Mil US II Hiilil (lliil ill IH II» LI «HRl MET lllMDKffiff SJffl. i No. 10. 1888. DRI EE N-V EERTIQSTE ll E UiiiW GS H A iiiïW fl Z jV T 13 Li T> O 4 13 JE 13 11 U 14 I. io, 38 2°. de Prinsengracht 5°. •0. 9°. 0. en h in. s Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. I te ide :h- ng Te a 3e >er ur In an or en 00 )0. d: ën 7°. 8U. 3°. 4Ü. (;b 1. ek, ra ng ;e- ler an m. ige ïd, en in- iig m, by 10- lie te program van actie alleen dienden om kiezers te vangen. Dut was het geval niet, terwijl evenmin K N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snede doen te weten dat er aanwezig zijn 1°. a 0. zyn in den Houtmolen van Ter Horst aan de Geeuw. by T. T. Bloksma, Pompmaker, buiten het Hoogënd Rolleert Prins, aan de Prinsengracht Tjipke Herwerda, Grofsmid, buiten de voormalige Noorderpoort; M. Meiners, buiten de voormalige Ooster- poort, nabij het houtstek van S. C. ten Cate Co.; Th. Asselman, Scheepstimmerman, bij dé Oppenhuizerbrug den Concierge der Hoogere Burgerschool den Concierge der School voor Kosteloos Onderwijs in den Molen van Veen, aan de Franeker vaart. Sneek, 3 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Dat handel en nijverheid, althans menige tak v* 1.1 ovxx xvm uju.i nlaagL uiovui’ van Noord tot Zuid, van Oost tot West. Maar mag men zeggen: ziedaar nu de uit werkselen van de liberale beginselen Zou een anti-liberaal ministerie de overpro ductie hebben belemmerd Zouden anti-revolutionaire ministers meer schppen bevracht, de prijzen der vrachten verhoogd en de vraag naar arbeid vermenigvuldigd hebben! Het is te dwaas om zulk een stelling een oogenblik te willen verdedigen. De zedelijke en maatschappelijke toestand onzer groote steden is ontzettend en schreit ten hemel. Hoe velen leven er in de jammerlijkste armoede en onreinheid, zonder werk, zonder toezicht, zonder tucht Maar kunnen nu de liberalen het gebeteren, dat de bevolking onzer groote steden met zulk een reuzenvaart zich vermenigvuldigt en dat er niet altijd brood is voor de honderden, die daar samenvloeien en zich opeenhoopen Wat men den liberalen ten laste moge kunnen leggen, toch wei niet dit: dat het hun aan ijver ontbrak, om onze groote steden van beter drinkwater, meer lucht, geschikter woningen te voorzien. Hun ijver voor den openbaren ge zondheidstoestand is zelfs door menigeen te groot en te vurig geheeten. Eenanti-revolutionair ministeriezou onze steden ook niet kunnen herscheppen in paradijzen, en er geen disch. toebereiden voor een iegelyk, die daar omzwerft zonder werk en zonder brood. Daar zyn omstandigheden, waar wij, menschen, tamelijk machteloos tegen over staan. Ook moeten wij niet het verkeerde, dat enkelen doen of zeggen, op de rekening boeken van de geheele party. Daar zyn liberalen en liberalen Welnu, als wij dat in aanmerking nemen, dan moeten wij ophouden met den liberalen allerlei kwaads te verwijten, dat zijniet hebben gewild, en dat ook geen anti-revolutionaire regeering zou hebben kunnen afwenden. Inzonderheid moet ieder, die den naam van christen draagt, zich van alle onwaarheid en lastering onthouden. Dat onze Tweede Kamer in den laatsten tijd op wetgevend gebied weinig groots tot stand bracht, is waar. Zij stond op het doode punt. De twee helften, waarin zij was verdeeld, waren nagenoeg even talrijk en verhinderden van weerszijden het aannemen van ingrijpende wetten, het vol voeren van doortastende hervor mingen. Maar zou eene niet liberale regeering niet voor de zeilde moeilykheid gestaan hebben en met de zelfde machteloosheid zyn geslagen geweest Daar was toch zeker wel een reden voor, waarom de anti-revolutionaire partij de haar aangebodene ministerieele portefeuilles niet aan nam. Laat ons dus deze posten afvoeren van het zondenregister der liberale party. De hoofdmannen der verschillende partijen treden bij den aanstaanden verkiezingsstrijd in het vuur. Ook dr. Kuyper heeft gemeend het gewicht van zyn woord in de schaal te moeten leggen. Maandag trad hij te Amsterdam op voor een vergadering van „Nederland en Oranje”, ter toelichting van het program van actie der anti-revolutionaire