k-i. ill El BET MfflMIElT S1EEE. f SfflIÏS- EïlDimElTIHUDWORll! No 30. E E N-E N“V EERTIGSTE J 1886. de D. WOENSDAG 5 31 E I, mr. van U I T DE PERS. <a t wet i regeling een gaat l- 1 y e vragen. Maar zelfs daarover wil het blad geen rechter zijn.” De slotsom van de Stand, is, dat de anti- j „elke grein van verant- BURGEMEESTERen WETHOUDERS Sneek, Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der van 2 Juui 1875 (Staatsblad no 95), tot j van het toezicht bij oprichting van in richtingen, welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeen te ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijla gen van Johannes de Maat, van beroep koper en blikslager, wonende alhier, strekkende tot hot erlangen van vergunning tot het oprich ten eener Koper- en Blikslagerij in het gebouw Wijk 5, no. 58, kakastraal bekend in sectie B, uo. 293 der gemeente Sneek. Dat op Woensdag den 19 Mei 188G, des Middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze Mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, M de gewone bureau-uren, van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen nemen, Sneek, den 5 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemdi ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Deze COUBANI verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.francc per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Voor zoover onze bladen zich over de thans ,.v weder uit den weg geruimde ministeriëele crisis had hij een onderhoud met den Koning kunnen uitlaten, toonen zij zich weinig ingenomen met hen loop der zaak. Is werkelijk aan den heer Mackay de opdracht gedaan een ministerie sa- Men te stellen, maar is hem daarbij als voor gaarde gesteld dat hij de grondwetsherziening ADVEIt'I INHÈN van 1 tot 4 regels,^fewone letter, 40 Cents voor elkon regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be. langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. houden er aan vast met onverzettelijke taaiheid. hebben geeischt: art. 194 voorop. Beter zou het zeker geweest zijn eerst de toekomstige samenstelling der volksvertegenwoordiging te regelen, maar juist dat wilden de clericalen niet. Deze houding is in de oogen van mr. Van Houten alleen verklaarbaar, als men hun be sluiten beschouwt als meerderheidsbesluiten der voorwaarde natuurlijk niets anders dan een weigering te verwachten, en dan is van een j ernstige opdracht aan de leden der rechterzijde, die door hun weigering om mede te werken tot grondwetsherziening, de crisis in het leven riepen, geen sprake geweest. Spoedig zal daar omtrent ongetwijfeld licht worden verschaft. De Amst. verheugt zich inmiddels in het vooruitzicht dat Heemskerk een nieuwe poging wil wagen om de kiestabel te herzien en tot een radicale censusverlaging te geraken. Hij zal daarmede het land een dienst bewijzen. Tot een grondwetsherziening komt men op dit oogenblik toch niet. De weg voor algemeen stemrecht, hoe noodig het blad de invoering daarvan ook acht, is, daar hij over het Binnen hof moet loopen, nog niet geëffend. Welnu, dat dan door herziening der kiestabel en cencusverlaging een nieuwe Kamer ontsta, waarin rechter- of linkerzijde een betrouwbare meerderheid bezitte, welke zich onmogelijk aan de regeeringstaak onttrekken kan. Dan zal men althans gewonnen hebben, dat de Kamer van het doode punt wordt afgevoerd. Dan zal er weder sprake zijn van politiek in dien zin, dat de eene of de andere partij haar beginselen in daden aan de natie tot toetsing voorlegge. Het Hand, hoopt niet, dat de regeering weder met een gewijzigde kiestabel zal komen en de poging hervatten, in t vorige jaar mislukt. Op die wijze zal de parlementaire crisis niet opge lost worden. Daarvoor is iets geheel anders noodig: een zeer groote uitbreiding van het kiesrecht, ver buiten de grenzen die de bestaande census toelaat. „Indien dit de grondslag is voor de intrekking van het gevraagd ontslag, bestaat er, naar het blad meent, uitzicht op een bevre digende oplossing. Indien het kabinet, nu de geheele grondwetsherziening, volgens zijn eigen oordeel, gevaar loopt, voor alles artikel 76 tracht te doen herzien, in ruimeren zin, met een voorloopig kiesreglement in den geest der heeren Farncombe Sanders en Van Houten, dan kan het een einde maken aan den verwarden toestand, waarin onze politiek zich bevindt. Terugkeer dus tot het uitgangspunt, dat men nooit had moeten verlateneerst beperkte grond wetsherziening, bepaaldelijk wat het kiesrecht betreft. Dan blijven de andere vraagstukken, waarover de partijen strijd voeren, in haar ge heel en wordt haar oplossing overgelaten aan een nieuwe vertegenwoordiging, op breeder grondslag opgebouwd. Ook de Standaard geeft thans haar meening ten beste over den loop, dien de ministerieels crisis heeft genomen. En die meening vat zij saam in een woord van protest tegen de han delwijze, welke de heer Heemskerk heeft ge volgd. De aanbieding aan baron Mackay is geen ernstige aanbieding geweest, want deze