MEÜÏÏS-1 mifflïïHUD M DI ffliWEIflETmiDISSffllTSffill No. 37. E E N-E N-V EER.TIGSTE J 1886. iN LES' Af haling Zakboekjes van Miliciens- Verlofgangers. B S MEI. ten huidige oogenblik”, door C. H. >0 a UIT DE PERS. Het Hoofdbestuur van den Bond voor algem. t- I de rechterzijde te worden, wat Fransen van de Putte ten aanzien van Atjeh en onze belangen Nabij Seheveningen zijn in de laatste weken een paar stukken van den monitor de Adder op- gevischt. Deze C O Uli Add 1 verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. 0» igd 1 h 3e 0, er )N ADVER'IEN'IIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/* Cents. Bij abonnement is de prijs be. lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 'i Naar het Vad verneemt, zal de stoomvaart lijn StavorenEnkhuizen met 1 Juli a.s. in exploitatie komen. l Bij de hh. Nijgh Van Ditmar is verschenen „Eenige denkbeelden omtrent den toestand de r zuivelbereiding in de laatste jaren en op het ’t einde daarvan staan voor een déficit, voordeele van de overheersching der liberalen. Volgens de Standaard zal op de Deputaten- vergadering der anti-revolutionairen dit jaar de kiesquaestie het hoofdgerecht zijn. Het debat zal vermoedelijk door dr. Kuyper zelf worden ingeleid. Er dient, naar :t blad schrijft, over die vraag ook in het anti-revolutionaire kamp klare wijn geschonken te worden. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek Brengt ter kennis van de alhier wonende ver lofgangers van de landmacht der lichtingen 1882, 1883 en 1884 en van die der zeemilitie van de lich tingen 1883, 1884 en 1885, dat hunne Zak boekjes, zooals die door de Commandanten der korpsen, waarbij zij dienen, zijn aangevuld, van af heden ter Secretarie dezer gemeente kunnen worden afgehaald. Sneek, 7 Mei 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. reiterei iemand toch kan verblinden Het oordeel over de houding der libéralen bij het grondwetsdebat luidde, gelijk wij reeds herhaaldelijk konden doen uitkomen, bij de organen der anti-revolutionairen en roorasch- katholieken niet eenstemmig. Tijd- en Standaard, Maas- en IJselbode zijn van meening, dat de liberalen het ónmogelijke bleven eischen en geen bewijs van toenadering gaven, maar Gel derlander en Ons Recht, beide als deugdelijk katholiek erkende bladen, meenden, dat wel degelijk de rechterzijde iets had kunnen toegeven. En bij die stem voegt zich thans die van dr. Bronsveld uit het christelijk historisch kamp. Hij keurt in de kroniek van de jongste Stem men voor waarheid en vrede de houding, die de anti-revolutionaire Kamerleden daarbij aannamen, ten sterkste af en verwijt hun, hun beginsel te hebben verloochend en zich te hebben laten leiden door de katholieken. De anti-revolutio naire kiezers zullen nu bij de stembus zich openlijk hebben uit te spreken. Hun vorig pa rool: „do vrije school regel” is vervallen. Zullen ze nu gaan roepen„het subsidiestelsel Dr. Bronsveld is vast besloten geen der af tredenden zijn stem te geven. Zij hebben noch de zaak van het onderwijs, noch die van ’t va derland gediend. De hand der verzoening, door den heer Mees toegereikt, werd afgeslagen, en het eenige, wat dr. B. op ’t oogenblik de aan gewezen weg toeschijnt, is de partij te ver sterken van hen, die met den heer Mees inder daad den schoolvrede willen, maar aan den strijd om de school niet elk ander vaderlandsch belang opofferen. „Met mannen, die de schoolquaestie noodig hebben, om als politieke partij te leven en de kiezers op te zweepen, doen wij niet mede,” aldus besluit hij. UIT DE KAMER. sloten voor de