FW1 .0 NWS- II11)1'1tillfit-1,1 Hi 1HII III CHEEITEBWlBRO)[0ISSEI£ilTSJE£iL p 1 J No. 11. D R I E <E N V E E R T I G 8 T E J 1888. en 11. Mi W O 1G IN SS D A. O 8 F E B U I T DE PERS. El. 00, .00 7. Jt. 7. g Sueek, den leu Februari 1888. 1 1 OEEKER OIRIV A ian BINNEXIjAND, k. ■t iale ii, fi ■SM afwijzend be- 1 sub c der I I ofd lin- an- en. in ient» jan Hen van rm. en- ent os- lea ;en aze yen ier le af ier ch lor De en, Ike rik srke iter- jnjs )en- ,de i. ihte loot ring sche van be- 3! 4 14 ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco De volgende namen hoort het Vad. noemen voor de opvolging van den heer Völlmar als kapelmeester van de Grenadiers en Jagers: Van der Linden in Den Haag, Man, Leiden, Van Aken, Nymegen, en Kwast te Arnhem. In een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is op voorstel van commissarissen en directie besloten tot her aangaan eener 4 pets, obliga tie leening ad f 300.000. Bij niet volteekening binnen acht dagen zal surséance van betaling i moeten worden aangevraagd. Over het droevig ongeluk te Middelburg wordt Alle brieven in te zenden. KENNISGEVING. I Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale 1 Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen ter openbare kennis, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van 1888 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op Donderdag den 23 Februari e. k., des voormiddags ten 9r/2 ure; dat op den 24en Februari d. a. v. ter go- meente-seeretarie door of van wege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst wegens broeder dienst of als eenig wettige zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mi litairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittrekseis-stamboeken of bewijzen van werkely- ken dienet, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad I wordt geopend, ter secretarie voornoemd moeten werden ingeleverd. öneek den 31 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. bekendmaking. Oproeping Vrijwilligers voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snede, Gelet op art. 9 van het Kon besluit van den 17deu December 1861 (Staatsblad no. 127); Roepen op zoodanige ingezetenen, die verlan gen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, c® zich daartoe aan te geven ter Secretarie der gemeente in de gewone bureau-uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen v.orden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos-weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten miusie 1.5b M. lang, op den Isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar lugetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht rebben, tot op het tijdstip üer optreding aan z;jne verplichtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischteu, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, verkrijgbaar op plaats en tyd bovenvermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij ieene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier e Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks -Gerzeesche bezittingen heeft gediend, wordt net als vrij williger bij de Militie toegelaten, enzi) hij bij het verlaten van den dienst, be- mlve een bewijs van ontslag van den bevel- lebber, ouder wien hij laatstelijk heeft gediend, ien getuigschrift heeft ontvangen, iuhoudende, lat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft Stdragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zij" M. sb. 18 '8 116 'sIb II 6 12 H, iJ-u "-au, uemu ny uir ontvangen, tot dat zijn Jts Veertigste jaar volbracht is, als vrywilliger by Ie Militie worden toegelaten. I*6 Burgemeester en Wethouders voornoemd, door de Midd. Courant eenige nadere mede- deelingen gedaan. De verdronkenen zijn de echt- genoote van den Commissaris des Konings, vrouwe De Brauw, en mej. A. M. A. van Doorn van Koüdekerke. „Op de buitenplaats Torenvliet aldus leest men in het blad vermaakten zich Donderdag, des namiddags tusschen twee en half vier uur een viertal dames uit de eerste kriugen onzer stad met een knaapje van tien jaar met schaat senrijden op een der vijvers, waarop den vori ge.11 avond een baan was geveegd. Te ruim drie uur, terwijl twee barer stilstonden, zakten beiden plotseling door