MEIIffs- ES num milt III.II) MDE (HEM EMEMBMDISSHffl SfflK. I No. 26. 1886. E E N-E N-V EERTIGSTE J W OE AS D A. O 31 31 A. JR T. 1 I UIT DE PERS. was r I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. r a vol veront- Ea wat zijn ADVERT ENT 1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/i Cents. Bij abonnement is de prijs be» lang rijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SNEEK, 30 Maart. Men verdiept zich hier in gissingen omtrent het spoorloos verdwijnen van de eenigste doch- ter van den timmerman P. vd. W. alhier. Maandag avond omstreeks half negen moet ze de ouderlijke woning hebben verlaten en is tot heden niet teruggekeerd. In welke vreese- lijke spanning de diepbedroefde ouders verkee- ren, laat zich, zooals licht te begrijpen is, niet beschrijven. Als of ’t nog niet genoeg ware, heeft ook nog de hr. Keuchenius een nieuw art. 194 der grond wet voorgesteld, luidende Het onderwijs, in overeenstemming met de liefde tot God en den naaste en bevorderlijk aan kennis en wetenschap, is volksbelang. Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht, daarover van overheidswege uitgeoefend, wordt geregeld bij de wet. De wet regelt de inrichting van het openb. onderwijszij bepaalt in welke mate ieder, die van dat onderwijs gebruik maakt, met uitzon- KENN1SGEVING. en WETHOUDERS der Een staaltje van het besef, dat ons publiek heeft van zijne verplichtingen tegenover de po litie en de maatschappij, deelt het R. Nbl. me de. De Rotterdamsche politie had Zondag avond op de Coolvest de hand gelegd op eene vrouw, die zich openlijk aan diefstal had schuldig ge maakt honderden omstanders, die volmaakt op de hoogte waren van het gebeurde, die dus wis ten dat de politie daar een gemeene dievegge, een gevaar voor ieders eigendom dus, in arrest genomen had, verdrongen zich niettemin om de politie, belemmerden haar in hare bewegingen, en slaagden er eindelijk in, de vrouw aan de handen der agenten te ontrukken. Onder luid gejuich over dien zegelpraal van geweld op recht zette de vrouw het op een loopen. Het R. Nbl. voegt hierbijZeg nu aan al die omstanders, welke de politie in de vervulling van haar plicht belemmerden, dat zij handlan gers van dieven zijn, ze zouden u waardiging steenigen, niet waar? ze toch anders voorgesteld. I denng Na meegedeeld te hebben, dat een dertigtal daarvan bijdraagt, i leden der liberale partij er hun zegel aan hechten en de woorden in herinnering te hebben ge bracht met welke zij het dadelijk begroette, betoogt de Stand, dat het schijnbaar iets geeft, maar in werkelijkheid het bestaande bestendigt. Nu eenmaal, schrijft het blad, met kracht en geweld overal, zelfs waar het onnoodig is, prach tige scholen zijn gesticht; nu men een meer dan voldoend onderwijspersoneel heeft aangekweekt, zoodat men met zijn hoofdonderwijzers geen raad weet nu geheel het openbaar onderwijs op den meest soliden voet en in kclossalen omvang is ingerichtnu de drang der omstandigheden de feitelijke onmogelijkheid heeft aangetoond, om zelfs daar, waar zij door niemand begeerd werd, een openbare school op te richten nu, ja, laat men grootmoedig de verplichting om overal scholen te bouwen los. Het voorschrift ver valt doch eerst nadat het volledig is uitge voerd. Dit is te laat. Behalve dit, geeft het amendement niets dan een andere redactie. Niet een betere, niet een duidelijkere. Het laat, in het wezen der zaak, evenals het bestaande artikel, alles over aan den gewonen wetgever. Niet alleen dat de toekomstige wetgever vrij wordt gelaten, hij wordt ook in de war ge bracht. De tegenwoordige redactie van art. 194 moge onduidelijk zijn, zij heeft door de toe passing een bepaalde beteekenis erlangd. Ook dit zou nu weder op losse schroeven komen te staan. De strijd over al of niet confessio neels staatsscholen wordt heropend. De vraag, of eerbiediging van elks godsdienstige overtui ging op niets anders, of op niets meer neer- komt, dan op het niet krenken eener overtui ging, op niet opzettelijke beleediging, van anders denkenden, ook die vraag wordt weer aan de orde gesteld. Als de liberalen, wat bij velen het streven is, de openbare school tot een mo derne secteschool willen maken, wat zij nu dikwijls is, maar niet zijn mag dan kunnen zij dat met behulp van het nieuwe artikel doen, als zij maar zorg dragen