Jims- .llllEiimilMl.111 WOK i)E 0HflIW 1KKWDISSHW SUL i. V© s I ir F il No. 90. E E N-E N-V E E R T I G S T E J A A R Q A N G-. 1886. af' J. IO N O V E M B E 1£. .33 .20 JO Donderdag vervoegde zich naar de 2V. R. C. j Ier er a neer- bepaling, die misschien door i een en wat voor elke respectieve 0 Elk gemeente- -- -zijner ver- eener a d ns is sr ia ur e. .t ror- ek* IN, e el i» gerechtigd zijn, alzoo gevaar loopea. de verhouding der straffen, zooals M» Vielleicht ist unser Heemskerk Noch eh’ man’s denkt, dahin. De Spectator heeit een plaat aan de nieuwe Zondagswet gewijd. De oude wet van 1815 Eenigen tijd geleden werd bericht, dat de Paus voornemens zou zijn onderhaudelingen aan te knoopeq met de Nederlandsche regeering over de benoeming van een Nederlandsch gezant bij het Vaticaan. Het was afkomstig van de Mo- niteur de Rome. Thans verklaart dit blad, dat het door een correspondent verkeerd onderricht was. Het zou de wensch geweest zijn van een partij in Nederland, aan de Kamer een voorstel van die strekking te doen, maar vooruitzicht op het tot stand komen van de zaak was er niet. lijker niet dan nu, daar wat hier verboden is, elders soms geoorloofd is en straffeloos kan wor den gedaan.” Pt I weinigen. over en weer van dienst kunnen zijn en met goed gevolg bij voorkomende gelegenheid elk ander een of meer politieagenten die in den regel onbezoldigd rjksveldwachter zijn en alzoo ook buiten de gemeente waarvoor zij zijn aan gesteld dienst mogen doen kunnen afstaan zij zouden dat dan beter kunnen doen dan nu’ aangezien de politieagenten uit den aard der zaak vertrouwd zouden zijn met de verordenin gen der gemeente waar zjj tijdelijk werk/.aam waren. Maar al kwam dit nooit voor, buiten de voordeelen zooeven genoemd zou een derge- hjke wijze van handelen als ik hier voorstel hare aanbeveling vinden hierin, dat de rijks- veldwachters, die hun gansche ressort elk oogen- blik doortrekken, met meer kracht k mden toezien op de naleving der gemeenteverorde ningen. „Een goed geredigeerde wet voor een gansche streek, hoeveel te beter niet dan vier, vijf, zes prulwetjes verdeeld over hetzelfde aantal men- schen. Ken wet, éen recht, hoeveel weusche- Men deelt uit zekere bron mede, dat Jeanne Lorette, die te Arnhem hare gevangenisstraf ondergaat, thans wel degelijk ernstig ongesteld is. Zij heeft eene gevaarlijke bloedspuwing gehad. Professor Joannes Jacobus de Hollander, oud- hoogleeraar aan de Kon. Militaire Academie, is, na eene betrekkelijk korte ongesteldheid, te Breda overleden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, fratico in te zenden. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Aangezien de heer P. W. van der Sleyden in den staatsdienst is bevorderd tot ingenieur van den waterstaat le kl., heeft hij opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer, zoodat eené verkiezing van een lid dier Kamer zal plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Arnhem op Dinsdag 23 Nov. e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 7 Dec. d. a. v. De Arnh. Ct. vestigt nogmaals de aandacht van belanghebbenden op het feit, dat nog tot het einde dezer maand de gelegenheid open staat om effecten te doen zegelen voor 1/5 van het bij de wet van 31 Dec. 1885 bepaalde ze gelrecht. Van af 1 December zal het halve en na 1 Maart 1887 het volle zegelrecht zijn ver schuldigd. Dewijl geene effecten verkocht, be leend ot als onderpand gegeven kunnen worden zonder van zegel te zijn voorzien, is het in ieders belang, nog van het verlaagde recht ge bruik te maken. in het jongste nommer van de Vragen des Tyds een artikel voor over de suiker, beschouwd uit een oogpunt van volksvoeding. Hij betoogt dat suiker niet alleen is een voedingsmiddel, maar tevens een voedingssfo/ en na het verschil tus- schen beiden uit een wetenschappelijk oogpunt te hebben aangetoond, geeft hij op eene voor den leek verstaanbare wijze in cijfers de w'aarde aan. De waarde is zeer groot en zeer te betreuren is het voorzeker dat de hooge accijns van 27 cent per kilo, die voor dit artikel geheven wordt, belet dat het meer en meer een bestanddeel der volksvoeding wordt. De schrijver 'vat zyn betoog aldus samen 1. Suiker is een zeer gemakkeljk verteerbaar voedsel, dat vooral geschikt is om in het men- achelpk lichaam spoedig een zekere hoeveelheid arbeidsvermogen te leveren. 2. Suiker bevat een grooter gehalte aan voe dingsstoffen dan de meeste andere voedingsmid delen en komt in dit opzicht met zuiver vet overeen. 