HfflS- BIIH rum Til. fil. 11) MR DE fflHffl B HIT .IRRffllSSHffl Sll.ll. No. 64. E E N-E N-V E ER T I G 8 T E J A AR G- A N Q. 1886. sal U S T u s. >ii W O £2 A O 11 A U i II )0 iW® io er r- >er I a ur een het irde lore ,ge- ieh l,20 ko- i ia 353 SNEEK, 10 Augustus, Vóór eenigen tijd werd door ons medegedeeld, dat van de 197 kinderen van 612 jaar, die in deze Gemeente op de lijst van niet-school- gaanden voorkwamen, in de maand April, be halve 54 afwezige schipperskinderen Slechts 31 geen onderwijs ontvingen. Van wel ingelichte zijde wordt ons nu medegedeeld, dat door de Commissie van Huisbezoek, afdeeling van Volksonderwijs, naar die 31 een onderzoek is ingesteld met het navolgend resultaat: Niet te vinden waren 5, ongeveer 12 jaar 5, reeds op school gekomen 7, zouden aangeven voor 1 Sept. 4, vertrokken naar elders 8, verzuimden wegens ziekte der moeder 2. Met deze cijfers vóór ons constateeren wij met genoegen, dat in Sneek geen volstrekt Schoolverzuim bestaat. fcuH^siMfewnuuiiiUHuiHiHiuuiïHiuuiHiTwwiJHïgBraai Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Het voornemen bestaat om te Amsterdam in den loop van het volgende jaar een tentoon stelling te houden van al hetgeen in verband staat met de voeding van den mensch. Een commissie, die zich te Amsterdam ge vormd heeft om den nood der slachtoffers van de jongste onlusten zooveel mogelijk te lenigen, heeft zich tot den burgemeester gewend met het verzoek om, met het oog op het gering en daardoor ten eenenmale onvoldoend aantal bij haar ingekomen giften, een collecte te mogen houden aan de huizen der ingezetenen daar ter stede. Bestaat hiertegen geen bezwaar, dan zal deze collecte plaats hebben op Maandag 23 dezer en, zoo noodig, ook volgende dagen. In de Domstraat en op het Leidscheplein te Amsterdam zijn vier personen in arrest genomen die, in weerwil van de kennisgeving van den burgemeester, toch Recht voor Allen verkochten. Ook een jongen, die gratis exemplaren uitdeelde, werd ingerekend. OVERZICHT. Het Engelsche Parlement is in de vorige week (jl. Donderdag) bijeengekomen. In het Lagerhuis werd de Speaker, die ook in de vorige zitting den presidentzetel innam, de heer Peel, herkozen. Gladstone steunde de keuze. In de korte rede door den gekozene bij deaanvaar- ding der benoeming uitgesproken, wees hij op het gewicht der handhaving van de waardigheid en het gezag van den speaker. In de eerbiedi ging van dat gezag lag de beste waarborg voor de vrijheid van spreken. In het Hoogerhuis werden de Pairs beëedigd. De officieele opening van het Parlement zal eerst 19 dezer volgen. Dan zal de Troonrede worden uitgesproken of voorgelezen. Tot zoolang blijven de eigenlijke werkzaamheden opgeschorst en bepaalt men zich tot het samenstellen van het bureau, terwijl de aanvullingsverkiezingen, noodig geworden door het optreden van ver schillende leden als minister, worden gehouden. De houding, door de afgescheiden liberalen aan te nemen, wekt natuurlijk voor de nieuwe zitting de meeste belangstelling. Donderdag jl. hielden zij een vergadering eu Hartington voerde er het woord, ’t Was, naar hij deed opmerken, van het grootste belang geen vijandige houding tegenover de aanhangers van Gladstone aan te ne men. De thans gerezen geschillen zullen door den tijd weder worden weggenomen en men moest dus zorgen geen blijvende klove in het leven te roepen. Naast, niet tegenover, de liberalen was hun plaats. Met deze opvatting kon Chamber lain, het hoofd der meer radicaalgezinden, zich zeer goed vereenigen. Lord Salisbury zal dus voorloopig op deze Whigs niet kunnen rekenen. Wellicht verneemt hij niet zonder vreugde dat Gladstone zelf voornemens is voor eenigen tijd uit het openbare leven terug te treden. De geweldige arbeid en de vele beslomme ringen van de laatste zes jareu hebben hem ver moeid en hij ziet zich gelijk hij in een schrijven aan zijn vrienden meldt verplicht eenige rust te nemen, hetzij in Engeland, hetzij in het buitenland. Met het oog op de strijd vaardigheid van den ouden soldaat is het de vraag of die afzondering lang zal duren. Nu reeds wordt gezegd, dat hij o. a. een bezoek aan Ierland zal brengen. De nieuwe Onderkoning van Ierland, de mar kies van Londonderry, en de nieuwe minister van Ierland, zijn in de vorige week te Dublin aangekomen. Daar men, na het schitterend af scheid van Lord en Lady Aberdeen, bevreesd was voor de ontvangst, den nieuwen titularis bereid, wekt het eenige geruststelling dat de installatie zonder demonstratie plaats