ffllEWlIfflffl’IWfflSSSEH M. SllfflS- H OimmHlI H 1888. DR I E-E N-V EERTIGST E No. 2 7 J -A. TV U A. I t I. aan In het kantoor van den hoofdopziener der domeinen te Middelburg is ingebroken. Daar de dieven niets van hun gading vonden hebben zij zich onledig gehouden met het archief te verminken. Daarna werd beproefd brand te stichten, hetgeen echter niet is gelukt. De burgemeester van Beek, de heer J. H. Lemmers, heeft eergisteren bij een opstootje een kogel in de buik gekregen. De vermoedelijke dader, zekere Hellendach, had echter, naar de N. R. C. meldt, geen bedoeling om hem te treffen, maar loste het schot om eenige perso. nen, die het opstootje hadden verwekt, bang te maken. De heer Rosier Faassen heeft een nieuw tooueelstuk in vier bedrijven voltooid, getiteld: „Malle Anne.” Het stuk zal waarschijnlijk nog dezen winter door de Vereenigde Rotter- damsche Tooneellisten voor het voetlicht worden gebracht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. In de N. R. C. komt een schrijven uit Lim burg voor, waarin melding wordt gemaakt van pogingen om ultramontaansche kiezers te kwee- ken door kloosterlingen voor lodgers te doen doorgaan. Veel baten zal het hun waarschijnlijk niet, zegt het Vaderland. Immers wij lezen van een klooster te Sittard, waarvan de rector is aan geslagen voor een huurwaarde van f500 en waarin 18 paters-jezuieten zich, als twee kamers in huur hebbende, als lodgers hebben opgege ven, zoomede van een klooster te Roermond, dat voor f 150 is aangeslagen en waarin 13 inwonende kloosterbroeders beweren twee ver trekken in huur te hebben, enz. enz. Afgezien nog daarvan, dat het die heeren hoogst moeilijk zou vallen te bewijzen, dat zij kamers in huur hebben als den burgemeester het tegendeel gebleken is, heeft hij ze niet eens op den schattingsstaat mogen brengen zullen die vertrekken bij eerlijke schatting ónmogelijk het vereischte huurwaardecijfer kunnen bereiken, daar de wet uitdrukkelijk eischt schatting in verhouding tot de belastbare huurwaarde van ’t geheele perceel. Die 18 heeren te Sittard kunnen dus zeker niet meer dan f28 en die 13 te Roermond niet meer dan f 12 geacht worden te verwonen, terwijl het minimumcijfer voor den vollen aanslag voor die gemeenten f 33 en f38 bedraagt. Op oudejaars nacht heeft een gevangene uit de cellulaire gevangenis bij Scheveningen ge tracht te ontsnappen. Zijn plan werd echter, naar i’t Vad. schrijft, verijdeld door.... zijn eigen hulpgeroep 1 Ziehier onder welke om standigheden de man zocht te ontkomen. Hij' had de ruitjes in zijn cel met zeep bezmeerd en het traliewerk geheel verbogen, door middel van een stuk hout, dat hij bij den arbeid bezig de als gereedschap. De man werd met mat- tenvlechten bezig gehouden en hij had dan ook voor zich zelf een stevig matten koord gevloch ten, dat, aan ’t traliewerk bevestigd, dienen moest om naar beneden te komen. Alles ging aanvankelijk goed, maar bij het verbrijzelen van de glasruitjes verwonde de vluchteling zich zoo deerlijk aan de polsen, dat hij, blijkbaar vree- zende aan verbloeding te zullen sterven, luid begon te schreeuwen, tot er hulp kwam om hem te verbinden, maar tevens te beschermen tegen nieuwe aanvechtingen van de lust om te ontvluchten. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNERK brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 23 Januari e. k.’s voormiddags van 11 tot ’s namiddags 1 uur, ten Raadhuize alhier eene vergadering van Kiesgerechtigden voor Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente zal worden gehou den, ter verkiezing van een nieuw lid. Sneek, 6 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Zondag avond sprong in den stadsschouwburg te Amsterdam tijdens de voorstelling van de „Gijsbreght van Aemstel”, by den overval in het klooster, een der hangende lampen en vloeide een stroom vlammende olie op het tooneel. De brandweer, achter de nonnen en krijgers om- loopend, dooide de vlam onmiddellyk, en het publiek hield zich volkomen kalm. Misschien dacht menigeen dat het bijhet krijgstooneel behoorde. