II No. 42. E E N-E N-V EERTIGST E J 1886. Paardenmarkt te Sneek. 26 MEI. U I T DE PER 3. 0 t I ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel langrijk lager. Uitgever. .20, ko- 353 n It e n ge- van I’S, N’S be- tien meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be- Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den '1 j BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. KENNISGE VIN G. SCHUTTE RU. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van &XEEK brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat de commissie van onderzoek voor de schutterij, hare zitting zal houden ten ge- meentehuize op Maandaggen 31 Mei 1886, des middags 12 war, tot onderzoek der redenen van vrijstelling van hen, die ten vorigen jare voorwaardelijk van den schutterijdienst zijn vrügesteld. Voorts wordt herinnerd, dat, indien zij niet voor de commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten deze gevorderde bewijsstukken, zullen be langhebbenden van af heden, zich des voormid- dags tusschen 10 en 12 uur ter Secretarie der gemeente kunnen aanmelden. Sneek den 18 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. eigenbelang eu vaderlandsliefde. Om het va derland voor onlusten, zoo nadoelig voor rijken en armen beiden, te behoeden, offerde hij de kans, op overwinning van eigen inzichten, op. Dat was verstandig, vaderlandslievend. Thans na bijna veertig jaren is grondwets herziening, verbetering van de staatsinrichting, wederom een volkseisch geworden. Nu geldt ’t niet de macht des Konings, maar die van da rijken en gegoeden, bij wie sedert ’48 de macht in den staat feitelijk berust. Evenals de ple bejers in het oude Rome en de volkspartij in da republiek der Vereenigde Nederlanden, eischen thans de werklieden en de kleine burgerü stem in het kapittel van den staat, om naast de be langen van de gegoeden ook die van de minder door fortune gezegenden te doen behartigen. De regeering is niet achtergebleven. Ze heeft adviezen eener staatscommissie ingéwon- nen, voorstellen ingediend. Voorloopige ver slagen, memories van beantwoording, eindver slagen en wat niet al meer, zijn uitgebracht; woordenstroomen zoo krachtig en overvloedig als de Rijn bij Schaffhausen, hebben het bijblad weelderige vruchtbaarheid verleend, en toch zullen we hoogstwaarschijnlijk te vergeefs de vruchten in het Staatsblad zoeken tenzij.... van het vreedzame wapen het stembiljet dezer dagen een goed gebruik wordt gemaakt. Het blad wijst vervolgens op den grooten bijval, welke de beweging van algemeen stem recht overal bij het volk vindt. Blijkbaar waait eon gezonde democratische geest wel te onderscheiden van den revolutionairen door alle deelen des lands. Met voldoening begroet het de poging van een deel der afgevaar digden op de vergadering der Liberale Unie, om de invoering van het algemeen stemrecht mogelijk te maken en alleen uit te sluiten de onder curateele gestelden enz. en zij die niet schrijven konden, al mocht deze poging den bijval der meerderheid niet vinden. Na nog het noodzakelijke van goed volks onderwijs te hebben aangetoond, komt het blad ten slotte nogmaals op het algemeen stemrecht terug om te betoogen dat het tot een verhoogd nationaal leven, dus tot verhoogde volkskracht zal leiden, terwiil Jhet, eindigt met de vnDenda wooraen „De liberale partij veriooehene ook hierom niet langer hare edele afkomst; zij zorge er voor niet langer blozend te moeten zwijgen, als haar grondlegger haar bestraffend afvraagt; Mannen-broederswaarom verloochent gij mij? De haan heeft reeds twee, neen, reeds veel meer malen gekraaidOntwaakt liberalen, ontvliedt het nachtelijk duister, treedt het vriendelijk morgenrood kalm en waardig tegemoet, doe het zijn de geluksbode van een blijden dag!” De Standaard stelde in een zeer heftig stuk tegenover het non possumus wij kunnen niet der rechterzijde het non volumus wij 'wilten niet der