rm CEffiEJTE ES HET IIMISSBIHT Ml I k. 1886. No, 80. E E N~E N-V E E R T I G S T E aai I. 6 O T O 13 E IJ. W O JE I T> jV O UIT DE PERS. .20 ).00 bracht hen behouden te was arron- ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 71/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ale den lik. van and ;ing stie ko- in J53 Om- uur len, der- een ge len. 1 leid jen, ren icht de lid- ven age .an on- ialf, fen, tere I. Ct De herbouw van het Kurhaus te Scheveum- teruggezonden, omdat daarin gen zal geschieden volgens het ontwerp en ouder is il 230 2 50 51 In n vorig nommer maakten wij gewag van verduistering van geiden by de bank van leening te Breda. De ware toedracht der zaak wordt aan ’t Roti. Nbl. als volgt verhaald De heer II. A. Sasse, onlangs door den ge meenteraad tot commissaris der bank van leening benoemd, had die benoeming aangenomen en wilde zich op de hoogte stellen van de wer king der bank. Hij verzocht den heer Ed. Gulje wethouder der gemeente, hem daartoe behulp zaam te zijn, waarom zy beiden zich op Don derdag 10 Sept, naar de lombard begaven en aan den directeur een zeker register ter inzage vroegen. 01 de directeur nu kwaad vermoeden kreeg is moeilijk te zeggen, maar zeker is het, dat hij mopperend het gevraagde aanreikte, en toen de heer Sasse hem nog een ander boek ter inzage verzocht, geen antwoord gaf, waarop de wethouder het verzoek herhaalde, doch met hetzelfde gevolg. Hun bevreemding hierover willende te kennen geven, bemerkten de heeren, dat de directeur, staande tegen de tafel geleund, een beroerte gekregen had. De huisgenooteu werden gewaarschuwd en eenige uren later had de directeur opgehouden te leven, zonder eenige inlichting te kunnen verschaffen. Het kwaad had zichzelf gestraft, want genoemde heeren hadden zonder eenig inzicht ot argwaan slechts een register opgenoemd. Hoewel de panden alle zijn opgenomen en men het globale cyier van het tekort op 1 45,000 bepaalde, is men nu bezig, en dit zal nog wel een dag of zes duren, de briefjes der fictieve panden te controleeren. te I Het hoofdbestuur der vereeniging tot bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheid heeft zich thans, naar aanleiding van het besluit, in de jongste algemeene vergadering genomen, tot de Tweede Kamer gewend met een adres, houdende bezwaren tegen het ontwerp van wet op de telephonie. Het bestuur maakt er de regeering een grief van dat zij uit de telephonie voordeelen voor de schatkist wil bedingen. Post en telegraphic dienen alleen uit een oogpunt van algemeen belang beheerd te worden, en het recht om inkomsten te trekken uit ondernemin gen, die den dienst van den Staat ten deele overbodig maken, mag dus betwist worden. De Staat moet zich tot een gering concessierecht bepalen. Het recht van naasting na 25 jaar wordt mede afgekeurd. Daardoor wordt men verplicht het kapitaal binnen 25 jaar af te schrijven, een maatregel, die den aanleg zeer bemoeilijken zou. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. j ouden dag en hen hetzelfde voorrecht te doen genieten, dat ook iederen beoefenaar der zus terkunsten door de te hunnen bate opgerichte vereenigingen wordt verzekerd. Door een vaste jaarlyksehe bijdrage, door het afzonderen van een deel der uit literairen ar beid verkregen inkomsten, door schenkingen, te verzamelen in een reservefonds, van vermo gende letterkundigen, en dat aantal is niet geringdoor een geheel kosteloos beheer, kunnen binnen weinige jaren aanzienlijke be- 'i' De heer Van Hamel Roos komt nog even terug op het antwoord van den Parijschen cor respondent der Haarl. Ct. op zijne vraag om opheldering van diens zwijgen, in zake afge keurde Hoilandsche biersoorten te Parijs. Naar aanleiding van een stuk in het dagblad la Jtrance van 31 Juli, waarin een Hoilandsche brouwerij met name genoemd werd, heeft de heer v. H. R. zich rechtstreeks om inlichtingen tot den importeur der bewuste afgekeurde bier soorten, nl. Heftieken’s bierbrouwerij-n.aatschap- py te Amsterdam, gewend. Hy ontving daar op een schrijven van den directeur dezer maat schappij, waaraan hij het volgende ontleent: „Het feit is, dat drie wagons va.i ons „Parijs in de maand Juli zijn aangehouden, „onderzocht en t 1 1 1 „salicylzuur werd gevonden. De bieren die wij „afleveren hebben dit preservatief niet noodig „en wordt zulks alleen op speciaal verzoek van „afnemers buitenslands daarin gedaan en nog „wel bij zeer kleine hoeveelheden, ’t Is dus „volkomen onschadelijk voor de gezondheid en „bevatten ook de meeste Duitsche bieren, die „een verre reis te maken hebben, een hoeveel- „heid salicylzuur.” Het zal velen met ons genoegen doen, zegt de