fflllffll II Illi IMDISSBfflI SRHK. No. 73. E E N-E N-V E E R T I G S T E 1886. LN 1 0, r F Paardenmarkt te Sneek. Najaais-Paardeninarkt er- kl LW >0. rt I de mogeljjke uitbreiding en uit te voeren.” 1 handeling. tech- Tot staving van de reeds door de Amst, of er at Volgens ’t Vad. is de minister van koloniën voornemens een deskundige uit Nederland naar Atjeh te zenden, ten einde een speciaal onder zoek in te stellen naar1 de berri-berri. Erg veel haast heeft de minister niet 1 een de Si de ge- >0. >0 ne m- is- ie n. m in 3r n a 3e 30, oer mr 30, 00 1: a- m m lo 10. LF. B. Het Bouwkundig Weekblad bevat een Op Donderdag 16 dezer zal te Amsterdam weder eene vergadering worden gehouden van het algemeen bestuur der Zuiderzee-vereeniging. Daarin is aan de orde de benoeming van tech nische ambtenaren, de bespreking van geldelijke aangelegenheden en de mogeljjke uitbreiding van het algemeen bestuur. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be- langrijk lager. Voerwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Herhaaldelijk komt het in den laatsten tijd voor, dat soldaten te Amsterdam door de be woners van den Jordaan worden gescholden voor moordenaars en zelfs blootstaan aan mis- De gemeenteraad te Amsterdam heeft de gewijzigde verordening op den verkoop van dagbladen goedgekeurd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op Woensdag den loden Septem ber e. 1c. en dat overeenkomstig art. 2 der ver ordening op de heffing van marktgeld, van elk paard of veulen dat wordt aangevoerd, tien cent marktgeld verschuldigd is Sneek den 3 September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. Over de heerschende malaise de crisis en de middelen tot herstel heelt de bekende publi cist, de heer Emile de Laveleye, eenige belang wekkende artikelen in de Indépendunce Beige geplaatst. Hij komt tot de volgende conelusien „Persoonlijke dienstplicht als maatregel tot waarborg der maatschappij en uit een beginsel van recht. „Bestrijding van het misbruik van sterken drank tot het uiterste; verhoogde belasting op den alcohol. „De spoorwegen geëxploiteerd niet als bron van inkomsten, maar als middel om door het in den vreemde toegepaste beschermend stelsel bedreigde industrie te redden. „Kosteloos verplicht ouderwijs, krachtiger gods dienstige, zedelijke, verstandelijke opleiding voor onze werklieden, omdat de eenvoudigste zoowel als de radicaalste hervormingen alleen op deze voor waarden mogelijk zijn. „Comités van bemiddeling en arbitrage ter regeling van al wat de loonen betreft en om den werkman de onmogelijkheid te doen begrijpen van tegenwoordig zijn loon te verhoogen en de dikwerf, helaasvolstrekte noodzakelijkheid om dat nog te verminderen. VV etten tot regeling van den arbeid in de mijnen en fabrieken, gelijk er in Zwitserland, Engeland en elders bestaan. Een volledig stelsel van verzekering voor de werklieden, gelijk in Duitschland is voorgestold of aangenomen. „Aai.bouw van werkmanswoningen door par ticulieren, vereenigingen en vooral openbare in stellingen, welke gelden beschikbaar hebben. „De hoogere standen moeten ophouden hunne inkomsten te verkwisten aan een weelde, welke den toorn des volks moet opwekkenzij moeten nieuwe kapitalen vormen en hun kinderen lee- ren daarvan partij te trekken. „Landbouwonderwijs, ten platten lande op allerlei wijs verstrekt, buurttramwegen, vervoer van mest tegen verlaagde prijzen, maar geene beschermende rechten, bestemd om den prijs van brood en vleesch te verhoogen ten bate van 21,000 grondeigenaars. „Eindelijk en boven alles een geest van christe lijke liefde, ons nopende, om alles wat den toe- i stand des volks verbeteren kan aan te grijpen te bereiken vragen goed te kunnen beantwoorden, burgemeesters van gemeenten waar heidevelden zijn, met het beleefd verzoek om te willen me- dedeelen 1°. Of eventueel de aan de gemeente toebe- hoorende heidegronden voor zoodanig doel ter ontginning zouden kunnen worden afgestaan. En zoo ja, tot welken prijs 2°. Hoe groot de uitgestrektheid en welke K E NNISGEVI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, van af heden voor een ieder ter lezing is neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangeboden begrooting der in komsten en uitgaven der gemeente Sneek, voor het jaar 1887. Sneek, 11 