Ml Iffl HIIWEfflHLIII M DE fflfflffl El HET IMIMffl' SIM l 7 A 1 No 25. T W E E-E N-V E E R T I G 8 T E 1887. enz. voor U I T DE PEE 8. 20 M A. -A. JR. T. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/s Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I De ingenieurs v. d. Toorn en Lely deelen van hun aanvankelijk onderzoek omtrent de droogmaking der Zuiderzee mede, dat afsluiting ■van bet Tesselsche Gat en het Vlie om de diepte wel het bezwaarlijkst is. ’t Zou ook 40 a 50 millioen vorderen. Beter ware, ook om onze i I verdediging,! een afsluiting te maken van Noord- Aan het station te Kaldenkirchen bij Venlo had een 24-jarig jongeling, die nog maar aoht dagen bij dit station in dienst was, het ongeluk onder een rangeerenden goederentrein te geraken. Hij verloor daarbij een been en is door het vele bloedverlies bij ,’t vervoer overleden. Het verzoekschrift, door een groot aantal hoog geplaatste landgenooten tot den Honing gericht, den wensch inhoudeude dat maatregelen zullen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1,franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Voor de rechtbank te Arnhem is tegen zeke ren B., die kunstboter in plaats van natuurboter had verkocht, twee maanden gevangenisstraf gerequireerd. VERGADERING van den Gemeenteraad van Snees, op Zaterdag 26 Maart 1887, ’snam. te 6 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van ingekornen stukken enz. 3. Uitbetaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begroeting, dienst 1887. 4. Reclame in zake de Kiezerslijsten 5. Verhuring van lokalen van het Rechts- rustig geweest. Een der ouderlingen, de heer W. Hardeman, zou in het evangelisatielokaal propaganda maken voor de zaak van dr. Kuyper, Men vond evenwel, dank zij de tusschenkomst van de beide predikanten, de ijzeren hekken voor het gebouw afgesloten en niemand werd toegelaten. Dit gaf aanleiding tot niet weinig beweging in het dorpin massa trok men naar de predikanten, die van „doleeren” niets weten willen, en eisohte de sleutels, maar men moest onverrichter zake huiswaarts keeren. De meer derheid trok daarna, straatliederen zingende, door het dorp. De Haagsche corr. van de Midd. Ct. meldt, dat al de leden der commissie tot herziening van ons Burgerlijk Wetboek hun betrekking i zullen nederleggeu. De trage gang der werkzaam heden, veroorzaakt door de omslachtige wijze van werken, het noodzakelijke gevolg van een uit een te groot aantal leden bestaande commis sie, heeft tot dit besluit geleid. Woensdag namiddag zijn in Den Haag de waggons van de stoomtram Scheveniugen Hollandsche spoor nabij het station losgeraakt van de locomotief. De rijtuigen zijn tegen een stootbalk gereden en gedeeltelijk verbrijzeld. Eenige passagiers en de conducteur redden zich het leven door bijtijds uit den waggon te springen. De rechtbank te Middelburg heeft den heer P. J. Bienstra, predikant te Veere, veroordeeld wegens eenvoudige beleediging tot f50 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De heer Bienstra haalde zich deze veroordeeling op den hals door het schrijven van een stuk, dat met zijn onder- teekening verscheen iu de Midd. Ct. en dat be- leedigend werd geacht voor de eer en den goeden naam van een vrouw, wier man in Oct. jl. terecht stond wegens poging tot moord. De rechtbank wilde wel aannemen dat het de bedoeling van den predikant niet geweest was te beleedigen, maar meende dat, waar het feit der beleediging vaststond, naar de bedoeling van den beleediger niet mocht worden gevraagd. De kantonrechter te Assen, mr. B. Oosting, die een zijner kinderen naar school zond terwijl het roodvonk te zijnen huize heerschte, is door den kantonrechter te Groningen veroordeeld tot f 5 boete. hólland uit ter hoogte van Wieringen, binnen Tessel en Vlieland heen naar Terschelling en verder in rechte