sms- IIIDIEilffllIHUI) ÏOOil BS I II y No. 67. 1886. E E N-E N-V EERTIGSTE J I> V Z A. T E 8 S- het natte dok )0 3. Io 3. gg a ft Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25» Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. 0, Ie 0, er 3. (O le t- n n a h ft f. e .n 1- en I- J- n. i- E- getal. Burg, en weth. zullen zich advies onthouden, en beslissing aan den raad overlaten. ADVER1ENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Amst. betrokken voegt het blad er aan toe. Ten slotte doet de redactie nog uitkomen dat zij de Midd. Ct. alleen beantwoordt met het oog op den goeden naam dien het blad vroeger had. Na zooveel lichtvaardigheid, na zulk een proeve van babbelzucht en kwaadsprekendheid, zal wel niemand vergen, dat zij in ’t vervolg eenige notitie neemt van het geschrijf over de Amst. in dat blad. De liberalen geven schijnbaar dezen toe en slui ten uitvrouwen, kinderen, vreemdelingen krankzinnigen en boevenalle overigen worden iets vroeger of later door eene gewone wet kie zers verklaard. Ons komt het voor dat eene dergelijke regeling van het algemeen stemrecht in den waren en gebruikeliiken zin van dit woord in geenen deele verschilt, en dat reeds daarom de formule, door het Hbl. aanbevolen, volstrekt onaannemelijk is voor ieder, die op het vaderland niet soortgelijke roekelooze experimen ten als het algemeen stemrecht weuscht te zien toegepast.” Een treurig ongeval had Woensdag avond in Delfshaven plaats. Twee knaapjes van omstreeks 9 en 12 jaar, die op een houtvlot aldaar speel den, geraakten te water. Spoedig kwam hulp opdagen en werden zij uit het water gehaald, maar hoewel men twee volle uren onafgebroken bezig was om onder toezicht van een geneesheer de levensgeesten weder op te wekken, mocht men daarin niet slagen. Het bericht van de N. R. Ct. dat de regee- ring een heffing vau 15 buitengewone opcenten op het personeel zal voordragen, is, volgens het Vad. niet juist. Wel waren de oorspronkelijke begrootingeu zoo hoog geraamd, dat tot dekking van het tekort ongeveer 15 buitengewone op centen noodig zouden zijn, maar op aandrang van den minister van financiën zijn sommige begrootingeu niet onbelangrijk verlaagd. Intus- schen zal toch, ook volgens ’t Vad., de heffing van eenige buitengewone opcenten worden voor gesteld. Niet door, maar voor mevrouw Bulkley is, naar de Arnh. Ct.' meldt, door verschillende hooggeplaatste en invloedrijke personen uit Den Haag en Arnhem, alsmede door haar vroegere verdedigers, een adres ingediend, waarbij, met het oog op haar hoogen leeftijd en aangeduide gunstige antecedenten, „genade voor recht” wordt gevraagd. De autoriteit, in wier handen dit stuk is gesteld om rapport, nam tot heden nog geen conclusie. De Amst. heeft zich verplicht gezien de Midd. Crt. terecht te zetten. Met het oog op den welwillenden toon, dien de Stand, jegens de Amst. aanslaat, schreef de Midd. Ct. onlangs „Nu is de sympathie van het anti-revolutionair „orgaan voor de Amst. zeer goed te begrijpen „maar het had toch beter gedaan over deze tee- „re zaak te zwijgen. De hh. Hovy c. s. moch- „ten daarmee eens niet gediend wezen,” De Amst. las in deze woorden de beschul diging van omkoopbaarheid en noodigde de Midd. Ct. uit feiten te noemen, wilde zij haar woorden niet als lichtzinnige laster beschouwd zien. Hierop heeft de Midd. Ct. in een vrij uitvoerig betoog verklaard, dat haar gedachten - gang, toen zij die woorden neerschreef, zoo ver niet ging. „Zij zinspeelde er alleen op, dat „waar zooveel lof door de Amst. wordt toege- „zwaaid aan de mannen van de StandHovy c.s., „het voor ieder verklaarbaar is dat dit anti revolutionair blad ook op zijn beurt de Amst. „bewierookt; maar dat dit voor genoemde per sonen voor wie de lof van het D. v. N. „toch in de oogen van het publiek iets dubbel zinnigs moet hebben, omdat zij in tal van zaken „zoo hemelsbreed in meening verschillen niet „aangenaam wezen moet, daar door zulke over dreven sympathiebetuigingen nog meer stof „tot praatjes wordt gegeven.” Voorts wees het blad op de Delftsche Opmerker, waar met dui delijke woorden vermeld staat, dat de heer Hovy een der grootste aandeelhouders is van de Amst. Naar aanleiding dezer nadere toelichting schrijft de Amst. o. a.