Mffiffll B'III I I is i,JDlSSffllT SUL MOTS- i llill.lUI.llll llllli ÏM DE s, iU) te 3lJ ÖïiiWwis löïïiïli 9 No. 6 D R, I EE N“V E ER TI G 8 T E J R G 1888. zaterdag IN oo 1< EB B t A GSHAKEX Heden voortzetting. )0. m- >0. betalen kan inkrimping was gjw i 7". 8°. m 15 a ur 4e )0t a 3e )0. >er X )0. 1: Yl aan i Tjipke Ferwerda, Grolsmid, 5". van Vees, aan de Franeker Uit Veenhuizen meldt men aan het Dagblad dat de heer W. A. Scholten te Groningen met de regeermg in onderhandeling is over den aan koop der gebouwen te Ommerschans, met het doel die voor industrieele doeleinden in te richten. In den Houtmolen van Ter Horst aan de Geeuw bj T. T. Bloksma, Pompmaker, buiten het Huógëud du Prinsengracht buiten de voormalige Nocrderpoort M. Meikers, buiten de voormalige Ooster- poort, naby het houtstek van S. C. ten Cate Co. Th. Asselman, Scheepstimmerman, bij de Oppenhuizei brug den Concierge der Hoogere Burgerschool den Concierge der School voor Kosteloos Onderwijs in den Molen vaart. Sneek, 16 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, regelende de vaststelling van het budget, tan einde te geraken tot splitsing van de uitgaven I in vaste en jaarlijksche, met behoud van het recht voor de Staten-Generaal om tot wijziging der eerste het initatief te nemen, en de laatste, evenals de middelen daarvoor, aan de Kroon te ontzeggen. 3. Herziening van de grondwetsartikelen, regelende de verhouding van den staat tot de kerk, ten einde den financieelen band tusschen den Staat en de kerkgenootschappen los te maken. 4. Herziening van het grondwetsartikel, regelende het onderwijs in den zin, waarin dit in Juni 1887 door het votum der Tweede Ka mer reeds was aangewezen. De Tijd wijdt een enkel woord aan dit pro gram van actie van de Standaard. Onze vrien den zcgt hefc blad zullen daarin niet weinig vinden, dat evenmin nieuw als onwelkom voor hen mag heeten. Het eerste nommer is verschenen van het s orgaan voor de nationale tentoonstelling Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. EERSTE KAMER. Het algemeen deoat over de staatsbegrooting beperkte zich gister in de Eerste Kamer tot uit drukking van leedwezen van den heer Van Nua- Juen, dat de deiensiewetten nog niet gereed zijn, terwijl hij er verder op aandrong de gereed zijnde ontwerpen nog met deze Kamers °af te doen. Hoofdstuk III, buitenl. zaken, is aangenomen, 11a verzekering van den minister aan den heer ,,’n ^!cl;esz, dat de regeering alles doet om den atzet Km Neder 1. vee in Het buitenland te bevorderen. Bij hoofdstuk 4 kwam de beer De Vos van oteenwijk op tegen het Kon. besluit, regelende het recht van gratie, dat door den minister van justitie werd verdedigd. Het hoofdstuk is toen niet eenparige stemmen aangenomen. Bij hoofdstuk 5 werd gedebatteerd of een „lod. Ser’', die niet op de schattingslijst is geplaatst Mevr. Albregt-Engelman heeft Maandag haar 40jarige tooneeldienst gevierd. Zij trad op in „de Rustverstoorder” van Benedix. Van vele kanten werden de verdienstelijke actrice bewij zen van belangstelling geschonken. De Wageninger, ’t orgaan van ds. Buitendijk, deelt mede dat het getal adhaerenten aan haar voorstel, om te Utrecht saam te komen tot het beraadslagen over hetgeen ia betrekking tot het heil van staat en kerk in ’t algemeen en tot de a. s. verkiezingen in ’t bijzonder thans te doen staat, zoo groot is, dat het houden dier verga dering bepaald doorgaat. „Mannen uit alle oorden des lands, zegt het blail, gaven ons hun blijdschap te kennen, dat er dan toch eindelijk zulk een bijeenkomst zal gehouden worden.” Donderdag 26 dezer is daarvoor gekozen. Met het sloopen van het overgebleven ge deelte van den toren van Geldrop is Vrijdag jl. een aanvang gemaakt. Een stuk van meer dan 300,000 KG. is naar beneden gekomen. De schok was zeer gering; toch zijn in de onmiddellijke nabijheid eenige ruiten verbrijzeld. De werk zaamheden worden, gelijk men weet, door sol daten der genie onder leiding van kapitein J. G. Gijsberti Hodenpijl voortgezet. Wellicht zou het nog tot in het midden dezer week duren eer men gereed was met den geheelen colossus in puin te