SIEBffS-1 IR IfflfflHLIP MR 1 No. 22. E E N-E N-V E E R T 1 G S T FJ J 1886. I iN as, 50 gen WOEJNSI>^V<3- eid Driessen, A. P. Jorritsma, ËNLAKtt. at- jn- maatregel zijn, die weinig of geen wijziging zal brengen in de uitgave van deze bladen, dan alleen gingen zullen toegepast worden. 63 en n- an 5 auo dn- dke gen J In de Unie te Amsterdam, de vereeniging tot opwekking van staatkundig leven en bevor dering van maatschappelijke belangen, werd on langs een motie aangenomen, waarin werd ge protesteerd tegen de handeling van den minister in zake den ambtenaar Croll, als strijdig met het staatsburgerlijk recht van eiken burger in den staat. Sommige leden schijnen bevreesd te zijn dat men daaruit zou kunnen concludeeren tut sympathie der vereeniging voor de sociaal democratische beginselen, en hebben thans voor gesteld aan het onlangs aangenomen program van de Unie de navolgende nieuwe alinea’s toe te voegen: „De vereeniging huldigt daarbij geenszins de beginselen der sociaal-democratie. Bij de uit voering van haar program is, integendeel, de toepassing van deze beginselen nadrukkehjk uit gesloten.” Vier leden van het bestuur hebben voorts, tengevolge van de aanneming der motie in zake Croll, ontslag genomen. Volgens de Portefeuille zou de verkoop van het Dagblad voor Nederland en het weekblad de Amsterdammer alleen een administratieve zijn, die weinig of geen wijziging zal de uitgave van deze bladen, dan alleen dat na 1 April bij de uitgave eenige bezuini- TW EEDE KA MER. De discussie over het zalmtractaat is gisteren, Maandag, voortgezot. De hh Brantsen, Beelaerts van Blokland en Haffmans waren voor het tractaat, ofschoon eerstgenoemde eenige beden kingen had tegen enkele artikelen. De minister Van Karnebeek verdedigde uitvoerig het tractaat, waarvoor hij persoonlijk was, al had hij het niet gesloten. Het berust op de stelling, dat de zalm op de bovenrivieren natuurlijke paaiplaatsen heeft en gewoon is daarheen terug te keeren. Die stelling is eenstemmig als juist erkend. Daaruit spruit voort, dat het algemeen belang bij de regeling heeft, terwijl naar mogelijke verbete ringen in de toekomst moet worden gestreefd. Door dit tractaat zal de zalm over de geheele rivier vermeerderd worden, ten bate ook van onze viescherijen. Uit vrees voor een slechter tractaat, dat wellicht in de toekomst zou volgen, mag men dit goede tractaat niet verwerpen. De minister verklaarde verder, dat het tractaat niet toepasselijk is op de Oosterschelde en do Bovenmaas en dat de aanneming zeker de vriend schappelijke verhouding met Duitechland zal bevorderen. De heer Fabius bestreed het tractaat als on- noodig en onraadzaam. Het tractaat, dat 1 Juni in werkiug treedt, is aangenomen met 50 tegen 12 stemmen. Deze C0URAN1 verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.francc per post f 1.25, Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. gedachtenwisseling over den verder door haar te volgen weg. De heer Ruijs van Beerenbroek moet van het ongeval, hem onlangs overkómen, in zoover her steld zijn, dat op deelneming zijnerzijds bij de werkzaamheden der Grondwetsherziening mag worden gerekend. Mocht in Assen herstemming noodig zijn, dan zou dus de liberale partij gedurende een of twee weken in de minderheid zijn. Donderdag middag is te Amsterdam bij een binnenbrand in de Vinkenstraat een man, ze kere Jansen, verbrand. Men vond het lijk in de bedstede met verbrande beenen. Volgens de buren moet de ongelukkige eenige dagen bedlegerig zijn geweest en heeft men hem dien middag een test met vuur bezorgd om zich te warmen, die hij vermoedelyk in bed heeft ge nomen, waardoor de brand is ontstaan. Ofschoon het nog niet werd vermeld, schijnt J. A. Fortuijn toch in hooger beroep te zijn gekomen van het vonnis der rechtbank, dd. Tl Febr. 11., waarbij hij wegens beleedigende woor den jegens de autoriteiten „de regeering en de regeerende klasse zijn de moordenaars”, tot een boete van f 250 werd veroordeeld. Althans do zaak zal 22 dezer voor het gerechtshof van Amsterdam dienen. Door G. Riesenbeck c. s. te Amsterdam is concessie aangevraagd tot het inpolderen en droogmaken van een gedeelte van de Zuiderzee genaamd het Kolkhernerdiep. De inpoldering zal zich uitstrekken van bezuiden Wieringen tot het westen van Medemblik en ongeveer 9700 II. A. beslaan. De Amsterdammer vreest voor een