rm MEIIÏS- El I m CUTE VI II If L11) FOOR HE «HBTI El HET 1RIIHWSSEMT SHIh. j No. 65. 1886. E E N-E N-V EER.TIGSTE J A A R G A N !,i F e iES iN ZATERDAG 14 AUGUSTUS. BDITEKLANB. )0 1 Getrouwd Sneek, 8 Augs. ’86. )N igd i- ;e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.2a. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. rs Ondertrouwd O. STELLINGWERF en A. ATTEMA. Sneek, 11 Augustus 1886. Geen Receptie. h 0. BI 5 EX L AX II, a 3e )0, >er r- n A- en II- ijn. 3. >0 ur )0H SNEEK, 13 Augustus. Alhoewel de kermis reeds voor een viertal dagen is begonnen, laat de eigenlijke kermis- binnenkwam. De bemanning van dit schip vond hem meer dood dan levend drijvende in den Oceaan op een stuk wrakhout. Na een liefderijke verpleging had men uit den drenkeling in oogenblikken dat hij helder van geest was, weinig andere kunnen krijgen, dan dat hij betrekkingen te Soheveningen moest hebben Tot dergelijke waarneming kwam ook de genoemde geneeskundige, diö er in slaagde uit zijn mond een naam te vernetoen van een geachte familie aldaar. Met die wetenschap toe gerust deed hij onmiddellijk de noodige naspo- ringen, die tot het resultaat leidden dat de vreemdeling de zoon was van een in Den Haag wonende weduwe. Reeds geruimen tijd had bedoelde zoon, fabrikant en gehuwd te Melbour ne, waarheen hij op jeugdigen leeftijd was ver trokken, de geregelde correspondentie met zijn moeder in Den Haag gestaakt. Uit brieven door haar uit Melbourne ontvan gen, bleek dat haar zoon op zekeren dag ver dwenen en sedert niet was teruggekeerd. Men vermoedde dat hij zou zijn verdronken, daar hij gewoon was zeebaden te gebruiken. De moeder waande dan ook reeds haar zoou verloren. Door het feit, dat hij door een Engelsch schip in volle zee op een stuk wrakhout is gevonden, wordt het vermoeden zekerheid dat hem bij het baden in zee een ongeluk is overkomen dat hij te Melbourne van den wal is afgedreven, een hem tegendrijvend stuk hout heeft gegrepen en in dien toestand door den Engelschman is ontdekt. De geredde drenkeling, die door zijn betrek kingen is herkend, verkeert thans nog steeds in een toestand van waanzin, maar dr. Van der Mandele koestert de hoop, dat een bijzondere verpleging hem zijn geestvermogens zal terug geven. Volgens nader bericht is de geredde thans reeds zoover hersteld, dat hij eenige nadere me- dedeelingen heeft kunnen doen. Hij herinnert zich thans werkelijk, gelijk vermoed werd, op zekeren dag te Portville in de Baai van Mel bourne een zeebad te hebben genomen, kramp in het been te hebben gekregen, te zijn wegge dreven en een drijvenden balk te hebben gegre pen. Hoe lang hij daarop is blijven zwalken, weet hij niet meer. Wel herinnert hij zich vreeselijk van de brandende zon te hebben ge leden, die hem een zonnesteek heeft bezorgd, waardoor zijne geestvermogens werden aangetast. De heer H. is nog jong. Op löjarigen leeftijd verliet hij ons land, om te Batavia bij zijnen oom, een bekend uitgever aldaar, werkzaam te worden gesteld. Later begaf hij zich naar Australië en slaagde daar als industrieel. Eerst het vorig jaar was hij in het huwelijk getreden. Het grootste gevaar voor den geestestoestand van den geredde mag thans als geweken wor den beschouwd. Mevr, de wed. H., zijne moe der, is overgelukkig haren zoon aan hare zijde te hebben, en natuurlijk is aan zijn echtgenoote te Melbourne terstond de onverwachte aankomst van den heer H. medegedeeld. De gemeenteraad te Leeuwarden heeft beslo ten tot oprichting van eene zuivelschool in de provincie Friesland. OVERZICHT. In Frankrijk hadden Zondag de herstem mingen voor de algemeene raden plaats. Voor zoover bekend is werden 141 republikeinen en 33 conservatieven gekozen. De republikeinen wonnen daarbij 16 zetels, doch verloren er 22. Aan de hoog gespannen verwachting der reacti onairen beantwoordde deze uitslag evenwel niet. De president der republiek schijnt zeer onte vreden te zijn op den minister van oorlog. Hij heeft hem doen weten dat hij het zeer betreur de dat de generaal door zijn onverstandig op treden de regeering in zulk een onaangename positie heeft gebracht.. Toch blijft Boulanger aan hét hoofd van het ministerie van oorlog, daar zijn .collega’s, met het oog op de door hem ingediende militaire voorstellen, de verantwoor delijkheid voor zijn ontslag niet op zich durven nemen, doch dit aan de Kamers willen overlaten. De groote liberale vereeuiging, die vroeger alle Engelsche liberalen