Willi HIIIT 1MDMW Slffl. xKii I ■J '4- No 93. 1886. E E N-E N-V E E R TI GS T E JAARGANG. 27 TV O V is M 6 JK II- er U I T DE den kant Alle brieven in te zenden. vieren I I een een en de tweede boete, bene- R In verschillende bladen is meêgedeeld, dat het tijdschrift Jong Nederland, met 1°. Januari zou de ophouden te bestaan. Van vertrouwbare zijde ingelicht, kunnen wij dit bericht ten volle tegenspreken: juist het tegendeel is waar, daar genoemd tijdschrift dat tot nog toe twee maal ’s maands verschijnt, op dien datum in een ge ïllustreerd weekblad van 8 pagina’s hervormd wordt, zonder verhooging van den abonnements prijs. Behalve dat het formaat wordt vergroot, zullen tevens prijsvragen van f5 f25 wor den uitgeschreven. crediet der industrie te herstellen Is het re- geeringsvoorstel, dat een dadelijke ontheffing tot een bedrag van meer dan een gulden per pikol aan cijns geeft, niet voldoende, dan is dat van de drie leden, hetwelk geen derde van die ontheffing geeft, het nog minder. Als de geheele vrije suikercultuur ook al ge noegen mocht nemen met het voorstel der drie leden, dan zij men bedacht op het gevaar, dat de onvoldoende omstandigheden van dit oogen- blik worden aangegrepen om zich voor de toe komst ook in gunstige omstandigheden, een positie te verzekeren, evenzeer met de billijk heid als met de belangen der schatkist in strijd. Nu Atjeh, zegt de Standaard, niet tot zijn recht kwam bij de Indische begrooting, hopen we ten zeerste, dat het aan de orde zal komen bij Koloniën. Atjeh blijft onze Achilleshiel, en zoo kunnen we er geen zegen op hebben. Nederland leed reeds nu tienmaal meer van Atjeh, dan Atjeh van Nederland. En die financiëele, moreele en politieke schade zal nog steeds meerder worden, zoo men niet kloek en flink tot het nemen van een beslissenden stap komtof althans het bij publiek debat zoo volkomen duidelijk aantoont, dat het een ieder overtuigt, waarom tot dezen stap niet kan worden overgegaan. Nu blijven duizenden in den lande nog altoos roepen „Trek u op de kust terug, ea verdedig uw zuidergrens, en laat voorts Atjeh aan zich zelf over Dan kon men cijns van de kuststaten heffen, zonder tot een oorlog te lande gedwongen te zijn. Ons Indisch leger kon zoodoende op rust komen, üuze k financiën zouden van lieverleê beter loopen. En wat men bovenal niet vergete, door het vinden van zulk een practische oplossing zou men een einde maken aan een onhoudbaren toestaód, die al meer beide ons Europeesch en ons Indisch prestige ondermijnt.” Nadat het Vad. in krasse bewoordingen, het ministerie de kabinetsquaestie heeft gesteld, komt thans het Hand, daarbij haar advies voegen. Ook dit blad is van oordeel dat het nu lang genoeg is en de liberale partij verplicht is den minister Heemskerk de keuze te stellen mee gaan of heengaan. „Indien aanst. Maandag aldus besluit het blad de beraadslagingen over de staatsbe groting aanvangen, zonder dat de Kamer over het kiesrecht voorstellen bezit, welke aan de meerderheid aannemelijk voorkomen, dan past na 4 van het adrss van antwoord slechts een motie, waarbij, als op 25 September 1877, de algemeene en diep gevoelde teleurstelling wordt te kennen gegeven over het gemis aan; overeenstemming tusschen regeering en Kamer*, betreffende een zoo gewichtig volksbelang.” J De Stand, vreest dat zulk een cordaat besluit; niet door de Kamer-liberalen zal worden gei- nomen. „Immers er zit te veel familie van Heemskerk onder de Kamer-liberalisteu zelf om op een besluit van hun club te kunnen rekenen. Minstens een tiental hunner zijn politieke Heemskerkjens in miniatuur. Mannekens, die, evenals Heemskerk, in zaken kundig en op de bureelen met licht bij den neus te nemen, voor den diepen, geestelijken strijd der beginselen eigenlijk volkomen onaandoenlyk zijn. Hoe men het ook schippert, als men het maar schippert, schipperen zij en laveeren zij altoos mee.” Een dubbele prikkel dus voor de liberale leden in de Kamer: ernstige aandrang van de zijde hunner geestverwanten en spot van gen J. A, II. G., 30 jr., kapelaan te Hoofd plaat, en veroordeelde hem wegens overtreding der jachtwet en poging tot omkoopen van beambte tot twee boeten, een van f3 en van f75, subs. 