MBS- H 1NIWBTIBL1D NR DR CEIMTEES NET IBIlffllMIEiVT SMIL No. 68. E E N-E N-V E E R T 1 G 8 T E 1886. I WO KNSDAG 25 -A. U OU S T U S. !0 moet.” 0 1 ';lh enkel de - s- iU e- er an at m d; e rg >p an le m ie or ,1- 1- Io cl- ■ffliwi De godsdienstoefening te Leiderdorp werd Zondag voormiddag geleid door ds. Moquette van Sneek, die voor een der ringbroeders den dienst waarnam. Het kerkgebouw was beter bezet dan bij vorige gelegenheden. Militaire macht was niet aanwezig, enkel de rijksveldwacht en de marehaussées. Alles liep in de beste orde af. De heer Vlug preekte in de Christelijke school. Bij kon. besluit zijn de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. be sluit van 11 Sept. 1885, no. 64, toegekend aan de weduwe Buurman, geboren Christina van der Woude, en aan F. J. Singels te Amsterdam, wegens de redding van een inspecteur van po litie op 25 Juli 11. Zooals men weet, hebben beide genoemden een inspecteur gered, dien de woestaards des Zondags in de Lindengracht wilden verdrinken. Ook op de militairen, die zich door moedig en beleidvol gedrag; hebben onderscheiden, heeft men blijkbaar de aandacht van Z. M. gevestigd. Blijkens aanschrijving van het departement van oorlog heeft het toch den Koning behaagd, den korporaal P. Jongert van de le comp., 3 bat, 7 infanterie, wegens zijn manmoedig ge drag als commandant eener patrouille, bij de ongeregeldheden in de hoofdstad op 26 Juli jl. aan te stellen tot sergeant bij zijne tegenwoor dige compagniebij wordt daarbij voorloopig als overcompleet gevoerd. Deze onderscheiding moet op drie appèls aan den troep worden voorgelezen. Op het beklag van den pastoor Van As veld te Franeker over den onderwijzer J. Rolling aldaar, is door den Minister van Binuenland- sche Zaken beschikt. Vermits de dezen ten laste gelegde laakbare handelingen niet door het onderzoek zijn bewezen, is aan den adressant te kennen gegeven, dat ten deze voor tusschen- komst der Regeering geen termen zijn. De ge- heele uitslag van het onderzoek is in de be schikking opgenomen. Door de Minister van Binuenlandsche Zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid zijn van nu af de volgende stations der Staatsspoor wegen als hoofdstations aangewezen: Harlingen, Leeuwarden, Groningen, Delfzijl, Nieuweschans, Stavoren, Heerenveen, Assen, Meppel, Zwolle, Almelo, Hengelo, Enschedé, Deventer, Zutfen, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Roermond, Maas tricht Eindhoven, Boxtel, ’s Hertogenbosch, Geldermalsen, Gorinchem, Utrecht, Tilburg, Breda, Rozendaal, Bergen-op Zoom, Goes, Mid delburg, Vlissingen (stad), Dordreent en Rotter dam jDelftschepoort). Genoemde stations zyu als hoofdstations te beschouwen voor de spoor lijnen, die van verschillende richtingen aldaar samenkomen, behalve Geldermalsen, dat slechts als hoofdstation is te beschouwen voor de lijn DordrechtEist. In een Zaterdag gehouden buitengewone ver gadering van het gemengd armbestuur der Ned. Herv. gemeente te Zwolle zijn tot huismeester In het programma van het onderwijs aan de rijkslandbouwschool te Wageningen leer jaar 1886—87 leest men over de inrichting der school het volgende „Het onderwijs aan de Rijkslandbouwschool wordt gegeven in drie geheel op zichzelf staande A 'lilh Gelijk reeds uit het telegram in ons vorig nummer bleek zijn de twee broeders Mens, zoons van den „Bokkebek”, den zoogenaamden burge meester van de Willemstraat te Amsterdam, Do Alkmaarsche gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten tot het komen in hooger beroep van het door de Arr.-Rechtbank tegen de gemeente gewezen vonnis in zake het ongeluk bij het waaggebouw. Zooals men weet vond zekere Siebrands daar den dood door het vallen van een kesp of kolder van het waaggebouw, en werd de gemeente bij gemeld vonnis veroordeeld tot betaling eener schadever goeding van f6500 aan de wed. Siebrands. ’t Is gebleken dat de poging tot moord, die in ’t Vondelpark te Amsterdam zou zijn ge schied, een poging tot zelfmoord was, door den dader verkeerdelijk voorgesteld. Voor de wan delaars in ’t Vondelspark een heuglijk bericht. kan, zonder den minister Heemskerk, moet.” De Arnh. Ct. uit de hoop dat de regeling van het kiesrecht zal worden losgemaakt van de be lastingbetaling. De heer Heemskerk is een andere meening toegedaan en legt den klemtoon op de belastingbetalende burgers. Maar hij ver geet, naar de Arnh. Ct. doet uitkomen, dat als men het kiesrecht toestaat aan hen die directe belastingen betalen, men het niét mag onthouden aan degenen