DfflfflWffl W1H0MHWISJSSÏ. SO a r a a n a. W No, 97. E E N-E N-V EERTIGSTE J 1886. 11 '0 y I a 3e 30. oer «1 ZATERDAG 4 D EC E M B EG II- voor .00 03. A A K L. A fl I* 3 '■A rkt len een kerk bouwt zet de duivel naast. )0, 50 ede ihe E, <o. ilo. 30. ran eij. te ord lez- jur 00, d: ia ën ner sar. .nd i al ias- iet iet ta- v. •en 12 a 3. ret ur- ra te /'D U De rechtsgeleerde hoogleeraars der vier uni- versiteiten hebben bij den minister een adres ingediend, gericht tegen dat der rectoren van de gymnasia. Met dezen erkennen zij dat het Gymnasiaal onderwijs nog niet beantwoordt aan de verwachting van den wetgever, alsmede dat in overlading van de leerlingen de hoofdoorzaak van het kwaad ligt, maar zij wenschen ver betering langs anderen weg. Liever dan te trachten binnen de grenzen van het maximum lesuren terug te keeren, door op alle vakken van het onderwijs zonder onderscheid te beknibbelen, willen zij hebben onderzocht of er onder de vakken, in het leerplan opgenomen, geen voor komen, waarvan de studie moest ophouden verplicht te zijn. Vooral schuilt de paedagogische fout van het gymnasiaal onderwijs in het velerlei iu de menigte vakken, waaraan de jongelui hun krachten moeten wijden. Vooral heffe men het Grieksch op voor de aanstaande juristen. De Gids geeft ditmaal een feestnummer. Zij heeft haar 5üen jaarkring ten einde gebracht. Het is goeddeels gewijd aan hen, die er vroeger hun krachten aan wijdden Bakhuizen van den Brink, Potgieter, De Clercq e. a. worden her dacht terwijl onderscheiden oud-redacteuren er bijdragen voor afstonden. Ook vindt men er nog bladzijden in van wijlen mevr. Bosboom- Toussaint, die zich juist aan het schrij ven barer In zijn antwoord op het voorloopig verslag zegt de Minister van Waterstaat o. a. het vol gende „Do dienstregeling op de lijn Leeuwar denStavoren is zoo ingericht, dat de lijn Leeu wardenStavoren Enkhuizen Amsterdam zooveel mogelijk aan hare bestemming als inter provinciale lijn kan beantwoorden. De Minister betreurt, dat het locaal-verkeer daardoor niet geheel naar eisch wutdt bediend, en het blijft zijn ernstig streven, zich met de betrok ken spoorwegmaatschappijen, die tot het doen rijden van meer dan vier treinen niet kunnen verplicht worden, te verstaan over eene regeling waardoor aan de eischen van beide soorten van verkeer zal worden voldaan. Het vroeger doen vertrekken van den eersten sneltrein uit Leeuwarden heeft bij de behandeling der tegen woordige winterdienstregeling een punt van gezette nvcre»"'-» o bleek echter vooralsnog niet uitvoerbaar.” St. Maartenpolder hebben een buitengewone vergunning gegeven tot verkoop van sterken drank, en wel op do volgende gronden „Overwegende, dat het maximum der ver leende vergunningen reeds is overschreden, maar zich hier een bijzonder geval voordoet wijl tegenover het woonhuis van den adressant een kerkgebouw is opgetrokkendat in den naasten omtrek dier kerk tot heden geen andere herberg aanwezig is en een geschikte gelegen heid tot verkoop van sterken drank in het klein wenschelijk wordt geacht” enz. enz. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Herinneringen had gezet, toen de dood haar wegnam. Te Leeuwarden is proces-verbaal opgemaakt tegen een reeds bejaard echtpaar, dat, in hoogo mate beschonken, de lamp omwierp en daar door brand deed ontstaan. De brand is geluk kig spoedig gebluscht. SNEEK, 3 December. Heden had het jaarlijksche feest plaats van de leerlingen van School no. 4 alhier. Dank zij der ruime inteekening, kon dit 20e St. Ni- colaasfeest met den gewonen luister worden gevierd. Reeds eenige dagen was de jeugd in spanning de moeders waren in de weer, om hunne kinderen helder en netjes voor den dag te doen komen en de flinkste leerlingen der hoogste klasse beijverden zich in hunne tusschen- uren om stukjes aan te leeren voor het avond feest. Maar niet het minst spanden zich