ffl ID WfflIHUD TOOR DE MIffl EMET IRROOISSfflfT SfflL w No, 39. E E N-E N-V EERTIGSTE 1886. EJi Z AT KRD AG 15 31 JE£ I. 00. 1c >- i. I Deze COURANI verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. 00, 50, ilo. d: irt a- it) in o- r- ADVERIENHÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 71/* Cents. Bij abonnement is de prijs be. lang rijk lager. Vc or waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. .2 10. J ilo. 0 3o 00, •oer eur 00, .00 A2 Uit goede bron verneemt de Berlijnsche correspondent van de N. li. Ct., dat de Duit- sche regeering, na de aanneming van het zalm- tractaat door de Nederlandsche Kamers, niet meer zooveel politiek ge wicht als vroeger hecht aan het tractaat over den letterkundigen eigen dom. Met het oog op den algemeenen en ster ken tegenstand, dien dit tractaat in Nederland ondervindt, en in de onderstelling, dat mis schien later een internationale regeling van het bedoelde onderwerp tusschen alle staten mogelijk is, schijnt de regeering te Berlijn niet geneigd te zijn, om ter wille van laatstbedoeld tractaat, de thans bestaande voortreffelijke verhouding tusschen Berlijn en Den Haag eenigszins in gevaar te brengen. De Staats- Courant meldt, dat de tegenwoor dige zitting der Staten-Generaal zal worden ge sloten in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, op Dinsdag 18 Mei aanstaande, des namiddags ten 3 ure. De Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt A KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen onder de aandacht van degenen, die, gedurende het jaar 1885 iets voor de gemeente hebben verricht ot aan haar gele verd, dat hunne pretentien, voor zoover ze niet vóór of op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moe ten worden gehouden voor verjaard en vernietigd, volgens art, 228 der gemeentewet, in verband met de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51). Sneek den 14 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. derdaad, ging men op het bewuste artikel af dan zou men gelooven, dat het geheele stelsel van R. een leugen, de installatie Amsterdam- Haarlem een m ystificatie, de proefneming mis leiding, de installatie van het Belgische net een fictie was, en de telefoongemeenschap tus schen Parijs en Rouaan, Parijs en Reims, Mün chen en Augsburg, Weeneu en Brünn nimmer tot stand was gebracht.” De mededeelingen, door de Arnh. Crt no pens het onvoldoende van het systeem-Rijssel- berghe gedaan, worden thans ten stelligste weersproken door den heer H. van Eek, directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam. Na de onjuistheid van de verschillende bewe ringen te hebben aangetoond, besluit hij aldus „Om te resumeeren zou men kunnen zeggen: les gens quevous tuez se portent assezbien. Het blijft echter treurig, dat zoo maar klakkeloos en ondoordacht een zaak verdacht kan worden gemaakt, nadat die reeds gebleken is goed te zijn, en op een administratie een blaam kan worden geworpen, terwijl zij lof verdient voor haar pogingen het telegraafwezen in Nederland En in- A KUIPERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad no. 95), ter openbare kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan Jakob Terpsma, van beroep Kui per alhier en zijne rechtverkrijgenden, tot op richting eener Kuiperij in het gebouw kada straal bekend gemeente Sneek, Sectie B no. 185, gelegen in de Leeuwarder Pijpsteeg. Sneek den 13 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. I ontbonden met het tijdstip der sluiting in het I vorige artikel bepaald. De verkiezingen der leden van eene nieuwe Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag den 22 Juni 1886; waar herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Dinsdag den 6 I Juli daaraanvolgende. De eerste samenkomst der Kamers van de Staten Generaal zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Woensdag den 14 Juli 1886. les releveerde namelijk dat Lavertu, die in 1880 wegens diefstal tot tien jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, kort daarop gratie kreeg. Die gratie berustte op een vergissing. Een broeder van den besch., die gelijk met dezen in het tucht huis zat, werd ernstig ziek. De geneesheer gaf hiervan een attest aan de bevoegde autoriteit af, maar vermeldde per abuis daarin den gezon den Lavertu (thans beschuldigde) in plaats van den zieke. De Koning