lijn naar de Friesche Kust. Men krijgt dan een indijking in twee stukken, de eigenlijke Zuiderzee, 360 duizend hectare, en het langwerpig stuk tusschen de eilanden en Friesland en Groningen, 160 duizend hectare met eene afsluiting der Waardgronden beoosten Tessel en Vlieland 30 duizend hectaren. Al deze deelen kunnen afzonderlijk worden ingedijkt en afgescheiden gehouden worden. In de eigen lijke Zuiderzee willen zij ter afvloeiing van het IJ sel water een groot meer laten bestaan, minstens 80 duizend hectaren groot, loopende van de Ovenjsselsche kust tot Wieringen en daar iu sluizen uitmondende. Door de indijking komen de zeeweringen, nu voor dat deel 52 uren gaans lang, op een lengte van slechts zeven uren gaans. Einde 1888 rekent men de noodige gegevens voor een volledig rapport bijeen te hebben. Tegen van der Stadt, Barner, Oosterhout en Roos is proces-verbaal opgemaakt, wegens hand tastelijk verzet tegen de politie, toen deze in den avond van 22 Februari het café van Pen ning binnendrong. Ook is Zaterdag j.I. in de instructie gehoord een zekere van der Bokken, wonende op het Waterlooplein. Deze is door juffr. Penning, haar dochter en nog een persoon herkend als behoord te hebben tot de personen, die het koffiehuis binnendrongen. Zij beschuldigen hem de bierpomp te hebben vernield. V. d. B. heeft bekend het koffiehuis te zijn binnengedrongen, omdat de agenten van politie riepen: „Burgers, help een handje.” Maandag zijn in de instructie door twee getuigen personen aangewezen, die in het bezit zijn van een ken en van een boek, indertijd door van Ommeren aan de bibliotheek der afdeeling, die in het café- Penning was geborgen, ten geschenke gegeven. Uit volkomen betrouwbare bron meldt men aan ’t Vad. dat de berichten over den slechten gezondheidstoestand van F. Domela Nieuwenhuis zeer sterk overdreven zijn. Hij is een paar dagen bedlegerig geweest wegens een ongesteldheid van weinig beteekenis. Zaterdag was hij weder hersteld. gebouw. 6. Overeenkomst met het Rijk, betrekkelijk het onderhoud van wegen en vaarten, ten ge volge van den aanleg van den spoorweg Leeu wardenStavoren. Benoeming eener Commissie van drie leden voor de reclames tegen den Hoofdelijken Omslag, dienst 1887. 8. Concept Algemeene Politie-Verordening. TWEEDE KAMER. worden genomen tegen verval van leger en vloot in Nederlandsch Indie, wordt druk besproken en vindt in heel het land belangstelling. Uit j Rotterdam wordt o. a. gemeld, dat de voorzitters der vijf kiesvereenigingeu aldaar in een adres aan den Koning haar instemming hebben betuigd met den inhoud. Het - N. v. d. D. dringt er op atn dat ieder er in zijn kring propaganda voor zal maken. Maar ook tegen het adres verheffen zich stem men. In de Arnh. C. bespreekt Brutus een oud hoofdofficier vau ’t Indische leger het „adres der honderd”, gelijk hij het noemt. Hoe wel hij erkent dat er meer voor het leger moet worden gedaan, meent hij toch te moeten waar schuwen tegen den geest van agressie die ons uit het stuk tegen komt. Feiteiijk is het stuk een aanklacht tegen de ministers, een aanklacht tegen hun beleid. En Brutus meent dat zulk een beschuldiging niet is gemotiveerd eu dat niet aangetoond is hoe, zonder buitengewone maat regelen het zenden der militie naar Indie afdoende maatregelen hadden kunnen worden genomen, Ook het Vad. meent dat de adressanten over drijven en dat zij althans in gebreke zijn ge bleven aan te toouen wat er moet worden gedaan. „Of er in den laatsten tijd bijzonderheden zijn bekend geworden, dat de ontmoedigende schets vun het adres rechtvaardigen en tot het opstellen daarvan den stoot hebben gegeven, is ons niet bekend, aldus besluit het blad zijn artikel. Wel weten wij dat sedert in de Tweede Kamer, den vorigen zomer bij ’t adres van antwoord en in ’t najaar bij de Indische begroeting, bij de regeering