1 W J Hj i SB No, 83. E E N-E N-V EEKTIQSTE J 1886, r N a Je 0, sr K AL V Eli 11A81 kT it z ATJ’] It I) AG 16 O C T O B E It. IS, m. U I T van de politie I. L naar de V kennen. Dit nu voor- 1 op- er r- bij doch tusschen beiden was vroeger nimmer iets voorgevallen. De toestand van den verwonde moet 1 loopig geen reden tot ernstige bezorgdheid Na eenige discussie is jl. Woensdag door de Tweede Kamer het voorstel Borgesius c. s. tot het doen van een onderzoek naar de arbeiders- toestanden aangenomen met 68 tegen 3 stemmen. De enquête zal 1 Juli 1887 gereed moeten zijn. De commissie bestaat uit de heeren van der Loeff, Ruijs, van Alphen, Borgesius, Heldt, van der Sleijden, Bahlman, Beelaerts en Smit. ’t Schijnt dat ernstige pogingen in het werk zullen worden gesteld om den Nederl. gezant i roe- De voortvluchtige kantoorbediende D. van der Steen, uit Nijmegen, van wien gemeld werd, dat hij zich met een bedrag van f15,800 ten nadeele van de firma A. Noorduyn en Zoon al daar uit de voeten gemaakt zou hebben en dien tengevolge te Parijs werd gevat, is thans door de Fransche regeering uitgeleverd en gevangenis te Arnhem overgebracht. AM ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ■A w De heer mr. J. W. Spin, de anti-revolutio- naire sociaal-democraat, die als verkiezingsrede- naar in het district Sneek is opgetreden, heeft in de laatste vergadering, welke hij met de anti revolutionairen in het district hield, deze heeren aangekondigd, dat bij deze gelegenheid aangreep, om plechtig afscheid te nemen van de anti revolutionaire zaak. Amst. Crt. leveren. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de R. K. kerk te Neerbosch bij Nijmegen een brutale diefstal gepleegd door middel van braak en inklimming. Verschillende voorwerpen van waarde, waaronder een reliquie van den II. Dominions, zijn door de dieven ontvreemd, terwijl tevens een offerbus, inhoudende ongeveer f 10 door hen geledigd word, De daders zijn tot nog toe niet opgespoord. De krachtige wind, die Dinsdag nacht en W oensdag voormiddag uit het zuidwesten woei, heeft een paar muren van het Badhuis te Scheveningen doen tuimeleneen aan de land zijde werd tot het trasraam als het ware afge sneden. Zoo wordt den aannemer hot sloopen vergemakkelijkt, hoewel de manier wat gevaar lijk dient genoemd te worden. Dat het ernst is met het voornemen om het Badhuis het volgend jaar weder gereed te heb ben, kan blijken uit de mededeeling, dat het Philharmonisch Orkest van Berlijn, Mannstadt, het volgend jaar weder aldaar concerten zal geven. BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de dit jaar invalt op Maandag den 18 October 1886. Sneek, den 8 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. pen. Reuter meldt althans uit Rome, dat kar dinaal Jacobini naar Den Haag is vertrokken met het doel te dezen aanzien voorstellen te deen. Er wordt bijgevoegd dat men te Rome den goeden uitslag van de zending verzekerd acht. Naar gemeld wordt hebben de van verschil lende zijden aan de regeering ingediende adres sen, ter bekoming van wijzigingen in de alge- meene voorschriften voor de aanbesteding van rijkswerken, voorloopig deze uitwerking, dat op uitnoodiging der regeering zoowel bij den wa- terstaat als bij de genie wordt overwogen welk gevolg, zonder nadeel voor de rijksbelangen, aan die adressen zou kunnen worden gegeven. Te Edam is een vierjarig kind van zekeren E. in een waterton achter de woning ge vallen. De mensclien, die het zagen, begingen weer de on vergeeflijke domheid en wreedheid, het arme kind in ’t water te laten liggen tot de politie was gehaald. Maar inmiddels was ’t kind dood. Zondag avond 11. omstreeks 8 ure, brak te Oude Niedorp onverwachts een hevig onweder los, juist toen de godsdienstoefening in de R. K. kerk „in ’t veld” geëindigd was en de schare zich huiswaarts spoedde. Een meisje werd door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Ook een vrouw werd geraakt, wier parapluie in brand vloog, terwijl zij aan de borst verwond en gedeeltelijk verlamd werd. Ook deze is reeds aan de gevolgen overleden. Een derde werd in de sloot geslingerd, maar gelukkig nog gered. In de onmiddellijke nabijheid dezer personen werd een koe en een kalf doodgeslagen. Geen wonder zegt de N. R. C., die ’t feit meedeelt, dat schrik en ontzetting zich van de huiswaarts keerende kerkgangers meester maakten. Aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Leeuwarden