ffllllfs- HI IDIMfflHlll) TM DC Mffl ffl HET IM’DIS Siffl Slffl. f li» No. 43. E E N-E N-V E E R T I G 8 T E -I A A R O A N R. i N 1886. Paardenmarkt te Sneek. 29 revolutionaire kiezers nog niet en meent dat zij, bil hPFflfnm mi nnr VAnH zlz^ 1 ik )0 0. ontvan- een verdee- ~i tevreden en De gegeven rt ie e- lo a le er 0, 14 0. o, 0, o» 1: a- on BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, maken bekend, dat de Voorjaars-PaardeniarkL -12 irr op 15 Juni. Van Hildebrand’s „Camera Obscura” is thans de zestiende druk verschenen. Wij releveerden in ons vorig nummer dat de Arnh. Ct. dezer dagen melding maakte van da uitlevering door Nederland aan Pruisen van een persoon, die zich jaren geleden aan omkooperii van getuigen zou hebben schuldig gemaakt en zich thans hier te lande bevond. Het blad keur de het streng af, dat onze regeering, ten einde een bevriende mogendheid te believen, in strijd met het stellig recht had gehandeld. Mr. J. A. Levy te Amsterdam is van oordeel dat de Arnh. Ct. hier dwaalt en stelt dit, met aanhaling van verschillende wetsartikelen, in het licht. Onze regeering heeft z. i. haar verplich tingen niet uit het oog verloren. Te Volendam zijn Maandag van het gezin van 10 personen van den kastelein Spaander 9 ziek geworden na het gebruik van varkens- vleesch, dat Zaterdag aldaar door een slachter bezorgd was. De vrouw van Spaander had het vleesch tot Maandag boven in een kast laten staan, zonder zouthet is door de warmte be dorven geraakt en met schimmelplanten bedekt. De man, knecht, meid, een loodgietersknecht (die er aan het werk was en meegegeten had) zijn allen zeer ziek geworden, ook de kinderen. De vrouw en een kind, die alleen het vet van gr^5le^^bruik,L zijn in lichten behalve één kind, dat noch vleesch noch vet gebruikt had. Het varken is evenwel best ge weest, daar niemand anders op Volendam ziek is geworden. De burgemeester van Edam heeft dadelijk een onderzoek ingesteld en nog in den laten avond en nacht een verhoor gehouden. Thans zijn allen vrij wel, doch enkelen liggen nog te bed en zijn zeer zwak. Z. M. de Honing heeft benoemd toF c ger der belastingen te Druten den heer K. de Graat, thans te Balk. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, vertrekt deze week naar Aken tot het ondergaan van eene gezondheidskuur en zal omstreeks 4 weken afwezig zijn. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Faddegon, voormalig drukker van het weekblad Argus, tot 15 dagen celstraf en f25 boete en de kosten van het geding. Voor een paar dagen werd, naar ook door ons werd gemeld, to Amsterdam tegen een voormaligen predikant proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van boeken uit de stads-bibli- otheek. De man is thans op nieuw gehoord verdacht van diefstal van een gouden bril ten huize van een ingezetene der hoofdstad, wien bij ondersteuning kwam vragen. Woensdag is te Zutfen in de bekende zaak van den Lichtenvoordeschen veldwachter J. D., tegen den redacteur der Zutf. Ct., den heer B. Cuperus, eeu boete van f 25 en de kosten van het geding geëischt. Mr. J. J. Henry pleitte op verjaring. Uitspraak Woensdag a.s. Voor den Hoogen Raad werd jl. Maandag Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. - dit jaar invalt op Woensdag den 2en Juni e.k., en dat overeenkomstig artikel twee der veror dening op de heffing van marktgeld, van elk paard of veulen dat wordt aangevoerd, tien cent marktgeld verschuldigd is. Sneek, den 21 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voomoemd n ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris des 'k'zar Provincie van den 12 Mei 1886 leAfd.M S.no. 434, Prov. blad no 47, brengen ter openbarekeunis, dat bet onderzoek van de ver- organgers der militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den Vdden Juni e. k.des voormiddags ten 10*/a ure. Dat aan dat onderzoek zullen belmoren deel e nemen alle binnen deze gemeente gevestigde -Miliciens-Verlofgangers, voor zoover zij voorden isten April jl. in het genot van onbepaald ‘ver lof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zi) belmoren. