1®1 Mffl WUD TOOR B fifflffl ffl IT WOfflSSffliW SfflL L 1 •Vl b-l No. 88. 1886. E E N E N-V EER T I GS T E SLAGERIJ. O V E M B E R. 3 mr. L. R. Wentholt to Weidum. Do bepalingen ter bevordering van Zondags- I jubilaris toesprak en zijn verdiensten voor ge- Reeds geruimen tijd liepen Bij Koninklijk besluit zijn met ingang 1 r 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voerwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. r De firma H. O. A. Thieme te Nijmegen, uitgever der geschriften over Sociale V ragen, n 3 S' s- r- i. >r- k- -Sv- verspreid wordende van wege de Liberale Unie te Amsterdam, verzoekt ons mede te deelen, dat het eerste nummer zal bevatten Mr. A. Kerdijk, wettelijke beperking van ar- beidsvrijheid en arbeidstijd voor kinderen, jeug dige werklieden en vrouwen. Deze geschriften zullen verschijnen in post 8o. formaat van 32 tot 48 pagina’s druks en ten einde ze onder ieders bereik te brengen, voor slechts 10 cent per Ex. verkrijgbaar zijn. zieners in de arrondissementen J. N. Valkhoff te Heerenveen; te Sneek Volgens het radicale Gron, Weekblad moet het voornemen bestaan, in Februari aanstaande een reusachtige maniteetatie ten gunste van het algemeen stemrecht te houden. Ditmaal zou Amsterdam daarvoor worden uitgekozen. er geruchten no- Zondag is te Utrecht eene vergadering ge houden der deurwaarders-vereeuiging. Zij werd bijgewoond door circa 80 leden uit alle deelen des lands. Uitvoerig werd in die samenkomst de voor de meesten hunner zoo noodlottige circulaire van den minister van justitie, waarbij het doen van exploiten in strafzaken door veldwachters wordt aanbevolen, besproken. Besloten werd om in navolging van ’t geen de deurwaarders in de provincie Friesland reeds dadelijk na de verschijning der circulaire gedaan hebben, een request te zenden aan den minister van justitie. In dit request wordt o. a. gezegd dat, naar de bescheiden meening van adressanten, de door den minister genomen beslissing niet kan be schouwd worden die des wetgevers (nieuwe wet boeken van strafrecht en strafvordering) te zijn; dat die beslissing hard is voor de deurwaarders, zoolang zij geen vergoeding voor ’t gemis der verdiensten ontvangen; dat het onbillijk zou zijn de deurwaarders een deel der inkomsten af te nemen, en dat zij dus om deze en meer andere als van zelf sprekende redenen den minister verzoeken, op (voormelde) beslissing terug te komen en de beteekening van alle exploiten, vonnissen en andere stukken van wege de ju stitie weder als te voren aan de deurwaarders te doen opdragen of hun vergoeding voor het gemis der verdiensten te doen verzekeren. Verder nog is besloten, van het door de ver eeniging aan den minister te zenden request een aischrift aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal te doen toekomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen, ter voldoening aan art 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter openbare kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan Jozeph de Wilde Jz., Slafer te Sneek en zijne rechtverkrijgenden, tot op richting eener Slagerij in het gebouw, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B no. 2520, staande aan de Kruizebröedersstraat. Wijk 4 no. 13. Sneek den 30 October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. met twee plakzegeis, en vond hetzelfde re sultaat. Hierover met een ambtenaar sprekende, legde deze hem uit, dat de plakzegeis juist die eigenschap hadden, om fraude te voorkomen, ’u Lastige waarborg, als men bedenkt hoe licht een papier nat kan worden door een klein onge val. Als werkelijk met opzet de plakzegeis zoodanig zijn ingericht, dan mag men veronder stellen, dat de verkoopende ambtenaren dit weten. Zij belmoren het althans te weten. En dan is de raadgeving om ze te week en, zachtst geno men, een schooljongensantwoord. Weet men geen ander middel tegen fraude I te bedenken, dan zorge men althans voor be- hoorlijke gom. van Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat de Schor pioen, Zaterdag gemeerd liggende, heeft gestoomd, en wel met goed gevolg. Daaruit blijkt, dat de machine niet bedorven is. Ein kleine fout wordt door het Vad. aan gewezen op de berekeningen van de A. Cwat i van het telegraaftarief tusschen Nederland en Belgie met Engeland. In Neder land betaalt men 15 ets. per woord, in Belgie 15 centimes. Wij moeten dus juist het dubbele betalen. Toen van wege de pers werd geklaagd over de geduchte pnjsverhooging van het telegram tarief, antwoordde de minister: „Maak uwe tele grammen beknopter.” Klaagt de handel over bovenstaande achteruitzetting en wijst men er den minister op, dat hier tweemaal zoove l moet betaald worden als in Belgie, dan zal h.j mis schien zeggen„Druk u zoo uit, dat men u met een half’ woord kan verstaan.” En daar mede zouden de klagers zich weder moeten tevreden stellen. Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag werd den bekenden historicus en aardrijkskun dige P. H. Witkamp jl. Zaterdag in het Paleis van Volksvlijt een eigenaardige en den waardi- gen grijsaard passende hulde gebracht, die door een commissie, uit zijn vrienden en vereerders, waarin de heeren A. C. Wertheim, Martin Kalff en C. Dyserinck het moderamen uitmaak ten, was voorbereid. Te 12 uur vereenigde men zich in een der bij zalen, waar prof. M. de Vries uit Leiden den Heerenveen, der telegrafie, in verband met dat der posterijen, worpen door den hoofddirecteur der posterijen en i’ den rust, door de regeering in een wetsontwerp I voorgesteld, verbieden loonarbeid op Zondag in i 1 November op nieuw benoemd tot schoolop- pens plannen tot reorganisatie bij het personeel Volgens het Hand, zouden deze plannen, ont- der telegrafie, thans zijn vastgesteld en door i Minister van Waterstaat goedgekeurd om met 1 Januari 1887 ingevoerd te worden. Van de 9 lijnmspecteuren der telegrafie zul len 4 op wachtgeld worden gesteld. De ove rige vijf, alsdan gelijk in aantal met de vijf postinspecteurs, zouden met deze in dezelfde plaatsen moeten wonen en hunne bureaux in de zelfde gebouwen houden, ter bevordering van samenwerking en vereenvoudiging en om de vereeniging van beide diensten ook voor die betrekking voor te bereiden. Een zesde inspecteur voor beide diensten te zamen zou in het noorden worden aangesteld. Een sedert lang aan de controle werkzaam ge steld directeur van den vereenigden dienst zou voor die betrekking zijn aangewezen. De tractemeuten der directeuren van den ver- eenigdeu dienst zouden worden vastgesteld op f 600 tot f3500 ’sjaars, behalve vrije woning. De commiezen en telegrafisten, met beide diensten vertrouwd, verkrygen den titel van commies bij de posterijen en telegrafie en een bezoldiging over 4 klassen verdeeld van f900 tot f 2200 ’s jaars. De telegrafisten en commie zen, met een der diensten bekend, alsmede de telegrafisten der 3e klasse, zullen onder hun tegenwoordige titels een bezoldiging genieten van f 700 tot f2200. in plaats van de tegenwoordige gewoonte om na het afnemea van een vergelijkend onder zoek surnumerairs der posterijen of leerlingen- telegrafist te benoemen, zoude men voortaan alleen aspiranten opgeroepen om, na een onder zoek ongeveer als thans voor den leerling-tele grafist, te worden benoemd tot surnumerairs bij de posterijen en telegrafie. Deze zouden allen ten minste een half jaar te Rotterdam en Am sterdam worden geplaatst om aldaar onderricht te ontvangen in den telegraafdienst. Na een onderzoek, ongeveer als tegenwoordig dat van den telegrafist 3e klasse geëischt, zou den de surnumerairs op de verschillende kan toren wórden werkzaam gesteld om zich in den practischen dienst der posterijen te bekwamen. Het heronderzoek in talen en aardrijkskunde zal vervallen: na 1 */2 jaar als surnumerair werkzaam te zijn geweest, zouden zy de gele genheid verkrijgen om het examen af te leggen, voor commies vereischt. Over ’t geheel zou ernstig worden gestreefd naar vereeniging der diensten ook voor de kan toren in de groote plaatsen. Gelijk men zich herinneren zal is bij de be groeting voor 1885 door de Tweede Kamer besloten de subsidie voor het middelbaar onder wijs voor meisjes in te trekken. De heer Wint- gens, die door zijn stem de onderwijsameudemen- ten der rechterzijde toen deed verwerpen, was niet tegen de intrekking der subsidie voor dit onderwijs, zoodat zij moest vallen. Verschillende gemeenten trachtten zichzelf te helpen door een school voor uitgebreid lager onderwijs op te richten, waarvoor 30 pet. als i subsidie kon worden gevraagd. Andere getroost ten zich de meerdere uitgaven, weder andere hieven de inrichting op. N u de clericale meerderheid in een minderheid is veranderd, is de hoop op hernieuwing der subsidie weder levendig geworden. Onderschei dene gemeenten zullen op nieuw subsidie aan vragen. De N. R. C. pleit voor herstel van het onrecht, in 1885 jegens de opleiding van meisjes gepleegd. „Wij kunnen ons niet voorstellen zegt het blad dat de