Mil HS Ell MMIMID 1'01)11 K K A i No. 52 E E N‘E N-V E E R T I G 8 T F: 1886. I I MAIIKTGELÜO. Opkomst onder de Wapenen. dat écu zetel J W O E AS I) 30 J L N I, go- TIJDVAKKEN. 1883 le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e Batterij le Reg. Vesting-Artillerie 2e ge- 1884 3e 4e 11 Aug. 14 Sept. om niet ernstig gemeend zijn. z- I 1883 1884 De Burgemeester voornoemd, ALMA. 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot rege- van 20 Aug. tot 23 Sept. 31 Augustus. 9 Augustus. 13 Sept. 20 20 October. 17 Aug. 15 Sept. 7 October. 20 October. 17 Aug. 15 Sept. 20 October. 9 Aug. 13 Sept. 18 October. 18 Sept. 6 Aug. van 11 Aug. tot 14 Sept. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 1 Korps Genietroepen j le Comp. Hospitaal soldat. i der de i groot verlof medegegeven, en laten afteekenen. Sneek, den 4 Juni 1886. Korpsen, om onder de wapenen te komen KORPSEN. Reg. Grenadiers en Jagers, le Regiment Infanterie 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e le Reg. Veld-Artillerie. I 2e I 3 e Korps Rijdende Artillerie. Ponteniers van 2 Sept, tot 6 October. 28 Juli 5 Juli 9 Aug. 16 Aug. 15 Sept. 13 Juli 11 Aug. 2 Sept. 15 Sept. 13 Juli 11 Aug. 15 Sept. 5 Juli 9 Aug. 13 Sept. 17 Aug. 6 Juli De Grondwet plaatst in haar laatste nommer een schrijven van dr. Schaepman, welk stuk ter opheldering moet strekken van de houding, door hem aangenomen bij de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer te Goes. De vraag waarom hy zich niet vroeger in het openbaar had doen hooren over de candidatuur te Goes, beantwoordt hij aldus ADI EllTENTIÉN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voerwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake inge komen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 30 Juni 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. UIT DE PERS, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van •SNEEK brengen ter algemeeue kennis, dat de Marktgelden wegens staanplaatsen voor het uit stallen van waren en ten dienste van openbare vermakelijkheden, gedurende het tijdvak van 1 Juli 1886 tot en met 30 Juni 1887, zijn ver pacht aan DOOITZE VOLBEDA, schoenma- I her te Sneek. Sneek den 29 Juni 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van f hug vau het toezicht bij oprichting van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bij- y eu van ^an Volkers, van beroep Metaalwerker, wonende te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het op richten eener Smederij in het gebouw, plaatse- ujk gekwoteerd wijk 2, no. 72, kadastraal be- heud in sectie B no. 459 der gemeente Sneek. Dat op Woensdag den 14 Juli 1886, des De BURGEMEESTER der gemeente Sneek roept bij dezen op, de miliciens-verlofgangers dezer lijk verklaaid, dat gemeente, van de lichtingen 1883 en 1884, behoorende tot de na te melden Regimenten en j Korpsen, om onder de wapenen te komen als vokt KORPSEN. ONDERDEELEN. Lichtingen. I alleen om hun de eer te gunnen 0Q I Iedereen ziet in, dat de verkiezingen op die wijze tot een onwaardig spel zouden verlaagd worden. En een dergelijk spél' zou men hier willen spelen met een van de waardigste en achtbaarste manuen, welke gedurende de laatste jaren iu de Tweede Kamer zitting hadden Alsof die man, alsof baron Schimmelpenninck ooit zijn naam en zijn persoonlijkheid daartoe zou willen leenen Werkelijk, men doet ook in het belang van eigen waardigheid beter, hem dergelijken eisch niet te stellen. De redenen van teleurstelling, wrevel en on tevredenheid der katholieke kiezers in het dis trict Goes zullen wij allerminst gering schatten, maar met allen aandrang richten wij tot hen de welgemeende vermaning, dat zij toch aan hoogere en edeler inspraken in deze het laatste woord mogen gunnen.” Van de Staatkundige brieven van mr. S. van Houten zijn