II'ill 1 IF H III!T IBUIIfflSSIW S Ml K. WH No. 66. E E N-E N-V E ERTIGSTF: 3 AAR Cl AN G. 1886. Y A als zij willen. en .50 de verwaarloozing van kinderen, welke de hoogte stellen van de beteekenis en den in- i op* 'een, i te, hi ar rent jrie- sius, «ter, vac i da van pab op >edig 1A- t en HL LU- ry/i. en ;iek- EN, dijk va* ken. ach* het r te acht* tiet is minder juist dat de regeering heeft afgezien van een ontwerp nopens den kinder arbeid. Het is gereed en de regeering was voornemens het spoedig aan de Staten-Generaal in te zenden, maar zij heeft thans tot uitstel besloten met het oog op het voorstel van de heeren Goeman Borgesius en anderen tot het houden van eene enquete omtrent het tegen gaan van overmatigen arbeid. Het oproer betreuren wij in elk geval het medelijden dat wij i hun families koesteren vooral, omdat bladen als het Haagsche Naar het Bredasch Advertentieblad verneemt, is de eisch in zake het treurige geval in het cadettenkamp op de Teteringer heide voor de drie daarbij betrokkenentwee jaar correctio neel of een jaar celstraf en vervallen verklaring van den militairen stand. kM Aug. 7. 716 1/ lh h zijn hui den heer Domela Nieuwenhuis zal De ontwerpen der staatsbegrooting voor 1887 zijn zoover gereed, dat zij binnen weinige dagen naar den Raad van State kunnen worden ver zonden. Is de N. 11. C. goed ingelicht, dan heeft de regeering goedgevonden de uitgaven op het hoofdstuk Marine andermaal met een be langrijk cijfer te bezwaren. Daartegenover zou den 15 buitengewone opcenten op het personeel worden gelegd. Uit Stavoren schrijft men aan het Hdbl. d. d. 11 Augustus: Wederom heeft de stoomboot van Enkhuizen de aansluiting te Stavoren gemist. De Hollandsche trein was te laat aangekomen; in plaats van de „Friesland,” die in het dok ligt, deed de reserveboot „De Prins van Oranje” dienst, die een goed kwartier te laat aankwam. Dientengevolge mochten 56 reizigers, die met den trein van 6,25 hadden gedacht te vertrek ken, wachten tot 9,7, en zij, die verder dan Leeuwarden moesten, waren genoodzaakt in Friesland’s hoofdstad te overnachten. BEKENDMAKING. De B URGEMEESTERder Gemeente SNEEK brengt ter openbare kennis, dat het Kohier der Patent-belasting no. 2, dienst 1886/87, dezer gemeente aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 14 Augustus 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. BEKEND MAKING. DE BURGEMEESTER, Hoofd der Politie te SNEEK, maakt bekend, dat de steigers bij de aanlegplaats der Beurtschepen buiten het Hoogend zullen afgesloten worden voor het pu bliek op Woensdag avond 18 Augustus bij de terugkomst van het Directieschip c. a. der Zeil- vereeniging, zoomede op Donderdag avond 19 Augustus bij gelegenheid van het Vuurwerk. Bij onderzoek toch is gebleken, dat bedoelde steigers zich in zoodanigen toestand bevinden, dat bij nzet-afsluiting groote ongelukken zouden kunnen ontstaan. Sneek, 17 Augustus 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De medailles, op de bakkerij-tentoonstelling uitgereikt, blijken weder van papier te zijn. De bekroonden krijgen een diploma voor een gouden medaille en mogen die zelf laten slaan In een artikel over de onlusten te Amsterdam vestigt de Werkmansbode de aandacht op de omstandigheid dat de lage standen veel meer in contact komen met de politie, waardoor meer aanleiding bestaat voor ontevredenheid, dan bij de hooge of de burgerklassen. Dat de ontevredenheid te Amsterdam bestaat valt niet te ontkennen. Langer kan men twisten over de vraag, waar de oorzaken zijn te zoeken van de toestanden, die tot die ontevredenheid aanleiding geven. „Wat ons aangaat zegt het blad al be weren we dat de wetgever veel te veel en veel te lang heeft verzuimd, daarom geven we nog volstrekt niet toe aan hen, die de onvolkomen wetgeving als de eenige oorzaak dier toestanden beschouwen, en evenmin gelooven we, dat bij spoedig herstel van het verzuim, alle reden tot ontevredenheid zal zijn opgeheven. Naar onze stellige meening zal de wetgever, hoe belangrijk groot zijn invloed ook zijn kan, nimmer alles kunnen beheerschen. Maar dit is de meening van het volk niet. Voor zoover het onbekend is met de wording der