 en 4 Vrijdag 5 en 6 Zaterdag 20 7 en 8 Maandag 22 9 en 10 Woensdag 24 11 en;12 Donderdag 25 13 en 14 Vrijdag 15 en 16 Zaterdag 17 en 18 Woensdag dat op den 26 dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrij gen, het paspoort of ander bewijs van ontslag A een uittreksel uit het stamboek, of eeu be- wijs van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie-raad wordt geopend, ter Secre tarie voornoemd moet worden ingeleverd. Sneek den 2 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. van 4 Juli 1850 (Staatsblad De VOORZITTER van den Gemeenteraad -•---j— ,.g van artt. 7 zoo zij in andere Provinciën in de Rijks Directe der wet tot regeling van het Kiesrecht van den n°. 37), de inwoners zoo zij elders in de aangeslagen, daarvan e. k., door overlegging de aanslagbiljetten, te doen blijken. Sneek, den 22 Januari 1886. De Voorzitter voornoemd, ALMA. BEKEND MAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen op zoodanige ingezetenen, die ver langen als vrijwilligers bij de Militie op te tre den, om zich daartoe bij hen aan te geven ter Secretarie der Gemeente, telkens voormiddags van 9 tot 12 uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 M, lang, op den Isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar in getreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzon dering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester der woon plaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven ver meld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te Lande, of bij het krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuig schrift heeft ontvangen, iuhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrgwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek, den 2 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de be langhebbenden dat voor den herijk der maten en gewichten, I in deze gemeente zal worden gevaceerd in een I der lokalen van de voormalige Jongensschool bij de Veemarkt, in orde als volgt Wijken KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M, besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsbl. no. 46); Brengen door deze ter kennis der belangheb- j benden, dat de loting van de ingezetenen dezer pUI1Uci>.c mum uuk, n gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie i groot maatschappelijk zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Con- certzaal alhier op DONDERDAG den 25 Fe bruari e. k.des voormiddags ten 9 */2 urej Uren voor- na middags. 1 4 lVa—4 l‘/2—4 l1/,—4 P/,-4 1 */2—4 P/,-4 l’/a-4 P/,-4 l’/2-4 nieuwe maten en gewich ten, hunne voorwerpen aan het begin der zit ting tot den herijk moeten aanbieden en wel ongeschonden en in den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan dat al de geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat do onjuist bevonden gewichten tegen da delijke betaling, volgens een bij Koninklijk be sluit vastgesteld tarief, ten bate van ’s Rijks kas, door den IJker worden gejusteerd dat alleen behoorlijk schoon en droog ge maakte maten en gewichten zullen worden on derzocht dat de gewichten beneden het gram (milli- gram-gewichten) alleen aan de vaste ijkkantoren kunnen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij de terug ontvangst hunner voorwerpen, nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den her ijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging; en dat de IJkplichtigen, die van de voor hen gestelde vacatie geen gebruik hebben gemaakt, hunne maten en gewichten ter herijken kunnen aanbieden aan het IJkkantoor, aan de Ooster- kade te Leeuwarden, des Dinsdags en Vrijdags van 91 uur, tot 1 October dezes jaars. Sneek, den 22 Januari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. i BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 14 Januari 1886 n°. 26, 3e afdeeling statistiek, brengen ter kennis van de ingezete nen, navolgende UITNOODIGING-. „De Gedeputeerde Staten der Provincie Fries- Wederom vestigt de Amst. de aandacht op het Pensioenfonds van Ambtenaren. Na gewe zen te hebben op het weinig afdoende der toezegging van den minister Bloem, besluit het blad aldus „Het komt ons voor dat men nu lang genoeg geduld geoefend heeft, om deze onmisbare zaak tot stand te brengen. Men heeft vergaderd, gepetitionneerd, commissies benoemd, een ver bond gesticht, men heeft geïnterpelleerd en ge adviseerd en dat alles zonder het geringste gevolg. „Daar schiet slechts óen middel over. Een beroep op het volk. „Het Nederlandsche volk, wèl ingelicht, zal aanstonds gereed zijn haar krachtige stem te verheffen, ten einde een minister, die slechts „in óen strooming werkt,” in de strooming van humaniteit, billijkheid en recht te drijven. „Daar wordt, onnoodig, veel ellende geleden door brave staatsdienaren, zij gaan gebukt onder zorgen, waarvan zij voor een goed deel, zonder groote offers van deu staat te vergen, kunnen ontheven worden. „Het Nederlandsche volk behoeft dat slechts te weten, om op te staan en de verongelijkten te helpen en te beschermen. „Het stichten van een weduwen- en weezen- fonds voor burgerlijke rijks ambtenaren raakt geen enkele politieke richting. Hier kunnen alle partijen het eens zijn, gezamenlijk handelen. „Zouden de kiesvereeuigingen van welke politieke kleur ook, niet te bewegen zijn, dit L-’-j-; en staatsbelang tot een onderwerp barer overweging te maken? Waar de volksvertegenwoordiging onmachtig is om een minister te dwingen, toone het volk zich l n°. 37.) Noodigen de inwoners der Provincie uit, om, Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den len April aanstaande aau hunne vergadering te doen blijken, ten einde door haar daarop kunne worde gelet bij het opmaken der lijst van hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van of Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten Generaal.” Sneek, 22 Januari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. OEEKER Olli 1 BI S K N L A N ft. 'aa 16 6 ti 10- Js- ner 18- ën- Sy- zv. to Dg, rail ina Lus ÈkO. m tu- .ke B B n B B B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1