September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris UIT DE PERS. In een artikel over „de defensie-quaestie” zegt de Rotterd. Ct., dat de overgroote meerderheid onzer natie niet alleen afkeerig is van, maar ook bevreed is voor de invoering van den „per soonlijken dienstplicht.” Tegen den algem eeneu dienstplicht bestaat nog grooter bezwaar. Man nen van naam op het gebied van het krijgswe zen hebben nog in den laatsten tijd zeer duide lijk uiteengezet, hoe eene deugdelijke organisatie onzer levende strijdkrachten mogelijk is met behoud, in hoofdzaak, van de tegenwoordige inrichting onzer militie. De nieuwe richting op militair gebied, die vooral bijval vindt bij de Jongere officieren, ontmoet bij de meer bezadig- den beslisten tegenstand. Onder de burgerlijke bevolking koestert men voor haar volstrekt geen sympathie. De tegenwoordige Minister van Oorlog is echter een voorstander van de afschaffing van Nummerverwisseling en plaatsvervanging. Aan zL’n invloed zal het dan ook wel te wyten zijn, meent de Rott Ctdat de Minister Heemskerk ei toe gebracht is, om een nieuw achtste hoofd stuk der grondwet te ontwerpen, ’c welk voor den gewonen wetgever de gelegenheid opent om het beginsel van den persoonlijken dienstplicht hi de wetgeving op te nemen. Hij ging zelfs hog verder. Volgens het wijzigings-ontwerp zullen de dienstplichtigen bij eene speciale wet genoodzaakt kunnen worden om in de koloniën dienst te doen. In de stemming in de atdee- hhgen nopens dit laatste punt bezitten wij, zegt de Rott. Ct., een verblijden waarborg, dat het voorstel der regeering bij de Staten-Generaal zal afstuiten op een onbedwingbaren en in het na tionaal karakter gewortelden wederstand. De Rott. Ct. geeft toe, dat militie en schutterij aan eene belangrijke hervorming zullen moeten Worden onderworpen. Dat kan echter, meent ZD> uitnemend geschieden zonder de verzwaring VaQ lasten, door de Regeering beoogd. Geen Persoonlijken of algemeenen oefeningsplicht acht het onmisbaar. Ieder Nederlander zal moeten worden geoefend in den wapenhandel, en daar- oe zal hij kunnen worden genoodzaakt door eene ingrijpende reformatie der schutterij. Men leest in de N. R. Ct. Zooals onze lezers weten, werd door de be sturen van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en van de Vereeniging voor Fabrieks- en Handelsnijverheid eene commissie benoemd tot het onderzoeken van de volgende vragen 1°. Kan de ontginning der heidevelden dienst baar gemaakt worden tot verschaffing van werk? 2°. Wat leert de ervaring op dit gebied in Nederland en elders? o. a. in België en Han nover 3°. Is het wenschelijk in Nederland pogin gen tot verwezenlijking van dat denkbeeld in het werk te stellen 4°. Van wie moeten zulke pogingen uitgaan, en op welke wijze moet men trachten dit doel Om die vragen goed te kunnen beantwoorden, wendde de commissie zich per circulaire tot de In de Quellijnstraat te Amsterdam geraakte een petroleumtoestel in brand. Een der buren wierp het brandende voorwerp op straat, doch ongelukkig kwam het op een voorbijgangster neer, wier kleederen terstond vuur vatten. Hevig verschrikt sprong de vrouw in het water, waar uit zjj onmiddellijk werd gered. Toch had zij ernstige brandwonden bekomen. Mr. Heemskerk zou zich, meent het blad, wel i nische beschouwing over de oorzaak der nederleggen bij het in hootdzaak behouden van kend spoedige toenemimr van dnn h™n<1 het tegenwoordige achtste hoofdstuk der grond wet en in de verwerping van dit gedeelte zijner grondwetsvoorstellen geen aanleiding vinden om het geheel terug te nemen. Bovenal, een man als mr. Heemskerk zal er prijs op stellen, dat de grondwetsherziening een nationaal karakter drage. En dat zou zij missen, als de draconi sche bepalingen nopens de defensie gehandhaafd bleven. "Wat de politieke vrienden der Rott. Ct. betreft, zij gelooft, dat die onder geen voor waarde hunne stem zouden geven aan eene grond wetshervorming, die de invoering van den persoonlijken dienstplicht en de verplichte uit zending van ’s lands zonen naar de koloniën of bezittingen mogeltjk maakte. De Rott. Ct. acht i het gevaarlijk, dit als over te laten aan den ge wonen wetgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. de hoedanigheid dier gronden is en hoe zij ge legen zijn ten opzichte van spoor- en waterwe gen De commissie vertrouwde, dat met het oog op het doel, waarnaar het onderzoek streefde, nl. het pogen om eenigszins te voorzien in den arbeidsnood, die in meerdere of mindere mate alom in den lande heerscht, de burgemeesters die vragen zoo spoedig mogelijk zouden be antwoorden. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft slechts de helft der betrokken burgemeesters zich gehaast aan het verzoek der invloedrijke commissie te voldoen. Van anderen wordt het antwoord nog ingewacht. Het is te wenschen, dat hunne antwoorden zich niet te lang laten wachten. De moeite van de opgaven te geven, is toch gering in het rapport der commissie zal zeker wel worden opgenomen een lijst van de burgemeesters tot wie men zich wendde en eene opgaaf van de personen die aan haar verzoek voldeden. Het publiek en de regeering zal daaruit kun nen zien, op wiens medewerking men bij het beoogen van het goede doel zal kunnen rekenen. Naar aan de N. R C. wordt medegedeeld, hebben er te Alfen aan den Rijn wanordelijk heden plaats gehad. Maandag 1'1. zou aldaar een nieuwe Roomsche kerk worden ingewijd. De bisschop voor deze plechtigheid overgekomen, werd Zondag avond met een eerewacht van 30 ruiters ingehaald. De katholieke ingezetenen vlagden allen en hadden bij de kerk een eere- poort opgericht, die des avonds zou geïllumi neerd worden. Dit werd echter door de andere ingezetenen als ontheiliging van den Zondag beschouwd. Toen de bisschop was aangekomen, begon men de vlaggen af te rukken en te ver scheuren, alsook hier en daar glazen in te slaan. Bij het vertrek van den bisschop op Maandag werd hem weder door een eerewacht uitgeleide gedaan, maar tevens achtte de politie het noodig den bisschop te begeleiden, om, zoo noodig, zijn persoon te beschermen. (Jok dien avond moet het niet zeer rustig te Alfen zijn geweest. Te Valkensweert is de sigarenfabriek met een grooten voorraad tabak, beboerende aan gebr. Van Best, totaal verbrand. Ruim honderd man zijn dientengevolge werkeloos. - -- - onge kend spoedige toeneming van den brand in het Kurhaus te Schevingen. Een gebouw van 123.50 M. lengte toch werd hier in 21/, uur totaal hi de asch gelegd. Het blad wijst er op dat inrienting en constructie van het gebouw veel te wenschen overlieten. „Toen wij zegt het blad bij het begin deu brand aanschouwden, waren de vlammen op twee plaatsen tegelijk, en verbaasden wij ons dat de vlam uit deu zijvleugel onmiddellijk in do groote kap was gekomen. Dit had niet kunnen plaats vinden, indien de scheidsmuren hadden doorgeloopen en de kappen van elkan der waren gescheiden. „Vat blijkt echter?.... dat de kap over de geheele lengte van 123.50 M. open was en men van de eene zijde den anderen kant kon zien. Voor niemand is het dus meer twijfelachtig, dat de vlam, die uit de kamer waar de brand ontstond, de houten lift, welke een hoek der kamer innam, aanta-tte en door deze lift den zolder bereikte, hier in deze tochtige ruimte onmiddellijk over het geheele gebouw was ver spreid en den koepel in lichte laaie zette Waren dus de kappen onderling gescheiden geweest door de opgaande scheidsmuren en de deuren van ijzer, de brand had zich slechts tot een klein deel van het gebouw beperkt en de waarborg voor menschenlevens ware toneindig grooter geweest. „In verdere bijzonderheden over de constructie tredende, wordt verder o. a. meegedeeld dat bijna alle binnenmuren op houten binten gecon strueerd en meerendeels slechts hooimuren waren. Niet minder dan 41 kamers in het mid dengebouw waren door houten scheidsmuren gescheiden. Zelfs de marmeren hoofdtrap steunde op een houten geraamte.” Het blad besluit met deze opmerking „Overal kwamen na den brand in het Ring theater alle mogelijke voorzorgen voor brand in de schouwburgen en werden wetten gemaakt op de inrichtingen. Wij hopen, dat ook deze les tengevolge moge hebben, dat aan de inrich ting van hotels, aan hunne samenstelling de meest mogelijke aandacht worde geschonken en de regeering ook niet zal achterblijven gron dig onderzoek in te stellen, daar waar zoovele menschenlevens op het spel stonden, en waarin zooveler belangen waren betrokken.” SNEEK TRANT sms- h Mmmii) m he 1 c B 1 A a JL< A B3. 2 4 .6 I 3 r J 1 i’ o i. 3 y 2 J 1 1 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1