SIEU1ÏS- El1 WWEfflHUll WI)H 118 1886. E E N-E N-V EERTIGSTE J A. A R Q A N Q. No. 62 Jaarmarkt of Kermis, op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op DINSDAG den lOden AUGUSTUS 1886, des morgens acht uur, en eindigen op VRIJDAG den 2Osten AUGUS TUS daaraanvolgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 22sten dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afge broken en weggeruimd. 4 A.UOUSTUS. WO EIVSD AG Naar ’t Vad. verneemt, hebben de jongste leeringen overal verbreidden en algemeene repe- De koninklijke bewilliging is verleend aan de statuten van de Algemeene Verzekeringmaat- schappij bij besmettelijke ziekten „de Philantroop” te Bolsward. n I» •e )- even- van prins Bismarck om de sociale quaestie nader tot hare oplossing te brengen, al mogen die pogingen dan ook niet het gewenschte resultaat hebbep opgeleverd. Namens allen, Wed. van DijkSchneider. Amsterdam, 26 Juli 1886. Door de afdeelingen der Tweede Kamer is, naar het Hand, verneemt, geen redactie van art. 76 der grondwet voorgesteld. Men wenscht dat de regeering een formule zal geven in den geest als in het adres van antwoord werd aan geduid. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. tities hielden voor het aanstaande straatgevecht, ting hebben in den Duitschen Rijksdag, Het socialisme groeit tengevolge van de nalatig- zeer als door de pogingen heid der meeste Europeesche Staten aan en het caveant consules komt ons in dezen zeer toepas selijk voor. Willen de Europeesche staten werkelijk de socialistische aanslagen op de staatsinrichting ónmogelijk maken, dan is een afzonderlijke wet geving der verschillende staten niet voldoende. Daartoe is een internationale overeenkomst noo- dig, waarvan prins Bismarck het denkbeeld opper de, dat tot dusver echter weinig weerklank vond. Men heeft zich nog altijd met phrases van vrij heid van zienswijze enz. van de zaak afgemaakt en zich aan een internationale behandeling van het socialistisch gevaar onttrokken. Sedert de tooneelen te Luik en Charleroi is Belgie voor dat denkbeeld ontvankelijker geworden. Er is geen twijfel aan, of na de barricades te Am sterdam zal ook de Nederlandsche regeering het plan eener internationale wet tegen de socialis ten niet meer bestrijden.” De Weener Presse merkt bij de ongeregeld heden een familietrek op met de Belgische „Jacquerie” en meent dat Nederland, „die staat van kapitalisten en renteniers”, nu wel gedwon gen zal zijn te erkennen, dat ook binnen zijn grenzen een sociale quaestie bestaat. De Vorstadt-Zeitung is van oordeel, dat het oproer te Amsterdam niets anders is geweest dan een „generale repetitie van de beraamde revolutie op 15 Aug. te Brussel.” Zij hoopt, dat het fiasco der repetitie de acteurs van het vertoonen van het stuk zelf zal doen afzien. De Neue Freie Presse geeft een uitvoerige beantwoording van de door haar gestelde vraag Welk doel de anarchisten toch wel denken te bereiken door zulke onbezonnen uitgelokte on lusten De militaire macht zegt de N. F. P. treedt op, de politie doet haar plicht, de oproerlingen worden neergeschoten en de staten nemen door middel van draconische wetten weerwraak. De rampzalige uitzonderingstoe standen zijn het antwoord op de gruweldaden der anarchisten. Verbeelden de anarchisten zich, dat zij sterker zijn dan de staats-organismen, die zij verontrusten, dat zij door hun oproe rig bedrijf naar kleinere rijken te verplaatsen van daar uit de wereld uit haar voegen zuilen brengen? Dat is, de feiten bewijzen het, een illusie. Het kleine Belgie, Zwitserland, Neder land zijn altijd nog sterker dan zij, ook al be staat daar te lande geen socialisten- of anarchis- ten-wet, want de militaire middelen vinden in den rechtmatigen afschuw der burgerij een af- doendeu steun om de roekelooze stokebranden te ontwapenen. En dit is juist het onuitstaan- baarste van deze anarchistische aanslagen, dat zij zonder uitzicht op eenig gevolg, derhalve alleen uit vernielzucht, het bloed van schuldigen en onschuldigen doen stroomen. Het is een waanzinnige leugen, dat de vrijheid der bur gerij, de welvaart der lagere klassen daarvan ook slechts het geringste voordeel kunnen trek ken integendeel, met de socialisten lijden al de andere volksklassen onder de maatregelen van tegenweer, die de Staat zich verplicht ziet tegen de eerstgenoemden aan te wenden. Het blad toont ten slotte aan dat de eenige plaats, waar de