vrienden, die de nieuwe woning kwamen zien.” Met verlangen zag Huet, naar de schrijver nog meedeelt, het Meinummer van de Gids te gemoet, met de woorden, door prof. Quack aan mevrouw Bosboom-Toussaint gewijd. Het heeft niet zoo mogen zijn, en tranen ontsprongen op nieuw de oogen van zijn weduwe, toen zij den dag na het overlijden de Gids ontving. Ook de aflevering 17 van „onze Hedendaag- sche letterkundigen”, door dr. Jan ten Brink, welke aan Huet was gewijd, komt te laat. Zij was gereed maar nog niet verzonden. De pho- tografie, bij deze uitgave gevoegd, is genomen naar een schilderij van Israels. SNEEK, 7 Mei. De Huis- en Decoratieschilder schrijft in zijn verslag van de Tentoonstelling te ’s Hage van inzendingen voor den prijskamp en de wedstrij den voor handwerkslieden en leerlingen, omtrent de inzendingen van onzen stadgenoot, den heer J. van der Zee, het volgende: J. van der Zee, Schilder, Sneek. Zond een Friesversiering in, toevallig een dergelijke kopie als H. G. Verstraaten van 's Gravenhage in zond, die met blauw en goud ornament op lichte ombertint, goed voldoet. De inzender behaalde een 3den prijs. Daarenboven verraste hij den bezoeker op marmerproeven, die van de natuur niet te onderscheiden waren. Hebben wij op de Antwerpsche Tentoonstelling natuurgetrouw marmer gezien, misschien zou in den prijskamp daarvoor, ten voordeele van v. d. Zee beslist zijn. Evenals te Antwerpen, zoo was het ech ter ook hierhoofdzakelijk het polijsten en het geduld voor den schildersezel, deden de proeven welslagen. De houtschilderingen, waaronder het noten hout, en een zeer gewaagde proef van mahonie- bloem, met weelderige partijen aan den zijkant, het glanspunt waren, die houtproeven (methode v. d. Burg) waren op dat gebied de juweelen der tentoonstelling. Die inzending verwierf de verguld zilveren medaille. Hummelinck, directeur van de Hollandsche fabriek van melk- Dr. Kuyper is goed op weg om ten deze voor producten te Vlaardingen. Een aantal graphische Nopens het overlijden van Bd. Busken Huet wordt door den Parijschen correspondent van de N. R. C. het volgende gemeld Huet, die zich volmaakt wel bevond, had Za terdag, als naar gewoonte, ijverig gewerkt aan zjjn letterkundige studiën, nadat hij des Vrijdags zijn wekelijks politiek overzicht had afgezonden voor zijn Indisch blad. Hij had een artikel onder handen over Von Scheffelt, waaraan hij met groote ingenomenheid had gewerkt en dat in de Gids verschijnen zou. Te vijf ure had mevrouw Huet, gelijk gewoonlijk, aan haren echtgenoot in zijn studeervertrek thee gebracht. Daarna had hij te zeven ure met zijn vrouw en zoon zeer smakelijk gegeten, en als gewoon lijk hadden zij aan tafel gesproken over geschied kundige onderwerpen, die tusschen vader en zoon steeds met zooveel warmte werden be pleit. Het gesprek had ditmaal geloopen over een der laatste artikelen van Paul de Saint- Victor betreffende de nichten van Mazarin. Als die bijzonderheid hier wordt vermeld, dan is het om aan te geven, wat degelijke toon er steeds heerschte in Huet’s familiekring en hoezeer hij tot het laatste oogenblik zijn levens een helder hoofd gehad heeft. Het gesprek duurde tot bijna negen uur, waarnaar de heer Huet, werklustig en opgewekt als altijd, terugkeerde naar zijn kamer, om er een sigarette op te steken en zijn boeken op nieuw ter hand te nemen. Dit was de laatste levensuiting, die van hem waargenomen is. Toen mevrouw Huet korten tijd daarna zijn kamer binnentrad, vond zij haar echtgenoot zittende voor zijn werktafel, met het hoofd in slapende houding, gebogen over