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. vechtingen. En zeker zal de gewichtige vraag van de nadere regeling der verhouding onzer bezittingen tot het moederland aankloppen om een antwoord, waarmee het liberale geweten vrede kan hebben. „Doch zoo het programma veel verzwijgt, de geest, die daaruit spreekt, is uitnemend. Al de voorgedragen maatregelen wijzen in een richting en worden gedragen door één geest Die geest is een geest van welwillendheid tegenover de zwakkeren, de minder bevoorrechten en minder ontwikkelden, een welwillendheid, die te rijker vruchten belooft af te werpen voor de vreedzame ontwikkeling der gansche bevolking, naarmate zij vaster geworteld is in een hoogere opvatting van de eischen der rechtvaardigheid. „Kan een grondwet aldus besluit het Vad. die zulk een programma uitlokt of mogelijk maakt, niet een zegen worden voor een volk De Tijd verheugt zich er over, dat uit de ontwerp-programma’s van de Liberale Unie of Burgerplicht blijkt, dat ook de liberalen tot verbetering der sociale toestanden willen mede werken. Echter zal een dergelijke sociale wet geving geenszins aan de specifiek liberale be ginselen te danken zijn, maar moet die veeleer daarmede in strijd geacht worden het laissez faire, laissez aller was altijd een der meest algemeen erkende beginselen in den bloeitijd van het doctrinaire liberalisme. „Niettemin zullen wy zeer gaarne zij het dan ook uitgaande van geheel andere beginselen en ondanks alle inconsequeutiën der liberalen met dezen samenwerken, waar het geldt prac- tische middelen to vinden om, met erkenning en eerbiediging van ieders rechten, in den toe stand der arbeidende klasse verbetering te brengen. „De liberalen zullen die samenwerking, als zij mocht tot stand komen, wel geen monsterver bond heeten. Doch zoo zy hierin niets onbe hoorlijks vinden, met welk recht dan zouden zy anders oordeelen, indien wy, met de radica len vereenigd, aan het bestaande onrecht op schoolgebied een einde maakten? Nu het libe ralisme zelf van systeem verandert, gaat het niet aan, de leer van het onveranderd behoud en al de stuitende privilegiën der staatsschool als monument van een vorig tijdvak te laten bestaan.’’ nadeel werd op alle andere industrieën terugge worpen. Uit de mededeelingen, die de schrijver doet ter ondersteuning van zijn stellingen, blijkt dat niet alleen in het onbeschermende Nederland en Engeland, maar ook in het beschermende Duitsch- land en Frankrijk de malaise heerscht, terwijl In de Vereenigde Staten het gevoelen veld wint dat de tijd van het protectionisme voorbij is. Zijn conclusie is, dat alleen in verhoogde krachts inspanning en energie verbetering van den toestand is te vinden. Natuurlijk moeten daarmede gepaard gaan zoo danige verbeteringen in onze wetgeving, als door de ondervinding noodzakelijk zijn gebleken herziening van de patentbelastingwijziging der tariefwetgeving, voor zoover een heffing ad valorem strekt tot nadeel van de industrie en van den fiscus beideverbetering van het beroeps en technisch onderwijsaanleg en uitbreiding der middelen van verkeer; verbetering van ons consulaatwezenkortom in een zoodanig optre den van den staat, als overeenstemt met de lessen welke ook hij zelf uit de „malaise” heeft kunnen en moeten trekken. Het program, door ’t bestuur der Liberale Unie tot de verschillende kiesverenigingen gericht, wordt door het Vaderland zeer op prijs gesteld. Nu de grondwet niet langer een beletsel be hoeft te zyn voor een hervormingsgezinde poli tiek, moet de hand aan ’t werk worden geslagen. Dit heeft het bestuur begrepen. Het heeft een beslissend woord gesproken, een woord dat door kloekheid verrast en door zijn ruime opvatting aantrekt. Achtereenvolgens bespreekt het blad de punten in het manitest aangestiptsociale hervormingen, weerplicht, hervorming van het belastingstelsel en hervorming van het kiesrecht. Daarop ver volgt het aldus: „Dat het programma over sommige en daaron der belangrijke punten zwijgt, willen wy de stellers niet tot griet aanrekenen. Vaak stond na programma’s, die alles regelen, de omvang der daden in omgekeerde verhouding tot de uitgebreidheid der beloften. Voorshands zeker arbeid genoeg. En ten slotte komt by de uit voering veel op de eischen van het oogenblik aan, waardoor als van zelf sommige