I I s, i I a kalveiuïakkt No, 86. E E N-E N-V EERTIGSTE J 1886- ft or a ,ir I. JO I bekendmaking, I OEEKE COUR A If miln' uni i: m (ii mu m de een dt B I JU 5 E N L A Al IS. toe heelt zij s I c nuel itze Alle brieven in te zenden. In de jl. Zaterdag te Amsterdam gehoudene vergadering van den Nederlandschen Schaatsen- rijdersbond zijn herkozen tot bestuursleden de id and oed elet a/h VAN Oct, der ,eko Sib- iiua ein RT- bij L. en li te oed de ni de ven ioe- tide y’s ten oin te ire of tig lid n- e- in er to- in 33 ig r- 1 let. nije 2 Ijr. V. wan- van te ver- Omtrent een gepleegden diefstal in de fabriek de Gouden Ketting van den heer Jac. B. Ci troen in de Sarphatistraat te Amsterdam, wordt aan de Haarl. Ct. het volgende medegedeeld Eenige weken geleden kwam een Duitscher, Ulrich genaamd, als werkman in genoemde fa briek in dienst. Het duurde niet lang, of hij meldde zich ziek. Een der trommels, waarin de hem ter bewerking overgelacen voorwerpen zouden moeten bewaard zijn, bleek bij opening een stuk koper te bevatten, terwijl de gouden voorwerpen verdwenen waren. Ook had hij buiten weten van den heer O. van eene dame eene medaillon ter reparatie ontvangen, waarin een diamant was vervat. Het vermissen van dit kleinood, toen het werd opgevraagd, leidde tot de ontdekking van den diefstal van hetgeen den heer Citroen toebehoorde. Bij de politie werd aangifte gedaan, doch tot nu den dief niet kunnen ontdekken. Be algemeene vergadering van den Ned. bond voor algemeen kies- en stemrecht zal gehouden worden op Zondag 5 Dec. te Leeuwarden. Onder de punten van behandeling komt voor, van wege den bond by de Tweede Kamer aan te dringen op een wetsvoorstel om de politieke gevangenen niet gelijk te stellen met gewone misdadigers. Het gerechtshof te ’s Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak van A. M. Schagen van Leeuwen, notaris te Delft, door de recht bank te ’s Hage veroordeeld wegens misbruik van vertrouwen tot l'/? jaar celstraf f 12.50 boete, met zijne ontzetting uit zijn ambt als notaris. Het Hof heeft het vonnis der rechtbank, voor zooveel het door haar bewezen verklaarde punt van aanklacht betreft, vernietigd., bekl’s. schuld daaraan niet bewezen geoordeeld en hem met bevestiging van het vonnis betrekkelijk het daarbij niet bewezen geoordeelde teit, alsnog vrijgesproken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de tweede dit jaar invalt op Maandag den 1 November e.k. Sneek den 19 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken aan de ingezetenen be- kerd, dat het door hen vastgesteld Suppletoir- KoLier van Belasting op de binnen deze ge meente gehouden wordende Honden, voor het Jaar 1886, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering |is ingezonden en alzoo een ieder verplicht is, zijn aanslag op den by de wet be- paalden voet te voldoen. Sneek den 26 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Seretaris. UIT DE PERS. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco De prijs van het gas voor beweegkracht of verwarming is te Wageningen gebracht op 5 cents per M3, in te gaan op 1 Eebr. 1887. Er bestaat ernstige vrees dat onder Wanne- perveen een moord is gepleegd. De jachtop ziener Kiel, Donderdag met een punter uitge gaan, is sedert niet teruggekeerd. Nader wordt thans uit Wanneperveen gemeld In den loop der vorige week had A. Pere- boom, visscher aan de Ronduite, aan Kiel te kennen gegeven, dat hem binnen betrekkelijk korten tijd zes aalfuiken waren ontstolen. Hij meende een dier fuiken herkend te hebben en wel in die welke stond in de nabijheid der Jan Hoozengracht onder Giethoorn. Donderdag namiddag heeft Kiel zijn boot naar den Giet- hoornschen weg gebracht en is toen te voet nog weer huiswaarts gekeerd, ’s Avonds om streeks 9 uur is hij met Pereboom en een an deren visscher naar de plaats gegaan waar de bewuste fuik stond. Daar aangekomen zijnde, zijn bij het licht van een lantaarn door Pereboom aan K. de merken vertoond waaraan de fuik- was te herkennen. Na Kiel een geschikte plaats te hebben aangewezen, om zich te verschuilen, zijn de beide visschers teruggekeerd. Wat verder met K. is voorgevallen, ligt nog