de rechter leuning van zijn stoel en plotseling stond zij voor de ijselijke werkelijkheid het leven was gevloden, Huet was dood „Men moet den gezelligen, innigen huiskring van Huet van nabij gekend hebben, voegt de correspondent er bij, om te begrijpen welke ontzetting moeder en zoon aangreep bij dit on verwachte schouwspel. De heer en mevrouw Huet en hun zoon leefden onafscheidelijk bijeen. Hoe onafhankelijk Huet ook geweest zij in zijn letterkundige beoordeelingen, in zijn dagelijk- schen omgang was hij de welwillendheid, de goedhartigheid zelve. De tijd dien hij niet be steedde aan den arbeid, wijdde hij aan zijn huisgezin en aan het bedenken hoe hij het leven van zijn vrouw zou veraangenamen. Te vorigen jare verhuisd van de nabijheid van het Luxem bourg naar een veel fraaiere woning op het plein der Invalieden, had de heer Huet de kamers aldaar zeer comfortabel doen inrichten en de fraaie pronkkamer was nog ternauwernood ont- OVERZICÏÏT. Het gehaspel met Griekenland duurt nog steeds voort. De door de mogendheden gestelde termijn is verstreken, zonder dat de Grieksche regeering aan den baar gestelden eisch had voldaan en toch zijn de gezanten te Athene gebleven en worden de onderhandelingen voortgezet. Gladstone verklaarde Dinsdag middag in het Engelsche Lagerhuis dat de gezamenlijke mogendheden Griekenlands antwoord voor onbe vredigend hielden, doch voegde er niet bij welke nu hun verdere plannen zijn. De Temps meent te weten, dat zij genoegen zullen nemen met een verklaring der Grieksche regeering, dat zij binnen een bepaalden tijd ontwapenen zul, terwijl het agentschap Havas, dat den naam heeft van zeer Griekschgezind te zijn, een depêche uit Athene mededeelt, waarin het gerucht, dat de mogendheden er genoegen mede zouden nemen als Frankrijk voor Griekenland borg bleef, nadruk kelijk wordt tegengesprokenDelyannis zou daarvan niets willen weten, omdat dit een be- leediging zou zijn en wantrouwen zou aanduiden in Griekenlands plechtige verklaringen. Inmiddels hebben op uitnoodiging van Enge land de vijf mogendheden gezamenlijk aan Dely annis meer afdoende verklaringen gevraagd betreffende den termijn der ontwapening. De openbare meening in Griekenland is echter tegen elke concessie zoolang de internationale vloot niet vertrokken is. (Zie telegram.) Het JVag. Weekbl. blijft de Stand, het ant woord niet schuldig nopens de verklaring der houding, door ’t laatstgenoemde blad bij de Provinciale verkiezingen aangenomen, een hou ding die geheel in strijd is met art. 21 van het Program der anti-revolutionairen. De Stand. beweert wel is waar, dat het Program wél voor de Tweede Kamer, maar niet voor de Staten- Provinciaal noch voor de gemeenteraden is geschreven, maar, naar het W. W. doet uit komen, vloeit het uit den aard der zaak voort, dat als men voor de benoemingen van leden der Eerste Kamer zich met de andere deelen der rechterzij fraterniseert, men er evenzeer toe moet komen als het leden der Tweede Kamer geldt. Niet het minst als men zelf beweert, „dat de provincie verkiezingen haast nog wél zoo gewichtig zijn als die voor de Tweede Ka mer”, gelijk do Stand, zegt. Men dient wel degelijk op de politieke rich- letten. Het zou immers mogelijk zijn, dat in cenig college van de Provinciale Staten de meerderheid uit conservatieven bestond, die dan ook mannen van haar kleur zou afvaardigen. "Wil men nu mannen van dat soort, tenzij daartoe bij her stemming als gedwongen, waarom dan ook niet voor de Eerste Kamer Of is deze minder een politiek college dan de Tweede Zooveel echter blijkt uit wat