BIB El 1DIWE1W11) IM BE (■WEB BlUIRBWISSBIEn S1EEE. r e No. 72. E E N-E N-V EER.TIGSTE JAARGANG. 1886. Paardenmarkt te Sneek. Najaars-Paardenmarkt BB AVO K X S1) AG 8 S F P T 1'3 M IM<: geven kan. 20 Jr- 50 1 [at let lei en he no ag t. iet de >rt d, an n- ik jd >e- de *g r, al u- e- ie- ir- de Tot lid van het hoofdbestuur van het Nut is ge kozen dr. Zaaijer te Leeuwarden. De lieer Zaaijer heeft verklaard de benoeming te zullen aannemen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op Woensdag den 15den Septem ber e. k. en dat overeenkomstig art. 2 der ver ordening op de heffing van marktgeld, van elk paard of veulen dat wordt aangevoerd, tien •cent marktgeld verschuldigd is Sneek den 3 September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. De manoeuvres. Woensdag op het heetst van van den dag bij feilen zonneschijn door het garnizoen van Den Haag ondernomen, is van slechten invloed geweest op de troepen. Er hadden zich Donderdag meer dan 150 man schappen op het ziekenrapport laten inschrijven. Vele hunner zijn naar het militair hospitaal overgebracht. Omtrent den tocht schrijft het Dagblad „De terugkeer van de militairen te 3 uur van de manoeuvre onder Monster ging gepaard met zeer deerniswaardige tooneelen langs den Loosduinschen weg. „Er waren onder Loosduinen reeds een groot aantal militairen niet meer in staat om te gaan, zoodat de ziekenwagen te klein bleek om de machteloozen te bergen en meerder transport middelen moesten worden gerequireerd. „Dicht bij de stad vermeerderde het aantal, dat in zwijm langs den weg viel en daaronder waren er enkelen te zwak om het schokken van den wagen te verdragen. De bewoners ontfermden zich over da uitgeputte rnanschap- Douderdag 16 September a. s. zal, volgens de Avondpost, voor het hof in Den Haag de zaak behandeld worden van den heer F. Domela Nieuwenhuis. De tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal zal worden gesloten Zaterdag 18 Sept, des namiddags ten drie ure. niet mogelijk, dat door zulke leidslieden onze werkmansstand gevoerd wordt op de paden van vrede en orde. Wij hebben deernis met den heer Wolbers, die thans den schande!ijksten ondank oogst voor zijn jaren lang betoonde be langstelling. Ook hier blijkt het, dat men met de „gereformeerden” niet kan samengaan zoo men niet oneerlijk of verblind is.” Woensdag ochtend liep te Zaandam een koop man met luchtballons te venten. Door eeu pistoolschot, ’t welk een knaapje loste, sprongen alle ballons, op twee na. De knal was zoo erg, dat zij, die in de nabijheid waren, dachten dat er een gasontploffing plaats had. De koopman viel bewusteloos neder, doch werd door de hulp van een paar omstanders weder op de been ge holpen, terwijl zij tevens met den hoed rond gingen bij de menigte, welke was toegesneld zij mochten het genoegen smaken den koopman hierdoor zijn verlies te vergoeden. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier der Personeele Belasting no. 3, dienst 1886,87, de zer gemeente aan den Heer Ontvanger der Di recte Belastingen ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 3 September 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Naar men verneemt, zal bij de aanstaande winter-dienstregeling het verkeer tusschen Leeu wardenStavorenEnkhuizeuAmsterdam zoo geregeld zijn, dat reizigers na aankomst van den eersten sneltrein der H. IJ. S. M. van Rotterdam direct te Amsterdam aansluiting vinden op den eersten sneltrein van 10,15 via Stavoren en alzoo om 1,45 te Leeuwarden aan komen. De avondsneltrein van Leeuwarden zal dan om 6 uur vertrekken en te Amsterdam aansluiten aan den laatsten sneltrein der H. IJ. S. M. naar Haarlem, Leiden, Den Haag en Rotterdam. De Amst. Crt, wraakt het volhardend zwijgen van de Regeering in zake den toestand van het Centraalstations-eiland te Amsterdam Reeds lang, meent het blad, was het haar taak ge weest, te verklaren, of er al dan niet gevaar voor personen en eigendommen te duchten is. Elke dag, dien zij laat verloopen zonder te zeg gen er is gevaar, ofer is geen gevaar, geeft grond aan meerdere ongerustheid. Waar de Regeering zich echter, naar het oordeel der Amst. Crt. schuldig maakt aan een ernstig ver zuim, zal het blad voortgaan openbaarheid te geven aan de feiten, die den toestand van het midden-stationseiland kenschetsen. Die taak, mits volbracht met de grootste be zadigdheid en aan de hand van