in het duister. Zonder twijfel is hij dood. Door tal van personen is naar K. gezocht. Men heeft zijn boot gevonden ten noorden van de Jan Hozengracht in de kraggen en de boom van den punter in het Beulakerwijde. In de boot lag een roeiriem, een jas, eenig touw en een stok. De justitie van Heerenveen is ter plaatse gearriveerd. Er zijn onderscheiden per sonen in ’t verhoor genomen en zekere F. S., tegen wien zware vermoedens bestaan, is voor- loopig gearresteerd. (Zie telegram.) Donderdag avond had nabij de halte „De Gooische boer”, op den Gooischen stoomtram weg, een treurig ongeval plaats. Een persoon uit Blarikum geraakte onder den in beweging zijnden trein, tengevolge waarvan het bovenge deelte van zijn hoofd werd verbrijzeld. Hij bleef op de plaats dood. Uit het verslag over 1886, aan B. en W. t0 Amsterdam door de inspecteurs voor de keuring van voedingsmiddelen aangeboden, blijkt, dat Onlangs werd; gemeld, dat een vrouw uit Alten op de weekmarkt te Tiel boter had ver kocht voor zuivere roomboter en dat daarna bij een op verzoek der politie gehouden scheikun dig onderzoek aan het licht werd gebracht, dat daarin aanwezig waren „aardappelenstroop en vreemde vetten, zoodat genoemde vrouw den kooper in den aard der koopwaar had bedrogen. De verkoopster is te dier zake door de ar rondissementsrechtbank te Tiel veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. de knoeierijen in den boterhandel niet alleen in de verbeelding bestaan. Van 14 als roomboter aangeboden monsters, bestonden 2 geheel en 2 voor ongeveer 3/7 gedeelte uit kunstboter. Naar wij vernemen zal de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen optreden als uitgever van de Geschriften over Sociale Vragen, door de Liberale Unie te verspreiden. Deheer A. G. A. van Eelde te Utrecht, civiel ingenieur, is door Gedeputeerde Staten van Friesland benoemd tot tijdelijk opzichter bij de uitvoering van de sluis- en dijkwerken te Lemmer. Naar de Werkmansbode mededeelt is de heer B. H. Heldt zoo goed als hersteld van de ziekte, waaraan hij voor eenige dagen lijdende was. De Standaard ziet in den uitslag der herstem ming te Sneek hope voor het Noorden des lands. Er is een merkwaardige schrede vooruit gedaan, wat het aantal stemmen betreft. Het cijfer der anti-revolutionairen klom nu tot bij de 2000 en op een goede 100 stemmen na haalden zij den i liberalist weer in. Wat de verkiezing van den heer van Digge len betreft, zegt het blad: De Loge kan festijn vieren, haar grootmees ter is er. Van Diggelen gaat naar het Binnenhof. Toch zij, eer men te hoog jubelt, gevraagd, of de beteekenis van deze verkiezing voor onze algemeene politiek niet teleurstellend is. Van Diggelen vertegenwoordigt „het onveran derd behoud.” Alzoo de „onverzoenlijkheid.” Met hem stijgen de papieren der partij, die ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/» Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Dr. I. R. Hanne, predikant te Hamburg- Eppendorf, heeft zich onledig gehouden met een vertaling van de Génestet’s gedichten in het Duitsch. Zij zijn verschenen bij den uitgever Otto Hendel te Halle a/S onder den titel„P. A. de Génestet, Ausgewahlte Gedichte.” Niet minder dan 69 leekedichtjes en 32 van de overige gedichten worden ons hier in Duitsch gewaad aangeboden. In de Hervorming wordt de vertaling zeer geprezen. in de schoolquaestie van geen recht doen weten wil. Hiermee echter dalen weder de toch nog niet al te hooge kansen, dat het ten slotte nog tot een vergelijk tusschen de rechter- en linkerzijde komen zou. Met het omlaag gaan van deze kansen nu gaan ook omlaag de kansen, om de Grondwets herziening door de sluizen in zee te krijgen. Wat triomfeert is dus eigenlijk de stagnatie- politiek. De tactiek van hard tegen hard. De meest bedenkelyke parlementaire theorie voor de toekomst van ons vaderland. Want vergeet niet, een ketel met vuur er onder, en zonder opening, springt vroeg oflaat! En de Standaard zal wel zorgen dat het vuur niet uitgaat! maals, in een beknopt historisch overzicht, de aandacht op de groote onbillijkheid wordt ge vestigd. Adressanten wijzen er mede op, dat de mi nister van finantien