is aangedrongen op handelen, er wel het een en ander is geschied. De Indische wer ving maakt sints dien tijd goeden voortgang en maandelijks worden goedgeoefende troepen af geleverd, en het geluk wil, dat de berri-berri tot staan schijnt gekomen te zijn. Slaagt men er nu ook iu de Europeesche werving vruchtbaarder te maken, dan schijnt er grond te bestaan om aan te nemen, dat het Indische leger op den duur voldoende kan worden om de steeds noodige aanvulling ie leveren voor de bezetting van Atjeh, als die op den tegenwoordigen voet wordt ge handhaafd. Moet er meer gedaan worden P Zoo ja, wat kan er meer gedaan worden Als het hoog ernstige adres der 100ieder desbevoegde opwekt, die vragen te overwegen en er zijn licht over te doen schijnen, dan zal de arbeid der adressanten goede vruchten kunnen dragen en zullen zij met bevrediging op hun werk kunnen terugzien.” Een volksbeweging daarentegen om handteeke- ningen te verzamelen, ten einde dit adres te steunen waarop hier en daar is aangedron gen acht het Vad. een goedkoop en jjdel vertoon. De heer Vrolik, directeur-generaal der Exploi- tatiemaatschappij, richt een uitvoerig schrijven aan de N. R. C., naar aanleiding van eenige mededeelingen, welke in den laatsten tijd in dat blad voorkwamen en zeer kwetsend waren voor de Maatschappij. Hij hoopt dat de redactie wat voorzichtiger zal worden met dergelijke „giftige canards”. Voorts wijst de heer Vrolik op het nadeel, voor de Maatschappij verbonden aan de exploitatie van de lijn Leeuwarden-Stavoren en meent dat herstel van den vroegeren goeden dienst te land van ’t noorden, via de Centraal, naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, zeer in ’t belang is vau het publiek. Over deu nieuwen dienst op’t noordernet kan de heer Vrolik nog geen bepaalde mededeelingen doen. De berichtgever der Haarl. Ct., wien door het blad nadere opheldering is gevraagd nopens zij ne mededeeling betreffende een overeenkomst tusschen de Exploitatie-maatschappij en de Cea- traalspoorweg-maatschappij, houdt de juistheid van zijn schrijven in hoofdzaak staande. Hij beroept zich daarbij op de volgende bepaling in het ge sloten contract; De wachtmeester der veld-artillerie L., die de vorige week te Amersfoort uitging om leve ranciers van menages te betalen, aan welke opdracht hij geen gevolg gaf, heeft, naar gemeld wordt, de ongerustheid die over hem bestoud doen ophouden, door aan een zijner kameraden een schryven uit Berlijn te richten, waarin hij zijn voornemen te kennen geeft niet weder terug te keeren. De kas der onderofficieren-menage lijdt een schade van pi. m. f30. L. heeft eon erfenis groot f300 ontvangen en is, volgens zjn schrijven, van plan binnen eenige dagen naar Parijs te vertrekken. Te Veenendaal ia het Dinsdag verre vaa l Door den gemeenteraad van Amsterdam werd het voorstel van burg, en weth., om gedurende 3 jaren f1500 toe te staan aan de Zuiderzee- vereenigingaangenomen met 20 tegen 15 stemmen. Het adres van Penning, om een onderzoek in te stellen naar de vernieling in zijn café door een commissie uit den Raad, met verzoek de stukken vóór 15 April te publiceeren, werd ter visie gelegd. OEEKER If s® K 1 .V A fci JW L, A Al ÈS By het voortgezet debat over liet kiesrechsartikel en de 10 atnendeuienten in de zitting van jl. Woensdag verdedigden de neeren Zyllcer, Lohman, Ruys en Roosebooai hunne amende- Meuten De heer Ruijs bracht uog eenige wijziging aan. De neer Lohman verklaarde, dat na de toelichting van Dinsdag net regeeriugsartikel voor hem geheel onaannemelijk is De heer Roosebooiu verzekerde volstrekt niet den officieren nu het «lesrecht te willen ontnemen, maar alleen den wetgever vrij heid te laten om dat kiesrecht in het staatsbelang iu de toe- komst te kunnen schorsen. ue heeren Clercx, Heldt, van Diggelen en van der Kaay treakeu hun amendementen in. Verscheidene sprekers consta teren, dat de Minister Dinsdag het artikel interpreteerde in «eu zin van groote vrijheid voor den gewonen wetgever. De Minister verklaarde, dat aanneming van eenig amendement, »“en Kooseboom- de Regeering haar taak De uitslag der stemming is: lo. amend.