I, raws- El1II I11illÏE VfflBL 1II TOOR DS fflHffl II III I IIIIOUHSSllfI. II SHL i bekend making. No. 79. E E N-E N-V EER.TIQSTE J A. 1886. 8 or- 2 ^OVKiWFBER. Nog gebracht. Aan hulp- C Alle brieven in te zenden. de ;in f- 0 >r ir ;- ;er eft 3> ;e n e 0 5 a I. 3N en IN, IR, ijk d Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 Va Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. b- 'h Voor het examen van surnumerair der di recte belastingen hebben zich 108 aspiranten I opgegeven, terwijl er 16 plaatsen zijn. Het bekende poolscheepje,de Willem Barents, is door de firma Herfst en Benfort te Rotter dam voor rekening eener Engelsche reederij aangekocht. Het vaartuig blijft bestemd voor de vaart in de Noordelijke Poolzee, en wel voor den pelterij handel op Baffinsland en Groenland, zoomede voor de uitoefening der walvischvangst. Het slechte nieuws nopens de bank van lea ning te Breda deelden wij reeds mede, ’t Rolt. Nbl. noemt de volgende cijfersEr zou 1 risico s verbonden. Er bestaat kans dat van de gelukkigen, die wat te verliezen hebben, het kapitaal meer rente gekweekt wordt dan Maar indien de vrees ons zoo ver voert dat ze nu het geval is. maar er bestaat ook kans dat onvoorwaardelijk het absolutisme, dat nog andere het kapitaal geheel of ten deele verloren ga. en vrij wat minder beminnelijke eigenschappen heeft dan de standvastige bewaring van de orde en rust in den staat, en zelfs bij die bewaring zelden den weg van beminnelijkheid en huma niteit gaat, adres aan Rusland en (niette genstaande enkele schijnbaar constitutioneele vormen) Pruisen, dan treedt ze waarlijk op als slechte raadgeefster. Want men vergete niet dat elke uitbarsting der anarchie slechts tijdelijk is en, waar de vrijheidsliefde der bur gers even groot is als hun geestkracht, terstond wordt onderdruktmaar het absolutisme weet zich wel permanent te maken. En daarbij zien de vreesachtige lieden over het hoofd dat de anarchie door het absolutisme wordt gevoed. „Wie ooit Töpffer’s geestig vertoog over de vrees gelezen en het aan de ^herinnering van zelfbeleefde oogenblikken van benauwdheid ge toetst heeft, zal echter, aldus gaat de schrijver voort, op dit punt een ander niet gemakkelijk hard vallen. Want inderdaad kan men van die u soms onverwachts en ongewenscht op ’t lijf vallende zwakheid getuigen, wat Seneca van den toorn zegt, dat hij een kortstondige razernij is, die den mensch de beheersching over zich zelf, over zijn verstand en zijn gevoelens ge heel verliezen doet. En dat er vrees voor de sociaal-democraten bestaat, tot in de hooge ad ministratieve en politieke kringen, behoef ik u niet to komen vertellen. Zoo vernam ik, dat bij de laatste opening van de Staten-Generaal door een „koninklijke commissie, bestaande uit alle ministers minus dien van Ooriog, terwijl de koninklijke commissarissen in drie koetsen met vier paarden, omstuwd door huzaren en vooraf gegaan door een hoogwaardigheidsbekleeder van het koninklijk paleis met een cereraoniemeesters- staf in de hand, van het Noordeinde naar het Bin nenhof reden, het regiment grenadiers en jagers in de Maliebaan aan het exerceeren was ge houden, met andere woorden, beschikbaar om op het eerste kommando de stad in te rukken en de dierbare ministerlevens tegen de aansla gen der niet als rechtspersonen erkende Wal- hallianen te verdedigen. Indien dit waar is, hoe zullen dan die zeven harten achter het goudborduursel der staatsierokken, achter de vier rossen uit ’s Konings stal en tusschen de vier lakeien van ’s Konings hofhouding, angstig hebben geklopt. Het spijt mij, dat ik geen dichter ben, anders had ik zeker op dit geval een roerend en indrukwekkend gedicht geschre ven, zoo in den geest van „de gevels van de huizen” van Tollens. Mij dunkt, de vermaning zou niet kwaad klinken: En toch snakken vele menschen naar zoo’n fraaien rok.” De BURGEMEESTER der gemeente \Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Suppletoir I Kohier der Patent-Belasting no. 3, dienst 1886,87, dezer gemeente aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 29 September 1886. De Burgemeester voor noem d, ALMA. r De regeering heeft voorgesteld den heer Zaayer, lid der Tweede Kamer, een verloftrac- tement als leeraar aan een rijks hoogere bur gerschool toe te staan, gelijkstaande met de helft van het bedrag zijner bezoldiging. Van het toestaan van dezen eisch had dr. Z. do aan vaarding van het lidmaatschap der Kamer af hankelijk gemaakt. De regeering wijst er op dat deze eisch in overeenstemming is met de regeling, getroffen