fflW ffl 1D1MTM1D VOOR DE EEmWEEHETWOOISSEfflWSfflK. N. :n j No, 19. E E N-E N-V EERTIGSTE J 1886. te 5, t, ’ES o 3e ,00, roer 6 31 A A R T. B. .00, V, UIT DE PERS. Met het oog op de vele en belangrijke ont werpen bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, sin- les ion Ike .00, ,00 rd ha- -0.02*. -0.05. :eur ,00, ,00. ren 1.5 or en »a. •d. irs r de den 19den Augustus 1861 T WEED E KAMER. ADVERIEN11ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. KENNISGEVING, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van 12 December 1885, no 6, 'is vastgesteld de volgende verordening. A VERORDENING op de HEFFING VAN MARKT- EN WEEGGEL- DEN voor VEE, in de gemeen- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.francc per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. K EN NISGEVI N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, voldoende aan art 87 der wet op de Natio nale Militie van den I9den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) t brengen door deze ter ken nis der belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal Worden gehouden in het Gemeentehuis te Bols- ward op Woensdag den 17 Maart 1886, des voormiddags ten 9’/2 ure, in welke zitting uit spraak zal worden gedaan omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voor de mi litie 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 be doeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen ^jj, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 2 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ Hoofddoel van de Dordtsche kerkenordening is handhaving van de leer en wel van die, ver vat in de Drie Formulieren van Eenigheid. Of nu deze leer zelve al dan niet bekrompen is, is ter becordeeling van den aard der kerken ordening volmaakt onverschillig, vermits deze evengoed dienst zou kunnen doen ter handha ving van een andere, dan de zoo even bedoelde leer. Hoofdzaak is, dat zij den grootst moge- lijken waarborg biedt voor de individueele vrij heid, d. i. voor de vrijheid der kerken, welke zij onderling verbindt. Dit nu doet zij, omdat zij geen andere besturen in eigenlijken zin kent, dan den kerkeraad. De kerkeraad representeert de gemeente en is de kern van geheel de organisatie. Zij ver bindt zich met andere kerkeraden ter berei king van gemeenschappelijke doeleinden enz. alles wonderwel gelijkend op hetgeen ook in de Nederl. Herv. kerk plaats heeft (except altijd de handhaving der leer), maar met éen groot verschil. Gesteld, dat een kerk, voor zich zelve overtuigd dat de synode niet meer handelt in overeenstemming met Gods Woord en de belij denis der kerk, tegen het synodaal besluit in verzet komt, dan wordt niet naar znlk een ge meente een soort van kerkelijk politiedienaar, onder den wijdluftigen titel van „lid van bestuur” gezonden, doch dan wordt, zoo overleg en overreding niet baat, eenvoudig de gemeen schap afgebroken. D. w. z. de kerk wordt aan haar zelve overgelaten, over en weer neemt men de zedelijke verantwoordelijkheid voor het schei den tusschen broeders op zich, maar men dwingt elkander niet men eerbiedigt ten slotte elkan ders conscientien de een heerscht niet om den ander Wanneer dus b. v. een kerk met haar leeraar modern wordt, dan wordt wel die leeraar af gezet en wordt deze derhalve onbevoegd om op te treden in eenige kerk der Chr. Gerefor meerden maar als de gemeente haren leeraar liever wil handhaven dan haar kerkverband, dan kan geen sterveling ter wereld haar dit beletten. Niemand komt haar preekstoel door list of geweld vermeesteren of zet zich in de plaats voor haar kerkeraadniemand stuurt boodschappen aan de regeering met verzoek om haar toch vooral geen gelden uit te betalen; niemand, in één woord, maakt schandaal of bezigt geweld, maar men snijdt de gemeenschap met haar af. Dat deze kerkenordening onder de republiek niet zeer bijzonder uitmuntte door liefelijkheid, terwijl de predikanten alles' behalve om hun zachtaardigheid beroemd waren, is volgens de Stand, het gevolg van het bestaan eener enkele kerk als publieke kerk. Een kerk, die door de Synode uitgeworpen werd, liep gevaar ook den steun der Overheid te verliezen. Het bezwaar, dat bij soortgelijke regeling ook de rechten der minderheden in de locale kerk gevaar loopen, wordt mede door de Stand, er kend, maar voor eerst is dit ook bij de beide andere kerken ordeningen het geval, ten andere is dat nu een maal niet te voorkomen. De leden die de plaatselijke kerk verlaten, verliezen hun kerke- goed. Dat is onaangenaam, maar tot zekere hoogte hun eigen schuld, daar zij dan maar zelf zorg hadden moeten dragen voor de be trouwbaarheid van het bestuur. Het is dan ook naar de Stand, meent voor wie niet opzettelijk de oogen sluit, dat geen, op een belijdenis geschoeid /ier/tcHverband beter de individueele vrijheid en zelfstandigheid in eere houdt, dan juist de Dordsche kerken ordening. Het naar hare beginselen geregeld kerkenverband berust op voortdurende, vrijwil lige, wederkeerige samenwerking van alle kerken. n van 1 Januari tot 1 Juni abvoren nè Juni ƒ0.50. vee- 0.20. 