is niet tot een bespreking van de politieke aan gelegenheden uitgenoodigd, maar heeft slechts een brief ontvangen. Wat die brief eigenlijk inhield, deelt de Stand, niet medezij houdt zich aan ’t geen het Vad. daarvan bericht, en zegt alleen dat dit „al den schijn heeft van juist te zijn.” De heer Mackay kon niet anders doen, dan „even leuk als hem de opdracht was aangebo den, even leuk die ai te wijzen. Misschien ze er tegen opkomen, dat Heemskerk een kies- wetwijziging zou willen beproeven. Dat is wel sinds 1878 het constante program van de rech terzijde geweest, maar Heemskerk mist, volgens de Stand., het zedelijk recht om dien weg in te slaan. De Tijd schrijft de regeering den volgenden weg voor „Indien zij waarlijk iets doen wil, dan moet zij tot een krachtigen maatregel komen: maatregel, die niet boven haar krachten ook. Zij moet in den kortst mogelijken tijd bij de Staten-Generaal aanhangig maken a. een tabel tot verlaging van den census b. een tabel tot herziening der kiesdistricten en aanvulling der Kamer met 9 of 10 leden en c. als noodzakelijke aanvulling van dit alles, een ontwerp tot wijziging van art. 100 der kieswet, waarbij voor dit jaar de periodieke verkiezingen gesteld worden op den tweeden Dinsdag in Augustus Het is dan ook mogelijk, bij gelegenheid der periodieke verkiezing de Kamer te ontbinden en de algemeene verkiezing te doen plaats hebben in de nieuwe districten en volgens den nieuwen census. „Op deze wijze zou men tot een oplossing der’crisis komen. Op den derden Maandag in September zou de Koning dan een volksverte genwoordiging voor zich zien, op wier lust tot gemeen overleg hij kon rekenen. Misschien zou het de laatste maal zijn, dat hot kabinet- Heemskerk hem omgaf. Voor dit kabinet zou den de boven geschetste maatregelen daden van zelfverloochening en zelfopoffering zijn. Maar zelfverloochening en zelfopoffering brengen haar loon mede in de getuigenis van het geweten.” Het hoofdorgaan der anti revolutionaire partij wijdt haar aandacht aan de houding der partij en tracht die te verdedigen. Het erkent dat de rechterzijde obstructionist is geweest, maar dat kon niet anders, daar de liberalen bleven weigeren de kieswet te veranderen. Toen men dat weigerde, en er, gelijk de Stand, er bij voegt, op bleef staan, dat de stembus onzuiver zou blijven werken, toen heeft de rechterzijde met ouberispelijken tact gezegd: „Welnu dan word ik obstructionist, nu zal ik u althans be letten, urn ons volk nog dieper te bederven.” En daarop vervolgt de Stand. „Men belet ons door vervalsching der stem bus ons land en volk goed te doen. Het zij zoo. Maar dan zullen wij u althans beletten, dat ge ons volk nog erger kwaad berokkent. „Obstructionist! Rustig afwachten, tot de tegenpartij ten slotte zelve haar ergerend on recht in belieft te zien en weg te nemen. Kalm en gelaten den tegenstander woelen en gewor den laten, wetende dat hij ten slotte toch voor schakel moet zinken. Althans kwaad voorko men, waar het goed doen u voorshands nog on mogelijk wordt gemaakt. Obstructionist niet in kwaden zin, maar met eere. Niet als een dwingend kind, dat zijn zin wil doordrijven, maar als man van kalmte, ernst, wetende wat hooger verantwoordelijkheid eischen. „En daarom aldus besluit het blad eere hinderpalen uit den weg te ruimen. Zij verko- aan onze rechterzijde, die door haar pal staan zen dit echter niet en gaven de voorkeur aan op het stuk van art. 194 getoond heeft, dat ze het bestaande. Beweren zij nu dat zij geen niet mikt op oogenblikkelijk succes, maar rustig waarborg hadden tegen een onpartijdige en »oede afwacht wat de toekomst zal baren. Met dit samenstelling der volgende wetgevende macht obstructionisme gaan we van harte mee. We dan treft hen de doodende repliek dat zij zelven houden er aan vast met on verzette] iike taai hoi I hnhhon oonioolit- 10.4 En ook al kon het gelukken ons met Juni een pas twee drie achteruit te zetten, dit zwichten zou slechts prikkel tot nieuwe veerkracht zijn. We hebben het getij met ons. En ook zonder na ons onze wenschen toch.” In n°. 17 der Staatkundige brieven van mr. S. van Houten wordt eveneens de houding der anti-revolutionairen in :t oog gevat. Maar hier luidt het oordeel wel zoo ongunstig mogelijk. Hij had niet gedacht dat zij zoo laag zouden zinken als bij het debat over het voorstel tot wijziging van art. 194 der Grondwet is ge schied. Zij draafden door, evenals de katho lieken, op de tastbare onwaarheid, dat de over- heidsschool een moderne secteschool zou zijn en op de even tastbaar onjuiste leer volgens welke, als de staat een inrichting maakt die 1 aan een deel des volks meer nut en voordeel brengt dan aan een ander deel, dat minder begunstigde deel recht heeft zich op staatskos ten aan te schaffen wat de meer bevoorrechten uit de staatsinrichting genieten. Tegenover de meening, dat de staatsschool een moderne secteschool zou zijn, stelt mr. v. H. de vraag, of dan de honderden katholieke onderwijzers belijders der