in de onderwijzers en onderwijzeressen met hun tegen woordig hoofd, om de feestviering als vroeger te doen slagen. En het moet gezegd worden, allen hadden eer van hun werk. Schoon was de optocht, die heden morgen door onze straten werd gehouden het leverde B 41 1 T E fl JL A A OVERZICHT ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. een prachtig gezicht op die kinderen, zoo vroo- lijk en opgewekt, zoo keurig net zich voort te zien spoeden met vaandel en vlaggen, onder het geleide hunner onderwijzers en onderwijze ressen. Met welk een lust en ijver werden vervolgens de wedstrijden gehouden Groot was de ambitie van die honderden kleine strijders, die met het vuur van de kampvechters op de ijsbaan, elkaar de prijzen betwistten. En toch ook, wat een gejuich als de eerepalm werd behaald; ijverzucht was geen plaats men was blijde met de bigden. Wij vertrouwen, dat ook de pret hedenavond niet minder zal zijn, als van 41/,7 uur da jongeren en van 710 uur de ouderen het feest voortzetten. Dan worden de kinderen vergast op chocolade en gebak en zullen aardige stukjes worden vertoond, als een Tooneelsiukje, een Sprookje met zang en een St. Nicolaasstukje, waarin de goede Sant zelf ten tooneele verschijnt. De ouders hebben hierbij ook vrijen toegang. Wij voegen onzen dank bij die van leerlingen en onderwijzors aan allen, die door hunne ruime giften dit 20e 8t. Nicolaasfeest zoo schoon deden zijn we brengen tevens onze hulde aan de onderwijzers en onderwijzeressen, die, of reeds eenige malen, óf voor het eerst hunne beste pogingen hebben aangewend tot het welslagen van het feest. Gisteren morgen omstreeks 7 uur werd alhier uit de stadsgracht, nabij de gasfabriek, opgehaald het lijk van de 80 jarige weduwe De oorzaak van dit treurig ongeluk wil men hieraan toeschrijven, dat het oudcja we gens haar slecht gezicht Woensdag avond tusschen 7 en 8 uur in het water moet zijn ge raakt nabij hare woning, onmiddellijk tegenover de H. B. Schooi. Mejufvrouwen R. Verver en T. Krul, beide leerlingen van den heer IJ. v. d. Feer alhier, hebben met goed gevolg het examen van Apothekers-bediende te Groningen afgelegd. Langelaan, die wegens poging tot moord op den agent van politie Korfmaker door het hof veroordeeld is tot een gevangenisstraf van 8 jaren, heeft tegen dat vonnis cassatie aangeteekend. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam heeft geëischt voor de beschuldigden bj de onlusten op 26 Juli: voor Kampman 1 jaar; voor Lodewyks en Baars 1 jaar* en 6 maandenvoor ue Leng, van Iperen en Bre- dius2jaar; voor Schweitz, Wouterson, van den Broek en Snak ieder 3 jaar. Het gerechtshof te Arnhem heeft den heerG. Lohrman, directeur der gemeentelijke gasfabriek aldaar, wegens niet behoorlijke aangifte van het patent, veroordeeld tot een geldboete van f25 en in de kosten. De rechtbank had den direc teur vrijgesproken. uuR^pers, wegens den 'dbo'ö’S JjPQft-^rederjk ziener Kiel te Giethoorn, tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld. De tijd dat hij in preven tieve hechtenis was, wordt hierbij nog in reke ning gebracht. ’t Spreekwoord zegtAls onze lieve Heer -1 er een kapel Burgemeester en Wethouders van Hoeven en No. 1 der geschriften over Sociale vragen, uitgegeven van wege de Liberale Unie, is ver schenen. ’t Is gewijd aan „Wettelijke beperking van arbeidsvrijheid on arbeidstijd voor kinderen, jeugdige werklieden en vrouwen”, door inr. A. Kerkdijk. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter kennis van de belanghebbenden, de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 25 November 1886, no. 95, le afdeeling B, en op art. 11 der wet van den 13 Juuij 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden I. dat de jagt in de provincie wordt gesloten: a. op Woensdag den 29 December 1886, met zonsondergang, voor zoover betreft de jagtbednj- veh, bedoeld in art. 15, letters a, b, c, d en g, der aangehaalde wet b. op Zaturdag den 14 Maart 1887, met zonsondergang, voor zooveel aangaat de jagtbe- diijven in dat artikel, onder letters f en h ver meld II. dat het vangen van kemphanen met slagnetten zal vrijstaan van Maandag den 28 Maart 1887, met zonsopgang, tot en met Za turdag den 16 April daaraanvolgende, met zons ondergang III. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet wordt opengesteld van Maandag den 25 April 1887, met zonsopgang, tot en met Zaturdag den 2 Julij daaraanvol gende, met zonsondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 30 November 1886. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 4 December 1886. De Burgemeester voornoemd, ALMA. T W E E D E K A M E R. 3= SHEERER OIRH sms- inn iiirnn: di id mb de 9 16 &/l« i 6 |6 eVarlU* béSlOteh', (ie ‘luduu., uic UC wet naar verleent, in Ierland aan te wenden. Haar was er veel aan gelegen, dat gedurende den winter orde en rust in Ierland niet werden gestoord, opdat zij als het Parlement weder bijeenkwam, de voldoening zou hebben te kunnen verklaren, dat de door de liberalen onvermijdelijk geachte concession overbodig waren. Zij gebruikte haar invloed op de groote landheeren om hen te be wegen lankmoedig te zijn voor haar pachters en deed, wat zij kon, om de ambtenaren, de politie en zelfs de rechters van gestrengheid te weerhouden. Aanvankelijk werd deze politiek met succes bekroond, maar zij, die van onrust leven en geene andere roeping hebben dan zich tot aanvoerders op te werpen in den strijd tegen Engeland, vreesden hun macht over de kiezers en de geldelijke ondersteuning uit Amerika, beiden voor hun einddoel, de verwerving van home-rule, onontbeerlijk te verliezen. De daling van den prijs der landbouwproducten was voor hen eene uitkomstzij spoorden de pachters aan eene zeer aanzienlijke vermindering van de wettig geregelde pacht te eischen en indien zij werd geweigerd, de naar hun eigen goedvinden verminderde pachtsom ter hand te stellen aan agenten der League. Dit systeem is op een veertig landgoederen gevolgd. Daarbij hebben de volksmenners er op gerekend, dat de landheeren de pachters zullen doen uitzetten en dat daarvan bloedvergieten het gevolg zal I De hh. Kengers en Reekers bestreden de stelling van den heer Hartog omtrent gratie, verdedigden den minister en acht ten zijn handeling juist. I De heer Borgesius wilde herziening van het Burgerlijk Wet boek der huur en verhuur van diensten en omtrent den toe stand van arbeidersvrouwen. Hij drong aan op regeling van de begrafenisfondsen, keurde het verblijf van Jeanna Lorette in het huis van bewaring te Arnhem af en achtte de toepassing van gratie in de laatste tijden niet boven bedenking. De heer Van Houten vroeg ot van hooger hand geïnfluen ceerd wordt op het optreden van plaatseiyke politie in verga deringen van sociaal-democraten. In dat geval keurde hij de houding af; men late het debat vrij, tenzij men voorzie dat in de vergaderingen andere dingen worden gepredikt dan poli tieke richting Spreker zou tegen het hooldstuk stemmen we gens het gemis aan vertrouwen in den minister, wiens aftreden trouwens de grondwetsherziening niet behoeft te beletten. De heer Van der Feltz keurde de gratie van mevrouw Bul kley af. De hh. Van Diggelen en Ruys verdedigden den minister, de heer Kist bestreed hem in zake de gratie van mevr. Bulkley De hh. Visser en Corver Hooft wenschen intrekking of herzie ning der Vogelcnwet. De minister van justitie verdedigde hetgevangenis-reglement en de circulaire omtrent den ingang der gevangenschap. De heer Schaepman heeft persoonlijk, zonder overleg met zijn vrienden, een wetsvoorstel ingediend tot het in overweging nemen eencr verandering van Hoofdstuk X der Grondwet (on derwijs) Het voorstel komt hierop neer: Het geven van onderwijs is yrjj Toezicht van de overheid op ’t onderwijs in het