de Stand. schrijft, aldus besluit het W. W>, dat haar hoofdredacteur ten aanzien van de verkiezingen voor de Tweede Kamer de door ons zoo dik wijls gewraakte tactiek wenscht vol te houden. Gaan nu de andere leiders daarmee mee, dan is er alle kans, dat de komende verkiezingen weer, evenals in ’84, bedorven worden en we aan kaarten zijn bij ’t werkje gevoegd. in onze Oost geworden is. Hoe de principien- De hooge Raad behandelde jl. Woensdag de zaak contra mevr. Bulkley en Kloppers. Mr. Yau Stipriaan Luiscius pleitte drie middelen: 1. weigering door de rechtbank omvragen voor de verdediging aan getuigen te doen, 2. niet opne men in het arrest van den tekst van art 2 van het strafwetboek en dat de handelingen in het huis vau mr. Hoek geen begin van uitvoering opleverden van poging tot ontvoering en dat de handelingen der politie niet ten laste van be klaagden kunnen komen. Pleiter bestreed sterk de houding der politie en verzekerde dat me vrouw Bulkley bij veroordeeling kalm in de cel zou gaan, ofschoon dit ongetwijfeld haar dood zou zijn. Het O. M. zal 17 Mei conclusie nemen. 1 OEEKER (OIRAAT ©3 - *=S> «I Ma i lliy\ K X JL A ÜS. t? I I T E A LAA 3 I ir 3. i Woensdag avond te acht uur was de Eerste Kamer weder bijeengeroepen. De nieuwsgierigheid en de belangstelling was hoog gespannen. Op de tribune stond een talrijk publiek op een en de gereserveerde tribunes waren allen dicht bezet. Men zag er o. a. den president en verschillende leden der Tweede Kamer. Nadat de Voorzitter had medegedeeld dat de markowet van de Tweede Kamer was ingekomen, en het voorstel bad gedaan de conversie Vrijdag te behandelen, welk voorstel werd aange nomen, kreeg de minister van binuenlandschc zaken het woord voor een mededeéling die hij wenschte te doen. Met ingehouden adem luisterden allen, maar gedachtig aan de wijze spreuk der vaderen„Die veel kalt, veel ontvalt”, bepaalde de Minister zich tot deze woorden: „Mijnheer de Voorzitter! Ik heb de eer aan de Kamer mede „te deelen, dat mtfn ambtgenooten en ik op vereerend verlan gen van Z M. den Koning, hun verzoek om eervol ontslag „hebben ingetrokken. Dit is niet geschied, dan nadat het Z.M. „behaagd heeft, het vormen van een nieuw ministerie op te „dragen aan een geacht en invloedrijk lid van de rechterzijde „der Tweede Kamer, welke opdracht door dezen is afgewezen. „Het ministerie blijft zich tot taak stellen, de ondernomen „herziening der grondwet zoo mogelijk tot stand te brengen.” Geen der leden vroeg het woord om eenige nadere ophelde ring. de Voorzitter bracht den minister dank voor zijn mede- deeling en de vergadering werd gesloten. Veel wijzer zijn we er niet op geworden. Vermoedelijk zal echter het geacht en invloedrijk lid zelf zich ttans genoopt gevoelen inlichtingen te geven of misschien zal zijn partijgenoot pi de Eerste Kamer, de grijze Elout, die wel voor hem willen yCrstrekken. (Zie telegram.) xiLiju uit/lll VYUl UGgUlyn. op UU puilUcliU 11GL1- i AltiL AlUUltlUcölUUr VclIL UÖI1 12)011(1 VOOL cUgCIIl. ting van de desbetreffende tusschenpersonen te kies-en stemrecht heeft besloten, geen verder gevolg te geven aan bet eerst genomen besluit om een adresbeweging aan den Koning in het leven te roepen. In een gecombineerde ver gadering van de hoofdbestuurders van den Bond, voor de Tweede Kamer geen van het Alg. Ned. Werkliedenverbond en van den Soc.-Dem. Bond bleek geen samenwerking mogelijk te zijn. Laatstgenoemde Bond wilde volgens het Orgaan aan een dergelijke beweging zijn medewerking niet verleenen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1