MUMS IJ lllllilftl lit III III IM DE «DBTEEMfflfflDmSSBWm. L No. 14. E E N-E N-V EERTIGSTE .1 1886. N o j 17 IT IC U JR U it JO 19 Op de Het is gericht IS 1 Si A E x 1. A A O. ai MIBBW t I Alle brieven in te zenden. ADVER1EN11ÈN voor eiken regel langrijk lager. Uitgever. 1*/2—4 P/a-4 1 h2—4 l*/a-4 l>/2-4 172—4 1 72-4 172-4 17^-4 172— 4 Vóór alles knoéienjen in den boterhandel is er op aan - zeide, W. Stanley Je- richt aan den minister OHl, Tïabüioiaai i Wij in drongen op UCBVu het laisser faire de natuurboter, maar alleen met Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.francc per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco nz. ien die igt 3n- ied len ajn len sen iet ide of t.e- ijk m. 53 van. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be’ Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Volgens de Ned. Ein. is de invoering van de wet aangaande het zegelrecht op effecten waarschijnlijk 1 April, hoogstens 1 Mei te wachten. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der langhebbenden dat voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in een 1' -'-—-J voormalige Jongensschool bij Uren voor- na middags. - 2 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 bestrijding van .j een adres ge- van justitie en dien van waterstaat enz. In dit adres wordt niet aange- een kunstmatige bescherming voor - vertrouwen B E K E N D M A K 1 N G. BURGEMEESTER en Gemeente Sneek, r 17den December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen op zoodanige ingezetenen, die ver langen als vrijwilligers bij de Militie op te tre- --B- Secretarie der Gemeente, telkens voormiddags hoog houden en toch in zeer groote categorieën van gevallen de tusschenkomst van het algemeen of plaatselijk gezag inroepen. Deze quaestia omvat de teederste en ingewikkeldste vragen en de uitkomst onzer overleggingen is, dat wij geene muurvaste regels kunnen neerschrijven, maar elk geval in het bijzonder naar zijn eigen waarde moeten beoordeelen. Specifieke ervaring is onze beste gids, of zelfs een opzettelijke proefneming waar die mogelijk is; maar de werkelijke moeilijkheid bestaat dikwijls juist in het verklaren van de opgedane ervaring. Wij kunnen niet veel anders doen, dan tegenstrijdige waarschijnlijkheden van goed en kwaad tegen elkaar wegen.” Aan deze bescheiden en practische opvatting omtrent de te volgen methode, pare de liberale partij geestdrift voor het doel. Op dit gebied wacht der liberale staatkunde een moeilijke, maar een hoogst aantrekkelijke taak; een die ongetwijfeld den lande zegen zal brengen, ook al moeten veler illusion onvervuld blijven; een waaraan lang zal moeten worden gewerkt, maar waaraan dan toch eindelijk ook behoort te wor den begonnen. Na aldus de methode te hebben aangegeven, wordt als samenhangende greep der vraagstukken aangegeven: de opleiding van den werkman; het preventief politietoezicht op fabrieken en werkplaatsen in t belang van veiligheid eu ge zondheid de privaatreentelijke verhouding tus- schen werkgever en werkman, meer bijzonder de aansprakelijkheid voor ongelukken en de be perking der arbeidersvrjheid coöperatie en par ticipatie; de banken van leeuingde verzekering voor verschillende doeleinden de maatregelen tegen warenvervalsching de zorg voor gezonde arbeiderswoningende beslechting van geschillen en de vestiging van arbeidskamers. De wijziging in zake art. 194 der grondwet door den minister Heemskerk voorgesteld heeft de hoop van de Tijd op een vergelijk weder verlevendigd. „Een zeer gewichtig beginsel van schoolwet geving, aldus schrytt het blad, is daardoor in onzen zin door de regeering beslist. Duidelijker dan door de eerste redactie is er door verklaard dat de wetgeving in Nederland niet den weg op wil van „algemeen kosteloos onderwijs”, een der idealen, die den voorstanders der moderne beginselen voor oogen zweven. Zou men kunnen zeggen dat met het „billijk” schoolgeld nogal te accommodeeren valt, door dat woord te ge bruiken, geeft de grondwetgever ten minste zijn overtuiging te kennen, dat de bedeelmg-politiek moet