algemeen, in richting van het openbaar onderwijs en eischen van bekwaam heid en zedelijkheid der onderwijzers bij lager en middelbaar onderwijs worden by de wet geregeld. Het lager onderwijs wordt zoo ingericht dat er. gelegenheid besta voldoend lager onderwijs te genieten zonder krenking van godsdienstige over tuiging. De kosten van liet lager onderwijs aan kinderen van bedeelden en onvermogeuden worden naar wettelijken maat- stat aan iedere schooi uit de openbare kosten vergoed. Bjj de voortzetting van het debat over Hoofdstuk III (Bui- teul. zaken; is jl. Woensdag met 61 tegen 3 stemmen aangono- wen een amendement van de commissie van rapporteurs’ om «een mouw ambtenaar aan het departement aan te stellen. Bij den post Gezantschappen stelde de commissie voor zeen secretaris 2e kl. te Berlijn aan te stellen en geen verhooging toe te staan voor het gezantschap in Turkije 8 8 Kes<-eh,kete»r VOS vau “tee“wyk wilde dit jaargeen derouder- S, e ra.ugen verho°gen- De heer Bahlman stelde als amendement voer om het gezantschap in Portugal op te hef- wat door den heer Schaepman sterk weru L-ncueu ongrondwettig, evenals indertyd de opheffing van het gezant- scuup bij den Paus, terwijl de heer Van Bijlandt verhooging voorstelde voor den kanselier te Londen. Be Minister, alle amendementen bestrijdende, begreep vooral niet dat de heer Van Bijlandt, zelf lid der commissie die hem een ambtenaar weigerde, verhooging vroeg. Welk spel speelt men hier? vroeg hy. Is het doel hier gunsten te bereiken voor Vrienden De Voorzitter interrompeerde hier den minister en verzocht hem matiging, daar allicht zyn woorden de Kamerleden kon den kwetsen. Na de pauze verklaarde de minister van buitenlandsche za ken volstrekt niet bedoeld te hebben de motieven van het Voorstel van den heer Van Bijlandt te beoordeelen. Hy had alleen willen doen uitkomen dat, terwijl de commissie van rapporteurs beperkingen voorstelt, het voorstel tot verhooging tegen de overtuiging van den minister den schijn van een vriendschapsdienst zou kunnen hebben. De Voorzitter twijfel de niet aan ’s ministers bedoeling, maar constateerde dat zijn woorden een andere strekking hadden. Hiermede is het cident afgeloopen. Aangenomen zijn de amendementen der rapporteurs, geen gezantschapssecretaris te Berlyn aan te stellen en vermindering der kosten voor het gezantschap in Turkye. Het amendement van den heer De Vos van Steenwijk is met legen 36 en dat van den heer Bahlmann met 61 tegen sit.uu.en verworpen. De minister heelt overgenomen het amendement vice-consul te Konstantinopel te doen vervallen en tegen 22 stemmen is aangenomen het amendement om te over wegen de opheffing van het consulaat-generaal te Siam. Het hooldstuk zelf is aangenomen met 67 tegen 4 stemmen. Het algemeen debat over hoofdstuk Justitie is De hh. Van Baar en Van Diggelen pleitten voor der exploiten in straizaken door deurwaarders. Gisteren, Donderdag, is het algemeen debat over hooldstuk Justitie voortgezet. De heer van Osenbruggen bestreed de cir culaire betrellende de toepassing van het stelsel op water en brood. De hh De Meyier en Van der Kaay drongen aan op verzachting der bepalingen en van het Kon. Besl. betreffende ioepassing van de straf in de gevangenissen. De heer de Ka- nitz bestreed de circulaire omtrent het ingaan van de gevan genisstraf; De heer Hartogh drong aan op vereenvoudiging van het procesrecht, speciaal de invoering van appèl voor zaken tus- sbhen f200 en f400. Voorts aikeurende het adres van de wed. Bulkley en het niet houden har er belofte kwam hy op tegen het Verleenen in de laatste tyden van gratie als gunst. V oorwaardelijke gratie benadeelde bovendien het prestige van ■het gezag; kunnen hebben. De Voorzitter twyfel- in- om tot 38 13 om den --- met 48 iet consulaat-generaal te Siam. Het aangevangen, het behoud

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1