14 Februari KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, gevolg gevende aan art. 150 der wet op Nationale Militie van (Staatsblad no. lingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, die verlangen bij de Zee-militie tj dienen, zich daartoe vóór den Isten April bij hen aan te melden. Sneek den 2 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. krijgt het naar de 'Haagsche correspondent van de Zutf. Ct. doet uitkomen al den schijn of de hoofden der verschillende departementen het met elkander eens zijn, dat ’s lands belang meebrengt, de Kamer eerlang met werk te over laden en de Grondwetsherziening een weinig op den achtergrond te schuiven. Wat mij vroeger bijna ongelooflijk voorkwam, kan ik thans met zekerheid berichten, namelijk, dat het verlangen van het ministerie is geweest, dat de Tweede Kamer niet voor 1 Maart bijeen kwam. Indian het mij niet op de meest stellige wijze was meegedeeld door iemand, die volkomen op de hoogte is van hetgeen in de regeeringskringen voorvalt, zou ik het nog niet willen gelooven. Aan het ministerie is het toch ook wel bekend, dat er dit jaar in het begin van Juni weder perio dieke verkiezingen moeten worden gehouden en dat er dus na het Paaschrecès van de behande ling van belangrijke ontwerpen wel niet meer zal komen. In zes of zeven weken zou dus met inbegrip van de Grondwetsvoorstellen, alles moeten worden afgedaan wat op de agenda staat en waarvan de regeering de afdoening in ’s lands belang urgent beweert te zijn. Is dat mogelijk? De minister Heemskerk heeft vóór een paar jaar eens gezegd, dat een Kamer alles kan wat zij ernstig wil, maar die minister is toch te goed te huis in den loop der parlementaire werk zaamheden, om ernstig te kunnen meenen, dat de stapels wetten, die er thans liggen, in zes weken behandeld kunnen worden. Er zijn zoovele voordrachten bij van ingrijpenden aard en die veel discussie zullen geven, dat de Kamer er voor het Paaschrecès niet mee gereed zou komen, ook al hield zij eiken dag een avond- zitting. Maar indien dat zoo is waarom dan niet van de zijde der regeering eenige zelfbe perking betracht Wat geeft het, meer werk voor te zetten dan de Kamer werkelijk verorberen kan W aarom, als ’s lands belang meebrengt dat er zooveel afgedaan wordt, de vacantie voor de Kamerleden nog onnoodig verlengd De Arnh. Ct. komt iu een reeks van arti kelen over de grondwetsherziening tot de volgende slotsom W e staan dus met de regeeringsvoorstellen betrekkelijk het kiesrecht niet vooruit, maar onbetwist achteruit. Ten aanzien der Eerste Kamer wordt het verderfelijk beginsel der geld aristocratie gehandhaafd ten aanzien van het rekenplichtig beheer een verkeerd beginsel in plaats van het juiste, doch tot heden onuitge voerde van de Grondwet van 1848, voorgedragen. Op alle punten dus achteruitgang, verlies voor de liberale zaak. En daar de voorstellen op het Derde hoofd stuk de geheele grondwetsherziening beheerschen, achten wij het geheele werk onaannemelijk. Van ons liberaal standpunt, dat alleen grond wetsherziening wil om wezenlijke verbeteringen in het staatsorganisme aan te brengen, wenschen wij der Tweede Kamer, en voornamelijk onzen geestverwanten, het doorzicht en den moed toe tot verwerping der aanhangige voorstellen, Het laatste artikel in de Standaard over de drie kerkenordeningen is aan de Dordsche Sy nodale gewijd. De grootste moeilijkheid om deze ordening in een dagbladartikel te bespre ken is in de omstandigheid gelegen, dat velen niets van haar kennen dan den naam. Het woord Dordt is vereenzelvigd met reactie en geloofs dwang en men ziet voorbij dat op dit oogen- blik een bloeiende, steeds aangroeiende kerk onder dezelfde kerkenordening leeft en sinds 50 jaren geleefd heeft, nl. de Christelijk Gerefor meerde. gemeente