moderne theologie zijn of niet onder de protestantsche onderwijzers een aantal orthodoxe en irenische en Gronin gers worden gevonden Ten opzichte van de tweede bewering, die recht op subsibie of res titutie zou kunnen wettigen, vraagt de schrijver of dan ook alle steden en dorpen recht hebben op spoorwegen, omdat de staat er eenige ge meenten door heeft verbondenof iedere ge meente recht heeft op een universiteit, omdat de staat er een drietal in ’t leven heeft geroe pen. ’t Zou hem weinig moeite kosten deze voorbeelden te vermenigvuldigen, maar een paar is z. i. voldoende om te doen uitkomen „hoe onhoudbaar de leer is, dat de x'oomschen aan spraak hebben, hunne seminaria door den staat te doen bekostigen, omdat de inrichtingen van hooger onderwijs onbruikbaar zijn voor de vor ming misschien juister gezegd voor de dres suur hunner geestelijken dat dr. Kuyper den staat met de kosten eener universiteit mag bezwaren, omdat hij en de zijnen het geheele onderwijs wenschen doordrongen te zien van den geest van het calvinisme dat degenen, die voor de speciale behoeften hunner kinderen, of tor wille van calvinistische of roomsche pro paganda bijzondere scholen m>"«i’*«-, dering xouden krijgen tegen den staat, om de voor dit doel aangewende kosten geheel of ten deele voor zijn rekening te nemen.” Subsidie en restitutie zouden gerechtvaardigd zijn indien het onderwijzen der kinderen een plicht was van den staat, niet van de ouders. En juist niemand strijdt heftiger dan de cleri calen tegen de leer dat het kind aan den staat behoort en de staat dus ook zijn opvoeding moet bekostigen. Maar ’t schijnt dat ook in de chris tenwereld evenals bij de ouden de spreuk geldt Virtus post nwnmos. Daarna herinnert de heer Van Houten dat een groot gedeelte der liberale leden zich be reid toonden, de clericalen den weg vrij te laten om hun zaak te bepleiten voor de komende 1' volksvertegenwoordiging en alle grondwettige liinflnmolan nif* rlrvn rvnn- 4-n ^7.'-1_ zen dit echter niet en gaven de voorkeur aan BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. revolutionaire partij I woordelijkheid voor deze echijnvertooning met dat we ons zoo bijzonder inspannen, brengt, zou moeten voortzetten, dan was op zulk een beslistheid afwerpt,” Niet minder beslist moet I korter of na langer dagen, de uitkomst is hem daarbij als iS®®3Ss®swa 3 I i t 1 I iMscAofccucu woruon genouaen aue alhier hun gewoon verblijf houdende, alsmede h"'T"" I j„„- 1 1 1 1 i 1 I 5. 10. 15. 20. n j- e A 1, 2, 3, 4 en 6, 7, 8, 9 11,12,13,14 16, 17, 18, 19 gebracht gemeenten ingesehre- SNEEKER COURANT SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij aeze op alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1886 hun 25e jaar waren ingetreden en “RsMe'1 allen die geboren zijn in het jaar 1861 om zich voor deu Schutterlijken dienst te doen inschreven, zullende daartoe ier becretarie dezer gemeente worden gevaceerd- t DONDERDAG 6 MEI 1886 smorgens van 9 tot 10 uur voor die van wijk 11 12 ’smiddags 12 1 10, Verder wordt ter kennis van belanghebbenden’ dat diegenen, welke vroeger in andere z-- ven, sedert de inschry ving van het vorige jaar, binnen' deze gemeente zyn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zulleu moeten laten inschrijven in het register, loopende over een der jaren 1852 tot en met 1860, waartoe ze volgens hun ouder dom behooren; dat een ieder, hetzy hij al of niet vermeent tot de vrij ge- pllchMs uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving ver- i?_gez_etenen ?ï°rden gehouden alle Nederlanders - iiuuuuuuc, mwwue alle vreemde lingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voorne- ^en om zich binnen het rijk te vestigen zullen hebben aan en dag gelegd, hetzij door een uitdrukkelijke verklaring, het zij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan dat zy, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf nouden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot r 1Hf®bryving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaareene dienstdoende schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving tot den 1 Juni e. k. zijn ge- en dat allen» die bevonden worden zich alsdan niet te nebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutte rijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zullen worden in geschreven en door den Schttersraad tot een geldboete worden verwezen; terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zuilen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verziumde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelyk een ieder, die binnen deze gemeente niet gebo ren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorte-akte ie voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te ver zekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede en mj alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaalde urt. 9 bepaald. Sneek den 27 April 1886.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1