verleende gratie en zoo kwam de man, over wien thans weder de vierschaar gespannen werd, op vrije voeten. En hoe hij die onverwachte genade heeft gebruikt, blijkt uit het feit dat hij weder bedreven heeft. Tegen Lavertu is nu 15 en tegen Bot 12 jaar tuchthuisstraf gerequireerd. Terwijl mevr, de wed. J. te Middelburg bezig was het petroleumkomtoor aan te steken, vloog dit in brand. Om de vlam te blusschen begaf zij zich met het brandend voorwerp naar den tuin, doch de vlammen deelden zich aan haar kleeren mee en zij bekwam ernstige brand wonden. Een buurman, die haar treurigen toe stand ontdekte, kwam haar ijlings te hulp en wist zooveel mogelijk het vuur te dooven. Te Breda is de korporaal Hermanns Boshoven, terwijl hij de wacht had bij den grooten soep ketel, in slaap gevallen en in de kokende soep geploft. Hij werd zoodanig met brandwonden overdekt, dat hij onmiddelljjk naar het hospitaal moest worden vervoerd, waar de ongelukkige spoedig den geest gaf. Met het zoeken naar kievitseieren in de maand April is op Texel een flink daggeld verdiend. Sommige der bekwaamste zoekers verdienden met dat werk f 80 a f 90. De kievitseieren, in dit jaar van genoemd eiland verzonden, beloopen van 15,000 tot 20,000 stuks. Naar matige be rekening werd daarvoor ruim f 2000 ontvangen. Aangaande de restauratie van het stadhuis te Woerden meldt men aan het R. Nbl., dat de gevoelens over do groote historische kunstwaar de van dit gebouw zeer uiteenloopen, alsook dat men met den architect van rijkswege, den heer Cuypers, lang niet op één stoel zit. Opmerke- Irn 'si ^wiil de heer Busken Huet in op het stadhuis te Woerden, de heer Cuypers niet eens schijnt geweten te hebben, dat dit stadje zulk een prachtgebouw bezat. Dit is voor het oogenblik zeker, dat Woerdens vroede raad zich alleen met den Minister van Binnenl. Za ken wil in contact stellen, „den heer Cuypers” zooals een raadslid zich uitdrukte „niet meer wenscht na te loopen”, en in allen gevalle hoopt te zorgen, dat er geen enorme uitgaven zullen gedaan worden, daar men zich aan Heusden denkt te spiegelen, dat bij de restauratie, in plaats van */4 ton, f 55.000 zou moeten bijpassen. Onder de vraagpunten voor het 39e landhuis- houdkundig congres, te Leeuwarden te houden, komen de volgende voor Uit de ontwikkeling van den handel in kunst meststoffen, vooral in de noordelijke provinciën van Nederland, blijkt het groote voordeel, dat ook hier te lande bij doelmatige toepassing door kunstbemesting te verkrijgen is. In andere streken van het land bleet onder zeer over eenkomstige omstandigheden die toepassing nog bijna geheel achterwege, ofschoon er niet aan te twijfelen valt, dat ook daar door dezelfde middelen even groote voordeelen te bereiken zouden zijn. De vraag rijstdoor welke mid delen kan in die streken de toepassing van kunstmeststoffen worden aangemoedigd. Inlei der prof. Mayer te Wageningeu. Verdient voor de veehouding het stelsel- Goffart (inkuilen van groen voeder) aanbeveling, of zou aan andere stelsels de voorkeur gegeven moeten worden? Inleider de heer G, Reijnders te Wageningeu. Welke soorten van groenten verdienen tegen woordig voor de cultuur in het groot aanbeve ling, vooral met bestemming voor Londen of andere groote buitenlandsche markten Is de bijenteelt voor den landbouwenden stand in Nederland van zoodanig belang, dat daarop door de landbouwmaatschappijen meer de aandacht moet worden gevestigd, dan tot nu toe het geval is Inleider de heer mr. A. Ferf te Franeker. Is de oprichting eener vennootschap voor internationalen handel in fokvee, voornamelijk tot uitvoer naar Noord-Amerika en andere lan den waar Nederlandsch vee gevraagd wordt, wensehelijk in het belang der Nederlandsche veefokkers Inleider de heer H. M. Hartog fiev e/dt* ouw.Ao ziivii uiuuxviuoiiuo bxgul wegen niet meer partij getrokken kunnen wor den voorden landbouw dan tot heden geschiedt? En zoo ja, hoe Zou het ook wensehelijk zijn, dat in de wet van 25 Mei 1880 tot bescherming van dieren, nuttig voor landbouw en houtteelt, of in het koninklijk besluit, regelende de uitvoering dezer wet, veranderingen worden gemaakt En zoo ja, welke? Inleider de heer dr. J. Ritsema Bos te Wageningeu. Zou het, bij den sterk verminderden koop- en huurprijs der landerijen, niet wensehelijk zijn om veel afgelegen en niet bijzonder vrucht baar bouwland in boschgrond te