ffl I r. f No, 94. E E N-E N-V EERTIG8TE J 1886. SLAGERIJ, reni ir b.E. AVO AG 24 IN o V 14 31 IB 14 IB. reau lea afmaken B9, IM tiën, tier- bier, met nt xKO* lan- ap- ra n. van ene en, L huid- ver- 100g- icijig II en j op dm zalf loehi door illtOQ ge- stigdj het alle jicht end, ieko- e in 533 mijne kasten maar laten ver hagelen Enz., enz. Al deze bezwaren zijn nog met vele andere aan te vullen, maar zij zijn reeds talrijk genoeg om de belachelijke onzinnigheid dezer ontwor pen wet aan te toonen. En dan komt nog de bepaling, dat de werkzaamheden zijn toegelaten, als men ze van den weg af maar niet zien of hooren kan Hoe doordacht! Welke bloemist doet niet zijn best om zijn zaken zoo nabij mogelijk aan den openbaren weg te plaatsen, opdat zij de aandacht zullen trekken Of wil de wetgever, dat er des Zondags een gordijntje over wordt gespannen Het doel kan toch met zijn om die enkelen, die, door huizen ge- dekt, achteraf liggen, te bevoordeelen Dat is moeilijk te gelooven Kortom, ’t is te hopen dat de volksvertegen woordiging waaronder er gelukkig zijn, die met den tuinbouw van nabij bekend en steeds er voor in de bres sprongen dit ongelukkig ontwerpwetje in den kortst mogelijken tijd zul- Ion flFni-jlron grenzen van het onderzoek aan de commissie voor de arbeids-enquête gesteld, omdat zij niet of slechts voor een klein deel in een fabriek of werkplaats worden uitgeoefend, voornemens een min of meer uitvoerige memorie op te stellen en aan de enquête-commissie te zenden. In deze memorie zullen aangelegenheden worden aan gegeven, welke betrekking hebbende op de uit oefening van hun vak, die het leven en de ge zondheid der beoefenaars voortdurend bedreigen en waartegen wettelijke voorziening tot voor zorg in eventueele gevallen of ter vergoeding en tegemoetkoming, wanneer de voorzorg niet heeft mogen baten, minst genomen even drin gend noodig is als voor zulke vakken, welke uitsluitend in werkplaatsen en fabrieken worden uitgeoefend. De hoop wordt gekoesterd dat de commissie vrijheid zal vinden al zulke wenschen en advie zen aan het door haar uit te brengen rapport toe te voegen maar zelfs wanneer daartegen overwegende bezwaren bestaan, acht men den arbeid, aan het verzamelen van gegevens en het opstellen eener memorie besteed, genoegzaam beloond, voor zoover deze kunnen dienen om de commissie in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van hetgeen er meer is te doen dan de uitkomsten van haar beperkt onderzoek zullen aantonnen. Met het oog daarop is het geraden dat be stuurders van vereenigingen en beoefenaars van dusdanige vakken in andere steden het voorbeeld dier Amsterdamsche vereenigingen volgen. Omtrent een te Mierlo plaats gehad hebbenden kindermoord worden door de N. R. G afgrijse- lyke bijzonderheden medegedeeld. De ongehuw de moeder zou bekend hebben, dat het kind, waarvan zij bevallen is, heeft geleefd, dat zij het vooraf met zorg het doopsel heeft toegediend en toen in een linnen lap gewonden mot petro leum begoten aan haren meester, volgens haar de vader van het kind, heeft overgereikt, die het met haar medeweten in den bakoven zou hebben verbrand. De vermoedelijke vader van het kind blijft echter elke medeplichtigheid aan de gepleegde misdaad ontkennen. Het is in- tusschen bewezen, dat de oven op den dag van den moord zoo hard was gestookt dat het ge°heele baksel verbrand is. Verschillende brooden zijn in beslag genomen, ten einde als overtuigings- stukken dienst te doen, terwijl de moeder naar de gevangenis te Roermond is overgebracht. De firma Gebriëls Geelen en Co. te Roer mond, fabrikanten van glucose maseé, die, gelijk men zich herinneren zal, zijn geheelé zaak zag verloopen omdat de betrokken ambtenaren, die meenden dat zijn product aan accijns onderhevig was, hem noodzaakten het werk te staken toen later bleek dat de ambtenaar zich vergist had was de firma geruïneerd heeft thans een adres aan de Tweede Kamer gericht en op schadeloosstelling aangedrongen. De fabrikanten schatten de directe fiuancieele schade op f 32,000, maar komen, als zij letten op het veel grooter verlies aan crediet, klandisie enz, op een verlies van f 100,000. 