liberalen. „Ware het bij de liberalisten ook een: Non possumus geweest roept het blad uit - dan zouden ze dit wel gezegd hebben, en ontging hun alle recht, om ons non possumus na te roepen. r honden dus welmaar zij wilden niet. Zij wilden niet aflaten van hun millioenen uit de schatkist. Zij wilden niet afzien van hun exorbitant privilege. Zij wilden geen afstand doen van hun aanmatiging en kwetsende hoo- yaardij. Het was en zou blijven: Een libera list, de eigenlijke burger, de fatsoenlijke man, die in de schatkist mocht grabbelen. En daar- naast, neen, daaro/icZer, de christen in den lande een gedulde pariah, van mindere herkomst en lager bedoelen, voor het vullen van die schat kist goed. „En toen hebben we hun gesmeektLaat van dat opzet af. Op dien voet kunnen we als bur gers niet saam leven. Dat is beleedigend voor ons. Meer nog, beleedigend voor den naam, dien we belijden Maar niets hielp. Ze bleven roepen: Wij willen nietEu zoo stond dan te genover ons non possumus hun non volumus. „Vrage: In welke leus schuilt meer zedelijke kracht Eenige liberale bladen toonen aan dat deze voorstelling in ’t minst niet met de waarheid overeenkomt. Het Hand, schrijft o.a. „Dat is een grove onwaarheid. De meerder heid der liberale kamerleden heeft gestemd voor het voorstel-De Beaufort c.swaarbij aan den gewonen wetgever de inrichting van het open baar onderwijs werd overgelaten, op gelijke wjjzë ais de heeren De Savornin Lohman en De Geer in hun nota van 1883 hadden ge- wenscht. Een nog grooter getal liberalen stemde voor de lezing der regeering, waarbij zelfs de mogelijkheid van subsidie in de grondwet werd erkend. naar ao anti-rovoiutionairen wilden dat niet aannemen, zij eischten meer, en verkregen daar door voor hun partijgenooten niets» Van hun geldt dus niet dat ze nifet konden, maar dat ze niet wilden. „Tegen den onwil om den aangeboden vrede te sluiten, zou den anti revolutionairen leden der ontbonden Kamer, naar ’t Hand, erkent, slechts loon naar werken geschieden, als de groote meerderheid der kiezers hun te kennen gaf„gij hebt de verzoening niet gewild, nu willen wij u niet.” De Arnh. Crt. wijst op het artikel van prof. Buijs, waarin daghelder wordt aangetoond dat de liberalen alles hebben willen geven wat de anti-revolutionairen konden begeeren, maar dezen antwoordden: wij kunnen niet. De katho lieken, die geen grondwetsherziening wenschen, maakten hun de aanneming onmogelijk. En op de insinuatie van de Stand., dat de liberaal in de schatkist grabbelt en de christen goed genoeg is om die te vullen, antwoordt de Arnh. Crt. alleen dit„Men moet wel door partijdrift alle besef van waarheid en eerlijkheid yerloren hebben, om zulk een aantijging te kun nen neerschrijven.” In de Werkmansbode komt een woord voor aan de liberalen. Het blad brengt in herin nering, dat koning Willem II in 1848 op het gevaarlijke oogenblik wist te kiezen tusschen De wet tot verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effecten treedt, zooals men weet, in werking op 1 Juni 1886. De zegeling van buiten het rijk of in de overzeesche be zittingen van het rijk opgemaakte effecten (voor zoover nog niet behoorlijk gezegeld) geschiedt met den natten stempel aan alle kantoren van het buitengewoon zegel, en door opplakking van zegels aan alle kantoren van registratie- of successierechten. Plakzegels zijn, van heden 24 Mei af, ver krijgbaar aan alle kantoren van registratie of successierechten. Na opplakking zijn zij slechts geldig, indien zij door of namens een ontvanger van een dezer kantoren zijn afgestempeld. De opplakking en afstempeling aan huis kan ver zocht worden. Belanghebbenden, die hunne buitenlandsche K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken aan de ingezetenen be kend, dat het door hen vastgesteld Primitief- Kohier van Belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden, voor het jaar 1886, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ingezonden