had. Inmiddels hebben de lersche Parlementsleden een vergadering te Dublin gehouden. Parnell treurig voorbeeld, door lieden van vermeende in de oogen wierp, drie maanden gevangenis- hooge beschaving en die een verheven plaats in straf geëischt. de schatting der natie bekleeden, juist op het gebied van eerbied voor de wet (vooral in den laatsten tijd) gegevende opruiing onder valsche gegevens, waaraan niet alleen de sociaal-demo craten, maar zelfs de woordvoerders van Me bij uitstek Christelijke partij der anti-revolutionairen zich dag aan dag schuldig maken en gij kunt u een denkbeeld vormen van den door allerlei afval en rottende zelfstandigheden vruchtbaar gemaakten grond, waarop het onkruid van on tevredenheid en klassenhaat, van rumoerigheid en feitelijk.verzet welig voortwoekert. De roode vlaggen, die te midden van de volksmenigte gezien zijn, en de socialistische liedjes, die men heeft gehoord, beteekenden, volgens het blad, waarschijnlijk niet meer dan verzet tegen de politie en tegen de wet. Men herinnere zich, dat de Minister Heemskerk aan zijn onderhoorigen den last heeft gegeven, dat roode vlaggen niet mochten geduld worden het is licht mogelijk dat de roodevlagzwaaiers van Maandag evenals de palingtrekkers van Zondag eenvoudig gedreven werden door de zucht om iets te doen, wat zij wisten dat ver boden was en waarmede zij de politie sarden. Dat er zich sociaal-democraten onder de op roermakers bevonden hebben, is een vaststaand feit, maar ook hieruit volgt nog niet noodwen dig dat de ongeregeldheden door die lieden zijn aangestookt. Het is natuurlijk, dat de oprui ende taal van beter wetende volksmenners al weder het meeste geloof, tenminste den meesten bijval vindt by die gevaarlijke elementen der bevolking in de groote steden, waarvan hierbo ven gesproken werd. Onkunde, ontevredenheid, genotzucht en afgunst maken voor de propa ganda van al deze ondeugden streelende theo- riën een dankbaren bodem uit, en ook bij het volk komt, evenals bij onrein water, door de geringste beroering het zinksel naar boven. Of die beroering plaats heeft in den vorm van lo genachtige en opruiende geschriften, dan wel in dien van een toevallig opgerezen conflict, de gevolgen zijn dezelfde; doch men moet de oor zaken daarom niet verwarren. „Wij schrijven,” merkt het blad ten slotte op, „dit niet om de beteekenis der Amsterdam- sche gebeurtenissen te verkleinen. Integendeel In ons oog is de hier aangeduide volksondeugd veel erger dan de theoriën der sociaal-democra ten. Er zal nog wel een menschenleeftijd mede gemoeid zijn, voordat de volksklasse de onhoud baarheid leert inzien van haren eisch van een eenzijdig en verkeerd werkend zelfbestuur, dat alle gestelde machten ontkent.” De Arnh. Ct waarschuwt tegen de meer en meer, bijna zichtbaar veldwinnende dwaling, dat er te Amsterdam zou hebben gewoed een op roer, door de sociaal-democraten aangestookt. Dat men in buitenlandsche dagbladen dergelijke meening verkondigd ziet, zegt het blad, is niet te verwonderende zaken van Nederland wor den in den vreemde zoo weinig gekend en dus zoo scheef beoordeeld, dat eene dwaling méér ons weinig warm maakt. Na het gebeurde nog eens in ’t kort te hebben nagegaan komt het blad tot de slotsom, dat de geschiedenis van de ongeregeldheden te Am sterdam overeenkomt met bijna alk? dergelijke gebeurtenissen in de groote wereldsteden, waar uit nietige oorzaken noodlottige gevolgen voort komen. En deze overeenkomst in de geschiede nis van alle dergelijke opstootjes noemt het blad natuurlijk, omdat de toestand der bevolking in de groote steden in een zeker opzicht dezelfde is. Zij bevatten een aantal van overal her saam- gevloeide elementen, om hun geluk te zoeken naar de groote stad gekomen, levende bij den dag, steeds op de grens tusschen armoede en gebrek, menschen, die persoonlijk hoegenaamd niets te verliezen hebben, gelijk men zegt, hoe wel juist zij, meer nog dan iemand anders, een dadelijk belang hebben bij de handhaving van orde, rust en veiligheid, die hun het dagelijksch brood verschaffen kan. Maar,” zoo vervolgt het blad, deze tot de laagste volksklasse behoo- rende, in de stad levende, schoon van de stad geheel losse bevolking ziet in dit opzicht haar eigen belang over het hoofd en is daarentegen steeds bereid om, waar er maar een voorwend sel te vinden is, twist te stoken, wanorde te verwekken en op te staan tegen de verdedigers van de maatschappelijke orde, omdat zij zich beschouwen als staande buiten en tegenover de