ten aanzien van andere amb tenaren, die het lidmaatschap van een der Ka mers aarvaaidden. Naar aanleiding dezer mededeeling zegt de Ramp. Ct.: „Dat de regeering niet den éen weigert, wat den ander wordt toegestaan, is te begrijpen. Maar de geheele zaak is af te keuren. De schadeloosstelling, door de leden der Tweede Kamer genoten, is bij de grondwet vastgesteld. Daarmede behooren ambtenaren het te doen, zoo goed als ieder ander. Misbruik is het, dat ambtenaren, het lidmaatschap der Kamer aan vaardende, nog een extra schadeloosstelling ge nieten in den vorm van de helft van hun trac- temeut. De Kamer zelf behoort aan dit mis bruik een einde te maken, hetzij dan bij deze gelegenheid, hetzij bij de aanstaande herziening ner grondwet. Do steeds klimmende cijfers der Rijkspost- spaarbank hebben een onzer bladen, de Echo, op een zonderlingen inval gebracht. Het blad vraagt nl. of de staatsbemoeiing zich niet nog verder behoorde uit te strekken en of men aan het gespaarde kapitaal geen andere bestemming behoorde te geven dan die er nu aan is tcege- kend, ten einde het ook in andere richting vruchtdragend te maken voor de onbemiddelde Nederlanders, door wie meerendeels dat geld is bespaard. Het kapitaal is nu belegd in Nederl. staats- effecten, schuldbrieven van verschillende ge meenten, en in prolongatie of beleeningen gege ven. Tegen de soliditeit dezer belegging heeft het blad geen bezwaar, maar het meent, dat er meer rente dan nu van gekweekt kon worden en het tevens eigenaardiger en nuttiger zou uit te zetten zijn geweest, door van het bespaarde kapitaal, onder staatsgarantie van fonds en rente, een hulp- en credietbank te vormen, bij welke de kleinhandelaar, de kleine winkelier of fabri kant, de veefokker, landbouwer of schipper zich op billijke voorwaarden van bedrijfskapitaal tot inrichting of voortzetting van hun handel of bedrijf zouden kunnen voorzien. Het Haagsche Dagblad waarschuwt ten ern stigste tegen dat denkbeeld. De eerste eisch die aan een spaarbank wordt gesteld en waar aan ongerept voldaan moet worden, is soliditeit en onmiddellijke uitkeering als het geld wordt opgevorderd. Aan deze twee hoofdvoorwaarden zou de spaarbank niet meer voldoen, wanneer et denkbeeld van de Echo in toepassing werd en credietbanken, op welke degelijke grondslagen ook gevestigd, zijn altijd De beslissing der Synode in zake het kerke lijk conflict te Amsterdam is jl. Woensdag aan e note. i de geschorsten bekend gemaakt. De Synode beleend 1 bekrachtigde het vonnis van het Provinciaal Aan die mogelijkheid van verloren gaan mag I het bespaarde geld van meerendeels onbemiddel- den niet worden blootgesteld. De verantwoordelijke redacteur van Recht voor Allen, de heer Domela Nieuwenhuis, heeft, gelijk men weet, van de zijde der pers vrij wat moeten hooren over zijn houding in het druk- persdelict. Algemeen vond men het laf dat hij terug deinsde voor de verantwoordelijkheid van zijn daad en zich tegen de gevolgen trachtte te dekken toen het ernst werd. Gedachtig aan de spreuk „hoor en wederhoor”, laten wij hier ook volgen wat in Recht voor Allen ter ver- schooning van deze handelwijze wordt aange voerd. ’t Blad schrijft „D. N. gaf zich op als schrijver, omdat in ons land geen verantwoordelijk redacteur volgens de wet wordt aangenomen en dus, als hij zich zelf niet had opgegeven, de drukker vervolgd zou zijn. Den drukker te laten vervolgen, die niets te zeggen heeft over het al of niet opne men van stukken, dat achtte hij verkeerd. En dus, er bleef niets anders over dan te zeggen, dat hij de schrijver was. Had hij er af willen zijn, niets zou hem gemakkelijker zijn geweest, daar tal van personen zich vrijwillig aanboden om het auteurschap over te nemen, maar D. N. sloeg dit af, omdat hij redacteur was en dus staan wilde voor den inhoud van het blad. Te elfder ure treedt de werkelijke schrijver op en verklaart zich bereid, de gevolgen te dragen. Van dat oogenblik is dus D. N. ontlast van zijn verantwoordelijkheid en het zou onzin zijn, te verlangen, dat hij tegenover den werkelijken schrijver, die geheel en al vrijwillig zich opgaf hij was niet eens bij ons bekend zou volhouden de schrijver te zijn. Dan zou het er inderdaad veel van hebben, alsof D. N. te gen eiken prijs martelaar wilde worden. Dus, door het optreden van den schrijver is D. N. bevrijd van zijn verantwoordelijkheid. Nog eenshad hij er af willen zijn, niets was ge makkelijker geweest. Alle andere gevolgtrek kingen omtrent het zoeken van een martelaar schap of van een te zwaar zijn van de marte