werkelijk des kundigen, strekt der Amst. Crt. zeker tot eer maar zou het zwijgen der regeering, in verband met de geruststellende verzekeringen van het Eandelsblad, niet zóó kunnen worden uitgelegd, dat zij het daarmede eens is en geen gevaar aanwezig acht In elk geval echter ware hier spreken gond, en is zwijgen zelfs geen zilver. Bij zóózeer uiteenloopende meeningen omtrent eenzelfde ernstige zaak, heeft de burger het recht, in het belang der veiligheid van zijn per soon en van zijn eigendommen, zekerheid te eischen, voor zoover de officieele uitspraak die Bij den raad van Amsterdam is de volgende verordening voorgesteld tot aanvulling der alge- meene politie-verordening. „Het is verboden op of aan den openbaren weg, zonder vergunning, door of namens den burgemeester gegeven, nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken te venten of om niet te verspreiden. „Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twin tig gulden.” In de toelichting wordt het volgende gezegd: Een verbod als thans door den burgemeester ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De eigenaar van het hotel et Café Francais aan het Plein te ’s Gravenhage is op gevoelige wijze teleurgesteld in het vertrouwen in een zijner logé’s. Gedurende 5 weken had in dit hotel intrek genomen een persoon, zich noemende De Pelser, ingenieur, en zich ook wel eens voor baron uit gevende. Deze persoon trachtte met de noorderzon te vertrekken. De eigenaar van het hótel liet hem echter, nadat hij voorgegeven had een pakje naar den kleermaker te gaan brengen, volgen. Op dit denkbeeld was hij gebracht door een der artisten van zijn café-concert en wel den gooche laar, tevens gedachtenlezer, die hem waarschuw de met de woorden „ge zult zien dat hij van daag de plaat poetst”. Inderdaad zagen de volgers den gewaanden ingenieur naar het Holl. spoorstation gaan en zocht hij blijkbaar den weg om te voet deze stad te verlaten. Hierop werd de hulp der pohtie ingeroepen, die den logeergast aanhield. Het bleek dat hij geen cent op zak had. De man is ter beschikking gesteld om over de grenzen van dit rijk te worden gebracht. Het Kurhaus te Scheveningen is indertijd door Hollandsche assuradeurs bij Amsterdam- sche beurspolis in opbouw verzekerd geweest. Na de voltooiing deed gemelde firma een offerte van f 1.50 per mille, nadat de risico’s door Am- sterdamsche assuradeurs in loco waren opgeno men. De directie van het Kurhaus vond deze premie veel te hoog, met het oog op de uitste kende brandveiligheidsmiddelen, de goede brand kranen enz. waardoor brand bijna onmogelijk was. L’Union Beige sloot de verzekering tegen 75 ets. per mille. -De Lantaarn geeft de nieuwe muilkorvenwet in beeld weer. Heemskerk zit voor de tafel met een model muilkorf voor zich, terwijl een en reeks van die voorwerpen bij hem zijn neder- gelegd. Zijn medestanders of dienaren zijn be zig een hond „het algemeen stemrecht” van een muilkorf te voorzien, terwijl anderen de In dische pers, Atjeh, algemeene dienstplicht, in komstenbelasting geduldig hun beurt afwach ten. Een agent sleept een balsturig dier „soci- aal-democratie” naar zich toe om ook hem den muilkorf aan te doen. Een drietal de be kende physionomien van de heeren de Savornin Lohman, Kuyper en Schaepman dragende schijnen daarna aan de beurt ie zullen komen. Op de ministerieele tafel staat een klein keffer tje te interpelleeren. ’tArme dier is ook al gemuilband. Bij koninklijk besluit van 24 Augustus j. 1 is de Minister van marine gemachtigd, aan de zeemiliciens der lichting van dit jaar, naarmate zij voldoende geoefend zijn, onbepaald verlof te verleenen. Keuchenius e. a. Overal treft men denzelfden UIT DE PERS. pen en boden hun lafenis of ligging aan, totdat groep aan van „gereformeerde” Christenen, ’t Is van het hospitaal ziekenwagens waren aange- I komen om hen daarheen te vervoeren. i „De manschappen waren in deze hitte van des ochtens half zeven tot des namiddags 3 uur gepakt en gezakt op de been geweest moesten bovendien nog over slooten springen en andere manoeuvres maken.” Thans is bepaald, dat met het oog op de warmte de ransels voortaan niet zullen werden medegenomen en dat de militairen vroeger te huis moeten zijn. Wederom worden aan de Arnh. Ct. eenige mededeelingen gedaan nopens de plannen van de herziening van den telegraafdienst. Aan de lijninspecteuren van de rij kstelegraaf