SNEEK. Art 1. De invordering van de in art. 2 der verordening op de heffing bedoelde belas tingen zal geschieden bij gaardering of bij ver pachting dié bedoeld in art. 3 bij gaardering. Art. 2. Het markt- of weeggeld is verschul digd door den eigenaar van het ter markt aan gevoerde of ter weging aangeboden vee en zal op de eerste aanvrage moeten worden voldaan, door hem of door diegene, die het vee namens hem ter markt brengt of doet wegen. Art. 3. Geen vee mag worden aangehouden of gehokt, vóór dat het verschuldigde marktgeld is voldaanhet weeggeld wordt bij de weging betaald. Art. 4, Ingeval van verschil over het be drag van het te betalen markt- of weeggeld, is de schuldenaar verplicht het gevraagde bedrag te voldoen, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders, die bij gegrondbevinding van het beroep zullen gelasten het te veel gevorder de terug te betalen. Art. 5. Het markt- of weeggeld, dat om welke reden ook onbetaald is gebleven, wordt door den Gemeente Ontvanger ingevorderd, over eenkomstig de artikelen 258 tot 262 der ge meentewet. Art. 6. Deze verordening treedt in werking den 1 Maart 1886. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 6 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. te SNEEK. Art. 1. Aanvangende 1 Maart 1886, zal in ue gemeente Sneek, worden geheven eene be lasting, onder den naam van marktgeld van het ter markt aangevoerde vee en van weeggeld Voor het gebruik van de weegtoestellen. Art. 2. Het marktgeld zal bedragen ’oor ieder paard of veulen ƒ0.10. stuk rundvee (nuchteren kal veren uitgezonderd)0.10. Voor ieder varken- 0.10. iedere vette big- 0.05. magero -0.026. ieder schaap- 0.05. lam Art. 3. Voor het gebruik van de in art. 1 i bedoelde weegtoestellen is verschuldigd, wanneer daarmee gewogen wordt een rund schaap, varken, kalf of ander Goedgekeurd bg K. B. van 72), noodigen bij deze de lote- n0, VERORDENING op OEBKBR €OURO R cas DE 8 18 18 3 12 llllliHIilW 8 8 .’15 ,56 IS 6 ior 24 •or 48 of 4 or 19 or 37 51 or t. Woensdag is de discussie aangevaugen over het ontwerp, vaststellende de beginselen van het gevangeniswezen. Bij het algemeen debat bestreed de heer Van Baar tegrootephilantro- pie, terwijl de lih. De Vos van Steenwijk, Van Gennep en De Beaufort het ontwerp beschouwden als een complement van het strafwetboek. Bij art. 2 is uitgemaakt dat, behalve voor Veeuhuizen, toezicht door colleges van regenten verpliehtis Op art 8 nam de minister over een amendement van den heer Van Kerkwijk, om bij de benoemingen van cipiers en beambten steeds de colleges van regenten te hooren. Bij art. 7 is met 47 tegen 14 stemmen verworpen het amen dement van den heer De Vos van Steenwijk om de kantine in strafgevangenissen af te schaden, nadat de Minister het amen dement sterk had bestreden. De discussie is gisteren voortgezet. Na langdurige discussie en verwerping van allo amendementen, is ait. 8 (stelsel van water en brood voor alle veroordeelden de twee eerste dagen) aangenomen met 46 tegen 15 stemmen. De pistole is beperkt tot de huizen van bewaring. Art. 13 (verplichte huisdienst in de hulzen van bewaring) is verworpen met 36 tegen 27 stemmen. Op art. 18 (onderwijs) heeft de re- geeriug overgenomen het amendement, om het onderwijs tot 40 jaar en tot vak- en voortgezet onderwijs uit te breiden. Over art. 19 (hei al dan niet erkennen van gemoedsbezwaren bij ge vangenen tot bijwoning der godsdienstoefeningen) had een uitvoerig debat plaats. Ten slotte is verplichting tot bewoning gehandhaafd met 27 tegen 26 stemmen, De conversiewet. gisteren bij do Kamer ingekomen, is geschoeid op die van 1852. De regeering stelt voor gedurende zekeren termijn de houders der 4pct. N. W. 8. in de gelegenheid te stel len hun 4 pets, tegen 3J4 in te ruilen en vraagt machtiging om na het verstrijken van dien termijn de 4pcts. af te lossen en daartegenover 3)4 te mogen uitgeven tegen minstens 97 pet., terwjjl 14 pet. provisie zal worden betaald. Feitelijk zal de nieuwe schuld dus i 96>t worden uitgegeven. De nieuwe schuld zal worden uitgegeven onder dezelfde be palingen als voor de geldleeningen van 1878, 1883 ca 1884 gel den. Machtiging tot conversie eindigt 31 Dec, ls87. De bespa ring voor den staat wordt geschat op 13 ton, De conversie zal niet geschieden in seriën, maar in eens. D lam DE INVORDE RING van de MARKT- en WEEG- GELDEN voor VEE, in NATIONALE MILITIE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1