is aanbesteed 1°. Door het Rijk: het maken van twee havendammen en de havengeul, voor de verbe tering van de haven te Lemmer. Laagste in schrijver P. A. Bos te Gorinchem voor f 397,000. Door de pro- de sluis- en dijks- Het dames-comité, ’t welk zich ten taak heeft gesteld een monument te plaatsen op het graf van mevr. Bosboom-Toussaint, heeft den lieert Bart van Hove het maken van een ont werp opgedragen. Men schrijft aan de Zw. Ct. Het volgende is letterlijk gecopiëerd uit een brief, door den voorzitter van het anti-revoluti- onair comité van een der groote plaatsen in het hoofdkiesdistrict Sneek, aan iemand, die zich aanbood te spreken in een vergadering door dat comité te beleggen „Na af spraak Hebben wij aan onse derde comisje lid E. de voorloopige bepaalde zaak te kennen gegeven, en Hebben na zamen de gan gen overdacht te Hebben Het zeer raadzaam geacht. Bij De Ze gelegen Heit Het spreken al Hier over te laten gaan, althans op de naam van Bestuur van Nederland en orani. wij staan reeds gereed om onse candidaat in de Bus te brengen. Frantse van der Zeijs is niet de can didaat die van UE. zou begeert worden.” enz. Wij komen niet op den gebrekkigen inhoud en de talrijke fouten in dezen briefmaar dat de president van een vekiezingscomité den naam van zijn candidaat ten eenenmale onherkenbaar maakt, dit geeft recht om te vragen, of bij de partij van de anti-revolutie de blinden niet wor den geleid door blinden. Om in plaats van j hr. Brantsen van de Zijpe te schrijven „Frantse van der Zeijs" ’t gaat wel 1 De brief is nog altoos in wezen en wordt voor na vraag bewaard. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. genaamde sociaal-democraten hun gebruikelijke grootspraak of bulderbasterij uitkraamden Hoe de minister zich daarover bevreesd kan maken, begrijpt de A. C. niet. Maar dat de vrees een slechte raadgeefster is, blijkt vooral uit de ver regaande onhandigheid, om een spanning en animositeit, die bij een zeker deel des volks tegen de politie bestaat, en meer nog dan de sociaal-democraterij tot botsingen en onlusten aanleiding geeft, te willen genezen door aan diezelfde politie tegenover dat deel des volks gevaarlijke wapenen in handen te geven, tot het nuttig en voorzichtig gebruiken waarvan haar met allen eerbied voor en waardeering i en hare moeielijke taak zij ’t ge zegd de vereischte tact en doorzicht ont breken. Nog wijst het blad op de zonderlinge ken merken van openbaarheid, die de minister aan geeft op de bepalingen nopens optochten, onder welke laatste men desnoods een bruidsstoet kan betrekken, terwijl het ten slotte ’tis de meest ernstige bedenking de aandacht vestigt op de wijziging, die het karakter der politie zal ondergaan. Thans werkt zij plaatselijk; de minister wil een cen tralisatie scheppen, welke het zwaartepunt ver legt en die den minister van binnenl. zaken tusschen en boven alle autoriteiten plaatst, Dit is geheel verkeerd en in strijd met onze ge meentelijke organisatie. Wil men in de wet een onafhankelijke macht om in het hoogste ressort, hooger dan de Commissaris des Konings, over de uitoefening van het recht van vereeni- ging en vergadering te beslissen, men wijze daar den rechter toe aan. Hy is onpartijdig, meer dan eenig minister; hij is niet vreesachtig noch voor paniek en zenuwachtigheid toegankelijk, zooals menig minister. Ook het Vad. wijst er op dat de bevoegdheid, aan den minister van binnenlandsche zaken ge geven, om telkens voor ten hoogste drie maan den alle vergaderingen te verbieden, en straf bedreiging ook tegen zijdelingsche of voorwaar delijke opruiing tot een strafbaar feit, zeer gevaarlijke nieuwigheden zijn. Op deze wijze kunnen alle denkbeelden die de tijdelijke macht hebbers mishagen, geheel onderdrukt worden. Ziedaar dan voortaan onze vrijheid in vergade ring 1 roept het blad uit. Zoo denkt er ook het Paleis v. Justitie over. „De regeering voert ons terug zegt het blad naar den tijd toen men de indirecte opruiing strafbaar achtte; zij zoekt juist in het onbepaal de der strafbepaling haar heil en haar beginsel, en streeft er naar dat onbepaalde zoo onbepaald mogelijk te maken, daarbij vergetende, dat zij op deze wijze een wapen in handen geeft, waar mede gemakkelijk elke vrijheid van gedachten uiting Kan worden gekeerd. Heden de socia listen, morgen de anti-revolutionairen, overmor gen weer anderenmet rekbare strafbepalingen kan men iedereen, dien men wil, tijdelijk on schadelijk maken. En rekbaar is het voorstel der regeering in ruime mate.” een drietal mannen, door dezen was mishandeld vu.