party. Do pers had geen toegang. De Standaard geeft evenwel een overzicht van het gesprokene. Hij verdedigde zich in de eerste plaats tegen KENNISGEVING. Dat handel en nijverheid, althans menige tak De BURGEMEESTER der gemeente Sneek er van, kwijnen, is een feit; men klaagt er over brengt ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, van af heden gedurende dertig dagen, voor de belanghebbenden ter inzage zal liggen eene opgave van de Uitkomsten, bedoeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet van den 26 Mei 4870 (Staatsblad no. 82), betreffende de grondbelasting van gebouwde en ongebouwde eigendomen. Sneek, 4 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a' Cents. Bij abonnement is de prijs be- lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. een coalitie met de Roomschen is gesloten. Slechts éen conferentie is met hen gehouden, waarin men elkanders meening vroeg. Tot samenwerking is het dan ook blijkens de uiteenloopende programma’s niet gekomen ieder partij zal met eigen candidaten optreden. Vervolgens zette dr. Kuyper uiteen, waarom thans een program van actie noodig is. Door de nieuwe kieswet is een bres geslagen in den muur, door de liberalen getrokken om het volk van zich af te houden, en de nieuwe toestanden brengen nieuwe eischen met zich. Hoe daarin moet worden gehandeld, dient te worden nage gaan. Het is niet noodig alles overhoop te halen. Men kan zich bepalen tot de quaestien, die in de eerstvolgende jaren opgelost dienen te worden. Met dat doel is een schets van denkbeelden opgesteld, waarin de anti-revolutionaire partij zich aansluitend bij haar verleden, haar karakter bewaart. Is de Roomsche partij vervallen in het euvel, dat haar program niet kenmerkend isintegen deel, op een kleinigheid na, door bijna elke partij kan onderschreven wordende anti-revo- iutionaire partij behoort tegen zoo iets te waken, en haar aloude banier hoog te houden. Daarom moet terstond weer aangedrongen op Grondwets- rivisie, teneinde tot een betere toekomst voor het land te komen. De viervoudige oisch, waar de anti-revolutionaire partij mee aankomt, vervat thans: het Kiesrecht, de kerk, het Onderwijs en het Budgetrecht. Dr. K. lichtte den eisch te dezen opzichte uitvoerig toe. Op ’t punt van kiesrecht willen de anti-revolutionairen dat niet de „burgers” de klasse vormen, waaruit de kie zers moeten worden genomen, maar dat uitgangs punt de familie, het gezin behoort te zijn. Te genover hen die zeggen„ik moet stemrecht hebben”, verklaren zij, dat het stemrecht een historisch recht is, dat door de wet aan den burger gegeven wordt. De onder wijsquaestie liet hij, om haar alge- meene bekendheid, onaangeroerd; een regeling wordt verlangd, ongeveer gelijk aan die, welke de Eerste Kamer te onzaliger uro onlangs heeft verworpen. Het derde punt, over de kerkelijke quaestie handelend, bevat niets bijzonders; de eisch is gecopieerd uit het program van beginselen. De anti-revolutionairen willen niet, als de radicalen, scheiding van kerk en staat op revolutionaire wijze; slechts losmaking van de financieele ban den verlangen zij omdat zij het zich niet kun nen voorstellen, dat de staat de kerk van Christus kan negeeren. Daartoe zyn haar vezelen te diep doorgedrongen in het maatschappelijke leven. Wat het punt omtrent het budgetrecht betreft, deed dr. Kuyper uitkomen dat er eens voor goed een wet dient te worden gemaakt, die vrijheid geeft om te innen en uit te geven, wat door de Staten-Generaal toch niet afgestemd kan worden. Thans wordt er bij de begroeting veel over allerlei kleinigheden gehaspeld, terwijl het einde toch te voorzien is. Zou het daarom niet beter zijn een wet samen te stellen, die het strikt noodzakelijke, zoo zuinig mogelijk, afpast? Veel zou men winnen, en niets verliezen. De dis cussie maakt thans toch niets uit en door de credietwetten is ’t budgetrecht geen schijn of schaduw van wat het wezen moet, ’t Budget recht is aan ’t volk gegeven om den Koning gelden te weigeren, wanneer de regeering de vrijheden en rechten van het volk zou aantasten en voor de verdediging van die rechten is het noodig, dat het budgetrecht ingekrompen, maar juist daardoor effectief worde gemaakt. Daarna stond hij nog uitvoerig stil bij het punt, handelende over de koloniën, en lichtte de eischen toe omtrent zending, kerk, opium, comp- KENNISGEVING. Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z M. besluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen ter openbare kennis, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van 1888 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op Donderdag den 23 Februari e. k., des voormiddags ten 91/, ure; dat op den 24en Februari d. a. v. ter ge- meente-secretarie door of' van wege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van dón dienst wegens broederdienst of als eenig wettige zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen nu- lit iiren dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uitcreksels-stamboeken of bewijzen van werkely- ken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ter secretarie voornoemd moeten werden ingeleverd. öneek den 31 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris B E K E N D M A K I N G. Oproeping Vrijwilligers voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 9 van het Kon besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127) Roepen op zoodanige ingezetenen, die verlan gen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe aan te geven ter Secretarie der gemeente in de gewone bureau-uren. Om als vry williger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos-weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste ;l.o6 M. lang,- op den fsten Januari van het jsar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zyn en het 35ste jaar niet volbracht nebben, tot op het tydstip der optreding aan zyne verplichtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, verkrijgbaar op plaats en tyd bovenvermeld. Hij, die voor de Mil.tie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hy geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of by het Krijgsvolk in ’s Rijks Overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij by het verlaten van den dienst, be halve een bewijs van ontslag van den bevel hebber, onder wien hy laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudeude, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vry williger by de Militie worden toegelaten. Sneek, den len Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEN N E W1 l’Z, Secretaris. UIT DE PERS. Dr. Bronsveld schrijft in de Wageninger Ct. Daar de liberalen in de laatst verloopen jaren het bewind zijdelings of rechtstreeks in handen hebben gehad, wordt hun nu ook al het kwaad, al het verkeerde geweten, dat thans in maat schappij en Staat wordt aangetroffen. Hierin is niet weinig onbillijks. Het ziet er in Turkye en Rusland ook niet rooskleurig uit, en toch zal niemand met het oog op die landen kunnen zeggen ziedaar nu de vruchten van het liberalisme Er doen zich telkens verschijnselen voor, gedurig treden omstandigheden in, welke door geen mensch zijn voorzien en door de uitnemend- ste regeering niet kunnen afgewend worden. Onze landbouwers hebben terwijl liberale ministeries aan het roer van den Staat zaten, jaren gehad van overvloed, om niet te zeggen vau overdaad. Sinds is die vloed vervangen door ebbe. Niet alleen in ons land, maar nage noeg in alle landbouwende gewesten doorleeft de boer moeilijke tijden. Maar laat men dat nu toch niet aan de liberalen wijten De liberale boeren in Friesland, Groningen en Noord-Holland lijden er evenzeer onder als onze orthodoxe boeren op de Veluwe en in den Achterhoek. Meent men, dat de Amerikanen hun overstel penden aan voer van graan zouden hebben gestaakt indien hier een anti-revolutionair ministerie was opgetreden Wie dat beweerde, zou blijken geven van te de beschuldiging, dat eenige punten van het lijden aan verstandsverbijstering, of van een par- - - ■- J- - - •-= tydigheid zonder weergade. - I SAEEKER (OIRAA 6®. U- 18 16 4e 19, 8 10' en 70 ia lo in 53 in 10

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1