-Ruys-Reuther (huur- waarde-census; verworpen met 71 tegen 12 stemmen2o. amend.- un Houten (volkomen vrijheid voor den gewonen wetgever) verworpen met «2 tegen 21 stemmen; 3o. ameud.-Lohman (alleen keuteekenen van maatsehappelyken welstand), verwor pen met Üa tegen IS stemmen; lo. suo-amend.- Seret (geen mogelijkheid van uitsluiting van officieren), aangenomen met tegen 37 stemmen; öo. het aldus gewijzigde ameud.-Koose- ooom (uitsluiting van mindere militairen van het kiesrecht) aangenomen met 42 tegen 41 stemmen. Het aldus gewijzigde regeeriugsartikel aangenomen met 68 tegen 15 stemmen. Donderdag is de discussie voortgezet over de wijziging van hoofdstuk Ill der Grondwet. Op art. 77, bepalende dat de tweede hamer bestaan zal uit een vast aantal vau 100 leden gekozen m de kiesdistricten, zijn voorgesteldtweeameudemeu- wn 1. vau den heer A. van Dedem, bepalende dat die 100 ictleu m oven zoovele kiesdistricten zullen gekozen worden -van den heer Hartogh, om aan den wetgever vrij te latende kamer ook uit meer dan 100 leden te doen bestaan. Het stel- sei-yan Dedem: grondwettige bepaling dat de districten enkel voudig zuilen zyn, werd bestreden door de heeren van der 611 R‘st> öoch verdedigd door de heèrën Schaepman eu ht. Mackay, omdat daardoor elke tabeiherzieuing zal worden vermeden. De heer Sanders, op dit oogenblik voor enkelvou dige districten, pleitte echter met de heeren Kist eu van der reitz voor vrijheid voor den toekomstigen wetgever iadekeu- -v yan kiesstelsel: enkelvoudig, meervoudig, proportioneel De minister Heemskerk bestreed beide amendementen. Ofschoon een voorstander vau kleine districten, acht hij het vastleggen van den toekomsiigen wetgever aan een grondwettigen band van enkele districten verkeerd, eu de onbeperkte vrijheid, die «o heer Hartogh wil, zou het ledental onbegrensd kunnen uit- oreiden, een willekeurige vermeerdering tengevolge kunnen oeobenen de verhouding verbreken van het ledental der Kersio en 1 weede Kamer. De neer A. van Dedem trok zijn amende ment in. Het ameud.-Hartogh is verworpen met öu tegen 21 stemmen. Het artikel der Kegeeriug is aangenomen. n.!’cu've grondwetsartikel in zake hot kiesrech t, a°or de Tweede Kamer is aangenomen, luidt nu „De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen .door de mannelijke ingezetenen, teveus Nederlanders, die de »aoor de kieswet te bepalen keuteekenen vau geschiktheid eu »maatsebuppelijkeu welstand bezitten en den door die we t te «bereikt* leeltbd’ welk® beueUeu Sijarenmag zijn, hebben «Do wet bepaalt in hoeverre de uitoefening van het kiesrecht v®™1 geschorst voor de militairen beneden den rang vau «Clheier bij de zee- eu de landmacht voor den tijd gedurende «welken zij zich onder de wapenen bevinden. Vau de uitoefening vau het kiesrecht zijn uitgesloten zij, «kien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd; zij die in „gevangenschap ol hechtenis Z(jn; zij die by rechterlijke uitspraak beschikking of het beheer over huuue goederen hebben «verloren; zij die in het burgeriyk jaar, voorafgaande aan de «Vaststelling der kiezerslijsten, vaueeu instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten «en voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van den aanslag »m een of meer rijks directe belastingen, hetzij he't bezit van «een oi meer grondslagen vau aoodaurgen aanslag als vereisehto »»an kiesbevoegdheid stelt, zij die huu aanslag iu die belasting «oi belastingen niet hebben voldaan."

Sneeker Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1