„Nu zijn wij er. De „Midd. Ct. heeft niets willen insinueeren, zij „heeft slechts willen waarschuwen tegen praatjes, „tegen verkeerde gevolgtrekkingen. En daarom „schreef zij, gelijk de aanvang van dit artikel „luidt; zij schreef uit een soort van meewarig heid met Hovy c.s. Hoe laf! Zeg het ronduit: „10 Aug. heb ik Midd. Ct,, u Amst,, voor om gekocht door Hovy c. s. gehouden, en ieder „zal u gelooven, want uit uw woorden bleek „uw meening zonneklaar. En kunt gij, naar „gronden voor uwe overtuiging gevraagd, niet „antwoorden, zwijg of beken schuld en men „houdt u ten minste nog voor een man. Thans „doen uw praatjes slechts denken aan het Bes jeshuis.” Noch de heer Hovy zelf, noch eenig anti- Door het departement van marine is het lich ten van de Schorpioen opgedragen aan den heer Zurmühlen te Amsterdam. Vóór men tot aftapping van overgaat, zullen de zeedoksluizen door deskun digen worden onderzocht, ten einde de overtui ging te erlangen dat deze tegen het van buiten aandringend zeewater voldoonde zijn bestand. Mocht dit niet het geval wezen, dan zou men verplicht zijn het dok door dammen af te sluiten. Er zal welhaast weder een kennisdebat in den Haagschen gemeenteraad komen. Eene nieuwe adres-beweging is op touw gezet voor het behoud of liever het herstel (want de laatste is er geweest) van de kermis. Vijftienduizend ingezetenen hebben zich geadresseerd. Misschien moet men de namen ook wegen en niet enkel tellen. Maar 15000 is toch een respectabel i van prae- de zaak eenvoudig ter UIT DE PERS. Een opzichter in ’s rijks museum te Amster dam, die aan een bezoeker van het restaurant beval zijn sigaar weg te doen toen hij weder in het museum trad, ontving tot antwoord een zoo geduchten slag in het aangezicht, dat zijn pet (gelukkig had de man zijn nieuwen steek- xxuvy uuvu evuLg auu- vloog en hij revolutionair is voor één enkele cent bij de ..0U ®rond tuimelde. Van de gevolgen - draagt zijn neus nog de sporen. Niettegenstaande er wel twintig bezoekers omheen stonden, nam niemand het voor den man, die in zijn recht was, op, of trachtte den woesteling, die zich zoo gauw mogelijk uit de voeten maakte, den weg te versperren. Het Dagblad meldt dat de bekende tooneel- speler, de heer D. van Ollefen, hersteld naar zijn familie is teruggekeerd. In de N. R. C. wordt door verschillende der strafwet. Van veel grooter belang is de Heemskerk wil de mogelijkheid van algemeen behandeling van deu veroordeelde in de gevag- stemrecht door de grondwet zien uitgesloten, genis. Wel blijft daarbij het eerste vereischte, - ook onder het nieuwe wetboek, dat men hem geene gelegenheid geeft om te ontvluchten, maar toch eischt de taak van gevangenbewaarder ge heel andere hoedanigheden dan die van een goed bewaarder. Gevangenen goed te bewaren is eene kunst. En ook wanneer men het eens zoover ge bracht heeft, dat allen, die straf verdienen, hunne vergrijpen op voldoende en doelmatige wijze boeten, ook dan nog wachte men zich de be haalde overwinning al te hoog te schatten. De vrees voor straf kan de kiemen der misdaad in hare ontwikkeling belemmeren ze kan ze nooit uitroeien. Goede strafwetten alleen hebben nog nooit eene zieke maatschappij genezen. Andere middelen, ook die van den staat uitgaan, kunnen hiervoor veel meer doen. Wanneer dus het nieuwe wetboek zal inge voerd zijn, heelt men misschien recht om een zucht te loozen van verlichting, dat het eindelijk zoover gebracht is op zijne lauweren in sluimeren mag men niet. Maar wanneer men dit deed, zou immers ook blijken, dat de schoone woorden van Modderman niet meer voortleefden: „Eene goede wet alleen kan niets doen, maar eeu volk, waarin een krachtige zin voor het goede leeft, kan met eene goede wet alles Het Hbl. meent, dar, al is de formuleering van een nieuw artikel omtrent het kiesrecht aan de Regeering overgelaten, er toch in het voorloopig verslag eenige regels voorkomen, waarin de Regeering de bouwstoffen, ja de be woordingen van het nieuwe artiuel, zooals de meerderheid dat wenscht, voor zich vindt liggen. Het verslag zegt namelijk als het gevoelen der meerderheid: „De grondwet zal zich ten deze kunnen bepalen tot het uitspreken van het be ginsel vau rechtstreeksche verkiezingentot het stellen van noodige eischen van leeftijd, geslacht, ingezetenen- en N ederlandschaptot uitsluiting van enkele categoriën van onwaardigen; en voorts tot toekenning van kiesbevoegdheid aan hen die voldoen aan de vereischteu betreffende geschikt heid en zelfstandigheid, bij de wet te stellen.” Met zulk een bepaling zal, volgens het Hbl., het allemans-stemrecht onbestaanbaar zijn, zoo lang de gewone wetgever niet van oordeel is, dat alle mannen of alle menschen, die Neder- landsche staatsburgers zijn, geschikt tui zelfstandig genoeg zijn om het kiesrecht uit te oefenen. Het kiesrecht wordt zoodoende niet een natuur recht, waarmee men geboren wordt, maar een recht, dat