sociaal-democratie ook aan hare eischen waaraan ook de N. F. P. niet alle billijkheid ontzegt recht kan laten wederva ren, die is, waar in alle moderne Staten over het welzijn der volken wordt beraadslaagd en beslist, namelijk het Parlement. Dat men hen daar niet wil aanhooren, kunnen de sociaal-de- mocraten niet beweren. Zulk eene bewering zou immers afdoende wederlegd worden, o. a. I door het feit, dat 26 hunner partijgenooten zit- Terwijl Vrijdag te Amsterdam de lijken der slachtoffers ter aarde besteld werden had ook te Wormer veer een zeer droevige plechtigheid plaats. Uit de ouderlijke woning aldaar werd ook het lijk van Lambertus Gorter, den oppas- sendeu 20-jarigen jonkman, die op zoo noodlot tige en volkomen onschuldige wijze het leven verloor bij de Amsterdamsche troebelen, begra ven. Gorter, die reeds eenige jaren te Amster dam woonde, had daar sedert enkele weken een ijzerwinkel geopend. Maandag avond circa 10 uur spoedde hij zich, na zijn vader naar het station gebracht te hebben, door de Anjelier- straat, huiswaarts. In genoemde straat was het volkomen rustig en zaten de menschen buiten op stoepen en banken. Plotseling treft hem een kogel iu den hak en valt hij neder. Dit gebeurde ter hoogte van het perceel no. 99, bewoond door iemand, den heer Cornelissen, die Gorter toevallig kende. Deze, toegeschoten, deed hem in zijn huis brengen, waar hij aan stonds overleed, en van waar hij te middernacht door de politie naar het gasthuis vervoerd werd. Men weet nog niet van waar de kogel kwam. Van de militaire macht, over de huizen heen, is bijna ondenkbaar. Niet onmogelijk is uit een der huizen geschoten, en werd Gorter het slacht offer eener vergissing. De deelneming met het achtenswaard^ huia gezin, dat zich op zoo noodlottige wijze een zoon ontvallen zag, is algemeen. aan de betrekkingen van de ongelukkige slacht offers.” In Recht voor Allen wordt thans het gebeur de ook besproken. Het blad wijdt het aan de politie. Zoolang de heer Steenbergen commis saris van politie was, is er nooit iets in de buur ten gebeurd. De inspecteurs waren beleefd, en zooals de meesters waren, waren ook de onder geschikten. Nauwelijks is de heerSteenbergen weg of de Storksgeest heeft de bovenhand ge kregen en elk agent scheen gedresseerd te zijn om er op in te hakken. „Met dit oproer op zichzelf leest men nog i heeft het socialisme niets gemeen.” Het oproer te Amsterdam trekt natuurlijk ook 1 2De beschouwin gen der buitenlandsche bladen variëeren naar mate van hunne richting en sommige slaan de plank geheel mis. Ditmaal is de Parijsche Temps, het groote republikeinsche blad, over het geheel op de hoogte. Het schrijft na een ver haal van ’t gebeurde o.a „De socialistische partij in Nederland is niet bij machte om eene ernstige omwenteling te ergauiseeren, maar zij weet zich voortreffelijk te bedienen van de tuchteloosheid van het ge peupel. „Maandag werden roode en zwarte vlaggen opgestoken; bekende raddraaiers zijn gearresteerd, de zakken vol steenen. De leiders van de soci alistische partij, van wie de een, Doinela, eenige sympathie had verworven door de vervolging, waaraan hij blootstond, verliezen elke aanspraak op achting, door iu een land met zoo vrije in stellingen als Nederland hunne toevlucht te nemen tot middelen van propaganda, welke eene eerlijke staatkundige partij on waardig zijn. Door alle Zaterdagavonden standjes te verwekken door den verkoop van hunne bladen, welker artikels meer en meer eene anarchistische kleur aanne men, of door vergaderingen, waarin men schiet op politieagenten, wordt de zaak van ’t algemeen stemrecht niet bevorderd. Zij bewijzen integen deel door een beroep op ’t geweld en de revo lutie, dat zij volksmenners zijn, die vijandig staan tegenover elke staatkundige organisatie en dat aan het gepeupel, ’t welk hen volgt, nog de rechten niet Kunnen worden toegekendwelke het zich door zijn gedrag on waardig toont.” De streng reactionaire Pruisische Kreuzzeitung beschouwt de zaak van een ander standpunt. Aan haar artikel is ’t volgende ontleend „De gebeurtenissen in de Aederl. hoofdstad zullen niet missen in Europa het grootste opzien te baren. Het socialisme, dal zich tot dusver tot theorieën bepaalde, is tot handelen overge gaan en een wachtwoord schijnt de internationale organisatie der socialisten te beheerschen. Na de verwoestingstooneelen in Belgie, de barricades te Amsterdam men ziet, dat