T rm MITO- H IDffifflfflHUD HR DS «■WMWmOfflMBT SISSA j No. 13 D R E E N-V EER T I G S T E J 1888. W O E AS I> A. O I r rs dt le 3 V"1 s i BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter openbare kennis, dat op heden, 14 Februari, zijn gesleten de herziene Lijsten, aanwijzende de Personen, die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, en dat de bedoelde lijsten zijn aangeplakt en van af den löden dezer maand ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.5 franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco *n te zenden* Ut air en dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werkelij- ken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ter secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 31 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER, Hoofd van Politie der gemeente Sneek, Brengt naar aanleiding van art. 116 der Al- gemeene Politie-Verordening in herinnering: dat het ook ter gelegenheid van den verjaar dag van Z. M. den Koning, op Zondag 19 Fe bruari e. k., VERBODEN is, vuurwerken, onder welke benaming ook, af te steken en dat op de overtreding hiervan eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste zes dagen, of geld boete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Sneek, 14 Februari 1888. De Burgemeester, Hoofd van Politie, voornoemd, ALMA. Sneek, den 14 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA. omtrent vrijwillige dienstneming hier te lande, bij Zijner Majesteits Zeemacht en de Koloniale troepen worden verstrekt en de daarvoor ver- eischte stukken opgemaakt. Sneek, 14 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, ALMA. macht.” Een belangrjjke mededeeling vinden we in de Bazuin. De heeren A. Brummelkamp en O. Mulder te Kampen, de eerste mannen van de Marnix-partij, sluiten zich bij dr. Kuyper aan, daar hij en andero leiders met hem thans door hun leven en practijk in persoon het program eerlijke scheiding van staats- en kerk- en school- zaken vertegenwoordigen. „Wij huiveren zeggen de genoemde hee- rea verder voort te gaan met ons tegen die leiding, onder prof. Kuyper c. s.te stellen. Het vertrouwen is wedergekeerd. Al zijn op heden in „OnsProgram“ nog geen veranderingen gebracht, een ernstige zin en wil tot bevordering der groote zaak in de vrijmaking der kerk en der school mag niet ontzegd worden of we zouden in hen staatsmannen moeten hebben, die in de politiek om de politiek hun eigen glazen inslaan. En wie durft zoo iets te onderstellen of uitspreken Bovendien kunnen wij allen niet alles. En in de staatkunde moeten wij zoo immer mogelijk, als in het godsdienstige, onze leiders en vertegenwoordigers eerst vertrouwen kunnen, ja maar dan ook veel vertrouwen schenken in hun moeilijke taak. »Wij spreken dit hierbij uit, omdat wij ons lidmaatschap van „Marnix” hebben opgezegd, zonder veel verder te rekenen. Wij willen de gewetens der Marnix-broeders niet in de verste verte aftrekken of krenken, maar we gelooven toch in dezer tijden nood tot aaneensluiting der gelederen te mogen aanmanen, waar dit maar eenigszins mogeljjk is. „Toen de z.g. Marnix-stemmen in 1875, en vroeger, gehoord werden, ging als ’t ware ieder op eigen gelegenheid wat mee politiseeren. Se dert dr. Kuypers optrediag hebben we een steeds beter georganiseerde, eerbiedwaardige constituti- oneele anti-revolutionaire staatspartij gekregen, wier veldtochtsplannen wij, zonder besliste be zwaren van principieelen aard, o. i. niet mogen dwarsboomenvooral omdat vrijheid tot meedoen of niet meedoen, ingevallen, altijd blijft bestaan. Menige inconsequentie zal men wellicht in ons doen of schrijven van vroeger en thans trachten aan te wijzen. We deinzen hiervoor niet terug en zijn zooveel oorbaar is tot repliek bereid*. Ja, hiertegenover zeggen we: gelukkige inconse quentie, die ons veroorlooft, zelfs dringt, niet langer op te treden tegen hooggewaardeerde voorgangers, daar nu niet meer als vroeger hun theorie in de groote zaak van hun feitelijk standpunt verschilt, waarnaar al hun woorden en plannen uit den aard der zaak beoordeeld werden. Zij kunnen nu zeggendoet naar mijn woorden en naar mijn werken, dat vroeger ontbrak. Wij schenken hun daarom ons volle vertrouwen.” lijk zal de tijd van i worden in de eerste dagen primo Maart kunnen nog aanbiedingen in ont vangst worden genomen voor kiosken op het BEKENDMAKING. Oproeping Vrijwilligers voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 9 van het Kon. besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127); Roepen op zoodanige ingezetenen, die verlan gen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe aan te geven ter Secretarie der gemeente in de gewone bureau-uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos-weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 M. lang, op den Isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, verkrijgbaar op plaats en tijd bovenvermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, be halve een bewijs van ontslag van den bevel hebber, onder wien hij laatstelijk hoeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek, den len Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SMEEK, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Brengen ter openbare kennis, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van 1888 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op Donderdag den 23 Februari e. k., des voormiddags ten 9 ’/2 ure dat op