het ijs. Men kan zich den schrik der andere aanwe zigen voorstellen. Afgelegen als de vijver en onbewoond als dc buitenplaats is, wist men in de eerste oogenblikken niet wat te doen. CP hulpgeroep schoot eerst de tuinman van 1 oren vliet toe; een oud man die zich te water begaf om nog redding te verschaffen. Middelerwijl trachtte een der dames met een stok haar vriendin uit haren hachelijkon toe stand te redden. Spoedig daarop kwamen ook de tuinman en de koetsier van de nabijgelegen buitenplaats V yvervreugd, en boden hulp zooveel zy kon den; maar reddingsmiddelen waren er niet en leiding ontbrak, omdat men door schrik als ’t ware verlamd was. Eu zelfs toen nog later een arbeider van To renvliet en een ingezetene onzer gemeente met zyn echtgeuoote die eveneens afspraak ge maakt hadden om te komen rijden versche nen, was het helaas! reeds te laat. Een der dames was reeds doodde andere reeds zoozeer bewusteloos dat ook zij kort daarna overleed. Vooral de koude en de schrik moeten beiden zoozeer bevangen hebben, dat zij spoedig bewus teloos waren en ongeschikt om zelve verdere pogingen aan te wenden om zich te redden. Hartverscheurend moet het schouwspel ge weest zijn, toen de knaap met moeite moest worden tegengehouden om niet te ver te gaan in zijn pogingen om zijn moeder ter hulpe te snellen, die men telkens nog zag, maar tever geefs poogde te redden. De toestand van de derde dame, die bij hare poging tot redding ook te water geraakte en van wie het eerste gerucht meldde, dat ook zij zeer ernstig ongesteld was, is niet gevaarlijk geweest; zij is herstellende. Zes jonge dames, die te Capelle op een bank op het ijs de schaatsen aanbonden, zyn met de bank door het ijs gezakt, maar gelukkig, hoe wel met veel moeite, gered. Twee inwoners van Helvoort zijn Donderdag avond in een wak gereden, met het ongelukkige gevolg dat een van hen verdronk. De V. R. Ct. meent, dat men van een partij, die zich met den naam „nationale” tooit, meer verwacht dan de Haagsciie heeren blijkens hun concept-statuut, waarvan wij in ons vorig num mer melding maakten, kunnen geven. Zooveel is zeker, dat liberale mannen dit programma niet zouden gegeven hebben. Buiten de onder- wijsparagraaf vindt men daarin slechts algemeen heden, die niets zeggen en tot niets binden; al wat een richtsnoer zou kunnen geven, ontbreekt. Dit vermyden van kleur bekennen zal, vreest de N. R. Ct., een beletsel zijn, dat deze nieu we leidslieden het vertrouwen vinden, dat zij zoeken. Op den duur zal er voor ai die nieuwe partijen, die zich thans trachten te vormen, geen plaats blijken te zijn. Men zal spoedig gaan inzien, dat zij samenwerking bemoeielyken en daardoor de kracht tot handelen verlammen. Allerminst echter is er plaats voor eeue party, die of geene beginselen heeft, óf wier belang’ het is ze te verbergen. Er wordt in hetgeen de zes Haagsche heeren op papier hebben gebracht, ééae meening uitge sproken, die instemming verdient. Het is de^ze, „dat aangelegenheden van zuivergodsdienstigen aard niet op het terrein van de staatkunde thuis behooren.” Maar dit hebben de heeren die uit Utrecht nagezegd, en deze meening zal (het gezond verstand van het Nederlandsche volk is er ons borg voor) wel verder doordringen, zonder dat er, naar het gemoedelyke Haagsche plan, eene „nationale party” tot stand komt, die de nu reeds dreigende verwarring op politiek ge bied slechts nog grooter zou maken. Het Centrum ’t welk als het orgaan van dr. Schaepman wordt beschouwd is weinig ingeuomen met het denkbeeld dat overal de Roomsch Katholieken eigen candidaten zullen stellen bij de aanstaande verkiezingen. „De programma’s liggen voor ons aldus eindigt de beschouwing. Tusschen het pro- giamma vau den „Aigem. Bond der Katholieke Kiesvereenigingen” en dat van het „Centraal- Uomité der anti-revolutionairen” wy bedoelen alleen ’t practischeprogramma der eersten, niet het ideale bestaat overeenkomst genoeg om op samenwerking te mogen hopea. ludien die samenwerking slagen zal, dan behooren de Ka- f tnoliekeu by eerste stemming niet overal eigen candidaten te stellen. Een beleidvolle keuze van de districten moet voorafgaan, maar is ook. dringend noodig. Stelt men overal eigen caudida- ten, dan heOben.de liberalen by de herstemmingen gewonnen spel.’ Over het program van actie leest men iu de Maasbode o. a. „Waar het program van belastingen spreekt/ missen wy een formeele uitsluiting van een ryksinkomstenbelasting, waartegen ae katholieken naar wij hopen, uit alle macht zuilen blijven strydeuhet overige van dit artikel is wel zeer onbepaald, maar na de stellige verklaring door de standaard eenige dagen geleden gegeven, dat nl de anti revolutionairen echter protectionisten zyn, kunnen wy er ons gemakkelyk bn neder- leggen.” En de Standaard schrijft „Frocectionisten uit beginsel waren we nooit en kunnen we nooit worden Onze partij 1 wil, dat het beginsel van Freetrade ons uitgangs- i punt blijve. Ze wenscht van harte, dat onze financieel© politiek steeds toonen zal, dat we èn hier te lande, èn buitenaf de Freetrade bevor deren.” Merk waardige tegenstelling, roept het Vad. uit Het bestuur der Liberale Unie heeft de af gevaardigden opgeroepeu tot een algemeene vergadering op Zaterdag 25 Februari a. s. te Amsterdam. Op de agenda komt o. a. voor de bespreking van de bekende circulaire van het bestuur dffi 19 December 1887 verzonden. Het bestuur der Liberale Unie verzoekt te willen wijzen op de wenschelijkheid, dat liberale kiesvereenigingen, bij welke neiging bestaat om zich' bij de Liberale Unie aan te sluiten, zoo spoedig mogelijk daartoe overgaan, ten einde zich nog op de vergadering van 25 dezer te kunnen doen vertegenwoordigen. Voor zoover de vergadering in het openbaar wordt gehouden, zal zij toegankelijk zyn voor de buitengewone leden der L. U., die daartoe bij den secretaris, den heer P. J. de Witt, te Naar men meldt is de datum voor de verkie zing voer de Tweede Kamer bepaald op 6 Maart as., die voor de herstemmingen óp 20 Maart. De keuze van leden voor de Eerste Kamer zal 24 Maart plaats hebben. Thans heeft de minister Heemskerk officieel doen weten hoe hij over de toelating van kape laans als kiezers (kamerbewoners) denkt. B. en \I. van Utrecnt hebben n.l. zijn advies geviaagd. De minister heeft 5t volgende geant woord „Mijns inziens laat de gewijzigde kieswet niet toe, dat de gemeenteraad schattingen beveelt van gedeelten van woonhuizen, als bedoeld in art. 1 sub c dier wet. „Artikel 7 der wet heeft dat onderwerp gere geld. Het bepaalt het aantal der schatters zegt hoe het bedrag der schatting zal worden bepaald en verwijst voor verdere regelen naar een alge- moenen maatregel van bestuur, welke is vastge steld bij het kon. besluit van 28 November 1887 (Stbl. no, 211); art. 9 bepaalt verder, dat de kiezerslijsten zullen vermelden het bedrag der jaarlijksche huurwaarde, waarop het door den huurder bewoonde gedeelte van een woonhuis ingevolge het laatste lid van art. 7 is geschat. Verder spreekt art. 14 alleen over bezwaren tegen het bedrag der schattingen. Het draagt geen bevoegdheid tot het bevelen van herschat- tingon op aan den gemeenteraad, maar bepaalt enkel, dat de raad zich zal gedragen naar de uitkomst van de plaats gehad hebbende her- schattingen. Voor de herschatting is het noodige geregeld bij art. 11 der wet en iu den alge- ineenen maatregel van bestuur, iu dat artikel bedoeld. De wet heeft, dus de zaak geregeld en by het verrichten der schattingen en herschat- lingen waarborgen gesteld voor juistheid en on partijdigheid. „Die waarborgen zouden te loor gaan, indien de gemeenteraad op eigen gezag schattingen ging oevelen, buiten de wet om. Zoodanig bevel ware ook naar mijn meening niet met de wet overeen te brengen. Bij het ontbreken der schatting ingevolge het laatste lid van art. 7 kan de raad niet wel anders dan op verzoeken om plaatsing op de kiezerslijsten schikken, hetwelk ook met art. wet volkomen strookt, vermits de schatting door den burgemeester terecht is nagelaten wegens het gemis van de hoedanigheid van hoofd des huisgezins of alleenwonend persoon.” Deze opvatting wordt, gelijk men weet, niet overal gedeeld. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7»/a Cents. Bij abonnement is de prijs be- lang rijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Natuurlijk worden deze protectionisten uit beginsel en deze vrij handelaars uit beginsel het wel eens. Daarvoor immers dient zulk een program van actie 'V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1