Lw MEHÏS- El Wimm JUD WOR i!E (ESffilE ilMET 1BBKB S.ffl. a e a gssa^as w I t W i au” UI No, 85. E E N-E N-V EERT1GSTE J 1886, ÏN KALVERMARKT X A T E UIO 23 OCTOBER. Sneek, Alle dwaling is enz. ’t gevaar bloot ne eerste van Ge- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. h, 3e >0, •er ur 10, 30 A ie .4 4 0. I: a- In Den Haag en Amsterdam liepen Woensdag allerlei geruchten omtrent belangrijke wijzigin gen in het regeeringspersoneel. De heer Bloem zou aftredende heer Levyssohu Norman zou hem vervangen, de heer Van Rees zou als gouverneur-generaal vervangen worden door ge neraal Verspyck enz. enz. De geruchten bleken echter geruchten te zijn, niets meer. Bij Ministerieele aanschrijving van 2 Oct. jl. is, als uitvloeisel der nieuwe strafwet, bepaald, dat voortaan de dagvaardingen van beklaagden en getuigen, de beteekeningen van vonnissen enz. door de rijksveldwachters zullen geschieden, in plaats van, gelijk vroeger, door de deurwaarders. Behalve die aan de gerechtshoven en kanton gerechten, hebben de deurwaarders geen trakte ment en moeten ze van particuliere praktijk iu hun onderhoud voorzien. Was deze tot nu toe VERGADERING van den Gemeenteraad van op Zaterdag 23 October 1886, ’s nam. te 6 uur. Punten van behandeling: 1. Reclames tegen het primitief kohier den Hoofdelijken omslag, dienst 1886, bij deputeerde Staten ingediend. 2. Resumtie der notulen. i 3. Mededeeling van ingekomen stukken 4. Adres van J. en E. Sanders. 5. Voorstel tot verbetering of aanleg In den strijd tegen Heemskerk’s Socialisten- wetje staat de Stand, zeer beslist aan de zijde van de vrijzinnige bladen, terwijl over ’t algemeen de kath. bladen ’t ontwerp in bescherming nemen. De Stand, verwondert zich over Uit laatste i'Oiet, want dwaling strafbaar stellen is een der o. v oorstei tot verbetering ot aanleg van bestrating, naar aanleiding van ingekomen adres sen van den Kerkeraad der Christelijk Gereformeerde gemeente J. Vogelzang e. a. J. K. Hiemstra e. a. het bestuur der vereeniging „Schuttevaêr”. 6, Adres van de Politie-agenten 2e klasse (dagdienst) om verhooging van jaarwedde. 7. Gemeentebegrooting, dienst 1887. Een zeer onverkwikkelijk debat wordt in verschillende bladen gevoerd over de eerste daad der enquete-commissie nopens arbeiderstoestanden. Het trok de aandacht dat niet de heer Borgesius, de eerste onderteekenaar van het voorstel van de Tweede Kamer, maar de heer Verniers van van der Loeff tot voorzitter was gekozen. Uit de mededeelingen van een anti-revolutionair orgaan, de Oranjevaan, moest worden opgemaakt dat de anti-liberale leden den heer Borgesius niet wilden kiezen tot voorzitter omdat hij bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer te veel voor de liberale partij had ge ijverd. De Amst. liet niet na te doen uitkomen dat zulk een wraakoefening al zoo kleingeestig mogelijk moest genoemd worden en betitelde dit optreden terecht als „een slecht begin” voor de enquete. De Standaard trok zich daarover het harnas aan en verdedigde de houding der anti liberale leden, waarop de Amst. natuurlijk het antwoord niet schuldig blijft. Heden komt de Stand, op nieuw op de zaak terug. Nu beweert het blad dat de heer Bor gesius alleen is geweerd als voorzitter „omdat er reeds iu de voorloopige vergaderingen ge bleken zou zijn dat hij volstrekt ongeschikt was om ook de premier der enquête commissie te worden. Daar openbaarde zich ernstig verschil van gevoelen, en toen toonde de heer Borgesius teu eenenmale den takt, de onbevangenheid, de onpartijdigheid te missen, in den voorzitter van zulk een commissie bepaald vereischt.” Laat ons hopen, dat onder dit gekibbel de goede zaak niet zal lijden. Wat er overigens waar zij in de verwijten, tot den heer Borgesi us gericht, dit is zeker, dat het commissielid, ’t welk deze „onthullingen” aan de Stand, doet ook een zeer zonderlinge opvatting heeft van hetgeen hem past. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de tweede dit jaar invalt op Maandag den 1 November e.k. Sneek den 19 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Herhaaldelijk is in de laatste weken de Pak ketvaart in Nederlandsch Indie ter sprake ge bracht. Afdeelingen der Nijverheidsvereeniging hielden er samenkomsten over, onze eerste man nen op ’t gebied van handel en nijverheid gaven er hun opinie over ten beste eu eenige bladen wijdden er lange beschouwingen aan. Met een kort woord wenschen wij mede te deelen waarover dit debat loopt. Tusschen de verschillende eilanden in den Nederlandschen Indischen archipel wordt sedert 1852 een geregelde stoompakketvaart onder houden. De eerste overeenkomst, deswege aan gegaan, werd door de Indische regeering ge sloten met den heer Cores de Vries, tegen f 18.21 ’s jaars voor iedere afgelegde geografische mijl. In 1863 werd een nieuwe aanbesteding gehou den, en wel voor 1866 —1875. Toen daalde de subsidié tot f6.97 per mijl. Een Engelschman, Robinson, verkreeg haar, terwijl de laagste Ne derlandsche inschrijvers, P. van Vlissingen en D. van Heel, met f 6.98 dus één cent meer afvielen, In 1875 werd die overeenkomst ver lengd. Toen daalde de subsidie tot f 3.90 per mijl, een bedrag, volgens sommigen door den Eugelschen ondernemer zoo laag gesteld omdat men beducht was voor nieuwe concurrentie van Nederlandsche zijde. De maatschappij zij draagt den titel „de Ne- derlandsch-Indische Stoomvaart-maatschappij” is dus slechts in naam een Nederlandsche. Zij werkt met Engelsch kapitaal eu van de voor- deelen komt dus aan Nederland weinig of niets ten goede. Dit echter is een feit, de maat schappij heeft hare verplichtingen tot tevreden heid van hare mede-contractante, de Ned. In dische regeering, nagekomen. Zij heeft, over eenkomstig de aanwijzingen en het verlangen der regeering, hare lijnen allengs vermeerderd en hare diensten uitgebreid. Waar de regeering hare hulp verlangde voor het inhuren van stoom schepen of het openen van tijdelijke verbindingen gedurende expeditiën, is de maatschappij bij machte geweest, natuurlijk tegen ruime ver goeding, die hulp te verleenen. Gebruik makende van haar steeds uitgebreider wordend materieel en van de haar bij contract toegekende voor- deelen, niet schroomende alle wapenen der con currentie te bezigen, heeft zij, binnen het voor haar monopolie vrijgelaten gebied, alle mededin gers van de baan weten te dringen. De Neder landsche, of Nederl. Indische stoomvaart-industrie is niet bij machte geweest het tegen haar op te nemen, ook niet nadat de opening van het Suez- kanaal de mogelijkheid had doen geboren worden, om stoombooten, ook van het kleinste charter, op eigen gelegenheid uit Europa naar Indie te zenden. Met een vloot van dertig stoomschepen onderhoudt de N.-L stoomvaartmaatschappij thans een net van stoombootlijnen, dat voor verdere uitbreiding, naar mate van de zich ontwikke lende behoeften, vatbaar blijft. Nu binnen eenigen tijd tot een nieuwe aan besteding moet worden overgegaan, is meer en meer de wensch op den voorgrond getreden, om dit werk ook ten goede te doen komen aan de Nederlandsche nijverheid en het Nederlandsch kapitaal. De N. R. C. heeft in een paar artikelen be toogd, dat de wenschen, in dit opzicht gekoes terd, h. i. niet voor vervulling in aanmerking verdienden te komen. Het blad geeft een schets van den werkkring der maatschappijtoont aan dat zij steeds aan haar verplichtingen heeft voldaanbetoogt dat het voor de vaderlandsche scheepsbouw weinig zou geven, al kreeg deze de leverantie van do booten, daar op eenige jaren van koortsachtige inspanning toch weder verval zou volgen weerspreekt de beschuldi ging, dat de tegenwoordige maatschappij om bijoogmerken de transito-handel over Singapore of Penang en niet over Nederlandsch-Indische havens leidt en betoogt dat een Nederlandsche maatschappij eveneens zou doen om ten slotte tot de conclusie te komen, dat er geen enkel deugdelijk economisch argument is aangevoerd voor den van verschillende zijden op de regee ring uitgeoefenden drang, om voor het verleenen der concessie voor de Nederl. Indische stoom pakketvaart na 1890 af te wijken van den door het belang der schatkist en de gezonde begin selen van staathuishoudkunde gelijkelijk aange wezen weg der openbare aanbesteding, op voor waarden in overeenstemming met de eischen des tijds gebracht en zóó tijdig openbaar gemaakt, dat mededinging van al'e gegadigden mogelijk zij. Onweersproken blijven de artikelen van de N. R. Ct. niet Zoo wijst de heer Lucardie te Rotterdam, directeur van de „Maas”, verschil lende punten aan waar het betoog z. i. hapert. Hij doet daarbij o. a. uitkomen dat de voordee- len voor onzen scheepsbouw zeer groet zouden kunneu zijn en zich volstrekt niet tot enkele jaren zouden behoeven te bepalen, daar wij thans de benoodigde booten evengoed kunnen leveren als de Engelsche scheepsbouwers Iu antwoord op deze opmerkingen wijst de N. R. C. er op, dat het door haar gevoerde betoog hierdoor niet wordt weerlegd. schijnt