CEHEntEl'llETlIIROlDISSEWSD. y I No. 70. E E N-E N-V E ERTIGSTR .J 1886. AR Q MSB Is 2W 230 W O E A I (I 1 S E I’ T E MB E It. M 50 Nooit is door ans rijs aav ten or-, ch* ere ich »er la ur gs Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco in te zenden. slissing omdat de winterdienstregeling Stavoren Leeuwarden genomen heoft. Ook vernam het elders, dat het verkeer op de acht treinen der door de regeering opgelegde dienstregeling zoo zeer afwisselend is, dat zelfs in de betrekkelijk zeer drukke prachtige zo mermaand Augustus er thans geen enkele trein is, die niet op enkele dagen onder het te ga- randeeren minimum bleef. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Volgens het L. D. is de heer W. Vlug, predikant te Leiderdorp, die zich aan de Synode der Ned. Herv. kerk onttrokken heeft, gedag vaard om op 27 Sept. a.s. te verschijnen voor de rechtbank te Den Haag, als beschuldigd van Js. H. Wilde boer' Jz., van Benthuizen, in' de Hervormde gemeente te Leiderdorp van wege de Synode zou optreden. Het classicaal bestuur te Leiden heeft inmid dels den voorlezer der Hervormde gemeente te Leiderdorp, die bij de godsdienstoefeningen van de ringpredikanten steeds afwezig bleef, uit die betrekking ontslagen Iemand, die in ons land welbekend mag hee- ten en zich bijna in ieder stad of dorp heeft vertoond, de heer Maju, is overleden op 61 ja rigen leeftijd. Zijn eigenlijke naam was L. Kins- bergen. l'h maakt. Het blad won daarom inlichtingen in én kan mededeelen, dat de minister nog geeuerlei be- uitgezonderd dienstboden in te lich'teTo'intrent i _i de vraag naar eQ het aanbod van werk. Zij onthoudt zich echter van het geven van inlichting omtrent den persoon van den werk gever, het bij dezen te verkrijgen loon en om trent het gedrag, de bekwaamheid en de ge schiktheid van den werkzoekende. De Arbeidsbeurs heeft haar hoofdzetel te Am sterdam en wordt bestuurd door de „Maatschap pij voor den Werkenden Stand”; in andere ge meenten van Nederland, waar daaraan behoefte bestaat, zullen bij-kantoren of agentschappen worden gevestigd. Voor elke aanvraag van een werkgever wordt 25 cent betaald, welk bedrag niet wordt geres titueerd, zoo de aangewezen persoon niet bij den werkgever wordt geplaatst. De werkgever kan zich voorts abonneeren voor f3 per jaar, of blijvend voor een som van minstens f30 in eens. Vennootschappen betalen voor het abon nement het dubbele. De abonnenten kunnen binnen de 24 uren vijf aanvragen doen voor elke aanvrage daarboven moet 25 cents worden betaald. De werkzoekende wordt, tegen betaling van 5 cent, in een register ingeschreven. Wordt hij opgeroepen, dan ontvangt hij, tegen betaling van 15 cent, een kaart, vermeldende den naam en het adres van den werkgever. Werklieden, die zich niet daags na hun oproeping op werkdagen natuurlijk ten kantore van de Arbeidsbeurs aanmelden, worden in de boeken doorgehaald. Zy die de kaart binnen twee dagen na de afgifte daarvan niet terug bezorgen, worden als geplaatst beschouwd, en hun namen worden in de boeken doorgehaald. Zoo de terugbezorgde kaart de verklaring be vat, dat de werkzoekende.niet geplaatst is, wordt onmiddellijk yan de gestorte 15 cent 12’/» cent terugbetaald. Men kan zich dan dadelijk kos teloos weder doen inschrijven. Bij latere aan melding tot inschrijving is opnieuw 5 cent ver schuldigd. hem geweigerd een geneesmiddel af te leveren volgens de zoogenaamde copie van een recept, dat reeds elders, op