heer R., dat slechts een zoo betrekkelijk on schuldige oorzaak een afkeuring en terugzending van het bier tengevolge hebben gehad. Waar o. a. in Duitschland bekende autoriteiten zich niet verzetten tegen de aanwezigheid van geringe hoeveelheden salicylzuur ter conserveering van spijzen en dranken, kan van een vervalsching geen sprake zijn en nog veel minder van de betiteling „vergiftig”welke door verschillende dagbladen op salicylzuurhoudend bier toegepast is geworden. Zeer wenschelijk is het natuurlijk de hoeveelheid van het conserveermiddel binnen uiterst enge grenzen te beperken, en evenzeer achten wij de vermelding van het bezigen daarvan nuttig, zoolang nog niet officieel in de verschil lende landen de aanwending veroorloofd is ge worden. Wat de opmerking betreft van Heineken’s brouwerij-maatschappij in zake de Duitsche bieren, moge dienen, dat blijkens de onderzoe kingen van keurmeesters alhier in de maand Augustus daarin salicylzuur is aangetroffen doch dat wij in de maand September in het bier der zes voornaamste Duitsche bierhuizen te Amsterdam dit zuur niet vonden. Buiten dien willen wij hierbij het feit niet onvermeld laten, dat wij öij een chemische controle gedu rende 12 maanden van drie soorten echt Bei- ersch bier (twee merken „Neubauer”, één merk Bavaria”) geen spoor salicylzuur daarin aan getroffen hebben. Zaterdag middag half vijf zijn uit den tuin van den Parkschouwburg te Amsterdam gelijk tijdig opgestegen de luchtreizigers Lhoste, ver gezeld aan den heer Kiesewetter, met den ballon „L’Explorateur”, en Julhes, vergezeld van den heer N. A. van der Kolk, met de „Sylphe”. De voorgenomen telephonische verbinding mis lukte, maar de ballons dreven statig voort in de richting van de Zuiderzee. Boven de stad werden door Lhoste eenige postduiven losge laten en een parachute omlaag gezonden, streeks half zes daalde de „Sylphe” op 3/4 afstand van Huizen. Het anker werd toen aan een touw van dertig meter in zee uitgeworpen. Eerst bleef de ballon op een hoogte van 25 meter boven de zee zweven. Zy daalde toen tot in het water en werd een halt uur lang nu eens op dan onder de golven geslingerd. Een schipper uit Durgerdam kwam de drenkelingen toen ge' lukkig te hulp en Scheilingwoude. De Explorateur” met de heeren Lhoste en Kiesewetter, kwam te ongeveer 7 uur bij Nuu- speet neder. Ook zij hadden op de Zuiderzee gedobberd, doch al dobberende in de nabijheid van genoemde plaats den vasten bodem bereikt. Voorts wordt de vrije toegang der politie tot i rend schouwspel kan worden vermeden, dat, om optochten na- een onbezorgden ouderdom te verschaffen zelfs aan wie in de letteren tot de prinsen van den bloede gerekend mogen worden, de algemeene liefdadigheid moet worden ingeroepen. Daarom, letterkundigen en dichters, bemid delden en onbemiddelden, die van de vruchten van hun geest moeten leven, treedt toe tot de Voorzorgskas en steunt het pogen van de Ver eeniging van Nederlandsche Letterkundigen. Wie nadere inlichtingen begeert of als dona teur of als deelnemer wenscht toe te treden, gelieve zich te wenden tot den heer A. W. van Megen, Vondelstraat 78 te Amsterdam, Secre taris der commissie. In de October-afievering van de Nieuwe Gids komt een artikel voor over het „palingoproer” te Amsterdam. De schrijver „Diederik van Amstel” wijst, evenals indertijd in de Werk' rtiansbode (onder hoofdredactie van den heer Heldt) is geschied, op de houding der politie bij het standje, dat tot de betreurenswaardige ongere geldheden leidde, en wijdt aan hare onhandig heid den droevigen loop dien de zaken namen. Hij meent voorts dat men, door de verantwoor delijkheid te schuiven op de schouders der so cialisten gelijk o. a. het Hand. z. i. doet do aandacht van het publiek afleidt van de ware j oorzaak der rampen en de oogen doet sluiten voor fouten, die begaan zijn, en voor het blijvend karakter der gevaren, die ons bedreigen. De ware oorzaak was, in het oog van den schrijver, de haat van het Amsterdamsche volk tegen de politie, en de politie heeft het er naar zijn meening naar gemaakt. Het beleid is slecht. Nu eens wordt alles toegegeven, dan weder wordt er op ingeslagen of ingehakt zonder genade. Zoo wordt verbittering gekweekt. Maar het is nu eenmaal niet geoorloofd daarop het licht te laten vallen. Men scheldt op de socia listen, als vreesde men dat het iemand in den zin zou komen ook eens iets over de politie zelf in het midden te brengen. De schrijver acht het noodig, dat juist te bespreken, daar volgens hem ons vaderland in een kritiek oogenblik verkeert. De Amsterdim- sche politie, het Amsterdamse!) gemeentebestuur, het Amsterdarnsch Handelsblad