die hun deel opbrengen in de druk kende accijnsen. Dit is inderdaad het zwakke punt van ’s ministers redeneering, want het gaat met den grondslag van belastingbetaling evenals met den grondslag van het bslangde proletariër staat in beide opzichten volstrekt niet bij den meervermogende achter. Integendeelevenals hij nog grooter belang heeft bij de orde en vei ligheid in den staat, omdat hij het eerste slacht offer van verstoringen wordt, wordt hij door zijn belastingen zwaarder gedrukt, omdat ze van het weinige genomen worden en hem het hulp middel niet ten dienste staat van, door het op offeren van weeldezaken, zijn lasten te verlich ten. „Een redelijke grond voor het kiesrecht is aldus besluit het blad alleen te vinden in de persoonlijke geschiktheid en bekwaamheid, niet in de schoolsche wetenschap maar in ont wikkeling van het verstand. Dit is het ware vrijzinnige beginsel, dat, werd het in de grond wet nedergelegd, aan den gewonen wetgever de groote mate van vrijheid geven zou om een zich overeenkomstig het rijzend peil der volksont wikkeling uitzettende kiesrechtregeling tot stand te brengen. Maar genoeg is het te zeggen dat het een vrijzinnig beginsel is, om te weten dat men het van dit ministerie, van dezen minister van binnenlandsche zaken niet te verwachten heeft. Wanneer de liberale, meerderheid dit niet gaat inzien, zal zij gedwongen worden mede te gaan met een grondwetsherziening, die haar niet kan, niet mag voldoen. Of ze zal genoopt zijn te doen, wat zij in Juni heeft verzuimd, waardoor dan heel wat kostbare tijd nutteloos zal verloren gegaan zijn.” In ’t belang van ’t publiek verzoekt men de N. Veend. Ct. te willen wijzen op het groote voordeel, dat er bestaat in het splitsen van pak - ketten boven de 5 kilo, door ze dan als post pakketten in plaats van in één pakket per spoor te verzenden. Iemand te Wilder vank bestelde dezer dagen een artikel uit Purmerend en ont ving dit als vrachtgoed per spoor en verder per goederentram. Het pakje woog 13 kilo en hij moest daarvoor betalen de enorme vracht van fl,28. Wanneer dit pakket te Purmerend in drieën was gesplitst en per post verzonden was dan was het ten eersten veel zindelgker aan h et adresgekomen en had bovendien slechts 70’ct. aan vracht gekost. Bij artikelen waar splitsing mo gelijk is, raden wij ieder aan, ook met zendin gen boven de 5 kilo, van de pakketpost ge bruik te maken. Ook is de betaling der vracht veel pleizieriger. Men weet vooruit wat het kost en heeft niets te maken met aanteekengeld hier, weegloon daar en hoe die fraaiigheden meer mogen heeten. zoo het ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. afdeelingen 1 Afdeeling A, met driejarigen leertijd. Zij is bestemd om leerlingen, die later den practischen landbouw zullen uitoefenen, alzoo in de eerste plaats zonen van landbouwers, de kennis en ontwikkeling bij te brengen, die voor een verstandige uitoefening van het land bouwbedrijf noodzakelijke vereischten zijn. Voor toelating in deze afdeeling wordt vereischt, dat de leerling goed lager onderwijs met vrucht gevolgd heeft. Het onderwijs in deze afdeeling staat geheel op zichzelf en moet niet worden beschouwd als voorbereidend vooi’ het ouderwijs in de af deeling B. 2°. De afdeeling hoogere burgerschool, met driejarigen leertijd. Het onderwijs in de afdeeling hoogere bur gerschool gegeven, stemt in huofdzaak overeen met dat van andere hoogere burgerscholen met driejarigen cursus. 3°. De afdeeling B, met driejarigen leertijd. Voor zonen of pupillen van grondeigenaren en landbouwers, die een meer wetenschappe lijke opleiding verlangen, zoo ook voor toe komstige administrateuren van bezittingen in Nederland en in Indie, is deze afdeeling de aan gewezen plaats. Zij, die, na deze afdeeling te hebben door- loopen, met goed gevolg het eindexamen heb ben afgelegd, kunnen ook hun studiën voort zetten aan een der instellingen tot opleiding van Indische ambtenaren, waarna zij tot het groot indisch ambtenaars-exameu toegelaten worden. Bovendien komen zij bij voorkeur in aan merking om, na een vergelijkend examen, te worden opgeleid tot technisch ambtenaar voor het boschwezen in Nederlandsch Indie. Na volbrachte studie, zoowel in afd. A als in afd. B, is voortzetting daarvan op goed be stuurde landbouwbedrijven, ’t zij in Nederland of in ’t buitenland, een noodzakelijk vereischte, terwijl voor het voortzetten der studie in de een of andere bepaalde richting het bezoeken van scholen, die een speciaal doel beoogen, moet worden aangeradeu. Ook