voorschrift van een aldaar gevestigden arts, is. gereed gemaakt. Maar de arts, die op een kleine-plaats gevestigd is en daar tevens in de behoefte aan geneesmiddelen voorziet, heeft, wanneer men hem als geneesheer zonder eenig woord van opheldering of inlichting voorbijgaat, ook z. i. moreel het recht zich niet enkel als leverancier van geneesmiddelen te laten gebruiken. Dezer dagen werd gemeld, dat de minister van waterstaat had besloten om op de lijn Sta- voren-Leeuwarden, behalve de door hem aan de exploitatie-maatschappij opgelegde treinrege- bng, ten behoeve der doorgaande reizigers, nog twee treinen te requireeren en wel een ochtend en een avondtrein, waarvoor geen toelagen uit ’s rijks kas noodig zullen zijn. Het U. D. spreekt dit bericht tegen Daargelaten in hoever het met de billijkheid overeen te brengen zou zijn, wanneer de regee ring de slechtste treinen aan de maatschappij oplegde en de beste quasi requireerdeook daargelaten de rechtskundige vraag, in hoeverre art. 14 der bedoelde concessie dit recht aan den Minister verleent, meent dit blad dat de regee ring niet licht tot het scheppen van zulk een gevaarlijk antecedent zou overgaan. Uit alle streken des lands zou met recht op gelijke Beurs een aan vang neemt. Mildheid der regeering worden aanspraak ge-U‘ Nu de liberalen in de Tweede Kamer heb ben aangedrongen op regeling van het kiesrecht komt de Stand, nogmaals terug op het verwijt haar partij aangewreven, dat zij geweigerd heef mede te werken tot grondwetsherziening, omda zij in de schoolwet niet geheel en al haar zin kon krijgen. Zij meent dat hetgeen de non- possumus-mannen hebben gedaan bij de grond wet geheel ’t zelfde is wat de liberalen nu no pens het kiesrecht van de regeering verlangen en schrijft o. a. De onjuistheid der redeneering valt genoeg- zaam in het oog. Het Vad. kan zich dan ook niet begrijpen hoe de Stand tot die wonderlijke vergelijking komt, hetzij hier schuldbesef in ’t spel is, dat in den ijver om zich schoon te wasschen alle logica uit het oog verliest. Onwaar toch is de voorstelling van de houding der anti-revolutionairen, onwaar de voorstelling van de houding der liberalen. De anti-revolutionairen verklaarden niet een grondwetsherziening onaannemelijk, indieu zelfs het weinige, dat zij op het stuk van onderwijs vraagden, geweigerd werd, maar zij ver klaarden de verdere verbetering der grondwet opzettelijk te zullen verijdelen, als hun op het stuk van onderwijs niet juist werd gegeven, wat zij eischten. Van zulk een bedreiging is in de redevoe ringen van den heer De Beaufort, die op 21 Juli sprak namens de liberale partij, geen spoor te ontdekken. Niet alleen geen bedreiging, maar zelfs de verzekering, die de Stand, hem toedicht, is niet door hem gegeven. Hij heeft eenvoudig te kennen gegeven in welken geest de meer derheid van oordeel was dat het kiesrecht be hoort te worden geregeld. Maar haar houding tegenover de verdere her ziening der grondwet maakt de liberale partij van de al of niet aanneming hiervan niet af hankelijk. Zij is gewoon elk wetsontwerp, dat haar wordt voorgelegd, naar zijn eigen verdien sten te beoordeelen. Het inconstitutioneel obstructionisme is niet door haar in onze parlementaire zeden ingeleid. Op de vergadering der Ned. Juristen vereeni- ging is Zaterdag beraadslaagd over de vraag van strafrecht: Moet aan onschuldig veroordeelden, alsmede aan beklaagden, die vrijgesproken of van ver dere vervolging