CEUEIifTE fill HET mOWSJlHI SHIRK. MERVS- m M1ITBÏIHLII) MS DE 3D. 1886. No. 104. E E N-E N-V E E R T 1 1,20 S9 T> 133 <D E AL 13 JK IL. W O E IX ^I) <1 ek. !H Si.VLl i) 10 1 1® sche ddel I als ets. IS de ik ,n Het Schoolblad geeft ter vereenvoudiging van de eindexamens voor de Hoogere Burgerscho len in overweging, geen mondeling examen af te nemen in die vakken, waarvan het koninklijk besluit dit niet gebiedend voorschrijft. Bedoeld besluit van 1870 zegt in art. 17, dat het mon- Uit Winterswijk wordt aan de N. R. Cl. medegedeeld „De familie W. alhier verwachtte dezer dagen Met leedwezen zal zeker in den lande wor den vernomen, dat de heer J. Dirks, hoofdiu- genieur van den waterstaat, is overleden. De heer Dirks was een van die mannen, welke den Nederlandschen naam ook in het buitenland deden noemen. De aanleg van het Noordzee- kanaal en zijn werkzaamheid aan het Panama- kanaal zijn bij ieder bekend. Hij vertegen woordigde gedurende verscheiden jaren Amster dam in de Tweede Kamer. Onlangs werd in de IKerkmansbode geklaagd over het exploiteeren van kinderen in de Frau- sche opera in Den Haag. De hoofdcommissaris heelt terstond een onderzoek gelast. Daaruit is i dat alleen in de opera’s „Aida” en Carmen” dit jaar kinderen in de koren werk zaam zijn geweest, in de eerste 12 ea in de r- I de I jr.» I naar de huizing gegaan. De schuur is afge brand, waarbij ook eenige paarden en runderen omkwamen, doch het woonhuis is door den af- l^eerenden wind behouden gebleven. De verdachte ontkent alle schuld aan het gebeurde en ook zijne vrouw schijnt niets van de brandstichting te weten. Eene assurantie- maatschappij te Gouda heeft de hofstede ver zekerd. ADVEHTBNT1ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 »/a Cents. Bij abonnement is de prijs be. lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I houtmijt klom, die bh de schuur stond, een lu- een jong leerling der Gewerbeschule te Crefeld gebleken cifer aanstreek en daarmee het rieten dak van I te gast, een Amerikaan van geboorte. Het jong- A larmen de schuur in brand stak. Daarna is hij kalm menseb kwam met eu het zich verscheidene Aan de tijdelijke ambtenaren van den water staat, die geruimen tijd geleden een adres in dienden ter verkrijging van een vaste aanstelling met recht op pensioen enz., is door den minister te kennen gegeven, dat hun verzoek in strijd is met de pensioenwet en mitsdien niet in gun stige overweging kan worden genomen. Te Zaamslag is een 73jarige grijsaard, die voor de tweede maal gehuwd is met eene vrouw van 30 jaren, in hechtenis genomen, onder verdenking van brandstichting. Maandag morgen moet een kleinzoon van den verdachte, een meerderjarig jonkman, die tus- echen 6 en 7 ure bezig was het vee te voede ren, gezien hebben, dat zjjn grootvater op eene BEKEND MAKING. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad no. 134) Maakt bekend, dat in de afgeloopen week, van Zondag 19 tot en met Zaterdag 25 De cember 1.1. alhier vier personen aan de MAZE LEN zjjn overleden. Sneek, 27 December 1886. De Burgemeester voomoemd, ALMA. deling examen alleen verplicht is voor die vak ken, waarin geen schriftelijk werk is gemaakt. Men zou dus, zonder eenige wijziging van wet ten o! besluiten, het mondeling examen kunnen afschaiien voor de wiskunde, de mechanica, de natuurkunde, de scheikunde, het Nederlandsch, het Fransch, het Engelsch, het Duitsch en het boekhouden. Van hen, wier schriftelijk werk voldoende is, zou dan geen mondeling examen meer vereischt worden. Daardoor zou zeker de tijd, aan de examens besteed, zeer worden verkort. De oud-burgemeester Tijchon, wonende te Sippehaeken, bij Epen (Wittern, Limburg), werd Vrijdagochtend dood iu zijne woning gevonden. Hij was aan het hoofd zwaar verwond. De po litie heeft een onderzoek ingesteld. De man had zich wegens gemeente-aangelegenheden vele vijanden gemaakt, en men verdiept zich der halve in gissingen. Achter het rijksmuseum te Amsterdam is reeds een aanvang gemaakt met de voorloopige werkzaamheden voor het gebouw der tentoon stelling van voedingsmiddelen. Het zal door de firma Ceilyn en de Haan, de laagste inschrijver, worden opgetrokken naar de plannen van den heer A. Salin G.Bz. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. dagen wachten. Wat was nu de reden van het oponthoud Een „professor” in de biologie had in den laatsten tijd te Creleld voorstellingen gegeven en „schitterende” proeven van zijn bedwelmingstalent vertoond. Onder do levens lustige kweekelingen der Geiverbesc/iule hadden daarna sommigen beproefd den prolessor na te bootsen, en daarbij was o. a. gebleken, dat de jonge Amerikaan in hooge mate de biologeer- gave bezat. Hij deed niet minder sterke toeren dan de groote man zeif Daags nu voor zijn vertrek naar Winterswijk bevond hij zich met eenige kameraden in een banket- en likeurwinkel. Daar werden al gek scherend met de buffetjuffrouw do gewone kun sten verkocht „oogen dicht doen” „niet meer open krijgen”, enz. Alles gelukte voor treffelijk. Eindelijk riep de lietliebbor-bioloog uitSie können nicht mehr sprechenen wer kelijk beproefde het meisje tevergeefs een klank uit te brengen. Maar men stelle zich den al- geroeenen schrik voor, toen het bleek dat het meisje hare stem voor goed had verloren. De stellige verzekering van den Amerikaan, dat ze wèi spreken kon, baatte niets. De juffrouw verloor haar bewustzijn en bleef een halt'etmaal iu dien toestand. Er volgde eene opzetting van de keel en andere bedenkelijke verschijnselen en de geneesheeren konden evenmin het kwaad verhelpen. Toen kwam men op het denkbeeld den „professor” in Duitschland te gaan opzoe ken, en na heel wat inspanning van den dilet- tant-bioloog gelukte het hem dezen te vinden en meê te voeren naar Crefeld. Of het nu te danken is aan de bezwering van den grooteu man, dan of de natuur of de wetenschap ten slotte geholpen heeft, is moeielijk uit te maken; zooveel is zeker, dat de hevig ontstelde Ameri kaan, uit wiens mond ik het verhaal nagenoeg geheel ontving, hier is aangekomen, nadat hij zich te Crefeld overtuigd had, dat de buffet juffrouw haar stem teruggekregen heeft. Zij spreekt echter nog altijd gebrekkig. Donderdag avond vierde de zeventigjarige Eduard Bamberg in de stadsschouwburg te Amsterdam, onder zeer vele blijken van sym pathie, zijn zestigjarig jubileum en nam tevens afscheid van het tooneel. Behalve lauwerkransen van het Ned Tooneel- verbond, aid. Amsterdam, van de urtisteu der vereeniging het Ned. Tooneel, van die der Variétés, van het Amsterdamsche Studenten- vetbond, van de directie Charlier, de leerlingen der tooueelschool en de rederijkerskamer „Hoo- ger zjj ons doel”, ontving hy uit naam van eenige kunstvrienden een geschenk in enveloppe. Do voorstelling zelve viel zeer in den smaak. Men mug aannemen dat de heer Bamberg als i gast nog wel eens het publiek in de gelegenheid i zal stollen zijn talent te bewonderen. Acuter het rijksmuseum te Amsterdam is De jongste aflevering van Onze hedendaagsche Letterkundigen, met bijschriften van dr. Jan ten Brink, is gewijd aan Justus van Maurik Jr. Een droevige zeeramp is weder te vermelden Het Engelsche stoomschip Egret, van Londen met stukgoederen naar Rotterdam, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag, te ongeveer 3 uren, bij het binnenkomen door de hooge zee op den lagen strekdam bij het zuiderhooid van den Nieuwen Waterweg vastgeraakt en blijven zitten. Reddingsbooten van Maassluis en den Hoek van Holland, benevens sleepbooten van den sleepdienst L. Smit Co. hebben te vergeefs getracht het schip te naderen, doch konden geen hulp verleenen, daar zij zelf groot gevaar liepen om op den dam verbrijzeld te worden, ’s Namiddags omstreeks 1 uur verliet de equipage van de Egret met eigen 3 booten het schip, doch de booten sloegen dadelijk om, waardoor de loods Steehouwer benevens 6 man verdronken de kapitein en verdere bemanning kwamen zwemmende en met behulp van ver schillende personen aan land. Door kapitein T. Klop, van de sleepboot Zuidholland, werd de eerste machinist van de Egret opgevischt, die nog teekenen van leven gaf; het mocht hem echter niet gelukken bij den drenkeling het leven weder op te wekken; evenmin slaagden daarin de twee geneesheeren, die zich aan boord begaven van de Zuidholland, weike inmiddels naar Maassluis gestoomd was. Het stoomschip heeft roer en achtersteven verloren en is lek. Men tracht de lading te bergen. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. BURGEMEESTERen WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat het 2e Suppletoir-Kohier van den Hoofde- lijken Omslag, dienst 1886, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, bij besluit d.d, 23 December 1.1. uo. 47, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een afschrift van dit Kohier van af heden gedurende vijf maanden ten Raadhuize dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle werk dagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur Sneek den 29 December 1886. Burgemeester en Wethouders voomoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. bloedl elen,| icht(^. wer< Collo- elver het :eten Het eerste nommer is verschenen van het Sociaal Weekblad onder redactie van den