hun onderwijzers te verbieden krenkend te spreken van eenige godsdienstige overtuiging. En wie zal over het al of niet krenkende oordeelen De overheid. Maar wat dat betee- kent, leert de ervaring. Het bewijs is nooit te leveren. En evenmin is de zin van „krenkend” vast te stellen. Vergeleken dus bij het tegenwoordig artikel geeft het amendement niets behalve de kans op heropening van den strijd over allerlei ge schilpunten, zonder waarborg van, ja wellicht zonder uitzicht op rechtmatige oplossing van den strijd. Voorts betoogt het blad dat het ook minder geeft dan het voorstel der regeering, ’t welk althans tot heffing van schoolgeld verplicht, ter wijl het natuurlijk in het niet verzinkt bij dat der rechterzijde. Zelfs in den boezem der sociad-democra tische partij in Nederland ontstaat verschil van Oj eening 1 Door een ongelukkig toeval is Donderdag avond te Leiden de student in de medicijnen, de heer Berdenis van Berlecom, van Middelburg, in het door hem bewoonde huis van den heer J. J. Groenewoud, gymnastiek-onderwijzer aan den Ouden Singel, uit het raam gevallen. De hoogte van het raam tot den. begaanbaren grond zal pl. m. vijf meter zijn. Hij is op een ijzeren hek neergekomen en zoo ernstig verwond, dat hij Vrijdag middag is bezweken. BURGEMEESTER Gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staats blad no. 72), brengen door deze ter openbare kennis dat de t w e e d e zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehou den in het gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen op Dinsdag den 20en April 1886, des voormiddag» ten ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 30 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. 1 De Arnh. Ct., die zoo sterk voor handhaving van het bestaande art. 194 der Grondwet ijvert, is, gelijk zich verwachten liet, weinig ingeno men met het nieuwe voorstel van het vijftal leden der liberale partij. „De lezing van de heeren De Beaufort c. s. geeft in waarheid, naar ’t blad doet opmerken, niets meer dan een andere redactie van artikel 194, slechts op éen punt duidelijker dan de andere amendementen, binnen en buiten de Kamer besproken en beoordeeld, maar dat alle dubbelzinnigheid laat bestaan, die casuïstische napluizers in den laatsten tijd in dat artikel hebben weten te ontdekken. Duidelijker, in zoover het lager onderwijs van de andere takken afgezonderd wordt gehouden, even dubbelzinnig om die „gelegenheidvan voldoend lager onderwijs, waarbij (de) godsdienstige overtuigin gen niet worden gekrenkt.” „Beteekent, vraagt het blad, de hier bedoelde omslachtige phrase iets anders dat het overal van art. 194, in den gezonden zin, waarin het toege past werd Beteekent het, dat bijvoorbeeld een niet Katholiek ingezetene van Noordbrabant desverlaagd voor zijn kinderen van overheidswege een school kan vorderen, niet van Kathölieke godsdienstbegrippen doortrokken Of beteekent het, dat de staat op zoodanige aanvrage den belanghebbende verwijzen kan naar een ander uiteinde des lands, waar hij „de kinderen, die onder (zijne) macht zijn of aan (zijne) zorg zijn toevertrouwd”, dat verlangde onderwijs kan laten genieten „Of wel, keert deze lezing het hoofdbeginsel van art. 194 om en verklaart het hen, die een voor de godsdienstige overtuigingen (het enkel voud ware hier, dunkt ons, voldoende 1) van anderen krenkend onderwijs niet verlangen, tot uitzonderingen, tot dissidenten het wèl kren kende onderwijs tot den regel, tot het volks onderwijs bij uitnemendheid voor Nederland? „Ziedaar bij de eerste kennisneming opge rezen vragen, die de dubbelzinnigheid van de voorgestelde lezing bewijzen. Maar zóó dub belzinnig is ze toch niet, dat er de subsidi- eering van sectescholen in te lezen staaten daar het ultimatum der clericale partijen dit uitdrukkelijk in de Grondwet opgenomen wil zien, kan het zoogenaamd liberaal element bij haar niet dan teleurstelling wekken.” Nader heeft de Stand, haar meening ontwik keld over het amendement door vijf leden van de linkerzijde nopens art. 1194 der grondwet Voor het gerechtshof te Amsterdam werd gister in hooger beroep behandeld de zaak contra Fortuyn, door de rechtbank tot f250 boete veroordeeld wegens honende woorden. Beklaagde werd verdedigd door mr. Spin uit Den Haag, die tot vrijspraak concludeerde. Ook Fortuyn verklaarde