wolkbreuk van redevoeringen bij de aanstaande Grondwets herziening; de stenografen sidderen, de lands drukkerij gaat een moeilijken tijd tegemoet Van goede i'aad acht het blad zich verplicht hier te dienen en het geeft dien als volgt „Uitrafelen en weven, weven en uitrafelen, dat schijnt ons hoogste doel te zijn; met dat werk vermaakt zich ons Binnenhof. Wat men elders in enkele dagen atdoet, vereischt bij ons jaren van voorbereiding, weken en maanden van debat. De natie wordt wee van het geredekavel onzer afgevaardigden. Byna geen enkele onzer' volksvertegenwoordigers is welsprekend genoeg om naar een redevoering van hem. te doen ver langen, en toch acht byna ieder zich geroepen nutteloos den tyd vol te praten, om zijn kiezers te bewijzen, dat ook hij gedacht heeft, al ver dient hy geen denker te heeten. Waarom zal men met hier, gelijk elders, het redeneeren aan enkelen overlaten, die kort en goed, de overlang bekende meening van partij of fractie uitspreken Zou het daartoe nu, bij de behandeling der grondwetsherziening, niet eens kunnen komen Elk denkend mensch zou het zulk een ver lichting vinden, als hij mocht ervaren, dat de praatziekte uit ons parlement begon te wijken. Geschiedt dat niet, wordt de grondwetsher ziening gelijk elk ander wetsontwerp aan de tongen onzer afgevaardigden overgeleverd, welk een toekomst gaan wij dan tegemoet? Worden de sluizen als gewoonlijk opengezet, hoe hoog zal dan de stroom wel rijzen Het is zoo zot, zoo door en door zot, om zijn heil van praten te verwachten, maar boven dien het is zoo gevaarlijk. De tijden zijn in elk opzicht ernstig, en zij zullen zich misschien spoedig genoeg wreken op deze quasi bedacht zame, maar in het wezen der zaak lichtzinnige eigenzinnigheid.” selijk gekwotoerd wijk 8, nos. 124 en 128, ka- j hooren. Lang heb ik mij gevleid met de illusie j der gemeente Sneek. I omstandigheden een al te zonderlinge Mandek om nog opzettelijke bestrijding ie Vooral tegen Van Houten’s laatsten brief was, dunkt mij, al zeer weinig aan te voeren. Maar er is ook thans weder gebleken dat het aanheffen van oude strijdleuzen en het verdacht maken van de bedoelingen der tegen partij krachtige middelen zijn, wel niet tot we derlegging, maar toch tot bestrijding van denk beelden, die bij een redelijke en kalme overwe ging zeer aannemelijk zouden zijn. Bijdraaiers, overloopers, omgekochten ziedaar de fraaie namen, waarmede men de liberalen bestempeld heeft, die niet meenen dat de liberale zaak staat of valt met het behoud of de verandering van art. 194. Als er zooveel leven gemaakt wordt, zijn er altijd lieden, die zich in het harnas laten jagen, Hopen wij dat onze vertegenwoordigers wijzer zullen wezen en bedenken dat de kunst matig verwekte opgewondenheid voor art. 194 over enkele weken plaats zal gemaakt hebben voor volmaakte onverschilligheid, maar dat de mislukking der Grondwetsherziening door de schuld der liberalen een zeer gevoeligen schok zou geven aan het vertrouwen dat ons volk in hen stelt.” Een Amsterdammer, zekere F., die uit nieuws gierigheid was gaan kjjken naar de meeting der werkeloozen in het Volkspark, heeft daarvan' een herinnering opgedaan, die volgens de Amst. Ct. hem lang zal heugen. In het gedrang ge raakte zijn overjas los toen hij moeite deed om meegedeeld wordt hebben I in de ruimte te komen. Eindelijk uit het ge- de rechterzijde der Tweede woel geraakt, zag hij dat men hem had beroofd ,e vergadering belegd, tot Yan ZyU portefeuille met twee twintigjes in de Morgen wordt in de Tweede Kamer de be raadslaging over de Grondwetsherziening geopend. De partijen bakenen de gedragslijn af die zij zullen volgen. Naar meegedeeld wordt hebben althans de leden van f Kamer een vereenigde vergadering belegd, B EKE N D M A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op artikelen 10, 34 en 35 der Wet van d T - - - lende het Kiesrecht enz. Maken bij deze bekend, dat de lijsten, het kiezen van Leden van <,re der Staten-Generaal, dé Provinciale Staten voor 1 riesland, en van den Raad dezer Gemeente bevoegd zijn, zijn herzien, en een exemplaar van ieder derzelve gedurende veertien dagen, van af den 17den dezer maand, ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder tér inzage zijn neder- gelegd en aan I Dat bij die herziening geschrapt kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten van Friesland A. van Bergen, C. L Blaauboer, G. Bokma, Tj. Bontjema, J. van Driessen, A. P. Jorritsma, Meinte Joustra, L. van der Kallen, H. J. Keu len Sr., K. K. Kooij, D. S. Landstra, R. Nio- veen, R. Postma, Tj. Pijttersen, A. Silvius, II. Stoelinga en J. A. Tjaarda. 