fflllBH IIIIU IMMffl SJH. No. 27. E E N-E N-V E E R T I S T E 1886. len s/l dv i; i: it i> o )0, IB I *1 IS N L. A R it. ir is ?0 an ir- irk 3e )0, )er *n 5 A 10. )0, 50 tn* >or ter >n- rel to it- iur )0, >0, r. Io. 1: ia- on e- ik is- 2. 3. 4. 5. tel ;o- en n- ist en ier gt. jet ADVER'lEN'llÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. TWEEDE KAMER. Dinsdag is er brand ontstaan in het’ dorp Twisk (Noordholland). Al spoedig verkreeg hij een zeer ernstig aanzien, zoodat men zelfs een oogenblik voor het behoud van het geheele dorp vreesde. Uit de omliggende gemeenten snelde men met verschillende spuiten te hulp, hetgeen veel bijdroeg tot beperking van het vuur. Des avonds te tien uur waren zes of zeven huizen, waaronder prachtige boerenhofsteden, geheel in de asch gelegd, doch men hoopte toen het ge vaar geheel meester te zijn. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan bij een smid, doch de oorzaak is op het oogenblik nog onbekend. Heden den len April 1886 herdenkt de rijks- Eene resolutie van het Ministerie van Finan ciën brengt piano’s en huisorgels tot de werk tuigen en gereedschappen, dienende tot beoefening van kunsten”, in den zin van art. 448, 2°. van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, welke kunnen worden begrepen in het bedrag van 1200, waarvoor volgens dat artikel geen beslag mag worden gelegd. Voor de herstemming ter verkiezing vaneen lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Assen werden uitgebracht 2036 stemmen, tegen 1927 geldige stemmen op 17 Maart jl. Geko zen is de heer mr. H. Smeenge met 1242 stem men. F kreeg 793 stemmen. Bij de eerste stemming werden uitgebracht op de heeren Van Diggelen 724, Smeenge 701, De Savornin Lohman (anti-revol.) 485 stemmen. Mocht de electrische verlichting van de ge- geheele Kalverstraat te Amsterdam niet doorgaan, dan zullen, naar de Amst. Ct. meldt, althans het 20tal perceelen, begrepen tusschen de Eng. Kapelsteeg, de Watersteeg, de Kalverstraat en het Rokin begrensd, electrisch worden verlicht. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staats- blad no. 72), brengen, door deze ter openbare kennis dat de tweede zitting van den Mili- tieraad voor deze gemeente zal worden gehou den in het gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen op Dinsdag den 20en April 1886, des voormiddags ten 9*/a ure. Dat iu die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger ol nuinmerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 30 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWTTZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK herinneren, naar aanleiding van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), den ingezetenen dat steeds aan degenen, welke zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen heid wordt gegeven tot kostelooze inenting en her-enting. Sneek den 2 April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEW1TZ. De uitvoerige beschouwing, welke de N. R. Ct. aan art. 194 der Grondwet heeft gewijd en waarin voor het onveranderd behoud van het artikel en de handhaving der openbare school wordt gepleit, wordt aldus besloten „In hoever het amendement, door de heeren De Beaufort c. s. ingediend, met de gedachten, die de houding der liberale partij tegenover art. 194 bepaald hebben, iu overeenstemming is, zal eerst uit de toelichting kunnen blijken. Het voorstel heeft instemming gevonden, zoowel bij hen die alles aan den wetgever willen over laten, als bij hen die de groote beginselen van het volksonderwijs in de Grondwet gevestigd willen zien. Het is toegejuicht zelfs door hen, die confessioneele scholen uit de openbare geld middelen bekostigd willen zien terwijl wederom anderen er niet veel anders dan een omschrij ving van het bestaande artikel 194 in lezen. Moge het uit de toelichting blijken, zoo noodig uit een verbeterde lezing, dat de voorstellers het middel gevonden of den weg gewezen heb ben, om, zonder de groote beginselen, waarvan de liberale partij zich niet kan laten scheiden, prijs te geven, het werk der Grondwetsherzie ning mogelyk te maken.” De indruk van het in de Tweede Kamer ge voerd debat over het onderwijs-vraagstuk bij de grondwetsherziening is vooralsnog niet bijzonder bemoedigend voor hen die op een schikking hoopten. Ook de hooldorganen der verschillende partijen toonen, met een enkele uitzondering, weinig lust tot toenadering. De Standaard, die tot dusver haar meening over het amendement van den heer Keuchenius verzweeg, heeft er zich thans ook over uitge laten. Het erkent dat de toon, die er u uit