laarskroon zijn gezocht. Wij zijn geen boeken helden of romanfiguren. Wij zoeken geen mar telaarschap, maar wij deinzen niet terug voor de gevolgen onzer daden.” In den jongsten Haagschen Brief van de Arnh. Cour, worden eenige opmerkingen ge maakt over de houding door velen in ons land aangenomen tegenover de socialistische propa ganda. De schrijver komt hiertoe door een woord, in de Tweede Kamer gesproken-hetzij door den minister Heemskerk, hetzij door den heer Beelaerts en dat hierop neerkwam absolutisme is beter dan anarchie. „Ziehier een uitermate gevaarlijke gedachte roept hij uit vooral bij hen, die verscher ping van de bestaande wet wenschee om met meer kracht tegen de zoogenaamde anarchisten te kunnen optreden. Wie haat en vreest de anarchie niet, dat roode spook, dat u een huive ringwekkende herinnering aan de Parijzer Sep- tembriseurs te binnen brengt, aan een tijdperk van volslagen wanorde, loslating van alle kwade hartstochten, onrecht, dierlijke bloeddorstigheid en wat er maar afschuwelijks huist in het ge moed van den allerslechten mensch 1 „En tegenover dat uiterste geeft de met ijzeren hand gehandhaafde maatschappelijke orde en veiligheid een weldadigen indruk, vooral voor zijn voor f 72,000, terwijl de voorhanden zijnde goederen slechts een waarde van f 25,000 ver tegenwoordigen, zoodat er een tekort van 147,000 moet zijn. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft bij beschikking in raadkamer geweigerd de socialisten van der Stadt en Fortuyn vroeger aangeklaagd naar den procureur- generaal te verwijzenhunne zaak is slechts naar de correctioneele zitting der rechtbank ver wezen; tevens is hunne onmiddellijke invrijheid stelling gelast. Do officier van justitie is van deze beslissing in verzet gekomen. Het hoog militair gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak der cadetten op de Teteringsche Heide (vergrijp tegen de krijgs tucht) en veroordeelde G. J. Blom en E. den Dooren de Jong wegens aanranding van een schildwacht, elk tot drie maanden detentie in eenzame opsluiting. Als verzachtende omstan digheden werd aangenomen de opgewonden toe stand, waarin het feit gepleegd werd, terwijl mede als zoodanig gold dat geen persoonlijk leed was toegebracht. De degradatie is inge trokken. De straf is op 27 Augustus ingegaan. C. Ree dijk en A. W. A. de Kock van Leeuwen zijn vrijgesproken, doch ter disciplinaire correctie verwezen. Bij het vonnis van den krijgsraad, dat dus vernietigd is, waren de vier genoemde cadetten, zooals men zich herinneren zal, res pectievelijk tot zes, zeven, vier en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwijl de beide cadets-korporaal gedegradeerd waren. Maandag jl. heeft ds. Vlug van Leiderdorp zich voor de rechtbank in Den Haag moeten verantwoorden wegens ’t geen op 25 Juli jl. in de kerk te Leiderdorp is gebeurd. Men zal zich het opstootje ongetwijfeld herinneren en hoe ds. Wildeboer, die op den kansel stond, zich verplicht zag, tengevolge van het spektakel in de kerk, heen te gaan. Ds. G. Vlug werd beklaagd van pp dien Zondag de godsdienstoefening der Nederl. Herv. gem. te hebben belet. Het getuigenverhoor strekte om in het licht te stellen, of de handelingen van ds. Vlug al dan niet de oorzaak van het staken der godsdienstoefening waren geweest. De beklaagde hield het tegendeel staande, maar ds. Wildeboer en de waarnemende burgemeester, de heer Parmentier, verklaarden dat Vlug door zijn houding de gemoederen had verontrust. Bepaalde feiten konden echter niet worden aan gegeven. De substit.-offic. van justitie eischte de veroordeeling van den beklaagde tot een gevangenisstraf van 45 dagen en f 8 boete. De beklaagde werd verdedigd door mr. C. A. Vaillant, die tot de conclusie kwam, dat op 25 Juli te Leiderdorp geen wettig predikant op den kansel stond, de bescherming der over heid onwettig was en de toelating van ds. Wil deboer evenzeer dat door die reeks van on wettige handelingen de wanorde werd verwekt; althans niet door den beklaagde. In ieder ge val meende hij, dat zijn client in het geheel niet kon gestraft worden, omdat in het nieuwe strafwetboek geen straf bedreigd wordt tegen verhindering eener godsdienstoefening door wanorde. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Maandag a.s. UIT DE PERS, Maar indien de vrees ons zoo ver voert, dat onvoori-1 1 I I oeeker OUROT 1. 11- J B i A A D A N B. l- I ik. o. )0- ig- 110 it i i en Schat naar ’t borduursel op te rokken ’t Geluk der dragers niet altijd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1