en alzoo een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sneek, 25 Mei 1886, Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. gemeente SNEEK, maken bekend, dat de Voorjaars-Paardemarkt, dit jaar invalt op Woensdag den 2en Juni e.k., en dat overeenkomstig artikel twee der veror dening op de heffing van marktgeld, van elk paard of veulen dat wordt aangevoerd, tien cent I marktgeld verschuldigd is. Sneek, den 21 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. B E K E N DM A K 1 N G. „Verhuizing Woonplaatsverandering”. De BURGEMEESTER, Hootd van Politie der gemeente Sneek, herinnert den ingezetenen, aan de volgende artikelen der Algemeene Po litie-Verordening dezer gemeente: „Art. 3. Ieder eigenaar, vruchtgebruiker, be heerder of bewoner van een gebouw, is verplicht te zorgen, dat het wijkcijfer en nummer, zoo mede het kadastrale nummer en de sectie, steeds duidelijk zichtbaar zijn. „Art. 4. Ieder, die eene nieuwe woning of een gebouw sticht, is gehouden binnen 14 dagen, nadat het pand in gebruik is gesteld, ter secre tarie aanvraag te doen, naar het op het pand te stellen wijkcijfer en nummer, zoomede naar het kadastrale nummer en de sectie, welk een en ander binnen ééne maand na den dag der opgave aan den hoofdingang moet worden ge plaatst, overeenkomstig art. 2. Van de Woonplaatsverandering. „Art. 5. leder hoofd van een gezin of alléén Wonend persoon, die van woonplaats verandert, is verplicht hiervan binnen ééne maand ter Secretarie aangifte te doen en op aanvrage van de politie alle hieromtrent verlangde inlichtingen te geven.” „Art. 6. Het hoofd van een gezin is ver plicht, ter Secretarie aangifte te doen van alle veranderingen daarin voorkomende, ook betrek kelijk het dienstpersoneel". Wordende alzoo ieder ingezetene hierop at tent gemaakt, daar tegen de overtreders dezer artikelen onmiddellijk proces-verbaal zal worden opgemaakt. Sneek, 18 Mei 1886. De Burgemeester, Hoofd van Politie, voornoemd, ALMA. Ié Afd. M/S no. 434, Prov. blad no. 47, brengen ver lofgangers der militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den den Juni e. k.des voormiddags ten 101/, ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers, voor zoover zij vóór den Isten April jl in het genot van onbepaald ver lof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren. Dat de verlofganger bij hei onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van twee tot zes dagen door den Miiitie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1®. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2®. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen, niet voorzien is van de hiervoor vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Den verlofgangers worde herinnerd, dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt ge houden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaal de wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige redenen niet ver schijnen en dat zij, die zich in eene andere ge meente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 dier wet is opgelegd. Sneek den 21 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie der Gemeente, voor den prijs van 25 cent per stuk, afdrukken verkrijgbaar zijn van het verslag van den toestand der gemeente over 1885, hetwelk den 8en April j.l. aan den Raad is aangeboden. Sneek den 24 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris des Koning dezer Provincie van den 12 Mei 1886, ter openbare kennis, dat bet onderzoek van de I sun. BI M A N I». Allmn -rrti zs. i tv i in uk. mes stra Jo ta n- >ers nes itje ena re ek, ska en) en en ma te- Ca- 5 Pt ran jen net Js- rau ng as- ne e- m in in k- tje ;a. an na iet et n- rf- rk an ob er in id r. 11 Q- n. e- 1 18 edig het rhé, Z>J ide- SOEK» COURANT iiiiih-n huikmnt min worde l—'i ■BgWBMmiBgBggSWRMBBmMi IIIW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1