tegenklinkt, warmer is dan in het amendement der rechterzijde en dat het minder stadhuisachtig is, maar het betwijfelt zeer of ook dit voorstel de meerderheid verwerven zal. Het blad waar deert aan den eenen kant het optreden van den heer Keuchenius als een zachte parlementaire uiting van het protest, dat zich onder de vrien den van het christelijk onderwijs vrij algemeen tegen het amendement der rechterzijde richt. Daarentegen betreurt het dat het anti-revolutio- naire systeem ook in dit voorstel niet krachtiger wordt uitgesproken en dat het den schijn doet ontstaan als bestond er verdeeldheid. Deze COURANI verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.francc per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Met kracht is de zaak ter hand genomen en bereids werden onderscheidene firma’s hier te lande aangezocht, om opgave te doen van plannen en kosten van aanleg, verlichting enz. Hoewel de beoordeeling der reeds iugekomen opgaven nog aan een bevoegd persoon moet worden opgedragen, kan thans reeds met grond worden aangenomen, dat de electische verlichting van het blok minder zal kosten dan de verlichting met gas, die voor deze perceelen, welke alle thans nog van gas worden voorzien door de Amsterdamsche Pijpgas-compagnie, gezamenlijk per jaar f13000 a f14000 bedraagt. Te meer zal dit het geval zijn, wanneer men tegen 1 Aug, 1887 het tjjdstip waarop de concessie dier maatschappij eindigt genoopt zal zijn zich bij de Imperial van gas te voorzien. Gelijk de ervaring heeft geleerd, zal ook genoemd bedrag onder' de Imperial met omstreeks 20 pet. verhoogd worden. Bij aanleg van het benoodigd aantal, zijnde 600 gloeilampjes, zal zoo verwacht men - besparing van kosten verkregen worden. De rechtbank te Amsterdam sprak jl. Woens dag Jacobus de Zwart vrij van de beschuldiging van diefstal van lood iu het Volkspark. Een kassiersknecht te Amsterdam, die Woens dag aan de Kasvereeniging f 18000 ontvangen had, werd in de Gasthuismolensteeg door drie Engelsche zakkenrollers aangerand. Hij verde digde zich krachtig, hield een schurk vast die gearresteerd werd en behield zijn schat. Bij de uitspraak in zake Bulkley voor het Gerechtshof te Arnhem was alleen Kloppers te genwoordig. De verdedigers van mevrouw Bulkley en ha re medebeklaagde hebben onmiddellijk na de uitspraak cassatie aangeteekend. Het Wag. Weekbl. is mede van meening dat de kansen op ’t slagen der grondwetsherziening steeds slechter staan. Waarschijnlijk zal het voorstel der rechterzijde, nu de heer Keuchenius zich zoo aanstelt, zelfs niet met 43 stemmen tegen 42 (het W. W. rekende nog op de vaca ture te Assen) er doorkomen, hoewel ook dit toch niet baten zou. Daarna valt het voorstel der liberalen met niet onaanzienlijke meerder heid. Eindelijk ook om van ’t amendement- Keuchenius te zwijgen dat van de regeering. „En wat dan vraagt het blad. En het antwoordtDan moest maar door een motie beslist worden, dat de kamer thans van verdere pogingen tot grondwetsherziening afziet. Na tuurlijk dient daarna ’t ministerie fatsoenshalve zijn ontslag in, om na korten tijd de teugels, uit gebrek aan liefhebbers, weer in handen te nemen, wat zeer geweuscht zijn zal, want de heer Heemskerk mag thans werkelijk „de on misbare” heeten. Of bij dat op nieuw plaats nemen aan de groene tafel tevens Kamerontbinding zal gede creteerd worden, komt ons twijfelachtig voor, wijl het ministerie bij het in evenwicht blijven der beide groote partyen belang heeft. Alles komt dan aan op de periodieke verkie zing in Juni. Dat de kansen op verlies dan meer aan den kant der anti-revolutionairen zijn dan aan dien der liberalen, is bekend. Veel zal ten deze afhangen van de houding van dr. Kuyper c s. in de kerkelijke quaestie. Het blad deukt deze gedragslijn te volgen „Kan ’t eenigszins, dan steunen we de aftreden den van de rechterzij, opdat de liberalen in de Tweede Kamer geen meerderheid krijgen. Doch mochten onverhoopt dr. Kuyper en de zijnen in de Amsterdamsche quaestie alles op haren en snaren gaan zetten, dan zullen de onzen wel genoodzaakt zijn om de tegenwoordige anti-re volutionaire Kamerleden als geheel genomen, aan hun lot over te laten en breekt de*tijd aan voor de vorming van een nieuwe nationale partij, saam te stellen uit allen die ook in de politiek wenschen te rekenen met den levenden God, zonder te neigen tot de uitersten, waarin zich thans dr. Kuyper c. s, verhopen. „We zouden die nieuwe partij bok de „con servatieve” kunnen heeten, indien deze titulatuur ten onzent niet zulk een slechten naam had ge kregen.” Door den procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam is, naar de Haart. Ct. meldt, tegen den gewezen notaris J. A. H. Borret te Utrecht een bevel tot aanhouding verleend. Een drietal inbrekers, die Zaterdagavond de buitenplaats „Berkenrode” onder Heemstede, tijdelijk onbewoond, plunderden, werden door den eigenaar en zijn zoon overvallen. Twee werden door hen gebonden en aan de politie overgeleverd. De derde inbreker werd door de politie te Haarlem gearresteerd. De Amsterdammer, Dagblad voor Nederland, zal voortaan alleen als avondblad verschijnen en wordt belangrijk in prijs verlaagd. Het blad zal, natuurlijk in kleiner formaat, acht pagina’s druk bevatten, en voor Amsterdam f2,50 en voor de overige plaatsen in het rijk f 2,75 per I kwartaal kosten. In de hoofdredactie is geen verandering gekomen. UIT DE PERS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat op heden 2 April zijn gesloten de herziene lijsten, aanwijzende de personen, die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de ■tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, en dat de bedoelde lijsten aangeplakt en van af den 3den dezer maand, ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd, zoo als ge bruikelijk ie. Sneek den 2 April 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 3 April 1886, ’s namid. 7 uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Adres van de Vereeniging Floralia. Adres van J. de Graaf. Alsvoren van Dr. A. Nijland en Dr. H. van Cappelle Jr. 6. Voorstel tot het verleenen eener gratifi catie aan den ouderwijzer J. van Akkeren. 7. Vaststelling van het kohier van den Hoof- delijken Omslag, dienst 1886, 8. Adres betrekkelijk het verleenen eener voorloopige concessie voor den aanleg en de I exploitatie van eene drinkwaterleiding in deze I gemeente. 1927 geldige stemmen op 17 Maart jl. De heer mr. P. J. G. van Diggelen ver- S' 19 6 li 6 3- en jm ir on )U- H in-, kmrtlW<?e?sdag is de discus8ie voortgezet over Hoofdstuk X v“,„IY31?) del ontwerpen tot grondwetsherziening. De heer e(„,.n5er voor om <ie regeling van het onderwijs aan den leen n. wetgever over te laten en eischte in de grondwet al- ,!elen vau vrijheid van onderwijs en eischen van be- ^■“awueid, Hij verklaarde zich tegen subsidieering van het SHEERER COURANT. Mims o uiiinniiii: min minis bijzo-.der onderwijs. De heer De Meijier daartegen achtte op neming van waarborgen in de grondwet omtrent het openbaar onderwijs, eerbiediging der godsdienstige beginselen en vrijheid van het bijzonder onderwijs volstrekt noodig en bestreed sterk de subsidieering van het bijzonder onderwijs. De heer Rutgers acht het regeeringsvoorstel onaannemelijk evenals het voorstel der rechterzijde, als leidende tot sekte school. Hij gaat vooralsnog ook met het voorstel de Beaufort niet mede, daar het den weg opent tot door den staatbekostig- de godsdienstige scholen. De heer Van Baar bleet subsidiee- siug der bijzondere school krachtig verdedigen en achtte alle voorstellen, behalve dat van de rechterzijde, onaannemelijk en maakte van de aanneming daarvan zijn stem over do andere hoofdstukken afhankelijk. De heer keuchenius weeserop.dat de herziening van art. 194 een onvermijdelijk gevolg is van de voortdurende weigering tot herstel der grieven. Hij vroeg of iu het regeeringsvoorstel op de openbare school Gods woord zou mogen worden verkondigd. De heer Buys bestreed het voorstel des ministers en dat der linkerzijde. Het debat is gister voortgezet. De heerBorgesius verdedigde de openbare school tegenover de caricatuur daarvan door de overzijde gegeven, maar hij hield daarom niet vast aan art. 194, als een schild tegen der clericalen overmoed. Hij betoog de, dat art. 194 niet is fundament der schoolwetgeving dat de Grondwet eene regeling moet maken boven de partijen, met erkenning alleen der grondrechten: vrijheid van onderwijs en voldoend openbaar, neutraal onderwijs. De heer de Savornin Lohman bestreed de objection der verschillende sprekers en verdedigde subsidieering als beginsel van rechtsgelijkheid en eischte eene vrije school ten bate van het onderwijs en volk. Hij bestreed de opmerkingen van den Minister en betoogde, dat het amendement der rechterzijde is gematigd en strekken de om van de Grondwet geen partijwet te maken. De heer van der Kany bestreed sterk den eisch der subsidie voor de bijzondere scholen met het oog op de ver reikende gevolgen. De heer Fabius verdedigde het amendement der rechterzyde en de heer Schaepman repliceerde. Heden voortzetting. (Zie Telegr.) i pleitte leen beginsel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1