is de vraag voorgelegd, of zij er bezwaar in zouden zien, I den dagelijkschen diensttijd der ambtenaren van 8 tot 10 uur te verlengen, alsmede wie er in hun afdeeling in de termen zouden vallen om op pensioen te worden gesteld. Daarbij in aan merking genomen, dat er in de eerste jaren geen toelatings-examens meer worden uitge schreven en dat er in dien tijd geen jongelieden met einddiploma H. B. 8. kunnen worden aan genomen, kan men zeker zijn, dat er bij de rijkstelegraaf ernstig sprake is van inkrimpingen bezuiniging. De berichtgever is hierover weinig gesticht. „Ieder deskundige en vooral ook de ge neesheer, die beide takken van dienst nauwkeurig leert kennen, zal, naar hij doet opmerken, zon der dralen verklaren, dat 6 uren telegraafdienst veilig gelijk mag worden gesteld met 8 uren postdienst. Slechts 2 der negen lijninspecteuren, door ’t personeel zeer weinig bemind en als met den natten vinger aan te wijzen, hebben de hun voorgelegde vragen in gunstigeu zin beantwoord de overigen adviseerden allen af wijzend. „Niet ten onpas is het hierbij op te merken, dat, terwijl de Tweede Kamer zich eenige jareu geleden vereenigde met het voorstel om den telegraaf-ambtenaren reeds op 55-jarigen leef tijd, bij minstens lOjarigen dienst, aanspraak op pensioen te geven, zonder dat ze het advies van een geneesheer behoefden, thans wordt vporgesteld, hun diensttijd te vermeerderen en, door voorgenomen inkrimping van personeel, te verzwaren tevens.” De Nederlander, een te Chicago verschijnend blad, bevat onder den titel „Politiek voor Ne derland” een beschouwing over het adres van antwoord der Tweede Kamer op de jongste troonrede en inzonderheid over de 4e paragraaf, betreffende het kiesrecht. De Nederlander teekent hierbij aan De Werkmansbode, die bovenstaande beschou wing overneemt, wijst er echter op, dat de heer Heldt niets kwaads heeft gezegd van het alge meen stemrecht in Amerika, maar dat hij de tegenstanders van algemeen stemrecht heeft sangespoord niet alleen op Frankrijk en Amerika, maar ook naar Zwitserland den blik te slaan, °m zich te overtuigen hoe voortreffelijk daar de fesultaten zijn. Benige dagen geleden namen wij een berichtje over betreffende Patrimonium. Thans geeft dr. ffi'onsveid’s Kroniek het volgende „Onze verwachting, dat Patrimonium veel goed zou doen onder onzen werkenden stand, is in laatste weken geheel verdwenen. Met weer zin heelt ons de eigenmachtige en onware han dwijze vervuld van den voorzitter Kater, ge secondeerd door de hh. Poesiat, Hovy, Wormser, iiiiiiiiao DURANT IS 1 A K A A A St 6 6 ju: em ng. IS- ye 111- 2pt ral, vd. rei- ide kje te to te jr- en fd. vd. ter .Het lust ons niet al de redekavelingen over de paragraaf mede te deelen Genoeg, de liberale partij, die nu de sterkste is in de Kamer, wil van algemeen stemrecht niets weten. De neer Heldt heeft haar dat krachtig en klaar verweten en liii Md gelyk. Maar gren gelijk heeft hij als hij meent dat hier In onze unie het algemeen Stemrecht schade doet. °“ze coustitutie zegt bepaald niets over het stem recht. Zij laat het maken van besluiten dienaangaande over aan de staten, welke haar samen stellen. n Vervolgens Het algemeen Stemrecht heerscht niet in alle staten der üuie. „gi^in<ieNk: Waar liet beersctit heeft het zich altoos machtig genoeg betoond om de wonden, die het sloeg, te genezen. Meer vaart*let een der vooruaamst,e bronnen van onze volkswel- Sodert wfl hier wonen en zelf zien wat het algemeen stem recht is en doet, komen ons de daartegen aangevoerde bezwa ren onuitsprekelijk kinderachtig voor. «Van deze Kamer heeft Nederland geen algemeen stemrecht te verwachten. itoeh ligt daariu en daarin alleen het eenige vreedzame ',‘udel om paal en peric te stollen aan socialistische woelingen vau Uomela Nieuwenhuis en consorten. fl.nl herinneren ons klaar genoeg, hoe wij, toen wij de eer had- uui m Nederland een courant te redigeeren, van een andere h’.m-e,warei1’ hoe 00k wij Verstrikt lagen in de banden der Jue. wetenschap. Sedert zijn ons hier de oogen open ge- nu?Kbebbeu wij <Ho leerstellige banden verbroken en zijn wij ^"“bezorgers geworden voor een recht, dat uit den aard der d»,, Kaa“ geen burger mag worden ontzegd. Gebeurt dat toch, eide men zic11 °p tumulten voor, nog heviger en van biooteren omvang, dan die welke thans ons Vaderland beroeren.’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1