wetten, geeft het de schuld van zooveel dat onvoldoende en onvol komen is, aan den Koning, den burgemeester en de politie, en voor zoover het wel weet hoe de wetgeving tot stand komt, geeft het de schuld aan de wetgevende macht en aan hen die haar benoemt, dat zijn de kiezers. Maar in het al gemeen let het volk niet genoeg op de invloe den die bij de wetgevende macht in het spel zijn. Het denkt altijd en alleen aan willekeur en onderdrukking bij hen, die het voorrecht hebben tot de samenstelling der wetten mede te werken. Zulk denken is zeker niet geheel juist, maar wel verklaarbaar; daarom is het niet zoo kwalijk te nemen dat het zich, soms zelfs met geweid, krachtdadig verzet tegen de toe passing van wetten, waarvan het beteekenis noch strekking kent en waarvan het den indruk heeft, dat zij uitgevaardigd zijn om het gezag van de groeten der aarde over de kleinen te handhaven en den eersten een gemakkelijk en genotvol bestaan te verzekeren, ten koste van de laatsten. „Geef daarom het volk een stembiljet en leer ze het gebruiken, en waarschijnlijk leeren zij het elkander wel. Door hun het recht te geven mede te werken tot de keuze van den gemeen teraad en de Staten-Generaal, zullen zij zich op BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij oprichting van in richtingen, welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bij- lagen van Wessel Bakker, van beroep winke- lier, wonende alhier, strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten eener Slagerij, m het gebouw, plaatselijk gekwoteerd wijk 2, no. 34, kadastraal bekend in sectie B, no. 2581 der gemeente Sneek, dat op Woensdag den 1 September 1886, des middags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente m de gewone bureau-uren, van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 18 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. I De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. verdenken, zullen dan spoedig vergeten zijn.” Het blad vestigt voorts de aandacht ruime strekking van het enquête-voorstel wat betreft het „tegengaan van overmatigen arbeid,” Dit omvat niet alleen de vraag van den kinder arbeid, maar ook die van den vrouwenarbeid, zelfs die der beperking van den arbeidstijd voor volwassen, mannelijke werklieden. Goed hebben de voorstellen der enquête begrepen, dat dit werk niet half mocht gedaan worden. De vij anden van den kinderarbeid hebben genoeg feiten verzameld en algemeen gekend gemaakt, om een onderzoek alleen over dit geringe on derdeel der groote quaestie geheel overbodig te maken. „Wij wenschen dezer enquête, die door den heer Borgesius met weinige, goedgekozen woor den bij de Tweede Kamer werd aanbevolen, alles goeds, aldus besluit het blad. Deze eerste schrede (wij zijn er overtuigd van) behoeft slechts gedaan te worden, om onze wetgevende macht de onafwijsbaarheid van het billijke ver langen naar sociale hervormingen te doen inzien. Deze enquête zal meer practische gevolgen heb ben dan haar voorgangsters, die zich met de spoorwegen en de koopvaardijvloot bezig hiel den Glück auf 1” vloed dier beide machten in de gemeente- en op de rijks wetgeving, terwijl het bewustzijn, tot haar 31 wat samenstelling te hebben medegewerkt of het recht tot die medewerking te bezitten, alle be weren van onderdrukking den pas afsnijdt, den geest van verzet tempert en tot gehoorzaamheid aanmoedigt aan de wetten tot wier totstandko ming zij indirect hebben medegewerkt. Het volk zal dan gaan inzien, dat dikwijls geheel andere invloeden als onderdrukking en wille keur de toestanden, waaronder het zucht, be heerschen en, hoewel nog steeds, maar dan toch allicht minder dan thans, ontevreden, zal het zich nederleggen bij het maken van een goed en telkens beter gebruik van zijn wettelijk wapen, het stembiljet, en zich daarin met anderen oefenen. „Geef aan „de woeste oproermakers” maar een stembiljet. Er is geen beter middel om hun vuurwapenen en straatsteenen uit de han den te slaan. Met een biljet kunnen zij kwet sen noch dooden hoogstens kunnen zij complot maken, gelijk de tegenwoordige kiezers trouwens eveneens doen. Maar dat kunnen zij niet op woeste wijze doen, niet