3. Zoo de prijs niet kunstmatig door belasting verhoogd wordt, is de suiker, ten minste tegen woordig, een der goedkoopste voedingsmiddelen, die in den handel voorkomen. 4. De aangename, zoete smaak maakt suiker bovendien tot een genotmiddel, dat, in vereeniging met koffie en thee, veel zou kunnen bijdragen om het gebruik van minder onschuldige genot middelen, zooals sterken drank tegen te gaan. 5. Suiker kan bijna niet vervalscht worden, is zeer weinig aan bederf onderhevig en kan zonder voorafgegane bewerking bij zeer vele spijzen en dranken worden gebruikt. De conclusie, waartoe de schrijver komt, is gemakkelijk te voorzien. Hij wil de accijns afgeschaft zien. Het slot van zijn artikel luidt aldus vvelzijn van het Nederlandsche volk mscht dit. Al ware het dat men kon aantoonen d t énkele personen, hetzij hier of in de kolo men, ook er de afschaffing nadeel door zouden ondervinden van den accijns mag daarom niet borden uitgesteld. Elk jaar behoud van dien accijns ontneemt aan ons volk een jaar lang het genot van een gezond en krachtig voedsel. «Doch er zij geen vrees. Onze suikerfabrie ken en onze sunrernandel zullen bloeien, iudien san de kunstmatige verhoogiug van prijs een eind gemaakt wordt. »Het gebruik van suikerin ons land kan gemak- kehjk tot het vier- of vijfvoudige van het tegen woordige stijgendun zijn wij nog slechts op de hoogte, waarop Engeland thans staat en ook m Engeland is het gebruik nog steeds stijgende, ruiker is een voedingsstof der toekomstwie meehelpt om ze van den accijns te ontheffen, eewijst een weldaad aan zijn volk. »Die accijns brengt jaarlijks acht millioen gul- ca in de schatkist, het is waar, maar zoo ooit «enige belasting getrokken is uit het levenssap, 11 c het bloed der natie, dan is het deze suiker- “cijns, die, zooals de heer H. Mulder Sz. op Augustus jl. in de Eerste Kamer het uit- ukte, „steeds in zoo groote mate en in velerlei ’urmen aan onze volkswelvaart heeft geknaagd.” De indruk dien de Arnst. uit de lezing van kamerverslag heeft verkregen, geeft het blad aldus weer »Het blijkt dat de heeren zeer ernstig gedis puteerd hebbenuit de lengte van het verslag er afdeelingen zelf mag men bovendien afleiden, at zij geruimen tijd aan dit gewichtig onder- erP hebben besteed. Het eenige wat men er wordt ons voorgesteld als een bedaagde stoven- zetster en zuchtend klaagt de oude sloof: „Dat ze mij nou op het hoffie zetten, da’s goed. Ik heb het de mensehen ook niet lastig gemaakt. Maar dat ze nou een jong ding in mijn plaats willen stellen, neen, ik had gedacht dat de Heeren wat beters te doen hadden.” UIT DE PERS. De commissie tot het houden der enquête betreffende den arbeid heeft tot haren onder voorzitter benoemd den heer Goeman Borgesius. De reeds door ons medegedeelde hoofdpunten, die de commissie voor arbeids-enquête heeft op gesteld, zijn toegezonden aan de Kamers van Koophandel, de werkliedenvereenigingen en ver schillende andere maatschappelijke genootschap pen en vereenigingen op nijverheids- en onder wijsgebied. In een bij do schets gezonden brief wordt verzocht om zakelijke inlichtingen, waartoe de werkkring dier vereenigingen ze in staat stelt en om mededeelingen van daarin niet vermelde onderwerpen, zoo zij binnen den kring van het onderzoek vallen. Ook wordt een opgave der personen gevraagd, die naar ’t oordeel der ver eenigingen in aanmerking komen, om te worden gehoord. Antwoorden worden ingewacht liefst voor 20, uiterlijk voor 30 Nov. Een telegram van kapt. Ilberyvan het Stoomschip Hubbuck, uit Aden, dato 5 Nov. houdt het volgende inWaarschijnlijk is de uitspraak van het offieieele onderzoek omtrent de aanvaring met het Ned, stoomschip Prins Hendrik in het voordeel van de Hubbuck. Eeu eindonderzoek is gehouden en certificaat afge geven. niet uit kan leeren, is, of er iemand in de -Tweede Kamer wordt gevonden die werkelijk Van de hand van dr. \itus Bruinsma komt Fe!