doen storten. van oude en nieuwe kunstnijverheid, in den loop van dit jaar in Den Haag te houden. De titel plaat geeft een getrouw beeld van den voorgevel van het hoofdgebouw der tentoonstelling, Het ontwerp van het fraaie monumentale front werd geleverd door den heer A. W. Stortenbeker. De gravure is vervaardigd naar een water verf-teeke- ning van den kunstschilder Carl Sierig, die in de werkplaatsen van de firma S. Langhout Co. te Den Haag in kleurendruk is vermenigvuldigd. De eerste officieele plechtigheid heeft mede Maandag plaats gehad, nl. het schenken van het zoogenaamde „pannebier” aan de w’erklieden, die in de Koekamp met den opbouw bezig zijn. De eerste dakpannen werden geplaatst en naar oud gebruik werd den werklieden bier en brood, tabak en sigaren aangeboden. Te Amsterdam zijn blijkens de voorloopige kiezerslijsten kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer 19065, tegen 5269 onder de vroegere grondwet. in beroep kan komen. De minister meende dat WETHOUDERS der de rechterlijke macht kon beslissen. kennisgeving. BURGEMEESTER en TZZ gemeente SAAL/v brengen ter openbare kennis, dut op Maandag 23 Januari e. k.’s voormiddags van 11 tot ’s namiddags 1 uur, ten Raadhuize alhier eene vergadering van Kiesgerechtigden voor Leden der Kamer van Koophandel en fabrieken in deze gemeente zal worden gehou den, ter verkiezing van een nieuw lid. Sneek, 6 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sb EEK herinneren alle Ingezetenen, die ge boren zijn in 1869 en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1889. hebben doen inschrijven, aan hunne verplichting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Secretarie dezer ge meente. Sneek, 10 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek doen te weten, dat er aanwezig zijn 1". UIT DE PERS. 2". ,8°. Folkert Prins, Te Maastricht is tot lid der Tweede Kamer herkozen de heer Ruys met 905 stemmen. De Decembermaand was voor den minister van Financiën erg voordeelig. Aan successie (belasting op erfenissen) werd nagenoeg een millioen meer ontvangen dan in dezelfde maand van 86. In het geheel bracht dit recht van nalatenschappen in 1887 ruim elf millioen in de schatkist. Ook andere onderwerpen brachten goede bedragen aan. De ontvangsten te zamen werden begroot op 107 millioen; doch er kwam ruim 3 millioen meer binnen. Hoogere cijfers voor invoerrechten, loodsgelden, posterijen en telegraaf wijzen op eene, zij ’t ook langzame verbetering, in handel en nijverheid. Aan de accijnzen is 870 duizend gl. meer ingekomen, waarvan helaas 368 duizend meer voor gedistil leerd. De accijns op den wijn is ook weer wat gestegen, ’t geen sedert 1880 niet het geval was. De rundvleesch-acejjns daalde sedert 1882 2‘/2 ton wegens daling m de veeprjjzen. De N. R. Ct. zou ’t wat overdreven achten, de uitkomsten van het atgeloopen jaar te roemen als onverdeeld gunstig. Maar de uitzetting der 1 van de schatkist is in het afgeloo- pen jaar niet onbelangrijk sterker geweest dan in 1886. En dat is, voor zoover uit den loop der ryksmiddelen kan worden besloten tot den meer of minder gunstigen toestand, waarin handel en nijverheid in het algemeen verkee- ren, zeker een gewichtig en verblijdend ver- schijnsel. De Avondpost verneemt dat de gewezen ge vangenbewaarder Methöfer, tegen wien een vervolging was aangevangen ter zake van een in Recht voor Allen geplaatst stuk over Jeanne Lorette, door de rechtbank te Den Haag thans buiten vervolging is gesteld. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde de vonnissen der Rechtbank, waarbij respectievelijk 1. M. W. Büchner, wegens beleediging van den directeur der Westersuikerraffinaderij tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld 2. P. G. de Ruyter wegens beleediging van den Minister van justitie in een „Welkomstlied” ter gelegenheid van de aan den heer Domela tot 3 maanden gevangenisstraf’ werd verwezen. Ter gelegenheid der jl. Dinsdag te Zwolle gehouden 25e vergadering der Öchippersver- eemging Schuttevaêr, waarop alle afdeelingea op 2 na vertegenwoordigd waren, werd door de afgevaardigden een bezoek gebracht