voor hen, die naar Indie gaan, kan er niet genoeg op gewezen worden, dat practische vorming in de richting, die men later wil in slaan, een noodzakelijk aanvulsel is van het aan de Rijkslandbouwschool gegeven onderwijs. Als voorbeeld wordt gewezen op het b;j wonen van een practischen cursus op een goed inge richte boomkweekerij, het medemaken van een campagne op een suikerfabriekhet leeren smeden enz. De regeling van het kiesrecht wordt, naar aanleiding van het nader verslag der Tweede Kamer nopens de grondwetsvoorstellen, op nieuw ter sprake gebracht èn door ’t Vad. èn door de Arnh. Ct. Het eerstgenoemde blad is van oordeel dat de liberale meerderheid zeer terecht het fortnu- leeren van het artikel aan de regeering heeft overgelaten. Zij heeft echter een niet ondui delijke vingerwijzing gegeven, in welken geest de formuleering h. i. behoort te geschieden. Leest de regeering met aandacht deze woorden van het voorloopig verslag: „De grondwet zal zichkunnen bepalen tot het uitspreken van het beginsel van rechtstreeksche verkiezing tot het stellen van de noodige eischen van leef tijd, geslacht, ingezeten en Nederlanderschap tot uitsluiting van enkele categorieën van on- waardigenen voorts tot toekenning van kies bevoegdheid aan hen, die voldoen aan de ver- eischteu betreffende geschiktheid en zelfstan digheid bij de wet te stellen”, dan is de formule go vonden. De gedachtenloop, waarvan bij het concipiëeren dezer zinsnede blijkbaar is uitgegaan, is deze: Voor de richtige uitoefening van het kiesrecht behooren waarborgen te be staan voor geschiktheid en zelfstandigheid der kiezers. Vaste regelen daarvoor in de grondwet te stellen, die bestemd is voor lange jaren de hoeksteen te zijn van het constitutioneele staats gebouw, gaat niet wel aan, omdat bij de voort schrijdende politieke en sociale ontwikkeling bet aantal geschikte en zelfstandige burgers, aan wie het kiesrecht kan worden toevertrouwd, voortdurend toeneemt. Daarom behooren de re gelen gesteld te worden in de wet, die èn meer dere ruimte toelaat èn gemakkelijker voor wij ziging vatbaar is dan de grondwet. Het denkbeeld, dat de fundamenteele wet zelf een zoo fundamenteel politiek vraagstuk, als dat van het kiesrecht, in hoofdzaak beslist, heeft veel aannemelijks. Maar bij de practische uit voering stuit men op onoverkomelijke bezwaren. Men loopt gevaar om in de grondwet of tot zooveel bijzonderheden af te dalen, dat men het kiezerskorps maakt tot een afgesloten kaste, die ook bij voortgaande politieke ontwikkeling gan ache groepen burgers onverbiddelijk binnensluit, of zich te bepalen tot de zoo rekbare grond slagen, dat men toch ten slotte feiteltjk de rege ling geheel aan den wetgever overlaat. Daarbij komt nog, dat, wil men in de grond wet bepaal de regelen vaststellen, aan wie het kiesrecht zal Worden opgedragen, men altijd naar uiterlijke teekenen zal moeten zoeken (belasting-betaling, huurwaarde der woning, vermogen, examen), die zoo goed en zoo kwaad dat gaat een maat staf voor geschiktheid en zelfstandigheid aan bieden. En die uiterlijke teekenen kan men ónmogelijk losmaken van de inwerking van den gewonen wetgever, die ten slotte regelt al wat op de belastingen, de huurwaarde, examens enz. betrekking heeft. Het gevolg is, dat men onder den schijn van den grondwetgever te laten be slissen, toch altijd weder bij den gewonen wet gever terechtkomt, en tevens dat men den wet gever in menige regeling belemmert, waar de schrQonj van aan het kiesrecht te raken hem terughoudt van hervormingen, die op zichzelf ooodzakelijk zijn. Deze overwegingen moeten, volgens het Vad., leiden tot het standpunt, door de meerderheid Ogenomen, en het is de plicht der liberale Partij, thans aan dit beginsel onwrikbaar vast te houden. t Blad besluit aldus„De formule worde gevonden door den minister Heemskerk, zoo het UIT DE PERS, benoemd tot broeder der Orde van den Neder- landschen Leeuw. Beide mannen hebben, gelijk men weet, de roode vlaggen van de lantaarns op de Zater- dagsche brug gehaald, tijdens het oproer op de Liudengracht. Aan de onderscheiding, hun thans toegekend, is een jaarlijksche toelaag van f 200 verbonden, die bij overlijden voor de helft op de weduwe overgaat. Mi S1EEKER C0URANT B=s »rs !r jn s B 1 A N K Hi L, A Hi I». 12 9 6 .1 11 ie 12 13 9 jr 27 or 48 or 4 or 19 or 37 51 or le ns. 2m >ng Leu tg. <h. >rl) g). t te er. kje en en m, ia, ra. te te •er- er- 21’- m. ZS tn- ,d >en nd. A 2 30 2 50 H J15 */2 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1