den 24en Februari d. a. v. ter ge- meente-secretarie door of van wege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst wegens broeder dienst of als eenig wettige zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mi- j K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd de Staat, opgemaakt naar aanleiding van art. 81, 2e alinea der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) waarop voorkomen, namen van kinderen van boven de zes en beneden de twaalf jaren oud, die op 1 Januari j.l. zich in de gemeente bevonden en de lagere scholen niet bezochten. Ouders of verzorgers van op dien staat voor komende kinderen, verkrijgen geene ondersteu ning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de gemeente, tenzij zy aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat zijn gebracht ol het niet schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten. Sneek, den 14 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. BEKEND M AKIN G. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie ter kennisneming van belanghebbenden is nederge legd het boekwerk, getiteld „Neerlands Leger”, He uitgave, uitgegeven op last van het De partement van Oorlog, houdende inlichtingen omtrent den vrij willigen dienst bij de korpsen, het Instructie Bataljon, de Instructie Compagnie, de Instructie Batterij, de Pupillenschool, de Militaire Hospitalen, de Marechaussee, de Ko loniale troepen en het korps Mariniers; de opleiding tot den rang van Officier bij de cur sussen, aan de Militaire School en aan de Ko ninklijke Militaire Academie de verbintenissen 'tin studenten in de geneeskunde voor de be- tiekkingen van officier van gezondheid en van reserve-officier van gezondheid bij de landmacht de toelating als kweekeling bij ’sKjjks veeartsenij- sehool; ne verbintenis als militair apothekers- Leuieude en den dienst bij de Militie te land. V oorts, dat aldaar de noodige inlichtingen UIT DE PERS. Uit goede bron verneemt de N. R. Ct. dat de onder-kapelmeester van het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, de heer Van Deze week is met den aanbouw van deu gevel van het hoofdgebouw der Kunstnijverheids- tentoonstelling in den Koekamp in Den Haag een aanvaug gemaakt. Het gebouw zeil is reeds zoo goed als geheel met zink afgedekt. Het voorbereidend werk voor den parkaanleg vóór ’t gebouw is mede reeds begonnen. Waarschyn- ....1 x.:j inzending definitief gesloten van Maart. Tot primo Maart kunnen nog aanbiedingen in feestterrein. De Stand, handhaaft het recht der minderhe den, om een coalitie te sluiten, en betreurt het daarom te meer, dat die coalitie er nog niet is, en er wellicht ook niet zal komen. Met name met de Roomsche staatspartij betwijfelen we, of het tot energieke samenwer king komen zal. Men deed een stap. Er werd gesproken. Er had opening van gedachten plaats. Mair de lijn voor eenparige actie werd niet getrokken. En waar het met Rome nog op zoo verren afstand staat, hoort men van de conser vatieven en radicalen nog ganschelijk niets. Het is, of politiek beleid en inzicht in wat tactiek en strategie eischt, voor deze groepen, die nog steeds zonder organisatie blijven, niet meetelt. Laat u dus niet misleiden, mannen-broeders In coalitie steekt niet het minste kwaad, mits het een coalitie van zelfstandige partijen zij, elk sterk in heur isolement. Veeleer is een coalitie van alle minderheden gebiedende eisch van eigen plichtsbesef in het vaderlandsch belang. Maar ook, hoe gewenscht zulk een coalitie ook zijn zou, zij is er nog volstrekt niet. Eéne conferentie is al, wat dusver heeft plaats gegrepen. Uit deze conferentie werd niets dan ad referendum meegenomen. En of men, eer de stembus komt, nog tot eenige wederzijds bindende atspraak zal geraken blijft een open vraag. Alle oorzaak, om zulk een coalitie te steunen, ontbreekt dus vooralsnog en het parool blijft Reken voorshands alleen op den steun van uw eigen mannen In een artikel „de stand van zaken” voor spelt de Stand., dat het liberalisme, al wordt het verzwakt door het radicalisme, wel ter dege in zijn voordeel heeft, dat als hoofdmacht tegen hare veste niet zal optreden de anti-revolutio naire partij, maar de ultramontaansche. Het blad heeft terstond bij zijn optreden in 1872 op dit feit gewezen, zich sedert nooit een enkel oogenblik eenige illusie gemaakt en zegent de kieswet, die aan onhoudbare toestanden, als die te Almelo, waar de anti-revolutionairen met nauwelijks 300 kiezers met een der zetels loopen gingen, een einde heeft gemaakt. Ongerechtigde zetels hebben ons nooit bekoord, verklaart de Stand. Het blad voorspelt, dat de toekomst deze is dat men in de Kamer zal krijgen: rechts de roomschen en links de liberalisten, en daar tusschen in de anti revolutionaire partij, die, hoewel het zwakste in het cijfer, in meer dan één geval den doorslag zal geven. „Deze toekomst nu dunkt ons verre van onweuschelijk en slechts gedrukt door dit ééne, maar voor ons zeer overwegend bezwaar, dat de roomsche staatspartij zich als zoodanig tegen alle grondwetsrivisie schijnt te willen stellen; en geiyk men weet, met 33 leden, die ze allicht krijgt, heeft ze stuiting van alle revisie in haar ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Vcorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. OEEKER COURO 5 WR ke B IA ONLAND, I I '9 es ei j r )U to k- t- ta to ta e- ;o ie ,a b ta =d RE Lip s. ide 1 4 8 Si

Sneeker Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1