aangegeven punten op den achtergrond kunnen raken, andere zich naar voren kunnen dringen. Zoo zal wellicht een regeling der administratieve lechtspraak zich als urgent doen kennen. Zoo kan ook de vraag: vryhandel of bescherming, een beslist antwoord eischen, dat wel niet anders wezen kan, dan dat de liberalen ten taak hebben Over de groep „de Gebrs. Jan en Cornelis de Witt,” door den heer Ferd. Leenhoff te Parijs vervaardigd, schrijft men aan de N. R. C. uit Parijs het volgende: De groep stelt de beide broeders voor, een drachtig hand aan hand gaande, maar daarbij steeds onderstellende, dat Jan de Witt, hoewel, de jongste, den weg baant voor den ouderen, dien hij beschermt door zijn leidende kracht. Zij staan naast elkaar, de een in de eenvoudige kleedy, die geleerden en staatslieden in de Ne derlanden droegen: mantel, bef, wijde korte broek en schoenen met gespende ander nitgedost in de fraaie kleeding van den vlootvoogd, die hij als bestuurder der admiraliteit droeg, met ge borduurde jas, sjerp en sierlijke kanten das en handlubben. Jan de Witt houdt zijn linkerarm vriendschap pelijk geslagen om den linkerschouder zijns broe ders, hetgeen in de groep zich zeer goed plooit, daar Jan de Witt iets grooter was dan Cornelus. Deze houdt de linkerhaud op het gevest van zijn zwaard, terwijl zijn rechterhand ter hoogte van zijn borst de rechterhand van Jan de Witt om klemt. Deze houding der beide broeders is zeer natuurlijk. De groep der beide De Witten, zooals zij thans in het atelier van den heer Leenhoff prijkt, is levensgroot en in gips afgegoten. Vóór dat zij als standbeeld zou kunnen worden gegoten in brons, zou zij anderhalfmaal moeten worden ver groot tot op drie meter hoogte de afmeting, die noodig is om op een openbaar plein, b.v. in Den Haag nabij de Gevangenpoort, een be hoorlijk effect te maken. Vóór het zoover is, zal de beeldhouwer zijn ontwerp eerst in Ne derland ten toon stellen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK doen te weten, dat er aanwezig zijn 1°. in den Houtmolen van Ter Horst, de Geeuw 2°. bij T. T. Bloksma, Pompmaker, buiten het Hoogënd; 3°. Folkert Prins, aan de Prinsengracht 4°. Tjipke Ferwerda, Grofsmid buiten de voormalige Noorderpoort 5°. M. Meiners, buiten de voormalige Ooster- poort, nabij het houtstek van S. O. ten Cate Co. 6°. ’Th. Asselman, Scheepstimmerman, bij de Oppenhuizerbrug 7°. den Concierge der Hoogere Burgerschool; 8°. den Concierge der School voor Kosteloos Onderwys 9°. in den molen van Veen, aan de Frane- kervaart. Sneek, 2 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Naar wij vernemen heeft de heer Zurcher te Amsterdam het huis van Multatuli te Nieder Ingelheim gekocht. In een brochure, ten titel voerende: „De Malaise en het Protectionisme”, beeft mr. J. G Patyu de vraag besproken: „Is staatshulp, is de tusscnenkomst van de wetgeving gewenscht en by machte verbetering te brengen in den gedrukteu toestand, waarin de landbouw en vele takken vau nyverheid ook ten onzent nog ver hoeren en meet die hulp gezocht worden in bescherming door belemmering van invoer Eerst gaat de schrijver de oorzaken na van den toestand onzer malaise. Hy meent die te vinden in den veranderden oeconomischen toestand van den laatsten tyd, nu door de toepassing van den stoom op de middelen van vervoer de ge heele maatsehappelyke verhouding is veranderd. Hy wijst op de groote waardevermeerdering van dun bodem en de daarop gevolgde reactieop de overprikkeling van handel en nijverheid op den stilstand die moest volgen op den met koortsachtige haast ondernomen en uitgevoerden spoorwegbouw. Naast deze oorzaken is nu nog het protectionisme gekomen. Dit toch heeft de vrye concurrentie, die overal in ’t leven was geroepen, plotseling weder een beletsel in den weg gesteld. Zij werd geknot en zag zich js.au uau w hwk-.ou .«o .<.«u .«u verplicht zich eensklaps te beperken tot haar in naam van het bestaande vrijhandelstelsel eigen territoir. Voornamelyk de groote industrie Weerstand te bieden aan protectionistische aan- I en de handel werden daardoor benadeeld en dat ■w OEEKER El i AEV L A M1, i it ORAN™

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1