nos. 19 en 20 verschenen. „Eindelijk aldus vangt hij aan ik ge loof zelfs voor het eerst, is er in de Tweede Kamer een zuiver liberale meerderheid. Voor het eerst althans is er een meerderheid bij eerste stemming, zonder eenig bondgenootschap met twijfelachtige vrienden, gekozen op een aan allen bekend en door allen erkend liberaal pro gramma, en heelt zij tevens de macht om het te verwezenlijken, daar de kroon zich er in be ginsel mede vereenigd heeft. De meerderheid, hoewel niet groot, is sterk door haar eenheid. Alle voorwendsels voor het rekken van het leven van een extra-parlementair ministerie ia vervallen. De liberale meerderheid behoeft leiders, geen schrijvers. Zij heeft nu allereerst de herziening van de grondwet op het punt van het kiesrecht tot stand te brengen, met additioneele bepalingen, die het bijeenkomen eener werkelijke nationale vertegenwoordiging verzekeren. Dit is het eerste punt der liberale agenda, en tevens het hoofdpunt. Daarmede kunnen andere onderwerpen verbonden worden, maar slechts zoodanige, die de overwinning op het hoofdpunt niet in gevaar brengen en in de liberale gelederen geen verdeeldheid wekken.” Na daarop gewezen te hebben op de moge lijkheid om allereerst het kiesrecht te herzien, bespreekt hij de wenschelijkheid om de minis ters ook als leden der Kamer zitting te doen nemen en de noodzakelijkheid tot wijziging van art. 147 der grondwet. Met dit nummer eindigt het tweede tiental dezer brieven. „Ik denk nu aldus luidt het slotwoord voorloopig deze uitgave te staken. Bij de in de laatste jaren zoo weifelende hou ding der groote dagbladen had ik ze noodig, om op elk tijdstip eenigen invloed te kunnen uitoefenen op de denkwijze van het publiek, zonder de medewerking te behoeven in te roe pen van redactiën, van welke, hoe welwillend ik haar steeds heb bevonden, toch kwalijk te vergen was, telkens haar kolommen open te stellen voor denkbeelden en voornemens, waar mede zij niet, althans zelden ten volle, instem den. Thans is, ook blijkens de eenstemmigheid der Groninger liberalen bij mijn herkiezing, tus schen het streven der liberalen als partij en het myne geene verschil en is er geen reden, waarom wij bij welwillend overleg geen gelijken tred zouden kunnen houden. Het is toch aller be lang een liberale regeering in het aanzijn te roepen, die de grondwetsherziening in liberalen geest leidtdie de liberale beginselen in het 1883 Aan de betrokken verlofgangers wordt tevens herinnerd de verplichting om bij de opkomst on en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met i2e en 5e compagnie 17e en 8e )9e 5e en 6e 10e 2e 7e I le en 2e Be eu 9e 5e en 6e i le, 2e en 6e J 7e en 8e 9e en 10 verplichting bij de opkomst wapenen, voorzien te zijn van de kleeding- cenigen tijd vóór hun vertrek de verlofpas ter Secretarie te Voorts noemt dr. Schaepman de meening cn juist, dat de heer Wilkens, de candidaat der katholieken, bij de eerste stemming kon ver kozen worden. Zoo sterk is de katholieke partij te Goes niet. De redactie van de Grondwet blijft het ant woord niet schuldig. Vooreerst stelt zij de vraag, wie moet be slissen over de candidaten, in een district te stellen, vrienden elders wonende, of wel de cen trale kiesveieeaigingeu van dat district? Indien de beslissing aan de laatste staat, waarom heeft dr. Schaepman zich met deze dan niet in ver binding gesteld Daarna toont de redactie met de stukken de telegrammen van dr. S. aan dat het stuk wel op verzoek der redactie een paar dagen is aangehouden, altijd met goedvinden van den schrijver, maar dat het daarna, ingevolge op dracht van dr. Schaepman, is teruggezonden, niettegenstaande het reeds gezet was. Voorts is dr. 8. volkomen op de hoogte gebracht van de wenschen van het district, ook door den lieer Wilkens zelf, die, door dr. Schaepman