eeu burger eerst mag uitoefenen, als de wet hem geschikt en zelfstandig verklaart. Deze formule, hoe vaag zij ook zijn moge, oor deelt het Hbl. ook voor de regeering aanne melijk zij kan de grondslag zijn voor een bevre digende oplossing van dit moeielijk vraagstuk. Maar dit is slechts dan waar, indien tegelijker tijd een voorloopig kiesreglement wordt aange boden, dat een zeer ruimen kring vau burgers aanwijst, aan wie de grondwetgever reeds ter stond de vereischte geschiktheid en onafhanke lijkheid toekent, en waarin ook wie men de gezeten werklieden noemt en dat zijn in de eerste plaats, die welke personeele belasting betalen worden opgenomen. Dat reglement moet de richting aanduiden, waarnaar gestreefd wordt, en die richting is niet inkrimping, maar zeer sterke uitbreiding van het kiesrecht. De Tijd is vau oordeel, dat in de beschou wing van het Hbl. over de formuleering van het nieuwe artikel omtrent het kiesrecht, met de uitdrukking „algemeen Stemrecht” een hoogst gevaarlijk spel wordt gespeeld. „De Minister De gevolgtrekkingen van de Werkmansbode, wat betreft de oproerige bewegingen te Amster dam wij wezen er in ons vorig nommer op worden door het Haagsche Dagblad niet ge billijkt. Juist omdat zij, die zich verzet hebben tegen de gestelde machten, onbekwaam zijn tot oordeelen, onbekwaam dus nog veel meer tot het uitoefenen van een overwegenden invloed op den gang van ’s lands zakenonbekwaam ook en dit is het grootste gevaar om weer stand te bieden aan de invloeden die haar zullen meesleepen tot alle handelingen, waartoe volks menners hen zullen gelieven te brengen, tot miskenning van het gezag, tot verzet tegen de gestelde machten, tot oproer in de volle betee- kenis des woords, juist daarom zegt het Dagbl. Dit zijn de mannen niet, aan wie een overwe gend aandeel in het staatsbestuur kan worden toevertrouwd. Dit zijn de mannen allerminst, van wie men zelfstandigheid tegenover kwalijk gezinde volksmenners verwachten kan. Het zal beter worden, als men hun het stem recht geeft, beweert de redactie van de Werk mansbode. Het bewijs, dat ooit ergens die uit komst er door bewerkt is, wordt echter, naar het Dagblad doet uitkomen, niet gegeven en zou ook h i. bezwaarlijk te leveren zijn. En de rust, de orde, de welvaart van ons lieve vader land kan er maar niet aan gewaagd worden, of die illusie ook soms hier verwezenlijkt mocht worden. Inderdaad, dat mag wel het aanraden van een hoogst gevaarlijk experiment genoemd worden. Het blad besluit aldus: „Wij blijven er dus de voorkeur aan geven en vertrouwen ook wel dat de meesten onzer „bevooroordeelde en dom me” lezers er zoo over denken zullen, dat men de zaak behoort om te keerendat men hen, aan wie men het roer van Staat in handen wil geven, eerst bekwaam moet maken voor die taak in plaats van ze hun op te dragen als middel tót oefening, op het gevaar af, of liever met de grootste zekerheid, dat zij het schip van Staat °P de klippen zouden sturen en het daar red deloos zouden doen vergaan.” Het Hbl. vestigt, nu de dag nadert waarop het nieuwe strafwetboek in werking treedt, de aandacht op de groote veranderingen, die onze geheele strafrechtspleging daardoor zal ondergaan. Het resumeert zijne beschouwing aldus Zoo zullen zij weldra leven onder een Neder- landsch strafrecht, dat groote voortreffelijkheden iu zich vereenigt. Het is humaan en tevens krachtig, en volkomen op de hoogte der tegen woordige wetenschap. Maar zullen onze misda digers, zal onze maatschappij daarom al de ge zegende vruchten plukken eener goede rechts pleging Daartoe is door het wetboek zelf zeker eene hoofdvoorwaarde vervuld deze staat echter op verre na niet alleen. Om goed te werken moet eene wet niet alleen goed zijn zij moet ook goed uitgevoerd worden, en dit is te eer noodig, waar zij zelve daarbij zooveel vrijheid laat. Wij willen op het groote ver trouwen, dat onze rechterlijke macht geniet, óiets afdingen. Wanneer men haar vergelijkt rpet die in sommige naburige staten, is zij in derdaad voortreffelijk. Maar de rechter alleen kan de goede toepassing eener strafwet niet verzekereneene goede proces-orde kan daartoe misschien nog wel zooveel bijdragen. En in dit opzicht blijven wij nog ver bij onzen tijd ten achteren. Eene algeheele hervorming blijft in dit opzicht dringend noodzakelijk. Ook mag óren niet vergeten, dat het rechterlijk onderzoek aiets meer is dan de inleiding tot de toepassing WEEK i num I cnain Hf nir 4RNKDISSEIOT SIENL SEK BI WA' £N L A I». J- A, ir L- ie ie ■S 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1