niet beboet te kunnen wor den, omdat hij niet in eigenlijken, doch in po- litiek-economischen zin had gesproken. Het openbaar ministerie persisteerde bij het vonnis en zag van elke repliek af. Tegen de socialisten Klom en Eckhardt bleef het hof de door de rechtbank opgelegde straf, wegens politie-verzet, handhaven. Naar het dagblad de Amsterdammer mee deelt, is het weekblad van dien naam aangekocht door den heer Tj. van Holkema te Amsterdam. Donderdag avond toch is, naar de Avondpost meedeelt, in het lokaal „Gelderlaud” te ’s Hage door aandeelhouders in de drukkerij „Excelsior”, van de sociaal democraten, een vergadering gehou den ter bespreking van de schorsing van den direc teur der drukkerij door de commissarissen van die inrichting. Het bestuur dacht niet anders, of het schorsingbesluit zou worden bekrachtigd, al was het bekend met de verdeeldheid onder de sociaal-democraten over die handeling, en Domela Nieuwenhuis en zijn aanhangers zagen daarin een poging om de drukkerij, waar het socialistische orgaan Recht voor Allen gedrukt wordt, geheel te reorganiseeren en het drukken van het blad te staken. Er werden warme discussion gevoerd, waar van de slotsom was, dat de partij van Domela Nieuwenhuis zegevierde. Het besluit van schor sing van den directeur der drukkerij werd vernietigd, waarna hem plechtig de sleutels van het gebouw wederom werden ter hand gesteld, maar de overwinning werd slechts behaald met 42 tegen 29 stemmen. De bekende woordvoerder der socialistische partij, Van Raaij, is voorts als lid van den Soc. Bond geroijeerd. Naar aanleiding daarvan heeft hij een brochure uitgegeven: „Mijn afscheid aan den Soc.-Dem. Bond.’” Uit het verhaal van den heer Van Raay blijkt dat hij zich niet blindelings wilde onderwerpen aan het gezag van den heer F. Domela Nieu wenhuis en daarom uitgeworpen w’erd. Hij heeft niet opgehouden de beginselen te belijden, door hem gehuldigd,; en beweert dat hij het slachtoffer is van de bourgeoisie onder de soci aal-democraten. De „heeren” socialisten, Do mela Nieuwenhuis is hun aanvoerder, wilden hem den voet lichten en ’t is hun gelukt. Uit hetgeen de heer Van Raay over den heer Domela Nieuwenhuis schrijft, blijkt dat deze een zeer hooge post in den bond inneemt. Hij tutoyeert iedereen, maar wil zelf altijd „mijn heer” heetenhij heeft met Recht voor Allen een kapitaal verdiend en steekt alle winst, die ’t blad oplevert, in den zak. Of hij de man is, aan wien het volk bij een eventueele revolutie de macht zal kunnen toe vertrouwen, betwijfelt de heer Van Raay. de onvermogenden, in de kosten De vrije inrichtingen van onderwijs kunnen, naar regelen bij de wet gesteld, slechts in zoo ver door rijk, gewest of gemeente worden on dersteund, als tot opheffing van onbillijke be lemmering of tot vermijding van alle bevoor rechting der openbare lagere scholen noodig is. De Koning doet, enz. De Tijd noemt de indiening een daad van slechte tactiek, alleen geschikt om verdeeldheid te zaaien en het krachtig optreden der rechter zijde te belemmerende formuleering men lette vooral op de vierde alinea is voorts zoo ongelukkig mogelijk, terwijl de inhoud niet al leen minder goed is dan die van het amende ment der rechterzijde, maar zelfs slechter dan die van het tegenwoordige artikel 194. Om deze laatste uitspraak te rechtvaardigen, wijst het blad op de tweede alinea, wier tweede volzin geheel terug neemt wat in de eerste wordt uitgesproken. Óver het geheel ontbreken van elke positieve bepaling omtrent het al of niet confessioneel of neutraal karakter der school, over den zonder lingen inhoud der eerste alinea, die het element van opvoeding voorbij ziet, om alleen te denken aan de verspreiding van kennis en wetenschap, zou het blad nog zeer veel hebben op te mer ken, maar het gelooft dat het inderdaad over bodig is. Het vat ten slotte den indruk aldus samen: Men vraagt hoe een scherpzinnig man Iets zóó onnoozels zeggen kan De minister van binnenlandsche zaken Vrijdag genoegzaam hersteld om in den namid dag in de kamerzitting te verschijnen. Z. Exc. deed zijn joyeuse entrée, juist toen zijn ambt genoot van financiën art. 1 van zijn conversiewet zag aannemen. van OEEKER (0IR4Ï t* i. Rl Si X EK L A M It. 2 ix 1 1 3 1 3 3 j 1 ;e n n NATIONALE MILITIE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1