verzocht zijn candidatuur in te trekken, tot tweemalen ten antwoord gaf, dat het niet aan hem was zulks te doen, maar aan de katholieke kiezers, vertegenwoordigd door „Recht voor Allen”. Hierbij kan nog gemeld worden wat aan de Miad. Crt. uit Goes wordt geschreven. Het blad meldtNamens de katholieke kiesvereeni- ging „Recht vuor Allen” te Bergen-op-Zoom en honderden katholieken van het district, is door den heer C. L. de Meulemeester eenad.es ver zonden aan den heer Schaepman, Na tegen zijn handelingen te hebben gepro testeerd, verklaart men zich bereid de anti-re- volutiouaire candidaten te steunen, onder voor waarde dat de heer Schimmelpenninck zijn man daat niet zal aanvaarden en alsdan die vacature later met behulp der anti-revolutionairen zal worden aangevuld met een katholiek. Het voorstel, door de katholieke kiesvereeni- ging „Recht voor Allen” aan dr. Schaepman gedaan luidt woordelyk aldus „Wanneer dit voorstel niet wordt aangenomen, voegt de president der centrale R. K. kiesver- eeniging, de heer C. L. de Meulemeester, er bij, dan zullen de bergsche kiezers, vermoedelijk met die van Hulst en Goes en massa geen deel nemen aan de herstemming, bij wijze van protest tegen het gebeurde en handhaving hunner eer, verschuldigd aan hun ijver en hun eendracht, en u (dr. Schaepman) voor de gevolgen laten staan van uw waarschijnlijk goed bedoelde, maar (hetzij met eerbied opgemerkt) verkeerd uitgevoer de behandeling. Dan brengen niet de Goesche katholieken, maar voert een staatsman van de katholieke partij de liberalen naar de Kamer. De katholieke kiezers willen zóo en niet anders.” De 'lijd tracht de opgewonden heeren wat ter neder te zetten en schrijft „Wij achten het voorstel, hetwelk door het bestuur der Goesche kiesvereeniging gedaan wordt, te eenenmale onaannemelijk, voor wien het ook zij, en vertrouwen dat by nader inzien daarop zal worden teruggekomen. Haast zouden wij zeggenhet voorstel kan Waar zou het heen, 7 indien men bij verkiezingen candidaten ging bestuur weder in eere herstelt en bij de wetge- OBEKI’B OURANT oum n mm sim. sssraaEss ®s®s®h 1 77 77 T) 77 77 •n 3 7 e e n 77 r> 77 77 77 77 n 77 77 j» 77 V 7? 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 7? 77 77 77 77 1. 1 V 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 1- r 0 Q 8 u. 0 l'l- het gevaar zou gaan Op 30 Mei jl. heb ik aan uwe geachte redactie een schrijven gericht, waarin ik de katholieke candidatuur te Goes met re denen bestreed en ik verzocht u dat in de Grondwet op te nemen. Op herhaald en dringend verzoek uwerzijds heb ik van de plaatsing afgezien. Te meer omdat mij werd verzekerd, dut het met-stellen eener katholieke candidatuur te Zevenbergen van zeer overwegenden invloed zou zijn op de houding der katho lieken te Goes. Nog onder dagteekening van 3 Juni gewerd mij, die verzekering. Toen ik nu bij mijn afwezigheid te IJzendyke op Donder dag 10 Juni bemerkte, dat de dóór mij van don aan vang af betreurde houding te Goes, dezelfde bleef, heb ik nietgeaarzel^ reeds op Zaterdag 12 Juni te waarschuwen tegen het gevaar k >1 dat éen zetel voor de rechterzijde te Goes verloren zou gaan 1 DOnoemen, Van Welke men eerst de belofte gO- heb uitdrukke.' eischt had, dat zij dadelijk zouden bedanken, voor de rechterzijde te Goes verloren men mijn naam kon noemen. De R. K. kiezers zullen thans bij herstemming de tiuee anti revolutionaire candidaten steunen, indien de heer Alex. baron Schimmelpenninck v. d. Oye schriftelijk belooft na de verkie zing te verklaren, dat hij zijn mandaat ua het gebeurde niet aanvaardt en zich na die verklaring vooreerst niet alhier can didaat te zullen laten proclameereu, onder verbintenis, dat de A. K. party onzen candidaat van den nieuwen aan vang af steu nen zul.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1