met straatsteenen enz., maar door bespreking, en gemeenschappelijk overleg, dat uit den aard der zaak kalm tot nadenken stemt. afgescheiden nog van voor de slachtoffers en en Dagblad, er zulke welkome munt uit kunnen slaan voor hun bevooroordeelde en domme le zers, maar ook omdat wij gelooven dat het niets dan kwaad heeft gedaan. Maar, aldus besluit het blad, voor het overige achten wij het op roer een der beste motieven voor de wensche- lijkheid, om het recht tot keuze van de verte genwoordiging des volks te geven aan allen, omdat allen belang hebben bij een ordelijk en geleidelijk hervormend bestuur en omdat de waarborg voor zulk een bestuur het best ver zekerd is door aan allen het recht tot keuze toe te kennen.” ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/s Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De stoomboot, die Zaterdag morgen van Lem mer naar Groningen is vertrokken, is op het Slotermeer omgeslagen. Passagiers en opvaren den zijn gelukkig allen gered. UIT DE PERS. Het voorstel van de hh. Goeman Borgesius e- 8. om een parlementair onderzoek in te stel len naar den toestand van fabrieken en werk plaatsen en het tegengaan van overmatigen ar- Wid, wordt algemeen met voldoening begroet. De Amsterdammer schrijft o. a. »Gaat de Kamer tot de voorgestelde enquête 0Ver. (en zij kan en mag niet anders) dan zal ■nenigeen bereid worden gevonden, hare vele zonden van haar verleden te vergeven. Met Bame de twee treurige voorloopige verslagen over de wetsvoorstellen der ministers Modder man en Du Tour tot het tegengaan van den arbeid en de verwaarloozing van kinderen, welke üe Kamer van niets minder dan onwil deden Daar er nog geen teekening van is, zouden zij die ook zelf moeten laten maken Mr. M. J. de Witt Hamer is van zijn bui- tenlandsche reis teruggekeerd. De behandeling der zaak van den heer Domela Nieuwenhuis zal nu waarschijnlijk spoedig volgen. Van de personen, die bij de onlusten te Am sterdam gewond in het gasthuis werden ve pleegd, is er weder een overleden. Te Amsterdam is weder, ditmaal in de Lin denstraat, een pistoolschot gelost, waardoor ge lukkig niemand werd getroffen. De dader bleef onbekend. Vermoedelijk heeft men den onrust- stokeri, die in de O.Z. Kapelsteeg pistoolschoten loste, n hechtenis genomen. Het bij hem ge vonden pistool is in beslag genomen. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft bij verstek den peperstrooier P. Voormeij tot een celstraf voor den tijd van drie maanden veroordeeld. Volgens de Arnh. Ct. is aan mejuffrouw M. bchlingelman kwijtschelding verleend van de haar, wegens haar medewerking in de zaak van mevr. Bulkley opgelegde 6 weken celstraf. Van Terschelling wordt gemeld dat op nieuw op het vermoedelijk gevonden wrak der Lutine is gedoken. Door het ophalen van eenige ko gels en klompjes verhard kruit is het vermoeden dat bovengenoemd wrak gevonden is, tot groote waarschijnlijkheid gekomen. In de jongste raadsvergadering van Leider dorp zijn de kerkelijke standjes ook ter sprake gekomen, bij welke gelegenheid harde woorden vieien. Het gold een crediet aanvrage ter be strijding der kosten, door het conflict noodig geworden. Een der raadsleden stelde vooraal de treurige tooneelen en voor de ellende, die daaruit nog kan voortspruiten, aansprakelijk „den man te Amsterdam, die eens in zijn ster vensuur met beving en siddering zal terugden- ken aa,n het kwaad, dat hij gesticht heeft, en over wien God eenmaal zijn schrikwekkend oor deel zal vellen.” Een ander raadslid vond deze uitdrukking „kras” en toen ze niet werd terug genomen „laag”, ’t geen een derde aanleiding gaf den waarnemenden burgemeester te verzoe ken de vergadering te sluiten. Ten slotte is het crediet met op 2 na alge- meene stemmen toegestaan. De waarnemende burgemeester, de heer Parmentier, verzekerde dat hij verder zijn plicht zou doen en als een goed soldaat de hem gegeven bevelen uitvoeren. A j i OEEKER COURANT sins- d nnw mi di Bl A E Al LA X II. ill. WOP liar- d.- Klaas ibror- iJong g- - Jong, ie, dvi i, dv, a, - u. - na te jk - in. - Hom* van jlsmti )bma ënga Loop- a. 3/, 1 */l 'lil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1