aan de laatste rustplaats van den stichter der Vereeni- ging, die zijn naam draagt. Eenige woorden van hulde door den voorzitter der Vereeniging W. H. de Jong, gebracht aan de nagedachtenis van den heer Schuttevaêr, werden door den secretaris, den heer van Tussenbroek, voorge lezen. Alle op de agenda gebrachte stukken, ten getale van 35, zijn afgehandeld, commissoriaal gemaakt of ter benandenng aan het Hoofdbestuur gegeven. Het laatste dat in behandeling kwam de bepaling der plaats waar de eerstvolgende i vergadering zal gehouden worden, waaromtrent ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents’ voor eiken regel meer 7’/j Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De polemiek in onze bladen blijft zich bewegen over de verschillende staatkundige programs. Terwijl de Amst. nader op scheiding tusschen de liber.do partij blijft aandringen en den spot drijft met de „vooruitstrevende” richting, de „geleidelijke” overgang enz. enz., die in de liberale programs schering en inslag vormen, vraagt het Hand, waarom men nu niet aan het werk gaat in stede van op nieuw alles overhoop te halen. Is bij de behandeling van de Grond wetsherziening voorbeeldelooze eendracht en zelf beheersching door de liberalen aan den dag gelegd om nu reeds weder te gaan vechten over een tweede herziening In dien geest spreekt ook de Midd. Crt., ter wijl de Butfensche tegen de Ar.ist. te velde trekt. De Stand, deelt inmiddels ’t program van actie mede, dat door ’t Centraal Comité is vastgesteld. Het is in twee deelen gesplitst. Het eerste deel omvat de taak die men gaarne in de eerstkomende 3*/2 jaar door de Staten-Generaal zag gericht. Het tweede deel vermeldt datgene wat in het laatste halfjaar aan de orde behoort te komen. ’t Eerste gedeelte is in de volgende punten samengevut 1. in zake het kiesrechtwegneming van het onrecht, thans in het behoud van de vier meervoudige districten gelegeninvoering van een kieswet oji billyker en minder beperkten grondslag en herziening van het kiesrecht voor de gemeenteraden (grondslag van het kiesrecht en reent der minderheden). 2 Het openstellen van de gelegenheid tot het optreden van Kamers van arbeid op corpo ratie ven grondslag ter voorlichting van de over heid, en het beschermen van den arbeid door de wet. 3. In zake het onderwijs: schoolgeldheffing van wie betalen kan inkrimping van de rijks- inrichtingen voor middelbaar onderwijs en van die voor de opleiding van onderwijzers herstel van gewetensvrijheid op schoolgebied voor den arme; en opheffing van den vaccinedwang althans hulpbronnen voor de vrje scholen. 4. Regeling bij de wet van de uitbetalingen, die gescdieden krachtens art. 171 (168) van de Grondwet. 5. Vermindering van den druk der accijnsen; gelijkmaking van den belastingdruk voor de verschillende bestanddeelen van het nationaal vermogenen herziening van de tarieven van in-, uit- en doorvoer, ook in verband mot de handelspolitiek van andere mogendheden. 6. Mits onder behoud van de noodige vrij- stellingen, afschaffing van de plaatsvervanging, en veruetering van de militaire rechtsverhoudingen. 7 Breking met het tot dusver ten opzichte van het opium gevolgde stelsel; wegneming van hinderpalen, auu de Zending in den weg gelegd; opheffing van de staatskerk in de kolomen; bevordering van de vrye ontwikkeling van han del, landbouw en nijverheid, in het belang zoo wel van den inlander als van den Europeaan; eenheid van tolgebied tusschen het rijk in en buiten Europa, en herziening van de comp tabiliteitswet. ----- Het tweede gedeelte wordt aldus aangeduid: Nieuwenhuis verleende gratie, 1. Herziening van het grondwetsartikel, re- gelende het kiesrecht, door alleen aan gezins hoofden het kiesrecht toe te kennen. Ku<, e, 2. Herziening van de grondwetsartikelen, i officieele M a A N EM L A M I 6 8”. Ill’ll X >3- to de ;en art MOKER COURANT 6 12 76 7 27 81» loot 8 36 loor 8 66 loor all loor 9 25 loor 9 42 loor in. a 9 'i I ft ft ia- ?/3 9*^ .leee >1118- Ug8. >- >45 3 7- 7 20 7 30 tt, I ■1Ó 30 1 Wife» SwimS 4'». I?.,.. T",’ -1 I on L'Wt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1