ontheven worden, schadeloos stelling worden verleend De uitslag der stemming over de vraagpunten was 1. Moet aan veroordeelden, van wier on schuld later op bij de wet bepaalde wijze blijkt, schadeloosstelling worden verleend Ja, een stemmig. Vraag 2 luidde, door het bestuur gewijzigd, aldus „Moet aan beklaagden, die vrijgesproken of van verdere strafvervolging ontheven worden, schadeloosstelling worden verleend a. Zuiver op grond van de vrijspraak of ontheffing van de vervolging b. Zoo neen, ingeval van, ten genoege des rechters, gebleken onschuld c. Zoo neen, dan toch in geval de vervolging veroorzaakt is door buitengewone in de wet te noemen omstandighedenzooals valsche aan klacht, onware opgaven van getuigen, dwaling in den persoon Van deze vraag werd a ontkennend beant woord met 27 tegen 11 stemmen, b eveneens, met 29 tegen 10 stemmenc bevestigend, met 32 legen 5 stemmen. Vraag 3 aldus gewijzigd„Moet een uitzon dering worden gemaakt ten aan zien van hem, aio dnnr tdgnn houding aanleiding 'gaf tota zijn veroordeeling - 7> oj’n vervolo-ino* P, met op 1 na algemeene stemmen bevestigd. Te Keulen maakt men ernstige toebereidselen voor een waardige viering van den driehonderd- sten verjaardag van Vondels geboortedag, bij welke gelegenheid waarschijnlijk een opvoering van zijn Jephta zal plaats hebben. Dr. Joan Fastenrath die zich in het algemeen voor onze letterkunde zeer verdienstelijk gemaakt heeft, en ook de Vondel- en Breederóofeesten te Am sterdam bjj woonde, is een der hoofden van de beraamde feestviering. Zooals men weet, ging het bestuur van de „Maatschappij voor den Werkenden Stand” te Amsterdam reeds geruimen tijd zwanger van het plan om een arbeidsbeurs op te richten. Dit plan zal nu weldra werkelijkheid worden. Naar men verneemt, treedt de Arbeidsbeurs heden 1 Sept, in werking, en zal zij haar kantoor houden op de Groote Koopmansbeurs, waarvan het gedeelte, dat ook onder beurstijd kosteloos toegankelijk is, voor vermeld doel aan de Maatschappij wordt afgestaan. Het kantoor zal geopend zijn op alle werkdagen, van 1°. April tot uit0. Oct., van ’s morgens 6 uur tot ’s namiddags 1 uur, en van 1°. Nov. tot uit0. Maart van ’s morgens 7 uur tot ’s namiddags 1 uur, zoodat de werk zaamheden geëindigd zijn, wanneer de gewone /Mk&M WU V Uit het reglement blijkt, dat het doel der Onlangs werd de vraag gedaan of een ge neesheer die tevens apotheek bezit, verplicht is het recept van een ander geneesheer gereed te maken. De vraag heeft zich voorgedaan te Zand- voort. Een badgast aldaar had de hulp ingeroepen van een uit Amsterdam overgekomen geneesheer, en deze had een recept afgegeven. Dat recept werd aan de apotheek van den te Zandvoort gevestigden geneesheer ter gereedmaking be zorgd, waar dit werd geweigerd. De geneesheer te Zandvoort acht zich name- ijk, volgens de wet op de uitoefening der ge- eeskunde, op een plaats waar geen apotheker gevestigd, wel bevoegd, naar niet verplicht e geneesmiddelen af te leveren. L’™ UIT DE PERS, Zaterdag is te Amsterdam vonnis gewezen in de zaak van de administratie der gemeente gasfabriek aldaar. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis heeft de rechtbank de niet-patentplichtigheid van den directeur eener gasfabriek, waar vau een gemeen te Jure publico eigenares is, aangenomen' en derhalve de tegen den gedaagde iugestelde ver volging wegens het niet voldoen aan de ver plichtingen der patentwet, afgewezen. De vereeniging Patrimonium, die zich in den laatsten tijd meer op het gebied der school en der kerk dan in de werkplaats beweegt, heeft thans een adres gericht aan den Koning, waarin op den druk der vaccinewet wordt gewezen, waar een bewaarschoolhouderes is veroordeeld omdat zij kinderen toeliet op hair inrichting zon der dat deze gevaccineerd waren Voorts verzocht het bestuur dat de Koning gezegde juffrouw van rechtsvervolging zal ontslaan of haar kwijtschel ding van straf zal verleeneu. Door de politie te Amersfoort zijn aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld de koop man in antiquiteiten A. S. A., die volgens opgave van Fr., een groot gedeelte van het ten nadeele van den heer K. ontvreemde zilver heeft gekocht, en ten wiens huize onderscheiden voorwerpen zijn teruggevonden, benevens O. v. V., een bekend wildstrooper en kroeghouder, verdacht van medeplichtigheid. In diens woning is kindergoed, benevens boezelaars, die door vrouw v. V. werden gedragen, gevonden, vervaardigd van linnen, dat door mevr. K. werd herkend als van haar afkomstig te zijn. De lieden, die van den dief of dieven kochten, hebben zaken gemaakt, want een zwart lakensch pak van K., rok, vest en broek, is, met 2 paren bottines incluis, verkocht voor de som van een gulden vijf-en-zeventig cents. Eenig zilverwerk werd door een der dieven aan iemand voor f 5 of f6 verkocht, die er bij mej. wed. W., goud-en zilverkasthoudster, f 16 voor maakte. Flesschen fijne wijn of cognac, voor zoover ze door de bende niet waren verorberd, werden verkocht Arbeidsbeurs is, den werkgever en de werkzoe kenden zoowel mannelijke als vrouwelijke, de jraag naar en het aanbod van werk. geven van gever, het bij dezen te verkrijgen loon schiktheid van den werkzoekende. SYEEkER COURANT shews- eï oiimriHiw mi de .1 Bl h.Y I. A II. I icob >eu- 3 jr, Hot- ill* i i ‘Its 16 1 S Its >12 12 23 19 oor J 27 oor >48 oor H oor )19 oor )37 951 oor n 1’12 Ug. I I te .stra tc snte jker etje inks rkje •etia ietje ieeg. ikje tein ans. r>u ue vereemgiug but uea<u(.iSiué «vx Q»uvux- vaartbelangen in Nederland is de mededeoling ontvangen, dat op haar nader verzoek, nopens de verdieping en verbreeding van den Hólland- schen IJsel bij Gouda, een gunstige beschikking is verleend. Het gedeelte der rivier beneden de Mallegat-sluis zal door uitbaggering op eeu diepte van 3.20 M. beneden A. P. gebracht worden. Dit besluit zal door allen, die belang hebben bij de vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam, worden toegejuicht. Bij het groote aantal van 30,000 schepen met 2,500,000 ton inhoud, die jaarlijks de sluis passeeren, kwamen ophooping, tijdverlies en schade schier dagelijks voor. SilR!" -BW» „De anti-revolutionairen verklaarden een grondwetsherziening onaannemelijk, indien zelfs het weinige, dat zij op het stuk van onderwas vraagden, geweigerd werd. „Van deze zeer gewone uiting hebbeu de liberalen met hevig misbaar op het schandelijkst misbruik gemaakt. „En ziet, nu kwam onlangs, 21 Juli, mr. De Beaufort verzeke ren, dat van de gansche grondwetsherziening niets zou komen, als de regeering niet met de liberalen inzake kiesrecht mééging. „Volkomen dezelfde gedragslijn dus als door de anti-revolu tionairen is gevolgd. Eeu anti-revolutionair non-possumus in zake onderwijs. Een liberaal non-possumus op het stuk vau kiesrecht. „Maar nu vindt men in dergelijke handelwijze niets bijzonders.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1