8NEEK, 23 November. ’t Zal zeker voor velen eene teleurstelling zijn te vernemen, dat de in ons vorig nummer ge annonceerde tooneelvoorstelling door het gezel schap van den heer van Lier niet zal plaats hebben. Wij vestigen de aandacht van belangstel lenden op het concert door het Soedaneesch Ori- ginal-N eger-Militair Orkest Vrijdag avond in de Concertzaal alhier te geven. De Prov. Gr. Ct. schrijft omtrent dit gezelschap; Deze COURANT verschijnt WQENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25, Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. doel te geraken, zonder aarzelen, zonder wei felen, zonder de mogelijkheid open te laten, dat der politieke handigheid van den heer Heems kerk een nieuwe triomf wordt bereid. Laat zij zich langer door schijnconcessies van de zijde der regeering o verhalen onder haar leiding voort te sukkelen, een gevoel van diepe teleurstelling en van ingehouden verontwaardiging zou zich meester maken van al wat vrijzinnig denkt in den lande. „Bedriegen niet alle voorteekenen,” aldus be sluit het Vad., „dan heeft zij trouwens der re geering te kennen gegeven, dat het begin van het einde gekomen is.” Van Israëlitische zijde zijn ook een paar stemmen tegen het wetsontwerp op de Zondags rust opgegaan. In het Centraalblad voor Israëlieten wordt er op gewezen hoe onrechtvaardig die wet wezen zou voor den Israëliet in ’t algemeen, en den Amsterdamschen Israëliet in ’t bijzonder. Zoo zullen de duizenden diamantslijpers des Zondags het werk moeten staken, want zij kunnen hun arbeid ónmogelijk onzichtbaar én onhoorbaar verrichten. Hun zullen slechts 4 Vj werkdagen per week o verblijven, en zy zullen, willen zij zich finan cieel hiervoor schadeloos stellen eiken dag minstens 15 uur in plaats van V’ uur moeten werken. Het Nieuwsblad voor Israëliet :n doet de vraag, of een staat, welks constitutie aan ieder gelijke aanspraak op bescherming van personen en goederen toekent, waar de godsdienst-be- grippen van een ieder worden geëerbiedigd, waar een ieder zijne godsdienstige meeaingen belijdt met volkomen vrijheid, waar aan alle kerkgenootschappen gelijke bescherming wordt verleend, moet treden in de rechten der kerk. Dat de Zondag een erkende rustdag is, dat de Staat de rust op dien dag zooveel mogelijk be vordert en handhaaft, het blad beeft er vrede mee, maar het acht ’t niet noodig, dat door die bevordering en handhaving belemmering en ongerief in het leven moeten worden geroepen door den niet-kerkelyken staat. Van alle kanten blijven bezwaren rijzen. Een vakblad het Nederlandsen Tuinbouwblad schrijft o. a. ’t volgende „Waar moet het heen, als men ’s Zondags niet los- of toedekken mag, niet luchten of scher men, al naar de tijd van ’t jaar dit vordert? Stel, wij zijn in den winter; men heeft in dagen de zon niet gezien, maar nu is ’t Zondag en zij schijntmaar men mag niet losdekken! Of ’t is zacht weder, veelal nat weer. Men kan alsdan geen onderdek, geeu stroomatten, enz. 1 gebruiken. Maar daar begint het sterk te vriezen j mijn bovendek is te min, maar het is Zondag Ik mag niet werken, dus ook niet gaan dekken en de boel bevriest Of wel, het vroor hardal mijn dek heb ik op mijn bakken, maar daar valt dooi in Mijn dek mag ik er niet afhalen, omdat het Zondag is, en moet het doen nat worden en aan ver rotting prijs geven Het wordt voorjaar en er liggen een aantal warme bakken, die dicht moeten blijven en verstikken, omdat het Zondag is, niettegenstaande ze dit geen dag langer verdragen kunnen. Het wordt zomer. Er wordt niet meer ge dekt, maar de bloemist moet aan luchten en schermen denken, zullen zijne planten niet ver branden. ’t Is Zondag, dus het mag niet; maar daar komt onweer op het kan een hagelbui worden, maar het is Zondag! Ik mag, hoewel er matten genoeg zyn, niet dekken en moet al slechts BURGEMEESTER en WETHOUDERS van bNREK, brengen, ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter openbare kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan Wessel Bakker, winkelier, wonende Snoek, en zijne rechtverkrijgenden, tot op richting eener Slagerij, in het gebouw, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B no. 2581, gelegen aan het Kleinzand,' wijk 2 no. 34. Sneek den 23 November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. UIT DE PERS. Het Vad. komt met kracht op tegen de hou ding der tegenwoordige regeering wat de alge- meene politiek betreft. De regeering zoekt a erlei uitvluchten. Grondwetsherziening vóór heette het nog in de laatste troonrede. Maar zij laat de stappen, noodig ter voorberei ding, ^achterwege, en ondertusschen komen er ontwerpen met icactionairen stempel, die de hamer, als niet urgent of geheel onaannemelijk, eenvoudig laat liggen, en de grondwetsherziening Komt geen stap verder. Naar ’t blad meent, kan dan ook de Kamer onmogelijk gevolg geven aan ’s ministers ad viezen om de staatsbegrooting te behandelen, zonder zich daarbij om den loop van