beloofd heeft zijn mede werking te zullen verleenen, als het evenwicht op de begrooting verkregen was. Het bestuur had zich gevleid, dat de begrooting van den minister van financiën voor 1887 nu ’t even wicht zoo goed als verkregen is iets zou behelzen over de toegezegde verbetering, maar zy hebben zich bedrogen gezien. Daarom komen zij thans tot de vertegenwoordiging en vragen nadere beschikking op het adres in October ’85 ingediend, in welk adres op wijziging van den toestand wordt aangedrongen. De heer dr. Burger te Amersfoort wijst er in ds N. R. C. op dat Nederlandsche boekhande laars, die kisten met boeken naar Indie zenden, deze naar Antwerpen brengen en ze van daar verzenden, omdat de handel der Belgen met de Nederlandsche koloniën minder bezwaard is dan die der Nederlanders. Indien dit feit waar is, zegt hij, dan is het een bewijs, dat de klachten der in Indie wonende Nederlanders rechtmatig zijn, en zij niet als landgenooten, maar als melk koeien behandeld worden. De N. R. C. antwoordt den heer Burger dat hij volkomen gelijk heeft. ’tFeit is bij ieder, die bij den boekhandel betrokken is, bekend. Voor postverzendingen naar Indie, dat wil zeggen naar de Nederlandsche koloniën, bedraagt het port uit Nederland het dubbele van het port in Belgie en elders. Wat er ook beproefd is om die porto’s verlaagd te krijgen, opdat wij ten minste niet achterstaan bij de vreemden, het is alles vruchteloos gebleven. De fiscus is onver biddelijk. „De gevolgtrekking dat de Nederlanders in Indie niet als landgenooten, maar als melkkoeien behandeld worden, zal dr. Burger na deze in lichting eenigszins dienen te wijzigen, voegt het blad er nog aan toe. Niet alleen de Nederlan ders in Indie worden als melkkoeien beschouwd; wij, Nederlanders in Nederland, deelen met de Nederlanders in Indie dat voorrecht. Niet hoe handel en nijverheid te gerieven, maar hoe er het meeste geld uit te kloppen, schijnt de eerste regeeringszorg hier te lande te zijn. Hebben wy niet nog onlangs eene nieuwe proeve daar van gezien in het verhoogen van het telegraaf- tarief De beslissing door Gedeputeerde Staten van uidholland genomen nopens den bovenbouw van de brug over de Oude Maas, waar op één na de laagste inschrijver (een Nederlander) zijn bod tot op den laagsten (een buitenlander) ver minderde en aannemer werd, wordt door de A R. C. ten sterkste gewraakt. «Waar blijfc de goede trouw tegenover de “Uitenlandsche inschrijvers, vraagt het blad, neer men hen alleen laat mededingen om pe Nederlandsche firma’s lagere prijzen Het is meer dan eens gebeurd, dat, bij een ze®i' klein verschil tusschen de sommen van in- sohrijving, aan den Nederlandschen inschrijver de voorkeur werd gegeven boven den vreemden, eiu redenen die althans nog eenigzins aanneem- ‘9 k waren bijvoorbeeld wanneer daarmede op de kosten van toezicht werd bespaard. Maar 'er werd eenvoudig van het inschrijvingsbiljet der buitenlandsche firma misbruik gemaakt, de ^fpenbare aanbesteding gemaakt tot een knoeierij. beu ernstig protest tegen de afwijking van "et goede beginsel acht het blad plicht. Al 8 net ook te betreuren, dat bij aanbestedingen onze Nederlandsche industrieelen zich zoo dik- 'jls door buitenlanders laten verdringen, niet OP de wijze als hier geschied is mocht5 het be lang der vaderlandsche nijverheid ter harte ge nomen worden. Niet alleen om de kwade trouw «genover de buitenlanders, die men tot mede- 'ng'ng toelaat, maar ook omdat het publiek slang daarbij niet wordt behartigd. Het publiek belang toch eischt zoo groot mo- BOnjke mededinging, omdat men niet bij kostbare "enken afhankelijk mag zijn van enkelen. Wor- en echter de buitenlandsche firma’s behandeld, o°als in dit geval door Gedeputeerde Staten Zuidholland, dan zullen zij zich al heel spoe- A.gaan terugtrekken en de publieke aanbe- Omngen worden dan een fictie. De onrechtvaardigheid die in zake de pensio- erWg tegenover ambtenaren wordt betracht, Meeds herhaaldelijk ter sprake gebracht. Thans pUoor het bestuur van de vereeniging „het ea81°enfonds” wederom een adres gericht aan Eerste en de Tweede Kamer, waarin nog-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1