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek mee verlof medegegeven, van zijn zak Doekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der op de Nationale Militie een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger: 1 die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen, met voorzien is van de hiervoor vermeide voorwerpen 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken, bij oet onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Den verlofgangers worde herinnerd, dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt ge- ouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat «e stratbepalingen van art. 144 der aangehaal de wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige redenen niet ver- 8C lijnen en dat zij, die zich in eene andere ge- nieente gaan vestigen, de verplichting wordt voorgehouden, welke aan hen bij art. 134 dier wet is opgelegd. 'Sneek den 21 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voomoemd, n ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. BEKEND MAKING. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek orengt ter openbare kennis, dat het Kohier der reraoneele Belasting no. 8, dienst 1885/86, de- zer gemeente, aan den heer Ontvanger der Di recte Belastingen ter invordering is ter hand Sesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, °ij den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. öoeek, den 27 Mei 1886. De Burgemeester voomoemd, ALMA. bij herstemming voor de keuze gesteld: een liberaal of een Roomsch katholiek, den eersten zullen nemen. Gelukkig voor haar dat de ka tholieken op dit punt beter de belangen van het partijverband grijpen. Zij stemmen, gelijk o a. te Almelo by de vorige verkiezing is ge bleken, wel op anti-revolutionairen en hebben b.v. te Middelburg zelfs de antipathie overwon nen die Keuchenius altijd bij hen opwekt. Of de katholieken zich met zulk ec ling der te bemachtigen zetels zullen stellen, moet de toekomst leeren. schikt zich intusscneo reeds in den vev- kiezingsstrijd naar de Standaard en beveelt haar geestverwanten aan maar eenvoudig de candidaten der anti-revolutionairen te steunen. Natuurlijk spreekt het blad niet van een dis trict als Zevenbergen, waar de heer v. d. Borch plaats zal moeten maken voor een katholiek vertegenwoordiger. Wat over het geheel de aftredende anti-revolutionaire leden der Kamer aangaat, zij zitten eenmaal, en het is veel moei- lijker een zetel in de Kamer te veroveren dan er een zetel te behouden. En wat nieuwe can didaten betreft: de zekerheid van een medestander der rechterzijde gekozen te zien behoort h. i, zwaarder te wegen dan de kans om een man volkomen naar haar hart in de Kamer te brengen. Het blad besluit het artikel aldus nWij katholieken worden door onze bondge- nooten vaak onheusch bejegend. Toegegeven Met laatdunkende aanmatiging eischen zij voor de hunnen bij uitsluiting hetgeen ook voor een deel aan de onzen zou toekomen. Ongetwij feld Door ons te onthouden, zouden wij de anti-revolutionaire partij in de Kamer vernieti gen. Volkomen juist! Maar wij zouden daar mee tevens ons zelven al ware het met een twee- of drietal katholieke Kamerleden meer met gebonden handen en voeten overleveren aan de willekeur der schoolwetpartij. En dat mag niet het beroep behandeld van het hoofd der chris telijke bewaarschool te Zaandam, die met be vestiging van een vonnis van den kantonrech ter aldaar, door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot f 10 boete, omdat zij tijdens een bezoek van den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht geen geneeskundige ver klaring kon overleggen dat haar helpsters een aantal leerlingen waren gevaccineerd, adv.