de politie. Dit nu is geen systeem. s van eenzelfde familie en waar men de eene bestrijdt en de andere duldt, komt men tot willekeur. Bovendien leidt deze wijze van handelen ongemerkt weder naar de staats kerk. Zoodra toch de staat eenmaal staande houdt dat zij u straffen mag om de propaganda van eenige opinie, dan kan ze de aanwijzing niet derven van wat waarheid en wat dwaling zijn. Dit nu is zijn terrein niet, maar dat der kerk. Het bedenkelijke van Heemskerk’s wetje ligt in het strafbaar stellen van opruiing „zijdelings, vcorwaardelijk of in algemeene termen.” Daar door toch is propaganda voor wat men noemt „verkeerde beginselen” verboden, terwijl ieder die iets zegt waardoor in de harten een bewe ging ontstaat die vijandig gekeerd is tegen de bestaande orde van zaken, aan staat ingerekend te worden. Naar deze opvatting van de roeping van den staat zou Luther op staanden voet te vonnissen zijn geweest, had men Marnix van St. Alde- gonde schier zonder vorm van proces aan den lijve kunnen straffen; en ware voor Willem den Zwijger de kogel verdiend geweest, wel niet van Balthasar Gerards, maar dan toch uit den tromp van een Spaansch gendarmerie geweer. Zonder eenige uitzondering had men naar deze formule alle de heilige apostelen moeten vast zetten. Ja, ging deze stelling eenmaal door, dan is het geen vraag meer, of ook Hem, die men een „beroerder van het volk” en een „ver leider der schare” noemde, ware naar Heems kerk’s juridieken regel gevonnisd naar recht. „Ook nu nog, aldus besluit de Stand., ware op Heemsfcerks's standpunt geen enkele kloeke evangelieprediking mogelijk, of de belijdenis der hoogheilige waarheid, dat men, bij strijd, Gode meer dan de menschen gehoorzamen moet, viel alcoos onder het „zijdelings,” het voorwaar- delijk” of de „algemeene termen” van Heems kerk’s wet.” In een tweede artikel wijst de Standaard op het gevaar, dat er voor de vrije pers schuilt in Heemskerks wetje. Hoofdstrekking is de ver breiding eu verspreiding van denkbeelden voort aan aan gouvernementeele keur te onderwer pen. Dut raakt ook rechtstreeks de drukpers. Want, begint men eerst de keur toe te passen op vergaderingen, wie zal beletten dat ook de pers er aan wordt onderworpen. „Wij roepen aldus besluit het blad ook in naam der pers aan onze regeering een prinapiis obsta toe. „Wacht u voor het zetten van een schrede op dezen verderteljken weg. „Europa heeft straks een eeuw geleden in een setiriklijke revolutie zoo bitter geboet voor het onnadeukend voorthollen op deze reactionaire paden. Laat ons toezien, dat terugkeer naar deze paden der reactie ons niet, eer de Fran- sche revolutie haar eeuwjaar intreedt, een nog ontzetteuder Europeesche revolutie in de armen werpt.” hueksteenen van Rome's systeem Hier gaan de anti-revolutionairen niet met Home mede. Niet dat zij dwaling voor minder schadelijk houden dan misdrijf, en de waarheid niet goddelijk en zielverrukkend eu zaligend ponten, maar het is onmogelijk de dwaling door’ 8tok of sabel te stuiten. De historie toch leert drieërlei: En wel ten eerste, dat juist in die hudeu, waar men het langst voortging met het strafbaar stellen van de dwaling, de dwaling diepst wortel schoot, en het breedst haar •'toon uitsloeg. Ten tweede viel steeds op te perken, dat in landen en bij volken, waar de belijders der waarheid gedwongen waren ge feest om de vrijgelaten dwaling door gere dden strijd af te weren, de overtuiging dieper, Pe waarheidszin klaarder en de karaktervorming polider was. En ten derde, dat men bij het Istraffen der schuldigen altoos de dwalenden jdt de tweede ot derde hand trof, maar de ooofdschuldigen, die aan de universiteiten leer- sarden, ongemoeid liet. Ieder die Rome’s stelsel in zake „dwaling” af- dirde, gaf daarom nog de leuze van het „Vrije boord”, door de Stand, voorgestaan, niet ge ronnen. Velen toch van protestantsche zijde geven wel toe, dat de burgerlijke rechter niet p6 dwaling beoordeelen en straffen kan, maar “at er dan toch diepe gronddwalingen zijn, die Or de burgerlijke overheid niet mogen geduld gorden. Ook hiertegen komt de Stand, op. Ook Isysteem dient verlaten, wijl het halfslachtig !8, Het laat vrjj, maar slechts tot op zekere °ogte. Velerlei dwaling laat het stil voortgis- en> maar als ze zekere grens overschrijdt, ver- U I T DE P E R S. i J 10. S' !8 EV LA 2 r J r 7 1 r 2 3 r 7 r 3 10. 10. •U ig«y’ MI SS. R 3. DL. B- e- ie ■o, )0 o. jn 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1