regeeren met hun macht, hun sabel en hun pen meer dan de hoofdstad. Van hen hangt het af door hun doen en laten Nederland in beroering te brengen, zoodat we van onze onafhankelijkheid niet langer zeker zijn. Hy licht deze pessimistische opvatting uit voerig toe, wijst or op dat in de oogen der bui- tenlandsclie pers de amsterdamsche onlusten kederlandsche troebelen zyn en allient aanlei ding kunnen geven dat ons land, als gevaarlyk voor de rust vau Europa wordt aangemerkt door zijn socialistische neigingenvestigt ter verster king van deze zyn meening de aandacht op de plannen van den heer Heemskerk in zake het recht van vereeniging en vergadering en besluit met de woorden„Een grondige hervorming der Amsterdamsche politie is een landsbelang. Hiermede toch zal elke aanleiding tot het maken van uitzonderingswetten of wetswyzigingen in reactionairen zin vervallen.” De Voorzorgskas (caisse de prévoyance) door de Vereeniging van Letterkundigen gewild is thans in beheer genomen. Volgens de statuten moet haar Bestuur be staan uit vijf deelhebbers, te Amsterdam woon achtig. lot dusverre slaagde men niet in het vormen van het Bestuur, aan welks samenstelling zulk een beperkende voorwaarde, wat de woonplaats betreft, was toegevoegd. Men begreep echter dat, om eenmaal en mis schien weldra, zoodanig in Amsterdam geves tigd bestuur te zien optreden, een begin van uitvoering noodzakelijk was, waarom de veree niging vau letterkundigen het geraden achtte ecue commissie van voorbereiding te benoemen, bestaande uit de heerenH. J. Schimmel, A. W. van Megen; Mr. Gerard W. Schimmel; 11. Th. Boelen en S. J. Bouberg Wilson, be nevens prof. dr. P. van Geer, te Leiden, als technisch adviseur. De voorzorgskas heeft uitsluitend ten doel, de schryvers en dichters in de gelegenheid te stellen, zich een pensioen te verwerven op den alle openbare vergaderingen en i drukkelijk gewaarborgd. Als openbaar worden alle vergaderingen beschouwd, waartoe het pu bliek ot de verslaggevers der pers toegang heb ben. En ook wordt de vrijheid aan politie of justitie gewaarborgd om in zulke openbare ver gaderingen te haren behoeve door stenograph!- sche of andere verslaggevers aanteekenihgen te doen houden. Ontbinding van vergaderingen of optochten kan worden uitgesproken, wanneer tegen deze wet wordt gehandeld, gestelde voorwaarden niet in acht genomen zijn of, zijdelings, voorwaar- dehjk, of in algemeene bewoordingen wordt opgeruid tot een strafbaar feit of tot ongehoor zaamheid aan de wetten, of waarin of waardoor de openbare orde op andere wijze wordt verstoord. Tevens wordt opruiing in vergaderingen of bij optochten strafbaar gesteld. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen een voorstel tot wyziging der wet op het recht van vereeniging en vergadering. Het komt hoofdzakelijk hierop neder In het algemeen wordt het houden van open bare vergaderingen en optochten in de open lucht, onverschillig of daarbij verhandelingen of debatten plaats hebben, zonder vergunning der burgemeesters, verboden. De vergunning kun ook voor waardelijk worden verleend, b. v. niet bepaling van plaats, tijd, weg en verbod iim medevoering van vlaggen, schilden of zin nebeelden. Vergunningen en weigeringen moeten schrif- telyk gegeven worden. De minister van bin- üenlaudsche zaken is bevoegd om, als de om standigheden het eiseben, openbare vergaderingen eu Optochten in de open lucht voorwaardelijk of onvoorwaardelyk gedurende een bepaalden tijd voor een aangewezen plaats of provincie of j dragen verkregen en bijeen gevoegd worden, iu het algemeen te verbieden. i waardoor in de toekomst het wel wat vernede- De hoofdingenieur J. van der Toorn te Den Haag is door de Japansche regeering uitgenoo- digd om zich aan het hoofd van den waterstaat in Japan te stellen. De heer Van der Toorn, die zich, zooals men weet, met het onderzoek .nopens de Zuiderzee zal belasten, heeft daarvoor echter bedankt. Met hot oog op het onbepaald verlof, ge noemden hoofdingenieur toegekend, is de be schikking van den minister van waterstaat vau 17 Aug. jl., waarbij aan den heer Van der Toorn de dienst in de provincie Eriesland was opge dragen, buiten werking gesteld. De waterstaatsdienst aldaar zal tot nadere regeling worden waargenomen door don dissements-ingenieur H. E. de Bruyn te Leeu warden. OEEKER 4ÖÏ K i'i «=ara,fS>»"«sa goes r IS I .’k fc L, A R, BS 12 I c ilstra ister- 3, dv, 2 16 2 I 8 16 2 8 8 2 8 18 4 12 2 23 9 or 27 or 43 or 4 or 19 or 37 51 or li sums- is ihiun wi: iii.ui mor dr J0- iVop- l van >3, Z. j, 35 iskje t. Verf, rstra, van stra. verl. rijke H5 >6 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1