het werk oei grondwetsherziening te bekommeren. Er is aan de regeering een ultimatum gesteld en s lands belang vordert, dat van dat ultimatum mot worde afgeweken. Na al het gebeurde moet men al zeer optimistisch gezind zijn om “eg te gelooven, dat het dit kabinet met een vmzinnige grondwetsherziening ernst is. Dat groote werk schijnt dienst te moeten doen als middel tot levensverlenging voor het ministerie, en tot een dergelijk bedrijf mag de liberale Partij haar medewerking niet langer verleenen. Het artikel wordt als volgt besloten „Meer en meer zelfs wint twijfel veld, of de ‘iberale partij er goed aan heeft gedaan, dat zij met terstond in Juli de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, die zij als meerderheid be hoort te dragen. Zij heeft zich toen tevreden gesteld met eene verklaring van onderworpen en! van de zijde der regeering, die niet vau harte kan gegeven zijn. Wel behoort bij den minister Heemskerk ook de stoutste zwenking n>et tot de onmogelijkheden, maar het was bekend genoeg, dat op het stuk van kiesrecht «e conservatieve zuurdeesem het sterkst bij hem Werkt, zoodat te verwachten was, dat hij de beteekenis der verklaring, door hem afgelegd, zooveel mogelyk zou trachten te verzwakken. a dat geschiedt dan ook. Zijn eindeloos dra- ea spelt niets goeds. Het laat zich verwachten, at hij naar een oplossing tast, schijnbaar in den geest zijner verklanug, maar zoo na mogelyk grenzende aan zijn vroegere opvattingen, ..«Duldt de liberale partij dit nu nog langer, laadt de verdenking op zich, dat haar eens gezindheid maar schijn is en zij die niet aan de uurproef durft onderwerpen. „Het land verlangt naar daden. De onzekere Politieke toestand oefent een loodzwaren druk Men tast in den blinde rond en ziet geen cel of uitweg in den politieken kampstrijd. deernis waardig schouwspel moet een 4 komen. Naar het eigen woord van den “‘Oimer moet uit de parlementaire meerderheid 11 parlementair kabinet te voorschijn kómen, bh haar de keuze van het middel om tot dat H I Jb K x L, a. U Gelijk men zich herinneren zal werd in de afdeelingen der Tweede Kamer met eenige ver bazing gewezen op het verloftractoment aan dr. Zaaijer als leeraar verleend, nu hij lid der Kamer is geworden. Uit het antwoord van den minister Heemskerk op ’t verslag nopens zijn departement blijkt, dat de minister nog geen verloftractement heeft toegestaan en de vraa^ nog geheel onbeslist is. Aan dr. Zaaijer is op verzoek verlof verleend als leeraar van 1 Sept, tot 31 Dec. 1886, met stilstand zijner jaarwedde. Voor dit tijdsverloop is hij als leeraar vervangen. Blijkt het dat de Kamer zich met de gedane voordracht voor het verloftractement niet vereenigt, dan treedt dr. Zaaijer na het verstrijken van zijn verloftyd in zijn leeraarsbetrekking terug, tenzij hij ontslag uit de betrekking mocht vragen en bekomen. Vindt de voordracht goedkeuring, dan zal naar een opvolger van hem als leeraar worden omgezien. Het verband tusschen dr. Zaaijer en de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden is dus geenszins opgeheven. Hij verkeert te haren aanzien in ’t zelfde geval als de hoogieeraar aan de rijks universiteit te Utrecht prof De Geer van Jutphaas voor wien mede een ver- loltractement is uitgetrokken. De minister acht het echter wenschelijk deze aangelegenheid bij de wet te regelen. Bij de grondwetsherziening bestaat daartoe de gele^en- Op een verzoek van mevr. Bulkley, om de békende, door haar onderteekende verklaring terug te geven en haar daardoor vrij te maken van een belofte waardoor, zij zich zedelijk ge bonden rekent, maar die zij onbillijk en voor nakoming niet vatbaar acht, is, naar het Vad. verneemt, door den minister van Justitie afwij zend beschikt. Zy heeft zich thans per adres tot de Tweede Kamer gewend. De politie te Den Haag heeft procesverbaal opgemaakt tegen een sigarenhandelaar aldaar wegens overtreding van artt. 440 van het Wet boek van Strafrecht. Daarin wordt de versprei ding van de bekende reclames in den vorm van bankbiljetten strafbaar gesteld en wel met een boete van hoogstens f25. Naar de Werkmansbode verneemt zijn ver schillende vakvereenigingen te Amsterdam, vertegenwoordigende zulke bedrijven die niet of ’-‘■4 voor een gering deel vallen binnen de ADVEBTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I OEEKEI (OlBUV Mi l ns si i.Hittfi uii: mu ic de i; nu i. vu: 11 hij i r rd missehi.i r sb. ’.60 4 6 I >ren: Dijk» nstra man» jger iaff, il ar* oo* ;ing in. W. i« 7m 3 I 1'1 S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1