vertegenwoordigde, doch thans alleen uit volgelingen van Gladstone bestaat, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij er op wijst, dat, al was de uitslag der alge meene verkiezingen minder gunstig voor de „home-rulers” dan zij verwachtte, het toch on loochenbaar is, dat de groote massa der liberale kiezers op de hand van Gladstone is. Zij brach ten 1,338,718 stemmen uit, terwijl de conser vatieven. met de afgescheiden liberalen te zamen er 1,416,742 verwierven. Dit resultaat is zeer bemoedigend. Het manifest zegt voorts dat de regeering zal moeten besluiten tot groote con cessies aan Ierland, als er althans nog iets van den parlementairen arbeid terecht zal komen. W. S. BOS, Wedn. van Alida Hubée en K. VISSER, die, benevens hunne wederzijdsche betrekkingen, hartelijk dank betuigen voor de betoonde be langstelling. Sneek, 9 Augs. 1886. ADVERTENT1LN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. k In ’t N. v. d. D. leest men het volgende berichtje „Naar men ons verzekert, zijn de betrokken maatschappijen der lijn AmsterdamLeeuwarden via Stavoren overeengekomen om te beginnen met 15 Aug., steeds voor aansluiting zorg te dragen, zoodat men alsdan bij laté aankomst der boot of spoor geen noodeloos oponthoud te duchten heeft.” Bevallen van een Zoon E. THIES, A. VERWER Ozn. 1 h, drukte nog steeds op zich wachten, al doen de straatmuziekkanten met hunne draai- en strijk instrumenten dan ook genoeg hun best om er ons voortdurend aan te herinneren, dat zij er -wel degelijk is. Dat de eerste kermisdagen hier overigens gewoonlijk vrij stil voorbijgaan, is trouwens bekend en er zou dan ook zeker gedurende de eerste week van eigenlijke feeste. lijkheden weinig te vermelden zijn, als de „Hard- draverij-vereeniging'’ er in de laatste jaren niet voor zorgde, dat althans de traditioneele „Hard- draversdag” niet ongemerkt voorbij ging. Ook jl. Woensdag had weer het door haar georga niseerde en door zoovelen nog geliefde volks feest plaats, begunstigd door fraai weder, opge luisterd door de muziek van ons stedelijk muziek korps en bijgewoond door een groot getal toe schouwers. Aan de harddraverij met paard en chais werd door 13 mededingers deelgenomen. Na warmen strijd werd de prijs f 200 behaald door de zwarte merrie van den heer K. Polsten te Sneek, gereden door den eigenaar, terwijl de gratificatie van f' 50 voorden laatsten mederijder werd gewonnen door de zwarte bles Ruin „de Nette” van den heer K. Kramer te Wolsum, eveneens door den eigenaar gereden. Een ge zellige prijsuitdeeljng besloot het feest van den dag. In afwachting van de feestelijkheden in de volgende week van wege de Zeilvereeniging „Sneek” te geven, willen we even vluchtig na gaan, wat de kermis ons dit jaar zooal te zien geeft. En dan merken wij in de eerste plaats onder de kermisvermakelijkheden op het Paarden spel van den heer Blanus, geen vreemdeling in deze streken en dat zeker velen te meer wel kom zal zijn, nu zij de gelegenheid missen om van een schouwburg te profiteeren. Voor lief hebbers van paarden, paardendressuur enz. biedt de welingerichte tent van den heer Blanus en de daarin uitgevoerde werkzaamheden dan ook eene uitstekende gelegenheid aan om zich te amuseeren. Onder de verschillende andere tenten, die allen zeker hare bezoekers zullen trekken, noemen wij die van Ct Bpork, het amerikaansche Panopti cum, dat eene aardige verzameling wassenbeelden bevatdie van J. Schildmeijer, die de veel be sproken Selvia te zien geeft, eene vertooning, die, blijkens attesten, op verschillende plaatsen veel genoegen gaf aan het publiekvoorts die waarin Raoul zijne vuurproeven afiegt als een moderne salamander. Liefhebbers van spiritisme en somnambulisme zullen niet verzuimen de tent van prof. Mullens te bezoeken en zij, die een stil kunstgenot willen smaken zullen het kunstkabinet van von Laaten van vroeger hier reeds gunstig bekend zeker niet voor bijgaan, maar daar de fraaie natuurtafereelen gaan bezichtigen. Dat het kermisterrein ook weer voldoende ge legenheid aanbiedt tot het gebruiken vau ver- verschiugen behoeft niet gezegd, evenmin als dat de kinderen zich weer bijzonder kunnen vermaken in de caroussels, die natuurlijk niet ontbreken. Her getal kramen wordt telken jare kleiner, maar in de nog overgeblevene de grootste en fraaiste vinden de kooplustigen nog over vloedige gelegenheid om zich een doelmatig ker misgeschenk aan te schaffen. Onder deze neemt de keurige etalage