°°S j“.wer9 betreffende hoofdstuk III (kiesrecht) zal mdienen dat aan de meerderheid voldoet. Veel honden zijn den haas zijn dood en oeze minister schijnt op dit oogenblik in het geval van den vervolg den haas te verkeeren. Het gebas klinkt hem in de ooreu van „zeer velen.” Toch behoeft hij niet al te angstig te zijn. Een achterdeurtje blijft hem open. Aannemelijk of niet, maar een grondwetsartikel zult ge ons leveren, voor wij aan de begrooting beginnen, zoo luidt de eisch. Een grond wetsartikelmet het voorloopig kies reglement, wat evenveel, zoo niet meer, betee- kent dan dat grondwetsartikel, heeft hij den tijd Welk een kunst kan het voor mr. Heemskerk zijn een artikel te formuleeren, dubbelzinnig genoeg om de hartstochtelijke grondwetsherzie- ners met een schijn van recht te doen zeggen nu daarover valt dan toch te redeneeren. Ons dunkt het fatsoen van mr. Heemskerk en van de meerderheid is nog wel te redden 1 „Een zaak echter verdient opmerking. In de afdeelingen is niemand om zijn medeleden aan te zeggen dot zij hun tijd verbeuzelen met dit gescharrel en geharrewar over een grondwets herziening, zoolang zij der natie geen algemeen stemrecht durven geven. Daartoe moet het, of men wil of niet, komen. Ingesloten tusschen twee groote naburen, die dit reeds sedert lang hebben verkregen, kunnen Belgie en Nederland onmogelijk den zoo dreigend wassenden stroom weerstaan. En als men nu, lettende op de ree kenen der tijden, onze kamerleden in de afdee lingen hoort beuzelen, hoe zij met Heemskerk, en dat nog al met spoed, de grondwet zullen herzien, zoodat zij juist dat éene uitsluiten, waarom het volk met zelfbewustheid en met het volste recht vraagt, dan haalt men de schou ders op. „In welke wereld leven toch onze volksver- tegenwoordigeis aldus besluit het blad. Zij die liberaal heeten wijden al hun kracht aan bestrijding van de clericale partij. En zij zien nier, dat, hoe men zich ook keere of wende, die clericale partij onmogelijk te o ver winnen is, zoolang men zich stelt tegenover het volk. Heemskerk is deu liberalen liever dan de de mocratie. Onverstandige vriendschap. Onze minister, van staat en van binnenlandsche za ken, boe taai van politiek gestel ook, zal spoe dig genoeg van het tooneel verdwijnen. Maar aan de democratie behoort de toekomst.” Het Vad. besluit een artikel, aan de nieuwe Zondagswet gewijd, aldus Wat in den laatsten tyd in de ministerieele bureaux geproduceerd wordt, pleit inderdaad niet voor liet wetgevend vermogen van dit Ka binet. Een wetje op het recht van vergadering, wetjes tot redding der suikercultuur, een wetje op de Zondagsrust het een is al treuriger dan het andere. Alles even onbeholpen, hier en daar zeer beginselloos, slecht overdacht mager toegelicht, vruchten van den ouden dag. Het ministerie schijnt op zijn laatste beenen te loopen. Trouwens, als men de algemeene beschouwin gen van de Kamer over de Staatsbegrooting leest, dan is men genegen uit te roepen Schon regen sich die Lüfte End Wetter wolken ziehn, De volgende opmerking, ontleend aan een schrijven van den Haagschen correspondent der Zaanl. Ct.kan wellicht zijn nut hebben: „Wegens de invoering van ’t nieuwe straf wetboek zullen de gemeenten hare plaatselijke strafverordeningen hebben te herzien. Wel is er geen periculum in mora zoo ze dit nog wat uitstellen, maar doordien de algemeene wetgever de regeling van vele onderwerpen aan zich heeft getrokken, zal menige gemeentelijke be paling gerekend moeten worden te zijn verval len, omdat zij in te veel voorziet. Met het meerdere zal het mindere waartoe de gemeenten - Ook zal de verhouding der straffen, zooals die in de plaatselijke verordeningen voorkomen, nu mees tentijds wel verbroken zijn door art. 27 der invoeringswet. Redenen te over dus om een herziening der strafverordeningen niet langer uit te stellen dan strikt noodzakelijk is. „Daar ’t alzoo te verwachten is, dat de ge meentebesturen spoedig tot een herziening zui len overgaan, zoo vraag ik, of ’t nu geen zaak is, dat de besturen van die gemeenten die zoo in, en om en naast elkaar liggen en wier res pectieve bewoners haast niet weten tot welke gemeente zij behooren of die besturen niet met elkander moeten overleggen om voor zoo veel dit mogelijk is, gelijkluidende verordenin gen te maken. De algemeene wetgever heeft tot een onderwerp van rijkszorg gemaakt en onttrokken aan de behartiging der gemeenten, al wat gezegd kan worden van meer algemee- nen aard te zijn. Waarom zullen twee en meer gemeentebesturen dit voorbeeld niet volgen op dezelfde wijze gezamenlijk niet regelen voor de gansche streek en 1 gemeente noodig en nuttig is? £11 bestuur zou dus doende de kracht zijne" ordening verhoogen, doordien de bewoners cc.™ streek zooveel te eerder zullen weten wat wet is, en zij zich zooveel te eerder zullen leggen bij een 1 duizenden moet worden "opgevolgd dan bij die slechts moet worden nagekomen door eonke Ook zouden de gemeentebesturen elkander en weer van dienst kunnen zijn en met I B I X X E N I. A W I». 4 i i r Jan Clio- 5. r, d. lud. n 4 «tra aar- iltje “ske iiau van BS 8 ïcrd Jtjü ii. Ml ntS I vi A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1