maatschappij. Nu mogen om verschillende re den deze elementen van wanorde en ontevre denheid in ons land noch zoo talrijk, noch zoo vinnig zijn als in andere wereldsteden, maar daarentegen zijn in ons land, en met name te Amsterdam, weder andere oorzaken werkzaam, die er de zaak ten slotte even erg maken als elders. Wij hebben hier het oog op dien ver gedreven geest van onafhankelijkheid, welke de eigendommelijke karaktertrek is van de Ne- derlandsche natie, en haar alle organen van iet bestuur doet beschouwen als nuttelooze, on derdrukkende vijandige elementen.” Voegt men daarbij zegt het blad het Hot voorbeeld van den burgemeester van Amsterdam vindt navolging. Te Delft heeft thans de gemeenteraad in de strafverordeningen opge nomen dat het venten en verspreiden van nieuws bladen of andere gedrukte of geschreven stukken langs den openbaren weg wordt verboden en op de overtreding eene boete van f 25, of eene gevangenisstraf van 3 dagen wordt gesteld met verbeurdverklaring van het in beslag genomene. Volgens de Delfsche Crt. is door dit besluit „voor goed een einde gemaakt aan de ergerlijke straattconeelen, waarvan men in den laatsten tijd bijna eiken Zaterdag avond in Delft ge- getuige kon zij n. Het rumoerig uitgeleide waar mede jl. Zaterdag een tweetal colporteurs van Recht v. Allen door een met steenen gewapend publiek werden vereerd en waarbij het aan de politie groote moeite kostte om ongelukken te voorkomen, zal zoo verwacht de D. Ct. naar wij van harte wenschee, nu niet weder plaats hebben.” „Hier was het dus de partij der orde die met steenen wierp. Hoe de rollen kunnen verkeeren! „In de eerstvolgende zitting van den raad verwacht men een verordening op het werpen met steenen”, zegt de Amst. naar aanleiding van dit bericht. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Maan dag 23 Augustus, te 8 uur. In verband met het 2e lid van art. 6 der wet van 3 Januari 1884 {Staatsblad no. 3) is bij koninklijk besluit van 2 Juli j.l., no. 36, be paald, dat voor de provincie Friesland, behalve in de arrondissements-hoofdplaatsen, een huis van bewaring zal zijn of worden gevestigd te Sneek. In verband hiermede wordt het huis van be waring te Harlingen met 1 September e.k. ge sloten en is aan den cipier van dat huis, J. J. Wilkeshuis, door den Commissaris des Konings in deze provincie met ingang van dat tijdstip eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Voor de rechtbank te Amsterdam is Vrijdag tegen Voorweg, die een politie-agent met peper ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 17, 18 en 19 der Wet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), ter openbare kennis dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van Militairen in aanmerking ko men, bij hun besluit van den 7 Augustus Tl886 is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande den 11 Augustus 1886, ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal wor den nedergelegd en dat de bezwaren tegen die lijst binnen 14 dagen, na afloop van den tijd voor de inzage bestemd, schriftelijk moeten wor den ingediend. Sneek den 10 Aug. 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. UIT DE PERS. Pastoor van Asveld spreekt het bericht in de Zw. Ct. over de bekende zaak te Franeker tegen. Aan zijn schrijven ontleent de lijd het volgende: Het verhaal over het orgelbespelen is zeer onjuist. Ik had Holling wel toestemming ge geven om zich op het orgel te oefenen, doch onder toezicht van den organist Frans Hamers. Van de klove tusschen hem en zijne geloofs- genooten is hier niets bekend dat is een doekje voor het bloeden. Voorts wordt in genoemd bericht opgegeven, dat het feit heeft plaats ge had in Juni ’85, maar volgens het getuigenis der moeder van een der jongens heeft de' be spotting plaats gehad in den nazomer, nu om streeks acht maanden geleden. Het is ook zeer opmerkelijk, dat Holling juist een ouwel bij zich had, terwijl de jongens klaar en duidelijk hebben gezien, dat hij met een pennemes aan de stukjes papier den vorm gaf van een ronde hostie. Onwaar is het, dat de drie jongens een proefje vroegen en kregen. Zij weigerden het aangeboden stukje papier aan te nemen; daarom dreigde Holling te slaan, zeggende„Eet maar op, ’t is geen vergif, anders geef ik je op je huid.” SNEEKER OIJROT BBOB raiBGSniaBSESSWS ™S> B 1 A I* 15 M JL A Rl 8». 18 10 9 5 8 H ann cht. Ja- laus lan, jen lug :ou- itra, ske i de van ifeke ake te 30 ik l IU IT EV1.1 A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1