optische instrumenten enz. van den heer Lauwer s, zoo alsgewoonlijk, weer een eerste plaats in. Ook aan andere gelegenheden om zich te ontspannen en te amuseeren, ’t zij bij café chan- tant’s als anderszins, ontbreekt het blijkens achterstaande annonces niet. Men ziet uit een en ander, dat de kermis ook dit jaar weer ver scheidenheid genoeg geeft om daarvan, elk op zijne wijze en volgens zijn smaak, te kunnen profiteeren. Z. M. heeft aan dr. J. H. Moll, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de cellulaire gevan genis te Sneek, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid van het college van regenten over de cellulaire gevangenis te Sneek mr. D. Alma, burgemeester van die gemeente. Naar het Vad. verneemt is de regeering niet voornemens het wetsontwerp van den kinderar beid op nieuw aanhangig te maken. Op de bakkerstentoonstelling te Amsterdam zijn o. a. de volgende bekroningen toegekend Hulpmiddelen, J. Bakker Sz., Sneek, Zilv. Med. Brood-, Beschuit-, Koek- en Banketbakkerij. Alle grondstoffen, behalve de producten der maalderij, Van Gorkum en Witteveen, Sneek, Zilv. Med. Producten. J. Hommes, Bolsward, zilv. Med.; 1’. van Veen, Dragten D. de Vries, Dronrijp, Bronz. Med.H. Wigersma Fz. Leeuwarden, t Goud. Med. Werktuigen, onderdeden en gereedschappen. 8. W. Taconis, Heerenveen, Eerv. vermelding. Op Donderdag 2 Sept. 1886 zal te Zierikzee ■door de centrale tentoonstellings-vereeniging „Landbouwbelang” een tentoonstelling van zaai granen enz. worden gehouden. Op deze tentoonstelling worden speciaal ge vraagd monsters van winter-zaaigranen of iaden en verzamelingen gedroogde grassen of planten, waarvan de kennis nuttig kan geacht worden voor den landbouwer. Alle opgaven van deelneming worden tot den 24 Aug. door den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, aangenomen. Nader wordt uit Terschelling aan ’t Hand. gemeld Dinsdag morgen kwamen de stoomschelpen- zuigers Friesland en Tijd reeds vroeg van een onderzoekstocht naar het wrak van de Lutine terug, met de blijde tijding dat men het wrak van dat in 1799 gezonken goudschip had gevon den met behulp van den zandsteker van den heer Ter Meulen te Bodegraven. Beide booten kwamen met tal van vlaggen getooid de haven biunenstoomen. ’t Is natuurlijk dat het bericht van de vondst hier vrij wat geestdrift verwekte. Bewijzen heeft men voorloopig nog niet door opgehaalde voorwerpen, maar men stiet op staal, ijzer en hout en het geluid van een steker door meer dan 25 voet zand was zoo duidelijk, dat men den klank nog op het achterdek kon hooren, terwijl de zuiger van het voorschip werkte. In een der wagens van de Haagsche tram verloor een juffrouw een portemonnaie met f60, die door den conducteur werd gevonden. Spoe dig was een en ander weer in ’t bezit van de eigenares, die den eerlijken vinder beloonde met een kwartje. Op de Middelburgsche tram deed zich, volgens de M. Ct., dezer dagen hetzelfde voor. Een portemonnaie met f 66 was zoek, de eerlijke vinder kreeg een dubbeltje. Zoo ziet men is er nog meester boven meester. Be Scheveningen is dezer dagen iemand aan gekomen en onder behandeling van dr. Van der Mandele gesteld, die al op zeer zonderlinge wijze Lehouden is gebleven. Het Nederlandsche con sultant te Londen had hem overgenomen van een Engelsch schip dat uit Australië (Melbourne) SLEEKER COURO s ‘■Il ji i” II I »l J LI iü- J, Echtgenoot van Blijkens advertentie zal eene Hongaarsche Zigeunerkapel Za terdag a. s. in de Concertzaal van Agema een concert geven. Het is iets geheel nieuws. Duitsche bladen verzekeren, dat deze kapel zeer goed is. De Ktcler Zeitung schryft o. a.„De leden verschenen in hun nationaal costuum, vooral mej. Hé- wanna,.Utban Xekte dóór hare éigbnaardige, prachtige kleeding algemeenê Vewondering. De nummers van het programma 'wérden‘met de gróótste zekerheid en levendigheid uitgevoerd. Men werd, als ware het, verplaatst in de door. Lenau en Petöfi. met zooveel geestdrift bezongen Hongaarsche steppe, welker eentoonigheid slechts wordt afgebroken door de kleine, met stroo gedekte Csarda de herberg waar de bruine, geharde Betyaren bij den parelenden Hongaarschen wijn zitten en de Zigeuners hunne'aangrijpende, wilde, vurige melodiën spelen. De solo-voordrachten van mej. Hewanna Urban, die composi- tiën van von Mérty, von Baresch, von Allaga Geza en Kéler Béla voordroeg, wekten algemeene bewondering.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1