*, waarom by, m ut? sen de Geestbrug gekomen, in den 1 De 'raming was f488,000 vnn hnf rlrinhol moan/ln L\ En». 1 - 1l. y^Q I werken te Lemmer. Laagste inschrijver dezelf- van aanzien, DE PERS, In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is in de gemeente Voorburg een moordaanslag ge pleegd. Bij de Geestbrug werd een 27jarig jonkman, zekere In ’t Hout genaamd, te Voorburg wo nende, en daarheen uit Den Haag terugkoeren- de, aangegrepen door een onbekend persoon, die onder toevoeging van eenige verwijtingen, plot seling „a bout portant” een tweeloops met hagel geladen jachtgeweer op hem afschoot en hem deerlijk in buik, heup en rechterarm trof. De dader vluchtte volgens sommigen nadat hij den getroffene had medegedeeld dat hij zich in den persoon vergist had. De dader is zekere C. de Vrede uit Den Haag. Hij verhaalde dat hij in den vooravond op het Zieken, na een woordenwisseling met vu.vvu. uiouuou, uwi UC4OU was misnauueid en aan het hoofd gewond, waarom hij, in de nabijheid van f getioftene een van het drietal meende te her- i vinciei het uitvoeren l was een noodlottige vergissing. Dader de voor f397.000. De raming was f 430,875. en getroffene kenden elkander wel van aunzien, I Het socialistenwetj3, want onder dien naam zal het nieuwe ontwerp nopens wijziging der wet op het recht van vergadering en vereeniging wel bekend blijven, vindt vrij wat tegenstand in de pers, ’t Gaat er mede als met zooveel zaken in het dagelijkse!} leven. Als men een voorrecht bezit, let men er nauwelijks op, maar loopt men gevaar het te verliezen, dan bespeurt men eerst wat men zal derven. De Arnhemsche Ct. die het ontwerp op scherpe wijze bestrijdt herinnert het spreek woord vrees is een slechte raadgeefster. De zelfde gewaarwording, die weesmeisjes op tri bunes plant, grenadiers laat exerceeren, terwijl de ministers onder militair escorte door de resi dentie rijden, den minister van binnenlandsche zaken doet opstuiven op het gezicht van een roode lap, heeft ook hier haar onheilig werk gedaan. Het wetsontwerp daarop nagaande wijst het blad o. a. op de exorbitante macht, die er door verleend zal worden aan den minister van bin nenlandsche zaken, daar hij, „als buitengewone maatregelen zulks in het belang der openbai’e ordere vorderen,” voor drie maanden, en zooveel langer als hem zulks behaagt, het geheele ge- bruik van het recht van vereeniging en verga dering kan opheffen. Een andere ergerlijke bepaling is die, waarin aan de politie het recht wordt verleend een openbare vergadering te doen uiteengaan, als «ook slechts zijdelings, voorwaardelijk, of in algemeene termen wordt opgeruid tot een straf baar feit of tot ongehoorzaamheid aan de wetten.” Aan de politie wordt daardoor een buitensporige macht toegekend, vooral als men bedenkt dat bijna alles onder de rubriek „straf baar feit” kan worden gebracht. Maar het grootste bezwaar tegen deze aan vulling van een leemte in de tegenwoordige wet is, volgens de Arnh. Ct., dat hier eerst aoor wijziging der wet aan de politie een be voegdheid gegeven wordt, waarvan zij reeds, onder anderen op socialisten-vergaderingen te Amsterdam en Den Haag, heeft gebruik gemaakt. Daar zijn werkelijk door de politie openbare vergaderingen ontbonden, niet omdat er de orde Werd verstoord, maar omdat er der politie en der regeering onaangename, beleedigende woorden werden toegevoegd. Wil men deze feiten ver volgen, men moet het weten, maar die vervol- giag mag nog geen grond geven om een open bare vergadering, waarin de materieele orde ge handhaafd wordt, uiteen te jagen. Het staat er gelyk mede, alsof men de uitgifte van een nieuws blad verbood, omdat door middel daarvan een persdelict tegen een particulier persoon was ge pleegd, of een huis liet at breken, omdat er een groot misdrijf in bedreven was. En dat alles wordt voorgesteld omdat op eenige plaatsen van ons land, waar terecht of ten onrechte, nevens misnoegen over maatschap pelijke toestanden, veel ontevredenheid over de houding der politie wordt gevonden en open are vergaderingen zijn gehouden, waar zoo- bij den Heiligen Stoel weder in ’t leven te AA sims- h omhhuj won de am n het Mm«ïï sihhl ■ft j i HJ5 AE.VI, AA ii. I i I 1 1 t t 5 J i je J i. -I er- ■W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1