Kamer in hare tegenwoordige samenstelling anders over dit groote volksbelang I deuken en beslissen zou, dan de Kamer van 1872, van 1873 en van 1876. De liberale partij heeft steeds getoond, dat zy ook voor de vrouwelyke heltt der bevolking verstaudelyke ontwikkeling op breeden grondslag noodzakelijk acht Na te hebben gewezen op het belang, het- I Welk de minister Heemskerk steeds getoond heeft te stellen in het middelbaar onderwys voor meisjes, zoodat van hem in deze geen priucipi- i eele bestrijding te voorzien is, besluit het blad I aldus „Een herziening der wet van 1863, die gele genheid zou geven deze groote fout te herstellen, schijnt echter nog in een ver verschiet te liggen, Daarop kan niet worden gewacht. Maar regee- i'ing en vertegenwoordiging kunnen alvast doen, wat er met de bestaande wet te doen valt. Deze geeft vryheid om aan i voor meisjes, door gemeenten of particulieren I epgeriebt, subsidie te verleenen uit ’s ryks kas Meluu, men sta dan met milde hand die sub- Hoofdzakelijk met het doel om het bedekte bedelen tegen te gaan, is door den gem. raad van Schipluiden eene verordening vastgesteid, waarbij onder strafbedreiging wordt verboden, zonder voorafgaande schriftelijke vergunning van het dagelyksch bestuur langs de huizen of aan den openbaren weg waren, van welken aard ook, te venten of te koop aan te bieden, tenzij dit geschiedt in de uitoefening van eetrigen handel of beroep, waartoe de venter of verkoo- per blykens behoorlijk patent bevoegd is. Op deze verordening, die bij Ged Staten van Z-Holl. geen bezwaar heeft ontmoet, vestigt De Gemeentestem, voor zooveel noudig, de aan dacht der gem. besturen. In verschillende bladen werd dezer dagen meegedeeld, dat iemand, wiens plakzegeis, door aan elkander te kleven, geheel bedorven waren, van den met den verkoop belasten ambtenaar den raad kreeg, ze maar in water te weekeu ea dan weer met gom te bestrijken. Er zijn meer menschen, die ondervinden, welke slechte w’aar het Ryk als plakzegeis verkoopt. Een hunner kwam, zonder de snuggere voor lichting eens ambtenaars, zelf op het idee, de aaneengekleefde zegels door water los te maken. Het gelukte hem ook, maar in plaats van zegels vond hij witte stukjes papier. Al wat er -r- wet te doen valt. Op gedrukt stond, was verdwenen. Ten over- I betreft de kosten middelbare scholen 1 vloede herhaalde hij later expresselijk de proef 1 1 opgericht, subsidie te verleenen uit ’s ryks kas Welnu, men sta dan met milde hand die sub- sidien toe, niet alleen om het bekrompen votum van 11 Maart 1885 te niet te doen, maar om, voortgaande op den sedert 1872 steeds gevolg- deu weg, aan het middelbaar onderwijs voor meisjes gelegenheid te geven, zich steeds ver der uit te breiden, en steeds meer door te dringen tot dien breeden zoom der bevolking, waar de behoefte aan kennis en geestontwik keling diep wordt gevoeld, ook als onmisbare j voorwaarde om aan den strijd om het bestaan het hoofd te kunnen bieden.” UIT DE PERS. De justitie te Breda verzoekt opsporing, aan houding en bericht van den kassier bij de werk plaats der staatsspoorwegen te Tilburg tegen wien bevel tot voorloopige aanhouding is verleend. De Maatschappij tot Exploitatie van staats spoorwegen heeft een premie van 500 frs. op zijn aanhouding gesteld. Zooals men weet wordt deze ambtenaar verdacht van verduistering van hem toevertrouwde gelden. Vrijstelling van het verbod wordt verleend in geval van noodzakelijkheid. Voorts wordt verboden: het houden van ver- koopingen op Zondag het drijven van handel op zichtbare of hoorbare wijze behalve in eet- en drinkwaren het houden van openbare ver makelijkheden of geraasmakende spelen binnen een afstand van 2<JÜ meter van de plaats voor openbare godsdienstoefeningden verkoop van sterken drank in het klein in localiteiten vóór 12 uren op Zendag, alles op straffe van boete of bij herhaling van hechtenis. Hy die eene overtreding in zijn woning toe laat is mede strafbaar. In het algemeen wordt rekening gehouden met de behoeften van hen, voor wie de Zondag de eenige ontspanning is. ipn R Hl pis EL ce >b i. ■i B 1 A A B NL A Ik I». 3 I I e t l tl ja !U a, te n 1- i I VÜLU1UUÜ11 luvuaiutiu up zauuucts, of voor eenig bedrijf buiten gebouwen en daar binnen, zoo hy buiten zichtbaar of hoorbaar is, met uitzonderingen of zoo zij niet hinderlijk zijn voor andere Zondagsrust of noodzakelijk, zoodat goederen- en personenvervoer zijntoege- liten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1