heer mr. A. Kerdijk en met medewerking van ver schillende mannen van naam. In „ons eerste woord” wordt het doel, dat do redactie zich voorstelt, aldus aangegeven „Eigen inspanning in de kringen der werk lieden aan te moedigen, billijkheidszin en toe wijding in de rijen dor bevoorrechten te kwee- ken, dunkt ons de meest gebiedende eisch van onzen tijd. Wat een verre toekomst der uiensch- heid brengen zal, vermag geen sterveling te voorzien. Doch wij verlangen van ons zelven en van anderen, dat zij met ons arbeiden in het heden, op de wijze en in de richting, die de werkelijkheid toelast. Het eigenbelang erkennend als een hefboom ten goedemits het in evenwicht worde gehou den door het hoogere beginsel der liefde, en dit omgezet worde in daden. Het loonstelsel zoo niet voor altijd, dan toch voor langen, langen tijd onmisbaar achtend maar er naar strevend, het van zijn noodclooze hard- en wreedheden te ontdoen. „Niet loochenend, dat tengevolge van dat loonstelsel, op den persoonlijken eigendom ge bouwd, zekere tegenstrijdigheid van belangen tusschen arbeid ee kapitaal onvermijdelijk hee- ten moetdoch hun verzoening najageud. voor zoover zij doenlijk is, de middelen en wegen zoekend om haar te bevorderen. „De leer verkondigend, dat plichten nog zwaar der wegen dan rechten. Dit evangelie predikend aan alle creaturen maar het met name, en met verdubbelde klem, op het hart bindend van hen, die met aardsche goederen gezegend, be schenen door het volle licht der wetenschap en der kunst, wandelend op de hoogten der samen leving mede aansprakelijk zijn voor de dui sternis in de laagte, voor de ontberingen die er worden verduurd, voor het weinig menschwaar- dige bestaan, dat er door zoovelen wordt geleid.” a OEEKSR 2X3 JMBs^cjbs g.- B- ,9 ting zal wordeu gehouden tot inschrijving dar mannelijke iu- b n n 10 11 12 1 nnes Jau heu* a. 4 ryn. M7. Terwtfl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeen te kan geschieden van 'smorgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek den 17 December 1886. Burgemeester en Wethouders voomoemd» ALMA. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. iti n- i zv. te Jin* a iler, ri Zyl- uw* en lues I 5, 6, 7 cn 3 9, 10, 11 en 12 13, 14, 15 en 16 17, 18, 19 eu 20 3 L BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72; eu op de Wet van 1 Mei 1863 Staatsblad no. 44). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat by hoofd- st ik HL dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlyks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den laten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, ot, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28steu Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het iu de eerste zinsnede van diL artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zyn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verbluf houdt Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten. krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, ot, is deze overleden, de moeder, of, zyn beide overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente Waar hy woont; 3. van hem, die geen vader, moeder ot voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands geves tigd is, in de gemeente waar hij woont; 4. van den buiten ’slands wollenden zoon van een Nedei- lander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor dc militie wordt niet ingeschreven: 1. de iu een vreemd Ryk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van ’3 Lands dienst in ’s Ry'ks Overzeesche bezittingen ol Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven, is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders aan te geven tusschen den Isten en Gisten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zyn valer, of. is deze overledeu. zijne moeder, ot zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art 20. Hy, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra c;jt plaats heelt, ter inschrijving aan to geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de eu 3de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het Jaar, waar toe volgens zyn leeftijd behoort Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burge meester en Wethouders verder bekend, dat op WOENSDAG den ben JANUARI 1887, ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zit- gezetenen, die op den Isten Januari 1887 hun 19de jaar zyn r iugetreden, en die alzoo geboren zijn in 1868, en wel voor Wijk 1, 2, 3 en 4 *s voormiddags 9 uur. 's middags 's namiddags T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1886 | | pagina 1