2. V au de lijst der bevoegden tot het kiezen van Leden van den Gemeenteraad Hendrik Bakker, A. van Bergen, O. L. Blaau boer, Dominions de Boer, Tj Bontjema, J. L. Bootsma, J. van Driessen, G. Geel, L. Giliaro, G. Heslinga, A. P. Jorritsma, L. van der Kal len, J. J. Kerkhof, K. K. Kooij, S. Lanting, M. van der Meer, R. Nieveen, Th. Pasma, R. Postma, Jelle Prins, Tj. Pijttersen, A. Slier Jr, A. Silvius, H. Stoelinga, W. de Timmerman, Haije de Vries, Jacob Wiarda en Thewis A. Zanastra, die daarop verkeerdeljjk waren ge bracht, die een of meer in de kiezers gevorder de vereischten verloren hebben, of overleden zyn. Eu zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Sneek den 13 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, brengen ter openbare ken nis, dat het aandeel voor de Nationale Militie, dit jaar door deze gemeente te leveren, bedraagt dertig man. Sneek, 16 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht.bij oprichting van in richtingen, welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie liggen de bjj hun college ontvangen verzoek schriften met bijlagen, van: 1°. JAN GROEN LAND, van beroep Slager en 2°. PIETER OLIJ, van beroep Smid, beide wonende te Sneek, strekkendé tot het erlangen van vergun ning tot het oprichten van eene Slagerij en eene Smederij, respectievelijk in de gebouwen, plaat- ADVERIENIIÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be« lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Prof. Spruyt heeft een brochure uitgegeven, ten titel voerende de liberale partij en de schoolquaestie. Hij schaart zich, blijkens dat vlugschrift, aan de zijde der liberalen, die niet in art. 194 der Grondwet het alleen zaligma kende beginsel' hunner partij zien, on hoopt dat bij de Grondwetsherziening een voorstel van liberale zyde zal inkomen om do regeling van het onderwijs aan den gewonen wetzever over te laten, behoudens bepalingen nopens de vrij heid van onderwijs en het toezicht der overheid op de bekwaamheid en de zedelijkheid der on derwijzers, punten waarover nagenoeg ieder het eens is. „Zullen de liberale Kamerleden, aldus besluit de schrijver zijn betoog, den weg opgaan, die tot deze uitkomst kan leiden, of zullen zij zich laten overbluffen door den aandrang op onver anderd behoud van art. 194, die van verschil lende zijden tot hen komt Op die vraag zul len de volgende weken het antwoord brengen. Moge de kalme en zooveel mogelijk onpartijdi ge beschouwing, die ik in de vorige bladz. trachtte te leveren, sommigen overtuigen, dat waarheid en gezond verstand bij dit onderwerp niet aan de zijde zijn van hen, die zich in den laatsten tijd het meest daarover hebben laten UIT DE PERS. aan- de Tweede Kamer j dat zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der ge- zake ingekomen schrifturen kennis kunnen men. Sneek, den 17 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. dastraal bekend in sectie B, nos. 1304 en 1315 i dat de handhaving van art 194 in de gegeven I rlai' rr/vrvvn/vnér» jz 1'11 Dat op Woensdag den 31 Maart 1886, des j wijze was gelegenheid zal worden gegeven om tegen de gedane verzoeken bezwaren in te brengen en i en a.biKvieu iv, ut en oo uer wet van vat op woensdag aen <51 Maart Iööö, des wijze was den, 4den Juli 1850 (Staatsblad no. 37), rege- middags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar vereischen. wijzende de personen, die in dgzp gemeente tot deze mondeling of schriftelyk toe te lichten hebben in te brengen, gedurende drie dagen meente, in de gewone bureau-uren, van de ter i ne- het Gemeentehuis aangeplakt. j van de lijsten zijn Van de lijsten der bevoegden tot het Staten-Generaal en de Provinciale Staten Bergen, C. L Blaauboer, G. Bokma, i.iin u i: 1 it mooMW s»n. 9 '12 lilt ir- >P’ Hit iet rt- i/ li 16 ,66 IS I 6 •or 24 >or 48 >or 4 or 19 ar 37 51 or SNEEKER <0IRAV1 trua ind, >rda 2 j ima, ren dv. teter dv. 8ke, ben, srtje ukje htg. jr., eter op. len- lap, rigje ïrtje iet je dv. van 15 ech- leeg te vd. rl. te 1. xr I 1 1 ODZ. J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1