1 dag gev. voor de eerste een maand hecht, voor vens in de kosten. O V E R Z I C II T. Toen de Fransche Minister-president mede deelde, dat Rusland de bescherming zijner on derdanen in Bulgarije aan de diplomatieke agenten der republiek had toevertrouwd, voegde hij er dadelijk bij, dat dit volstrekt geene po litieke beteekenis had. Dit is niet het gevoelen te Weenen en te Berlijn. Vooral in de laatste stad had die tijding verrast en toen men ook hoorde, dat de Duitsche consul te Sofia, niet als enkele zijner collega’s, generaal Kaulbars had uitgeleide gedaan, meende men, dat de Czaar openlijk zijne ontevredenheid over Duitsch- lands houding had willen toonen en tevens te kennen geven, dat hij niet zonder bondgenoot was. Te Weenen was een dergelijke indruk waar te nemen. Ook daar had men niet anders verwacht, dan dat de bescherming der Russische onderdanen aan Duitschland zou zijn opgedragen dat het niet is geschied, wordt als een bewijs beschouwd, dat het drievoudig verbond niet meer bestaat. Dit oordeel ie waarschijnlijk voorbarig en het is niet onwaarschijnlijk, dat de Czaar slechts in eene opwelling van ergernis heeft gehandeld. Men verhaalt, dat de Deutsche consul op een vraag van Kaulbars had geant woord, dat hij bereid was, de Russische onder danen onder zijne bescherming te nemen, maar dat hij Duitsehlands bescherming niet kon uit strekken tot de Montenegrjjnen en de Bulgaren, wien Rnslands macht tot nog toe straffeloosheid voor misdaden had verzekerd. De Opinions, een Italiaansch blad, verklaart echter, dat het bericht onjuist is, als zou Rus land de bescherming der Russische onderdanen in Bulgarije aan de Fransche consuls opgedra gen hebben. De bescherming werd toevertrouwd aan Duitschland, en aan Frankrijk alleen in de steden, waar geen Duitsche vertegenwoordigers gevestigd zijn. der tegenpartij. Spoedig zal blijken of gevoelig voor zijn. Het openbaar ministerie bij het hof te Am sterdam eischte jl. Dinsdag 8 jaren gevangenis voor Langelaan, wegens poging tot moord op een politieagent. De verdediger, mr. Caroli, pleitte verzachtende omstandigheden en genadiger straf. Over 8 dagen uitspraak. Voor de rechtbank te Heerenveen werd Dins dag behandeld de zaak contra Frederik Schip per, beschuldigd van moord op den veldwachter Kiel te Giethoorn. De eisch van het Openbaar Ministerie is tien jaar en acht maanden. Te rekenen van 28 dezer zal het Rijkstelegraaf- kantoor te Dokkum op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 7 tot 8 uren namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. S N E E K, 23 November. Het adres in zake de dienstregeling op de spoorweglijn Stavoren-Leeuwarden, in een on zer vorige nummers opgenomen is in het begin dezer week, voorzien van 536 handtee- keningen, van hier aan de Tweede Kamer der St. Generaal opgezonden, even als de adressen van adhaesie uit de omstreken, samen 1500 handteakeningen tellende. k KW Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Nabij het station Lichtenvoort is een 26jarig jongmensch, zekere De B., van den trein geval len, met het gevolg, dat hjj weinige oogenblik- ken later overleed. Te Borne is de machinist-stoker G. Z., op de fabriek van de firna H. ten Wolde Co., door het omvallen van een lamp in brand geraakt en een paar uur na het hem overkomen ongeluk aan de gevolgen daarvan overleden. Woensdag in den vroegen morgen werd op de landswerf te Amsterdam bij het doen der rondte, de nabij een brug op post geplaatste schildwacht vermist. Vermoedelijk door slaap bevangen of door de mist misleid is hij in het water geraakt; na langdurig dreggen is zijn lijk opgehaald. ze er bekendmaking. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek» i' In aanmerking nemende, dat het ST. NICO- I LA AS-I EEST dit jaar op Zondag invalt; Noodigt de ingezetenen uit, dit feestte - op MAANDAG 6 DECEMBER 1886, waar door de algemeene opgewektheid bij het feest, dat bij allen in den smaak valt, worde bevorderd. Strekkende deze tevens tot antwoord op het verzoek van vele winkeliers en neringdoenden om dien avond daarvoor te bepalen. Sneek, 26 November 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. BEKEND MAKIN G. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, maakt bekend, dat de COMMISSARIS des KONINGS dezer Provincie op Woensdag 1 December e. k. deze gemeente zal bezoeken dat alsdan van ’s voormiddags 11 tot ’s mid dags 12 uren aan Rijksambtenaren en verdere ingezetenen gelegenheid zal worden gegeven om Z1Jn Hoogedelgestrenge te spreken dat Dinsdag 30 November d. t. v. ten Raad- huize de audiëntie-lijst ter teekening zal liggen. Sneek, 26 November 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen 7 Decem ber a.s., des avonds te 8 ure. Te Arnhem is herkozen tot lid der Tweede Kamer de heer Van der Sleijden, met 1152 van de 1207 stemmen. De heer Brantzen kreeg 39 stemmen. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak t£ In Recht voor Allen komt een waarschuwing voor om, met het oog op het voorgestelde soci alistenwetje, vooral te waken tegen rustversto ring op vergaderingen, daar dit bevorderlijk zou kunnen zijn voor de aanneming van het ontwerp. De Arbeidsbeurs, te Amsterdam opgericht, geeft tot dusver niet veel. Zij zal naar men zegt wellicht spoedig den geest geven, zoowel uit georeii aan werkzoekenden als uit gemis aan werkgevenden.. Woensdag toch bedroeg het getal der eersten niet meer dan drie; maar hoe klein ook, was het nog te groot, ten minste stoud geen enkele werkgever tegenover. Tengevolge van het door mevrouw Bulkley tot den minister van justitie gerichte adres, heeft de heer mr. A. M. van Stipriaan Luïscius, naar de N. R. C. verneemt, zich aan verdere behar tiging barer belangen geheel onttrokken. Op het verzoek door mr. Haas, advocaat te Amsterdam, gedaan om kwijtschelding van de door haar nog te ondergane straf, voor zijn cliënte Jeanna Lorrette, is door Z. M. denKo- ning afwijzend beschikt. De jeugdige gevan gene schijnt, zonder gevaar voor haar leven, in de gevangenis te worden verpleegd en verkeert reeds in minder zorgwekkenden toestand dan voor eenige weken. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langt ijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. P E R 8. Het voorstel, door de hb. Van Dedem c. s. ingediend nopens de suikercrisis, heeft bij de Arnh. Ct. bezwaren gevonden. Het hoofdbe zwaar is wel, dat een blijvende regeling wordt gemaakt, terwijl slechts oogenblikkelijke voor ziening noodig is. Het ontwerp geeft een zekere en billijke inkomst van de schatkist voor do toekomst pr.js, terwijl men elkander, te midden der klachten, onophoudelijk toevoegt, dat de ongunstige toestand voorbijgaand en aan de schoone toekomst der suikerindustrie geen twijfel mogelijk is. Al is men voor afschaffing van het uitvoerrecht, ceze behoort niet plaats te hebben onder het voorwendsel van hulp aan oen lijdende nijverheid. Geheele afschaffing van den cijns zou de Arnh. Ct. onder alle omstandigheden bedenke lijk en onstaatkundig achten. Het mag waar zijn, dat de billijkheid van den cijns ia 1870 betwijfeld is, maar was er wel éen beginsel van regeeringsbeleid, dat bij die uitvoerige beraad slagingen niet in twijfel werd getrokken? En tegenover dien twijfel stond de door velen ge slaakte klacht dat de minister De Waal bij de regeling van de suikercultuur meer op de be langen der industrie dan op ,die der schatkist gelet had. Alen kan tegen het bedrag bezwaar hebben, maar dit geelt nog geen recht tot af schaffing. Zijn de tijden veranderd wat de Prijzen betreft, zij zijn ook hierin veranderd, dat door verbeterde werkwijze de gemiddelde productie van suiker per bouw nagenoeg ver dubbeld is. Het ontwerp der drie leden is ook onvolledig, daar het de contractanten voor de op hoog ge- zaS beplante gronden met den cijns bezwaard laat. Zij worden van 9 cents per pikol uit voerrecht en van de f25 cijns (ongeveer 25 cents per pikol) voor den vrijen aanplant ont heven, maar blijven met de f 100 cijns (onge veer f 1 per pikol) belast. Is deze tegemoet koming voldoende, waarom dan de klacht dat de minister, die meer wil geven, onvoldoende Julp biedt Is het ook wel aan te nemen, dat deze tegemoetkoming voor de geldinstituten Zaalborg genoeg zal wezen om het geschokte il ïimis- n «mmmid iom di K a S K X JL A A as ■"h-'l “- B UI T 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1