ophouden, waardoor al wat op geestelijk gebied voedsel begeert zich daarvan komt voor- 1 11 en 12 Donderdag 25 26 27 Zij Sneek den 2 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. zijne verplichtingen ten aanzien van zoover die te vervullen waren, voldaan goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzon dering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester der woon plaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven ver meld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te Lande, of bij het krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuig schrift heeft ontvangen, iuhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek, den 2 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. UIT DE PERS De Tweede Kamer is gelukkig niet bijeen, zij zou anders weer om zijn. De heer Rnys van Beerenbroek toch, lid voor Maastricht, ia en heeft zijn been gebroken. Hij moet nu te Maastricht blijven. Door de vereeniging tot 3 Maart -4 vu i -/24 uat verkoopers van nieuwe maten en gewich ten, hunne voorwerpen aan het begin der zit ting tot den herijk moeten aanbieden en wel ongeschonden on in den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan dat al de geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen da delijke betaling, volgens een bij Koninklijk be sluit vastgesteld tarief, ten bate van’s Rijks kas, door den IJker worden gejusteerd dat alleen behoorlijk schoon en droog ge waakte maten en gewichten zullen worden on derzocht dat de gewichten beneden het gram (milli- grain-gewichten) alleen aan de vaste ijkkautoren kunnen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij de terug ontvangst hunner voorwerpen, nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den her ijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolgingen dat de IJkplichtigen, die van de voor hen gestelde vacatie geen gebruik hebben gemaakt, hunne maten en gewichten ter herijken kunnen aanbieden aan het IJkkantoor, aan de Ooster- kade te Leeuwarden, des Dinsdags en Vrijdags van 91 uur, tot 1 October dezes jaars. Sneek, den 22 Januari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, NLMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. K ENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z M. hesluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsbl no. 46); Brengen door deze ter kennis der belangheb- enden, dat .de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie 'Z!]Q ingeschreven, zal plaats hebben in de Con- ‘■eetzaal alhier op DONDERDAG den 25 Fe bruari e. k.des voormiddags ten 9 */2 ure uat op den 26 dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan daag kan geschieden voor de getuigschriften tor bekoming van vrijstelling wegens broeder- ^enst of op grond van te zijn eenige wettige ?'sme<^e ^at> om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrij gen, het paspoort of ander bewijs van ontslag et. een uittreksel uit het stamboek, of een be- "•js van werkehjken dienst, ten minste tien I agen vóór den dag, waarop do eerste zitting 1 De Synode heeft in hare zitting van Donder dag met algemeene stemmen, op die van de heeren Cesar Seger en mr. Bredius na, aan genomen het volgende voorstel, door het lid Tin holt ter vergadering ingedieud „De synode benoeme een commissie van drie „leden uit haar midden, aan welke worde op» „gedragen het ontwerpen van een modus vivendi „of interim, waarbij, zonder eenige gevolgtrek king voor het al of niet recht hebben van be- „staan der thans in onze kerk fiercelyk aanwezige „richtingen of partijen, aan de geestelijke be- „hoeften en wenschen van deze wordt voldaan, „hetzij door kerspel vorming, hetzij door andere „zoodanige middelen, als de commissie daartoe „zal kunnen vinden. Te dien einde zal de tegen woordige vergadering niet gesloten worden „maar op recès uitééngaan. „Zij worde gemachtigd, zich in betrekking te „stellen tot, en, zooveel noodig, overleg te ple- „gen met invloedrijke vertegenwoordigers van „werp in bij de synode, die het in behandeling ”emn ^“duitspraak zal gevallenen.'’ heeren Tinholt, Douwes en Zeeman, Amst^ in hoofdzaak toegejuicht, maar het blad i na de erkenning der I geestelijke behoeften en wenschen van de in de kerk aanwezige richtingen en partijen, toch de beslissing wordt verdaagd tot na afdoening der aanhangige tuehtregeling. Zou het niet beter zijn, vraagt het blad, een voorloopige modus vivendi te ontwerpen, in afwachting van een definitieve? Waarom nu nog eens rechtbank)e gespeeld? Ook de Standaard denkt er zoo over. Op de nu voorgcstelde wijze zegt het blad kan een poging tot accoord niets baten. Ieder ge voelt toch, dat, is deze tuchtzaak eenmaal afge daan, het nieuw te wachten voorstel doodbedaard weer begraven zal worden bj zoovele andere gelijksoortige voorstellen. Alleen schorsing dar tac'itzaken hid achter zulk een voorstel den ijzeren drang der nood zakelijkheid kunnen zetten en dan hadde het misschien iets gebaat. Bovendien, ook uit zedelijk oogpunt is zulk een gedragslijn niet wel verdedigbaar. Wie zelf erkent„de toestand is onhoudbaar, men m .et met alle partijen onderhandelen gaan” mag niet tegelijkertijd als rechter gaan zitten’ om te vonnissen wie hij principieel als recht hebbende partij erkent We kunnen ons vergissen en wachten nadere toelichting, aldus besluit het blad; maar is de zaak gelijk we ons die voorstellen, dan spant dit goed bedoelde voorstel de paarden achter den wagen en komt men er zoo nooit. Meer en meer dringen zich de vraagstukken der sociale wetgeving op den voorgrond eu daarbij blijkt telkens dat in Nederland op dit gebied nog slechts enkele stappen zijn gedaan. Er moet meer gedaan worden, en het is een gelukkig teeken des tijds, dat het bestuur der Liberale Unie een poging beproefd heeft om de liberalen te doordringen van het bewustzijn, dat zij op dit gebied tegenover het volk veel te kort zijn gekomen. Wij ontvingen nl. van het bestuur der Libe rale Unie een geschrift, ’t welk tot titel voert: „Inleiding tot de behandeling van eenige vraag stukken van sociale wetgeving.” Het is gericht aan de kiesverenigingen, leden der Liberale Unie, en hun afgevaardigden. Een overzicht van het geschriftje het telt - 35 pagina’s kan natuurlijk slechts vluchtig I zlen aan de staatsruif zijn. De tekortkomingen, waarop wij hiervoren doelden, zijn naar het bestuur doet opmerken voor een zeer goed deel te wijten aan de omstandigheid, dat men de leer van de vrije voortbrenging en van den vrijen handel een beginsel dat overigens de eer en de kracht der liberale partij is op het gebied der arbeids wetgeving in die mate heeft toegepast, dat zij er niet zelden ontaard is in een st.ir dogma- tisme, ’t welk met het aanprijzen van „vrijheid”, van Beerei het waarschuwen tegen „staatsalmacht” of het uitgegleden verwijzen naar het „gemeene recht” zijn laatste woord zeide en alle verdere overweging afsneed. „Doch met algemeenheden aldus vervolgt het vordert men hier geen stap. komt het c vons, een onverdacht freetrader, terecht om. zoo mogelijk, uiteen te zetten, waarom i het algemeen den regel van 3 gemeente Sneek brengen ter kennis van de be den herijk der maten der lokalen van de v Me Veemarkt, in orde als volgt Wijken Dagen Datums 1 en neemt, zoodra in de aanhangige tuchtzaken Tot leden der commissie zijn benoemd de De beslissing van de Synode wordt door de WETHOUDERS der i acht het zonderling, dat Gelet op Zijner Majesteits besluit van den r’ ■- - Roepen op zoodanige ingezetenen, die den, om zich daartoe bij hen aan te geven ter van 9 tot 12 uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1 56 M, lang, op den laten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar in getreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan de Militie, i en een Dagen 2 Donderdag 18 Februari 9—12 3 en 4 Vrijdag I 5 en 6 Zaterdag 20 7 en 8 Maandag 22 9 en 10 Woensdag 24 13 en 14 Vrjdag 15 en 16 Zaterdag 17 en 18 Woensdag 19 en 20 Donderdag 4 7 OEEK OIR' 1 3 grain (milli r' '3 5 I IIS, ar de de 36 le- 10- in te te cje ia. te te te it- in k- 5» n v •n Ti nAïYÏ 4" r.» w 41 I A -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1