veranderen Zoo ja, welke houtsoorten bieden dan de meeste kans op voordeel Wat is er te doen, om de blijkbaar in ons land weinig ontwikkelde kennis van houtcultuur onder den landbouwersstand te doen toenemen? Hoe staat het met de op het vorig landbouw- congres besproken veraudering in de wijze, waarop de voordrachten der omgaande land- bouwleeraars gehouden worden. Is daarvan reeds iets in den afgeloopen winter merkbaar ge weest Is het streven der vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel in het belang van den Nederlandschen landbouw? Zoo ja! Wat kan het congres doen om die vereeniging Onder het opschrift: „Deputatenvergadering” lezen wij in de Standaard Veel zal van den 13eu Mei afhangen. Immers triomfeert dien dag te Utrecht de in nerlijke overtuiging, dat in den grooten strijd tegen de God-onteerende theorieën van het Li beralisme alle liefhebbers van het Woord des Ileereu één breeden, ondoordringbaren phalanx behooren te vormen, dan wacht ons op 8 Juni een schoone uitkomst. Dusver, én in 1879 én in 1881 én in 1883 ■én in October 1884 behield steeds die schoone overtuiging de overhand, en rusteloos wies daar door de stroom van anti revolutionairen invloed. Zelfs wat vroeger nimmer mogelijk scheen, is thans reeds een oogenblik gebeurlyk geweest: het overgaan van de regeermacht op een man uit onze gelederen. Dat we zoover kwamen, dankten we aan de heilige drijving des Heeren, en dies aan ons onwrikbaar vasthouden aan den van zelf geboden stelregel: „Op kerkelijk terrein iedere opinie vrij gelaten, maar bij de stembus als politieke mannen één”. Wel zag men nu en dan, dat de natuur som migen te machtig werd. Bij een koele bries hielden ze zich nog kalm, maar als het storm tuig opging, dan kropen ze angstig in hun hut of sprongen gekleed in de sloepen. Maar ons bevaren volk deed aan die Neptunus- kunsten niet mee. Bedaard en gelaten bleef het zijn koers ver volgen. En als we dien koers ook nu maar houden, komen we in Juni ver. Tusschen de gemeenten Helmond en Zome ren is, naar de ’s Hert. Crt. meldt, een eigen aardig geschil gerezen. Op 23 Febr. verliet een meerderjarige boerenknecht zijn dienst te Hel mond, na zich alvorens bij een ander inwoner dier gemeente te hebben verhuurd om 1 Maait in dienst te treden. Hij ging in den tijd tus schen 23 Febr. en 1 Maart .bij zijn vader te Zomeren inwonen (zonder echter ten raadhuize van Helmond zijne verandering van woonplaats aan te geven) en werd aldaar krankzinnig. De vraag is nu gerezenwie van beide gemeenten moet de verplegingskosten dragen? een vraag, die afhankelijk is van de vraag waar had de bedoelde persoon zijn wettelijke woonplaats tijdens hij krankzinnig werd Zomeren zegt te Helmond Helmond daarentegen zegtte Zomeren. Aanvankelijk schijnen Gedeputeerde Staten Zomeren in het gelijk te stellen. Hel mond blijft echter zijn eenmaal ingenomen stand punt handhaven, zoodat weldra de Raad van State over het geschil zal hebben te oordeelen. Bij de behandeling van de strafzaak tegen Willem Lavertu en Jan Thomas Bot te Am sterdam, beschuldigd van diefstal van horloges bij den horlogemaker Verheijden te Amsterdam, u»«x Fv&.xxÖOU. xxOu vcxvöx«ax„c<.eu x.4 x.- is een opmerkenswaardig feit genoemd. Mr, Jol* I op de hoogte van den tijd te houden. Eenigen tijd geleden verscheen bij den heer Gosler te Haarlem een gedicht getiteld „Julia, een verhaal van Sicilië,” door Guido. Het boekje zag er keurig uit. In verschillende tijdschriften en bladen werd het besproken of vermeld. Dit boekje was een fopperij. De hh. Kloos en Verwey hadden het met de bereidvaardige hulp van eenige vrienden samengesteld en den heer Gosler beetgenomen. Met den heer Gosler zijn er echter ook anderen ingeloopen, want het gedicht is o. a. door Fiore della Neve, Hulda, Smit Kleine en Cosman besproken en meer of min gunstig beoordeeld, Thans hebben de hh. Kloos en Verwey in een brochure, den titel voerende „de onbevoegdheid der Hollandsche literaire critiek,” de verschillende beoordeelaars a faire genomen en zich vroolijk gemaakt met de gunstige beschouwing aan hun „letterkundig product” gewijd. Vooral de heer Smit Kleine, die er uitvoerig over schreef, hoeft het hard te vorantwooi’dcn. I f 'I rm I H 1 ft K M Li A .V I*. I 6 '2 110 id l ia ën 2 in 20 ’s -f ZiM II yy Li ft Dd VftXx lA21x2 J 2} 11'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1