wij reeds dicht aan den drempel eener revolutio naire beweging staan. Nemen de socialisten juist in Belgie en Nederland tot openbaar geweld de toevlucht, dan is dit geenszins omdat zij er beter georganiseerd zijn dan elders, maar omdat de gebrekkige militaire inrichting dezer beide staten hun een zekere overwinning schijnt te beloven Geleek Amsterdam op een leger kamp, bedekten tal van dooden en gewonden het slagveld, dan komt een deel der schuld van deze dingen voor rekening van het ministerie des heeren Heemskerk. Al te lang heeft men het werkeloos aangezien hoe de Nederlandsche socialisten-aanvoerders Domela Nieuwenhuis en Fortuyn de menigte bewerkten, de socialistische ADVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7*/» Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Over de ongeregeldheden te Amsterdam schrijft de Werkmansbode Ofschoon gebeurtenissen als deze over het hoofd der beweging, wier orgaan wij zijn, heen gaan, waarmede zij niets te maken heeft en die zij in hooge mate af keurt, wenschen wij daarom r niet minder ons diep leedwezen te betuigen met i het hoogst droevig tooneel, dat de beide eerste dagen der vorige week in Amsterdam is aan- schouwd en waarvan de gevolgen in zoo menig gezin de meest treurige herinneringen achter laten. „Hierbij wenschen wij ons thans te bepalen, om waarschijnlijk in het volgend nommer stil te staan bij zooveel meerendeels onjuiste opmer kingen en gevolgtrekkingen, die naar aanleiding dezer gebeurtenissen door verschillende bladen zijn gemaakt en die getuigen van onbekendheid met den toestand of van een laakbaren moed, om uit een zoo treurige aangelegenheid politieke munt te slaan. „Ons blad komt in den regel niet in handen van hen die aan zulke ongeregeldheden deel nemen, noch van hen die, vrij stellig, wel niet de aanleiders daarvan zijn geweest, maar ten gevolge van de wijze waarop zij optreden en de opruiende taal, die zij in woord en geschift in de laatste jaren gewoon zijn te voeren, de schuld or van dragen, dat de beweging zulk een hoogst gevaarlijk en ernstig karakter verkregen heeft, en waaronder er ongetwijfeld zijn, die aan de beweging een leidend en organiseerend deel ge nomen hebben, hen toe te roepen dit roeke loos en dolzinnig geweld, waarmede zjj alleen slachtoffers kunnen maken, te staken, is mis schien vruchteloos werk. Toch mogen en willen wij niet nalaten dit te doen. „Anders is het met hen, die dit blad in den regel wèl lezen. Maar hen kunnen wij onzen raad gerustelijk onthouden. Zij weten het te goed, dat de goede zaak, die zij en wij bedoelen, op geen erger wijze geschaad kan worden, dan door zulk optreden, en dat er in deze omstan- I dig heden voor hen niets beters is te doen dan hun woord en invloed te bezigen, om, waar noo- dig, alle deelneming af te raden, tot kalmte te stemmen en elk vonkje, dat het vernielingsvuur °P nieuw of erger zou kunnen doen ontbranden, te dooven. „Daartoe wekken wij hen op, alsook om met In de Amst. Ct. komt de volgende adverten tie voor Heden ontsliep, zeer noodlottig, mijn jongste zoon en onze broeder en behuwdbroeder LEONARD VAN DIJK, in den ouderdom van 18 jaren. Smartelijk is het verlies te meer, daar zij hem beschuldigen van socialistische denkbeelden, zelfs met de roo de vlag geloopen te hebben, daar een ieder wel ke hem heeft gekend, kan aantoonen dat zulks lastertaal is en de ongelukkige als een braaf jongeling bekend stond. God sterke zijne moeder, broeder en zuster. Uit aller naam, Wed. L. van DijkSchneider. Amsterdam, 26 Juli 1886. en in R. v. A. deze Heden overleed, lafhartig vermoord door de handhavers der wanorde, onze geliefde jongste zoon en broeder LEONARD VAN DIJK, bijna 19 jaar oud. UIT DE PERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van hun raad en hun penningske hulp te verleen en de gemeente SNEEK maken bekend, dat de Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 15 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaalddat niemand eene tent, kraam, tafel j of iets dergelijks, op den voor den openbaren iu Vbukêniand’ de aandacht. dienst bestemden grond mag opslaan, dan over eenkomstig de aanwijzing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgdd. Sneek den 16 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNE WITZ. SHEERER (OIRIV hi r.r ri n iiet mmissira sia II15 S E X L A H. I. 0 V ■1 e 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1