-generaal was het met de reeds gcgv.ou beslissingen eens, dat een bewaarschool wel degelijk als een school voor het geven van lager onderwijs moet worden aangemerkt, en dat daar zeer zeker van onderwijzeressen en leer lingen sprake kan zijn. De uitspraak is bepaald ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7>/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Uit Roermond wordt van 23 Mei aan de N. R. Ct. gemeld De personentrein van Antwerpen, die Zondag ochtend te 9 ll2 uur moest aankomenkwam eerst te 11.30. Aan het station te Moll is de trein door het verkeerd staan van een wissel op een stilstaanden goederentrein gestooten, waardoor een hevige botsing ontstond. Een passagier werd gedoodaan een Duitsche dame werden de beide beenen afgesneden. Buiten dien is nog een reiziger doodelijk gewond, en bekwamen vijf anderen lichtere verwondingen. Een soldaat zat zoodanig tusschen een verbrij zelden coupé geklemd, dat men hem er uit heeft moeten zagen. Hem was geen letsel overkomen. Er bevonden zich 600 personen op den treintengevolge der verkiezingen voor de Provinciale Staten, welke dien dag in Bel gië plaats hadden. Te Roermond is oensdag het lijk aange bracht van de Duitsche dame, wie de beide BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op artikel 39 der Algemeene Politie verordening dezer gemeente, houdende bepa lingen omtrent het schoonhouden en reinigen van goten, riolen en andere wateriossingen f Verwittigen den ingezetenen, dat alle goten, riolen, waterlossingen en vergaderbakken, binnen acht dagen na heden door hen moeten zijn gereinigd, en dat na verloop van dien termijn vanwege de politie een onderzoek daarnaar zal worden ingesteld. Zullende tegen de overtreders proces-verbaal worden opgemaakt, zijnde togen hen bij art. 213 dier verordening eene geldboete van 1 tot 25 gulden met of zonder gevangenisstraf van één tot drie dagen bedreigd. Sneek den 28 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voomoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Het centraal-comité heeft aangeraden in de districten Almelo en Delft slechts één candidaat van anti-revolutionaire zijde te stellen. De ver- eenigde rechterzijde liep anders gevaar in die districten één lid te verliezen, daar de beide liberale candidaten dan allicht voor den tweeden zetel in herstemming zouden komen. ’t Kwam ons voor, zegt de Ziv. Ct., dat aan deze redeneering iets ontbrak. Stel toch dat in het district Almelo de anti-revolutionairen twee eiged candidaten proclameeren en dat zulks ook door de katholieken geschiedt, dan zouden, aannemende dat herstemming noodig wordt, de twee liberale candidaten staan tegenover de twee candidaten, welke de meeste stemmen verwier ven. Het gevolg zou waarschijnlijk zijn dat de liberalen in herstemming kwamen met de beide katholieke candidaten en dat de twee anti-revo lutionairen uitvielen. Bij herstemming zouden laatstgenoemden dan op hun katholieke partij- genooten kunnen stemmen en aannemende dat de verbonden groepen de meerderheid heb ben booh do iiboxalo oandidaton irvion. Uit hetgeen de Standaard nader schrijft ter ondersteuning van het advies door het centraal- comité gegeven, blijkt dan ook dat het blad de quaestie anders en zuiverder stelt dan door het comité geschiedde. Men oordeele Stel toch, schrijft de Stand., dat b.v. in Delft twee roomsche candidaten met de twee libera- listen in herstemming kwamen, dan liep het nog erger. Dan toch zoude niet slechts éen, maar beide zetels verloren zijn, daar men zeer goed weet, hoe in zulk een geval de Protestantsche tradition al wat met-Roomsch is tegen het room sche tweetal zou vereenigen. „De vraag of dit goed zou zijn, kan thans buiten bespreking blijven. Thans rekenen we en wie rekent heeft uitsluitend te rade te gaan met de nuchtere feiten. En de feiten zijn nu eenmaal zoo. „Zoo sterk zelfs werkt deze factor bij de stembus, dat in Gouda, in Zwolle, in Leiden, of waar ook, bij herstemming de liberalist het altoos van den roomschen candidaat winnen zou, indien bij de eerste stemming het antagonisme tusschen roomsch en protestantsch weer tot op het kook punt verhit wierd. „Zoodra dit fanatieke vonkje glimmen gaat, worden de politieke verkiezingen door de libera- listen terstond in kerkelijke verkiezingen omge zet en spelen zij zelve voor den derden hond, die met het been wegloopt.” De Standaard vertrouwt dus zijn eigen anti- e i i» id 31. ir jn ui en do en na tje bo ?n de iet d. iet el- jr-i aet itjo 30, üe- ;er, to SHEERER CRI RAHT. H 1 A A E X JL A 1».

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1